Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Použitelnost hledání - eyetrack test

Sobota, 25. únor 2006   Webovitosti
Na webu uxmatters.com provedli velmi jednoduchý test, kterým chtěli zjistit, jak by měl vypadat a kde na stránce by měl být umístěn formulář na vyhledávání. Použili eyetrack (tahle technika mě docela zajímá, už jsem o tom jednou psala) a zkoumali skupinu uživatelů od začátečníků až po odborníky. Na příkladu google jim ukázali, o co jde, a pak testovali na dalších 4 webech, jak snadno se uživatelé orientují.

Vyplynulo jim z toho zhruba tohle:

Začátečníci se několikrát pohledem na label a odesílací tlačítko ujišťují, že našli správné pole.
Na Amazon a Ebay je rozptylovaly další formuláře a měli problém to najít
Nejlíp si vedli na Flickru.
Začátečníci a středně pokročilí měli velký problém najít formulář na webu J.Nielsena. (viz obrázky v orig článku).

Obecné závěry:

  • Label (popis) pomáhá začátečníkům to najít, očekávají ho vlevo nebo vlevo nad formulářem
  • Rozbalovací seznam silně přitahuje oko, pokud možno se mu vyhněte
  • Formulář by měl být co nejkompaktnější
  • Když nedáte k formuláři popis, dejte ho aspoň tak, aby byl snadno k nalezení

Další test by měl být, zda je dobré umístit label přímo do vyhledávacího pole, to může být taky zajímavé.

Asi tady přehodím vyhledávání do prvního sloupečku menu hned pod obrázek :-)

Strategie na dii.net

Pátek, 24. únor 2006   Diablo2LOD
Po delší době přidali další strategie do kompendia. Některé jsou už z ledna a unikly mi, takže to vezmu všechno najednou. Ačkoli jsou tam i PvP strategie, budu psát jen o PvM, protože kvalitu PvP návodů nejsem schopna posoudit.

Lightning javazon - klasická javazonka specializovaná na blesky – kromě Lightning fury používá i Charged strike s Lightning strike. Jako varianta je hybrid kde místo LF se použije guided arrow nebo freeze arrow. Dále se doporučuje hodně do valkyrie a něco do pierce, pokud se používá Lightning fury. Je tam obsáhlý popis výbavy.

Ranger - paladin s lukem. Doporučuje se zvolit dvě aury s příslušnými luky (různými podle toho, jak pasují k aurám). Na úvod jsou vyjmenovány kombinace aur a luků, pak výbava. Build je celkem krátký ale takovéhle úchyly já miluju.

Fallen paladin - jak jsem pochopila, je to paladin bez aur. První varianta je zeal+sacrifice + smite holy shield, druhá je vengeance + synergie. Tak nějak mě to neoslovilo ačkoli úchylné je dost :-).

Cold maiden - asska - asska specializovaná na chlad. Používá Blades of ice (max), Phoenix strike(max), blade shield(max – možná by bylo lepší místo toho dát shadow mastera) a blade sentinel nebo blade fury pro dodání chladu z věcí. Je tam celkem zbytečně seznam potvor, skilly jsou až na konci, je tam i výbava a taktika.

Immobilizer – asska - asska zaměřená na fire/cold damage. Používá Blades of ice a dragon tail jako finisher kvůli jeho plošnému efektu. Phoenix strike jako synergie. Doporučuje se i tiger strike nebo claws of thunder (co to dá). Měla by mít hodně +skillů aby byla účinná. Dále je popsaná výbava a docela detailně i taktika.

Natalya set phoenix - asska Asska je postavená okolo setu Natalys, používá max Phoenix strike, Claw of thunder a Fist of fire, finisher je dragon claw. Popsána je výbava i taktika – cloak, nabít všechny elementy a release.

Chodí google dokola ... aneb záhada 3.pozice

Úterý, 21. únor 2006   Webovitosti
Konečně to i odborníci přiznali - v SEO (Snadná Eliminace Oponenta) jde o černou woodoo magii!.

To jen ubohá lama si myslí, že najde odpověď v nějakém odborném článku, když se záhadným způsobem změní pozice webu v google. Což mě přimělo přečíst si pár článků o oblasti, kterou jsem doposud úspěšně ignorovala - hlavně jsem slídila po informacích o google dance Jagger z konce minulého roku, a docela mě zaujal článek SEO For The New Google , který popisuje změny v algoritmu vyhledávání.

Stejně jako ty ostatní články (celé tři další, které jsem přečetla ..ehm) tvrdí, že stáří webu hraje větší roli, že příchozí linky mají menší váhu, že by měly být z příbuzného oboru, a že větší roli hraje struktura webu.

Co ještě?

Tvrdí se, že externí linky se dávají do sandboxu a začnou mít váhu až po nějaké době.

Ačkoli pravidla pro hustotu klíčových slov se nezměnila, mají asi celkově menší váhu.

Má význam, když stránky uvnitř webu na sebe odkazují, nejlépe v textu.

Zajímavé je tvrzení, že tím, že dává větší váhu webům, kde je většina stránek relevantní k danému tématu i tehdy, když mají menší hustotu klíčových slov před „optimalizovanými stránkami“, protože se předpokládá, že byly vytvořeny pro lidi a ne pro vyhledávače, a zároveň se přepokládá, že na webu, který se celý věnuje danému tématu, bude odpověď nalezena lépe než na jedné speciální stránce nebo stránce tvořené odkazy.

To poslední by mohla být odpověď na otázku, proč se docela neoptimalizovaný fandovský webík s page rankem 3, na který nevedou skoro žádné odkazy, a který aktualizuji tak jednou za 1-2 měsíce, dostal na 3. místo v google na slova Honor Harrington. Celkový počet odkazů je přes 1,5 milionu – nevím, je-li to moc nebo málo konkurenční slovo – ale to není až tak podstatné, zajímavý je ten posun. Před půl rokem byl skoro nedohledatelný - tak na 40. stránce výsledků hledání (jojo, listovala jsem to kdysi), loni v prosinci se najednou objevil na 6. místě a teď je třetí. Předběhl i některé staré a velmi „zavedené“ weby ale hlavně spoustu knihkupectví a recenzí.

Jenže to má háček.

Takhle to funguje jen když je v google nastavená čeština - nemyslím vyhledávání v českém internetu ani jazyk hledání, ale jazyk, v kterém komunikuje google s uživatelem. Vzpomněla jsem si, že kdosi psal, že Google nabízí různé možnosti podle jazyka, a tak jsem jen tak ze zvědavosti přehodila jazyk na angličtinu - a ejhle, webík zmizel a je opět uplacatěný někde na té 40. stránce (zas jsem to schválně vylistovala). Hmm, zkusila jsem totéž s němčinou a na prvním místě (hnusná protekce, grrr) se objevil jejich německý fan web, který je normálně pohřbený taky někde na 20. stránce vyhledávání.

Vypadá to, že google podstrkuje první relevantní výsledky z národního jazyka na první stránku, a mě by zajímalo, proč až teď.

  • Je to novinka, která se zavedla v poslední době?
  • Bylo to tak vždycky ale ten webík o HH se dostal takhle nahoru až díky Jaggeru?
  • Je to takhle zmatené, protože to nebyl foxteriér ale křeček a na Vánoce chcípnul?

Jestli máte pocit, že o tom nic nevím, a celé je to jen trapný pokus, jak do textu nenápadně propašovat odkaz na web o Honor Harrington, tak to vám vymlouvat nebudu (tedy až na to slovo "trapný", myslím, že je to naopak velmi invenční a neotřelé) ale fakt by mě zajímalo, vo co tady go ...ogle

První část archivovaných PvP buildů

Neděle, 19. únor 2006   Diablo2LOD
Jak praví nadpis, je tu první várka čtiva pro rváče. Jde to dost pomalu, protože musím filtrovat diskuse - většinou jsou tak zajímavé, že je škoda je vynechat, ale zas je tam spousta balastu. Sami můžete zhodnotit, jak se mi to povedlo, buildy jsou v sekci Pvp - duely.

A v galerii hráčů přibyl po dlouhé době další odvážlivec - Psojed

Další věci z fora k uskladnění

Čtvrtek, 16. únor 2006   Diablo2LOD
Další várka schovaných příspěvků z fora DD, které je momentálně nedostupné.

Martial (kopací + phoenix) asska od Rakii. Stručný nástin buildu s tipy na výbavu

Princip TCP/IP, firewall, porty Vědecký pokec od Matýska

Jak přehazovat věci Kundiho návod, jak předávat věci mezi postavami na single i battle.net.

Jak na komtesu Další lovecký návod od Kasose.

Jak lovit runy přes Hellforge quest návod od Matýska jak na battle.net co nejrychleji udělat muly pro hellforge

Line-height:1 aneb zas lama zírá na vizír

Úterý, 14. únor 2006   Webovitosti
Eric Meyer si v článku unitless-line-heights stěžuje na chybu validátoru, který nechápe, že 1 jako definice výšky řádku je podle specifikace css dobře. Tupost validátoru mně opravdu vrásky nečiní.

Pro mě byla novinka, jaký to má vlastně význam, když definujete výšku řádku bez jednotek.

Totiž, když uvedete jednotky, třeba em, px, nebo i procenta, tak se pak výška řádku ve zděděných elementech nemění, i když tam změníte velikost písma.

V článku jsou příkládky – stručně, když mám v body písmo 15 px a dám line-height: 1em , tak tahle line height (15px) se bude aplikovat vždy, i třeba na písmo velikosti 12px – nepřizpůsobí se písmu.

Kdežto když napíšu line-height:1 , tak pak bude pro písmo velikosti 12px taky 12px.

Validátoru vadí to celé číslo, a tak je na ALA chybné CSS. Pokud by se však napsalo 1.0, tak už by to bylo dobře, jak upozornil Dero v komentáři.

Njn, lama zas zírá, on to tam píše, že kdo četl jeho knížky, tak to ví. Já jsem je nečetla, tak to vím až teď, ale na druhou stranu, život lamy je plný dobrodružství a krásných překvapení :-)

Soketování věcí a něco o gamblování

Neděle, 12. únor 2006   Diablo2LOD
Tak další malý kousek z článku o Generování věcí - kapitola 10 - Soketování (sjeďte až dolů, opět jsem to přidala na konec). Tentokrát není vysvětlován mechanismus hry ale rozebírají se způsoby, jak sokety získat, a kolik jich kdy můžete mít. Protože DD je nedostupné, a asi budete hledat některé recepty na rerolování věcí, připomínám, že je můžete najít i zde - recepty pro verzi 1.10 +, a na dii.net je přehled max počtu soketů pro jednotlivé typy věcí podle obtížností.

Nedávno jsem na AB narazila na diskusi o tom, jestli je dobré gamblovat ve hře, ve které plníte questy nebo děláte magic find.
Krátce: Není.
Jestli jste pozorně četli příručku o generování věcí, asi jste si všimli, že v jedné hře se jeden unikát může vygenerovat jen jednou. Když gamblujete, můžete za pár minut protočit mnoho věcí, z nichž některé mohou být unikátní, a vy to nikdy nezjistíte, protože si je zrovna nekoupíte. Nicméně takto skrytě vyplýtvané unikáty už ve hře z potvor padnout nemohou. Proto se považuje za nevhodné gamblovat ve hře, kde se zabíjejí potvory. Nejlepší je gamblit v soukromé hře nebo třeba na konci hry, kdy už je všechno vybito.

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)