Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Jak lama stahuje štětce

Sobota, 27. leden 2007   Webovitosti
pro photoshop, který nemá, aneb i šroubovákem lze zatlouct hřebík ale jde to hrozně blbě :-)

Hned na začátek odkaz na skvělé sady štětců, ať z toho taky něco máte: designfruit.com.

Další text už je jen pro škodolibé bazilišky, kteří se chtějí kochat cizím neštěstím :-)

Na úprav obrázků používán Photofiltre. Je to docela šikovný prográmek, neumí sice používat fotošopí štětce, ale pokud je zkonvertuju na obrázek, můžu je používat jako masky. Na tom webu nabízí štětce jako .abr nebo jako sadu .png - to je to, co mají lamy rády. Jenže několik sad bylo uloženo jako .psd soubory, v nichž byl každý štětec v jedné vrstvě ... a co teď?

Photofiltre vrstvy neumí, ale mám nainstalovaný free prográmek paintnet, který mám v plánu prozkoumat, protže umí pracovat s vrstvami, a ten má plugin pro prohlížení psd. I otevřela jsem jeden z těch souborů, program 2 minuty chroustal a pak teda vyplivl těch asi 40 vrstev po 2500*2500px, a tvrdil, že výsledná velikost zobrazeného obrázku je 780MB! Asi si z každé vrstvy udělal bitmapu ale pracovat se s tím moc nedalo, šíleně se to sekalo. Další .psd neotevřel vůbec - not enough memory! Lama málem rozhryzla monitor, no totok, vždyť mám 1GB paměti ...

A tu náhle osvítila její sklerotický mozek vzpomínka, že někde četla o prohlížeči štětců ... jojo abrviewer. Abrviewer se tím moc nepáral, otevřel soubor štětců a export thumbnailů na .png mu trval 3 sekundy.

Njn, když je někdo socka, lama a navíc sklerotik, tak se nadře jako hovado :-)

Ale teď mě omluvte, jdu si hrát, boť mám spoustu nových masek pro photofiltre na takové to domácí patlání

Pár odkazů na webové čtení pro deštivé dny

Sobota, 20. leden 2007   Webovitosti
aneb co nebylo na conblogu.

Jak Microsoft změnil zobrazování HTML mailů v Office 2007, se dočtete v článku Microsoft takes email design back 5 years. Stručně: Office 2007 nevyužívá pro zobrazení HTML mailů IE ale word, což znamená, že není dobrá podpora CSS, nejsou zobrazovány obrázky na pozadí, nefunguje float a position, u vnořených divů a tabulek nefungují barvy pozadí a je úděsná podpora box modelu (padding a margin). Stačí podívat se tam na ty dva obrázky.
update: Já tušila, že jsem to už někde viděla, až teď mě napadl rony, a fakt, je tam odkaz na překlad toho článku ve slovenštině

Mark Boulton pro ALA napsal článek o Whitespace aneb o prázdném místu v designu. Už si na něm lámu překladatelské zoubky. Jak se vlastně nazývá česky whitespace v tom kontextu, v jakém se používá v článku? :-)
A Smashing magazine nelenil a hodil po čtenářích hromadou odkazů na téma White Space and Simplicity.

Když už tam budete, podívejte se i na na jejich sbírku odkazů na 53 CSS technik, která je sympatická hlavně tím, že vidíte screeny, které ukazují, o co že v těch tajuplných názvech vlastně jde.

K CSS, respektive k novém hitu nových webů nové doby - mizejícím kulatým rohům - se vztahují i dva příspěvky na bittboxu: Free Fading Corner Images nabízí k downloadu nějaké png s kulatými rohy do ztracena, a CSS for Fading Corners ukazuje, jak to rozsekat na kousky pro použití v CSS tak, abyste to mohli používat s proměnlivou délkou a výškou.

Dokument na research based web design and usability guides v kapitole 11 říká, že lidi čtou tmavý text na světlém pozadí o 32 % rychleji, než světlý text na tmavém pozadí. Vypadá to jako oficiální vládní web pro použitelnost a stojí za průzkum, ty texty jsou psané srozumitelně a je tam spousta příkladů (via tips).

Diablo2lod.diablo3.cz redesignovalo

Čtvrtek, 18. leden 2007   Diablo2LOD
a vypadá moc pěkně, je to i slušně rychlé a obsahuje spoustu základních informací, které zde marně hledáte. Kluci si dali opravdu záležet, a protože já momentálně hraju mod median 2008, doporučuji pravověrným diablistům, aby https://www.diablofans.cz/d2/ navštívili a proslídili.

Ale pak se zas vraťte zpátky, bylo by mi bez vás smutno, a navíc, ty nejlepší špeky a návody stejně najdete na diablo 2 rozcestníku :-)

Až ten median podrtím, stejně se zas vrátím ke klasice ... protože diablo 2 forever

Andy Rutledge - to je dost dobré čtení

Středa, 10. leden 2007   Webovitosti
Hmm, na weblogách řádí adsense a rady, jak “si vydělat těch pár kaček na hosting“, a tak nějak není co číst. Na wdnews to kromě včerejšího ALA taky moc nežije, a tak mám pro vás tip.

Andy Rutledge je můj oblíbený blogéř. Před časem oznámil konec bložínku a na pár měsíců se odmlčel ale naštěstí to nevydržel.

První článeček, na který upozorním formou krátkého výtahu, je Compromised design.
Kompromis je únik slabých. Můžete si to obalit do hezkých řečí ale selhali jste - buď v tom, že jste nebyli schopni vytvořit odpovídající design, nebo v tom, že jste nedokázali přesvědčit klienta, aby vás to nechal udělat. Vaši klienti jsou na kompromisy zvyklí, dělají je v obchodu a politice běžně, ale vy nejste placeni za kompromis v designu, vy jste placeni za ten nejlepší možný design .. bez kompromisů.
Kompromis nastává, když ti, kdo problém nedostatečně chápou, vyžadují, aby jejich omezený nebo irelevantní pohled byl akceptován bez ohledu na to, co je nejlepší.
Jednou z nejdůležitějších dovedností designéra je schopnost prezentovat své ideje a přesvědčovat, a jedna z jeho odpovědností je říkat mocným pravdu. Není to jednoduché a ne vždy se to podaří, ale je vaše povinnost snažit se kompromisům vyhnout. Dlužíte to svému klientovi.

S tím souvisí další článeček - The Dumbest Guys in the Room, z něhož vyberu jen pár vět:
Je to frustrující ale je to fakt, že aby vám ve velké korporaci schválili projekt, nemusíte přesvědčit ty nejchytřejší lidi, ale ty nejblbější. Nejblbější neznamená nutně lidi s nízkým intelektem ale spíše lidi, kteří se nechtějí spolehnout na informace od odborníka ale řídí se na svými omezenými znalostmi. Je to rozhodování na základě známého kontextu a nikoli nejvhodnějšího. A proto prezentujte a přesvědčujte a jestli během půl hodiny po zahájení prezentace nezjistíte, kdo je ten největší blb v místnosti, jste to patrně vy.

Další článek je čistě o webdesignu - Design Psychology. Jen heslovitě:
- Nikdy nemáte druhou příležitost udělat první dojem. Z tohoto pohledu je homepage nejdůležitější stránka webu. Má specifický účel - design musí návštěvníka vést tak, aby měl chuť web prozkoumat. Neměla by být přeplácaná.
- Vnitřní stránky - Musí tam být výzva k akci a mohlo by tam být doporučení, kam jít dál.
- Obsah musí dýchat.
- Naplánujte, jak vést oko návštěvníka – a to, jak tohle umíte, odlišuje skvělý design od mizerného.
- Logo nedělejte větší, ani když to zákazník chce – udělejte okolo víc místa.
- Ani sebelepší web nepomůže mizerné značce (povědomí o značce)

No a jestli vás design moc nebere, tak si aspoň přečtěte tento článek - Anti–Social Media, z nehož se dozvíte, že my všichni, osobnosti roku podle časopisu Time, kteří tvoříme weby a diskuse, jsme pouze příznakem konce civilizace :-)
Moudrost davu, infotainment, zprávy vybírané davem pro dav. Tohle se dnes děje na webu a nejen tam, i v ostatních mediích.
Moudrost davu vede k průměrnosti. Dav se neshodne na tom nejvyšším hledisku ale na tom nejnižším.
Excelentní, výjimečná myšlenka - to není suma názorů. Není zrozena z konsensu. Je svou podstatou něco, co je hodně daleko od průměru .. velké myšlenky nejsou generovány davem. Masy v podstatě nesnáší výjimečnost, protože jí nerozumí, netvoří výjimečné věci, pouze je později využívají.
Nejdůležitější zprávy už nejsou ty, které nesou nejdůležitější sdělení, ale okolo kterých je největší rozruch a kontroverze … a to se dostává i do novin a TV.
A to je nová kultura – průměrnost a dekadence. Historie má mnoho příkladů, kdy společnosti šly touto cestou a .. už neexistují
Vítejte do kultury 2.0.

A ještě malý citátek z článku o elitách - “věřím, že popularita není vždy spojena s kvalitou”. Tak, tohle nám, lamám, dává naději snít, že patříme k elitě, že to jen masy to ještě neobjevily :-)

Provokační, inteligentní články, doporučuji proslídit celý web. Škoda, že už není na wdnews …

Beinart.com - surreal galerie

Pondělí, 8. leden 2007   Obrázky
Máte-li rádi surrealistické, fantasy, lehce dark nebo esoterické obrázky, pak určitě navštivte beinart.com. Kliknutím na obrázek se dostanete na podgalerie jednotlivých umělců, kde je krátký popis, několik dalších obrázků a případně odkaz na jejich vlastní stránky.
(via pixelgangster.de)

PS: nezapomeňte prozkoumat linky, kdybyste to náhodou nenašli, tak na art of imagination.org je toho možná ještě víc :-)

Manželský rozhovor po obědě

Sobota, 6. leden 2007   Pokec
On sedí v křesle a čte noviny, ona hraje na počítači Median 2008, právě jde s barbarem přes Frozen river, naproti letí hejno sukub a za rohem číhá tlupa ledových vlků.

On: "Nemůžeš toho na chvíli nechat? Potřeboval bych si s tebou promluvit"
Ona: "To klidně můžem"
On: "Ale vždyť pořád hraješ"
Ona: "My ženské zvládnem několik věcí najednou, můžu mluvit i když vraždím"
On: "Ježišmarjá, co jsem si to vzal za monstrum ..."
Ona (nepřítomně): "A mám vás na lopatě, svině jakési ..."

Hlas lidu o reklamě

Pátek, 5. leden 2007   Webovitosti
Zatímco na weblogy.cz je reklama adsense hit, a kdekdo zkoumá, jak ji co nejprotřeleji nasadit, lid má názor na reklamu zcela vyhraněný - ani klik pro hamižné webmastery! Přečetla jsem si takový celkem neškodný článek o reklamě , zaměřený na BFU - proč reklama na webu je, proč klikat či neklikat, takových už tu bylo víc - určitě jste nějaké četli. Od slušných žádostí, abyste neblokovali bannerovou reklamu na nějakém serveru až po výkřiky "kdo blokuje, ten krade".

Co mě zaujalo, byla délka diskuse - přes 500 příspěvků. Vybavila jsem se hroší kůží a vstoupila jsem do žumpy. Stručně to shrnu:

Diskutující jsou rozhořčeni. Oni mají právo na weby bez reklam. Reklama je všude, tak aspoň internet by měl být bez ní.
Vždyť si platí internet, tak proč by měli hledět ještě na reklamu!
Autor to napsal, protže je chudáček, kterému nikdo nekliká. Když se neumí uživit, ať jde na free hosting (skutečnost, že na freehostingu je reklama vždy, nikomu nevadila... zajímavé, zřejmě vadí jen zisky zlotřilých blogerů)
Všechna reklama je nebezpečná, protože po kliknutí na porno banner dostanete trojana (a to určitě je pravda, protže takových případů tam bylo mnoho, no fakt).
Autor je bloger!
a to nejlepší nakonec: "Váš článek mě uráží, protože já IT rozumím"

Vzdala jsem to asi po 4 stranách ale nemyslím, že bych o něco podstatného přišla :-)

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)