DiablovoDoupě lite - texty a odkazy

Stránka o hře Diablo2 LOD

[ Pokec]     To je dobrá fiš        24. 10. 2003

řekla o čemsi moje dcera obdivně. "To je ale hnusná fiš", řekla o čemsi znechuceně.
Co to vlastně znamená ? Je to kladné nebo záporné? Z čeho to vzniklo? Kde se to slovo kruciš vzalo? Říká ho skoro každý (prý už dávno, byla jsem poučena, ale protože nejsem "in", tak mi to uniklo)

Zkusíme analýzu a analogii.
Je to z anglického fish? Pak by to mohlo být něco, co pěkně smrdí … ale na druhé straně takový pstruh na másle .. mmmm.
A co mikrofiš? Takový kousek umělé hmoty se zmenšenými písmenky, obrázky a čímkoli, co používali odporní špioni. Jenže špioni byli i "ti hodní", třeba kapitán Kloss, idol mých mladistvých snů. Z tohoto se taky nic odvodit nedá.

A co osobní zkušenost? Nejen špioni … vzpomínky se vynořují se z prachu zapomnění:
Dávno, dávno tomu, za hluboké totality, kdy muj vlas nebyl šedivý, rozhodla se jedna firma, že bude šetřiti papír. I pořídili optické čtečky mikrofiší, podivné to krabice ostrým světlem a čočkou divného tvaru vybavené. Nižší mágové zabývající se informacemi byli přinuceni vyrobiti prokletou magnetickou pásku. Ta byla uložena do stříbrného kufru, jenž ji měl chránit čarodějnickými útoky elektrických a magnetických polí. Vybráni byli silní a odvážní jedinci, kteří poklad do hlavního města, kde sídlila podivná laboratoř nekalými čáry se zabývající, na ohnivém oři převezli. Tam z neviditelných dat zhmotněna byla mikrofiš, podivný kousek průhledné hmoty, jenž náležitě osvícen a do tajemné bedny vložen, informace zasvěcencům vydával.

Zdálo by se, že z mikrofiš, a tudíž i odvozená "fiš" je věc navýsost kladná, lidem pomáhající. Tak zněl i oduševnělý názor náměstkův: "Mikrofiše jsou důkazem, jaký důraz klade náš podnik na technický pokrok, soudruzi".
Ale hlas lidu zněl jinak: "A tož toto je co za bordel? Jakási fiša. To budu pokaždej létať jak s nasolenů řiťů hen k téj bedni abysem sa podívál na gdejaků píííp? Tu kiksňu vám vyhodím oknem, dajte ně papíry a toť to ať si vezme ten, gdo má hovno co na práci a može čuměť enem tak do blba".
Po čase, když neúprosný pokrok přinesl první terminály, ti stejní strýci vřéskali jak elektrifikovaná hyena: "a to mám na tom psať číslo každej sůčástky, co chcu viděť? Šak fišů enem tak popojedu a mám to. A co jakési častější změny v termináli? A gdo to bude vyrábjať, furt cosi .. fiš platila měsíc a toť si každý, gdo má v řiti díru bude cosí měniť…".

Ach jo, co si z toho vybrat. Je "fiš" dobré nebo špatné? Vím já?

Víte to vy?

[link]  Názory  

Předcházející příspěvek: Klidek, jste tu správně
Následující příspěvek: Rust storm a změny v obtížnosti