DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Zabíjení Diabla s low lvl postavou

pro verzi 1.10
Autor: anonymní

Občas jsem zahlédl na BN (hlavně na HC) nějaké hráče, kteří prosí postavy na vyšších úrovních, aby jim pomohli udolat hlavního zloducha v Act 4. – Diabla. S podobným dotazem se člověk někdy setkává i v některých diskusích, kde nezkušení hráči žádají radu jak tohoto démona udolat.

Problémem u low lvl postav je fakt, že nemají k dispozici všechny smrtící skilly a mají nízkou úroveň, která jim neumožňuje používat některé věci, které mají vlastnosti, jenž boj s touto příšerou značně ulehčují. Další věcí může být i důvod, že někteří hráči hrají pouze s věcmi, které jejich postava najde a žádné jiné si nepřehazují, což může vést k tomu, že některé potřebné věci prostě s postavou třeba nemusí najít.

Zabíjení Diabla není až zas tak velkým problémem jak se může zdát, ale chce to, aby si každý hráč uvědomil jaké možnosti hra nabízí.

Tato "strategie" samozřejmě nejde uplatnit na všechny postavy, ale myslím, že ostatní postavy v tomto boji nemají tolik problémů, protože mají zase jiné výhody.

U nejčastěji dotazovaných postav byl problém, že měly většinou problém Diabla zasáhnout.

Strategie vychází z toho, že značným způsobem zvedne šance postavy, aby co nejčastěji Diabla zasahovala a co nejvyšším možným způsobem eliminovala jeho útoky, které by mohly postavu zranit/usmrtit.

Základem je využívat skilly, které při vyhodnocování šance na zásah neprochází procedurou, kde se určuje šance na zásah s ohledem na AC protivníka a Atr útočníka, protože tyto útoky, nebo jejich specielní efekty, které způsobují damage zasahují automaticky. Samozřejmě některé z nich se dají blokovat, takže zásah není úplně 100%ní Problémem u těchto skillů ovšem je, že pro postavu na tak malé úrovni vyžadují docela velké množství many a tohle může být samozřejmě problém.

Mana se dá ve hře získávat několika způsoby:

  1. možnost by se dala eventuelně uplatnit, protože konkrétně díky NPC by to zas takový problém být neměl, když stačí seslat portál a skrze něj si skočit do města nechat doplnit manu, ale otázkou zůstává jak dlouho by to asi každého bavilo a hlavně kolikrát by asi ten portál sesílal.
  2. možnost již vypadá maličko lákavěji, protože regenerace many je pasivní vlastnost, ale je závislá jak na síle regenerace, tak na množství many a vzhledem k tomu, že na malé úrovni té many postava moc nemá, tak je tento proces maličko zdlouhavý. Samozřejmě se mohou najít postavy, které i na tak malé úrovni budou mít dostatečné množství many i této vlastnosti, ale pro tyhle v tom případě platí, že nebudou tuhle strategii potřebovat využít
  3. možnost je pro masochistické hráče a nutno podotknout, že pro nás nepoužitelná, protože bychom museli začít řešit otázku doplňování ztracených životů, tak by jsme byli opět na začátku problému
  4. tahle možnost vypadá docela užitečná, ale pro její nepoužitelnost hovoří fakt, že množství doplněné many závisí na velikosti zranění, které postava způsobí a naše postava není schopna způsobovat dostatečně velkou damage, aby si byla schopna manu doplňovat. Samozřejmě jsou zde určité buildy, které jsou schopny i na tak malé úrovni způsobovat dostatečně velké zranění a nebo nasbírat velké množství %tové položky na saní many, ale faktem zůstává, že pokud jsou schopny Diabla zasahovat a doplňovat si na něm manu, tak pro ně asi nebude problém ho rovnou zabít bez využití naší strategie
  5. druidova rostlinka by se do určité míry využít dala, ale jakmile dojdou mrtvolky, tak dojdou i zdroje many a tudíž je tento způsob použitelný jen do určité hranice
  6. tahle vlastnost pracuje na tom principu, že pokud se postavě podaří usmrtit příšeru a někde na výbavě má tuhle vlastnost, tak za každé usmrcení se postavě zvedne mana o tolik bodíků, kolik má dohromady bodů +x to mana after each kill. Samozřejmě tahle vlastnost nepracuje úplně u všech druhů usmrcení příšery, ale pro základní útok se počítá u všech postav a další výhodou je, že nezáleží jak velkou má postava damage. Ač se to možná v tomto okamžiku nezdá, tak tento způsob doplňování many bude pro naši postavu klíčový.

Vlastnost s jejíž pomoci si bude naše postava doplňovat manu jsme již vybrali, ale ještě bude nutné, aby naše postava tuhle vlastnost nějakým způsobem dostala do své výbavy. Často se začínajícím postavám stává, že jako odměnu za vysvobození Caina dostanou od Akary za odměnu prsten, který tuhle vlastnost dává. Tyhle prsteny se dají celkem lehce najít i v 1. Actu a nebo se může stát, že občas má tuhle vlastnost i rare ring, který postava vyfasuje jako odměnu na quest v Act 3. Jako nejjednodušší možnost pro zisk této vlastnosti je runa Tir. Je to taková jistota, protože jedna dává celé 2 body za zabití a hlavně by neměl být problém pro žádnou postavu, aby si tuhle runu obstarala. Tir runa je 3. v pořadí, takže pokud na věc přijde, tak by neměl být problém, aby si ji každý vyrobil pomocí receptu v Horadric Cube. U malých run platí recept 3x stejná runa = 1 runa o stupeň vyšší, tak vlastně v nejhorším případě stačí najít 9x runu El a z těchto vyrobit 3x runu Eld a z těchto tří run vyrobit jednu naši vytouženou runu Tir.

Tímto samozřejmě vše nekončí, protože ještě je nutné tu runu nějakým způsobem zakomponovat do výbavy naší postavy. Jako nejjednodušší způsob je nakoupit věci s dírami a do těchto naše runy zasadit. Jako nejvhodnější se pro shánění věcí na socketování jeví Act 2., kde se dá celkem lehce koupit štít, zbroj a jednoruční zbraň, které mají 3 sockety, což pro v podstatě znamená, že při socketnutí těchto věcí runama Tir získáme až +18 mana after each kill. Pokud někomu socket věci v obchodě nenabídnou hned, tak není problém několikrát refreshnout nabídku buď založením nové hry a nebo prostě vyběhne ven z města. Buď branou, nebo přes waypoint. U té druhé možnosti se refresh nabídky provede pokud jde přes wp na nějaký jiný ve stejném actu. Pokud pouze přejde do jiného actu, tak se refresh nekoná. Pokud je tohle někomu málo, tak samozřejmě může použít ještě helmu. Sehnat nějakou 2 socket helmu by v Act 1-2. neměl být problém.

Jakmile postava sežene potřebné vybavení a příslušný počet run, tak by se dalo říct, že výbavu pro doplňování many má připravenou. Nyní se sama nabízí otázka, jak tuhle výbavu uplatní vůči samotnému Diablovi, když postava je třeba cvičena pro boj s jinou zbraní a navíc potřebné vlastnosti se projeví až když jej zabijeme . Odpověď je velice snadná, protože Diablo díky jedné ze svých schopností zaručuje neomezený zdroj many a naše postava bude čerpat právě z něj.

Jedná se o klec, kterou Diablo občas sesílá, aby do ni svého protivníka uvěznil. Pokud postava tuto klec rozbije a má na sobě nějaké položky s vlastnosti +mana after each kill, tak se tato vlastnost uplatňuje i na rozbití této klece. V dřívějších verzích na tuhle klec fungovala schopnost x% life/mana stolen per hit, což konkrétně pro asssassinku znamenalo, že stačilo sundat zbraň (aby si klec při nabíjení charge up skillů nerozbila) a nabít skilly Cobra strike a Tiger strike a pak přepnout na weapon switch s nějakou zbraní, která měla velkou damage a po rozbití klece měla asn plný mana i life orb. Ve verzi 1.10 ovšem na tyhle klece leech nefunguje, takže tahle taktika se zde nedá uplatnit. +x mana after each kill ovšem funguje stále, takže se tahle finta dá uplatňovat nadále.

V praxi to probíhá tak, že postava s Diablem bojuje pomoci normální zbraně a jakmile potřebuje doplnit manu, tak přepne na druhý weapon slot, kde má štít a zbraň socketlou Tir runama a klec rozbije. Tímto způsobem by neměl být problém, aby si postava dočerpala manu na maximum své meze.

Diablo samozřejmě klec sesílá pouze za určitých okolností a tak je nutné mu tyhle podmínky splnit. Nejjednodušším způsobem, jak jej k seslání klece donutit je, že někde poblíž sešleme town portal. Ideálním místem je prostor okolo toho rohu, který je nad prostorem, kde se Diablo po vypuštění objeví (viz.obrázek). Zde stačí jen na pravé straně postávat a čekat až Diablo klec na portálu obnoví. Potom ji rozbít a zase jen čekat. Další výhodou je, že pokud Diablo zkouší některý ze svých útoků, tak se to všechno vesměs zasekne o ten roh.

Nicméně je zde jeden bug, na který je nutné si dávat pozor, protože se může stát, že díky němu postavu svým útokem zasáhne. Ten bug spočívá v tom, že pokud se Diablo nachází vůči rohu a postavě na určitém místě, tak se útok nezasekne o ten roh, ale normálně projde jako kdyby tam žádný roh nebyl (viz. obrázek)

Celá Naše strategie je založena právě na tom rohu, který stojí mezi námi a Diablem a vychytává všechny jeho útoky (vyjma bugu) S postavou pak stačí jen na krátké okamžiky vyběhnout ze svého úkrytu a zkusit některý z útoků a zase se schovat za ten roh. V závislosti na postavě a skillu záleží jak moc musí postava vyběhnout ze svého úkrytu.

Pokud se jedná například o assassinku pokládající pasti, nebo socku pokladající fire wall, nebo amazonku střílející guided arrow, tak stačí vyběhnout jen tak jak je to vidět na obrázku.

Pokud se ale jedná například o socku házející meteory, nebo druida sesílajícího fissure, tak ten bude muset vyběhnout ještě maličko více.

Některé postavy budou samozřejmě muset vyběhnout až na místo, kde je na obrázku položeno sentry. Jednalo by se například o nekromanta sesílajícího bone speary, nebo amazonku házející lightning bolty, poison/plague javelin, nebo assassinku používající blade fury.

Dostat Diabla do takové pozice, aby mezi ním a postavou byl roh nebude žádný problém. Po jeho vypuštění stačí chvilku pobíhat kolem něj a pomalu se mu vzdalovat na jednu stranu toho rohu.

Například jak je to vidět na obrázku. Diablo bude určitě na postavu útočit kouzly, tak je nutne si na ně dávat pozor. Pokud půjde vše dobře a bude postavu pronásledovat, tak by se mel po čase dostat na stejnou stranu rohu jako se nachází postava. V ten okamžik je nutné, aby postava přeběhla na druhou stranu rohu.

Přibližně to naznačují červené šipky na obrázcích. Diablo se samozřejmě vydá zpět za postavou a pokud už bude postava čekat na tom místě, které je dole na obrázku vedle klece a portálu (směřuje na něj i červená šipka), tak si Diablo zaleze přesně na druhou stranu toho rohu (misto ukazuje zelená šipka)

Pak už jen stačí k němu občas vyběhnout a útočit dokud nedojde mana a pak si zalézt opět za roh a na kleci si doplnit manu pro další akce. Někdy se může stát, že Diablo vyběhne do těch prostor odkud asn pokládá pasti, ale myslím, že by neměl být problém, aby se pomoci trošky manévrování s postavou nechal zase nalákat na místo kam patří. Pokud se stane, že přeběhne úplně na druhou stranu k portálu, tak je samozřejmě mnohem menší riziko, když se místo lákání Diabla raději přemístí portál.