Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Přišel mi mail

Pondělí, 29. říjen 2007   Pokec

a protože su potvora, tak se o něho s vámi podělím. Tady je, čtěte:

Ak čítaš tento text, nedostaneš 10 mil. Sk .
#
#
#
#
#
# Prečítal si.... Ver mi, toto naozaj funguje!!! Ja som neveril. Prečítal som, a
# nič som nedostal. Teraz už verím. Konečne niečo, čo funguje! Pošli ďalej 10
# priateľom aby tiež nedostali nič.

Tak, a máte po žížalkách, taky jste přečetli a taky nic nedostanete :-)

Nespokojení králičci to holt maj těžký …

Pondělí, 22. říjen 2007   Pokec

Nedávno jsem skuhrala, že nám zaasfaltovali naši oblíbenou cestu do hospody. Tak jsme teď šli do jiné hospody přes jiný kopec. Naše město má takovou vlastnost, že za každým kopcem, který je okolo, je nějaká hospoda. Pravda, někdy je to trochu dál, ale cesty prostě jinam nevedou (proč by taky měly, že).

Tak jsme přešli silnici a zašli na lesní cestu, která vede na druhý kopec. Jenže .. bylo na ní plno bahna a vyjeté koleje od lakatoša, jak tam stahovali klády. Usoudili jsme, že „to bude jen kousek, pak se to rozdělí do kopca“. Můj drahý měl pohorky a v klidu šel bahnem, já jsem měla botasky a obíhala jsem to lesem, to abych si užila tu přírodu, heh. Jenže pak tam bylo všude ostružiní a já musela na tu cestu, která už docela prudce stoupala do kopce. Bahno tam bylo pořád, oni to (jak překvapivé) stahovali z toho kopca dolů.

Chvilku jsem čvachtala v tom blátíčku, pak se ten můj zastavil a koukal na mě, jak se pachtím. Zastavila jsem taky a nadhodila zamyšleně: „Jsme už tak zapatlaní, že je nám to jedno a jdem dál, nebo se vrátíme?“ A jak jsem tak mluvila, podjela mi noha a já jsem se zcela neelegantně svalila do té vyjeté koleje. Nohavice celá od bláta, pravý rukáv taky, i batoh to schytal, a jak jsem se vrávoravě pokoušela vstát, ulepila jsem si blátem obě ruce až po zápěstí. A kapesník v tom batohu fakt nebyl.

Chvilku jsme na sebe koukali, a jeden z nás se chechtal a já jsem to nebyla, a pak jsme usoudili, že moje otázka je tímto zodpovězena, a pokračovali jsme v cestě. Ruce jsem cestou jakž tak očistila – bláto částečně uschlo a opadalo, částečně se zachytilo ve vlasech, jak jsme si je zpocené odhazovala. Ve vesnické hospodě se na nás nikdo divně nedíval, což může znamenat, že buď obsluha vyniká nezvyklým taktem, nebo jsou tam podobní čuníci běžným zjevem. A na zpáteční cestě jsme chtěli nakoupit v hypermarketu (proto ten batoh), zaschlé bláto na kalhotách jsem skoro vyčistila, ale stejně, když jsem šla dovnitř, od těch homelesoidních somráků, kteří se tam okolo povalují, jsem se lišila jen tím, že mi v tom uváleném batohu necinkaly flašky od piva.

Ale ten pocit blízkosti přírodě a matičce zemi … k nezaplacení :-)

Když to vypadá jako kráva, plave jako delfín a kváká jako kačena, je to určitě podnikový software

Pondělí, 22. říjen 2007   Webovitosti

píše Khoi Vinh a tohle je zkrácený výtah.

V článku kritzuje design většiny podnikových systémů, ačkoli článek je inspirován reklamou na nové Lotus Notes (jestli se vám tam nic nehýbá, obnovte stránku, je to ale hodně úchylné, varuju ochránce zvířat).

Podnikové aplikace (např účetnictví, personalistika, komunikace) jsou drahé a mají mizerný interface, nejsou uživatelsky přívětivé. Částečně je to podle něho tím, protože tohle software se nedostává pod takovou palbu kritiky jako kdejaký kus shareware, který uživatelé nemilosrdně kritizují a požadují, aby to bylo v každé verzi lepší. Podnikový software je odstíněn od zákaznického trhu, protože je hodnocen primárně IT manažery, kteří dávají důraz na stabilitu, bezpečnost, a také si chtějí zabezpečit práci pro sebe a své podřízené, a pak tedy vyhovuje jen velmi malé části skutečných uživatelů.

Vypadá to, jako by tam nebyli žádní designéři. Proč se podnikovým software pořád uživatelům tak špatně pracuje? Možná IT manažeři jsou nadšenci pro technologie ale nejsou designéři. Možná je problém už ve školách, možná by se měli studenti informatiky učit o designu více.

Článek vlastně jen nadhazuje otázku, Khoi pozadí IS v podnicích nezná, ale v komentářích je několik dobrých příspěvků:

Jeden popisuje proces vzniku aplikace jako serii kompromisů, další popisuje současný stav: všechny podniky potřebují software ale málokdo má dost vývojářů, aby si to udělali sami, a tak něco koupí, aby to dělalo to, co chtějí ale uživatelská (ne)přítulnost se řeší víkendovým školením.

A ještě další to pokládá za důsledek historického vývoje v podnicích – jak už jednou nějaký software někdy zavedli, nemohou se bez něho obejít a jakékoli změny jim dělají problémy. Podnikový software se nedělal proto, aby byli uživatelé spokojenější, ale proto, aby se zabezpečily potřeby firmy, a to přetrvává. Začíná se to ale měnit, protže zaměstnanci mají větší zkušenosti než dřív, a protože i společnosti začínají přicházet na to, že aplikace, která se lépe používá, zrychluje práci.

Možná se vám to zdá trochu vzdálené téma od tvorby webu, ale trend v podnikových systémech směřuje k webovým rozhraním a webově se tvářícím aplikacím, a já jen doufám, že ta přítulnost webových aplikací se promítne do nepřístupných informačních systémů a nikoli naopak. Tak kdybyste se k tomu náhodou dostali, dělejte to jako web do portfolia, ju? :-)

Dějiny náboženství za 90 sekund

Středa, 17. říjen 2007   Pokec

Vždycky jsem byla trochu skeptická k takovým prohlášením a rychlopřehledům, ale tohle se mi líbí, protože sice zjednodušeně, ale velmi přehledně v čase ukazuje "zabírání území" jednotlivými náboženstvími. Takový povšechný přehled v čase sice asi máme všichni, ale až tady je názorně vidět, jak rychle se křesťani v posledních stoletích zmocnili světa, jak muslimové a mírumilovní budhisti zadupali hinduisty do Indie ...


Je to z webu mapsofwar, kde můžete najít další podobné "mapy" a v sekci library odkazy na další weby, které mají podobné zaměření ... tak to skoukněte, válečníci. Nejen s Diablem se bojovalo :-)

Ukradli mi cestu do hospody

Čtvrtek, 11. říjen 2007   Pokec

Roky jsme chodívali přes kopec do hospody po lesních cestách a pěšinkách, občas tam byly vyjeté koleje od traktoru, občas bahno a listí a větve, a kolem cesty bylo ostružiní a maliny a taky jahůdky, občas člověk dostal po uchu nějakou větvičkou, sem tam spadlý strom ...

A letos tam vyjely bagry a náklaďáky, cestu rozšířili, houští okolo vysekali a rozdrtili na štěpky, kolem cesty vykopali příkop, navezli hrubý štěrk, pak jemný štěrk a nakonec asfalt. A když teď jdu po té asfaltce, tak si už nepřipadám jako v lese, ale jaksi mimo, jako když si prohlížíte turistickou atrakci.

Prý je to za peníze z EU, ten pokrok. To fakt nemají v Bruselu nic lepšího na práci, než krást lesní cesty? Grrr vrrrr prsk. Tak se na koukněte na pár fotek co udělal můj drahý.

cesta1 cesta2 cesta3 cesta5 cesta4

Aspoň že ta duha se nedá zaasfaltovat ...

Odvážný býložravec

Úterý, 9. říjen 2007   Pokec
ilustrbylozravec

Tak to jakožto lama (internetová, certifikovaná) prostě musím napsat, nakonec mula tak trochu příbuzná, takže trocha propagace pro hrdinného býložravce - opravdová mrcha

Jeli do hor v Montaně a tam byla divoká kočka. Chlápek seskočil z muly a chtěl vystřelit do vzduchu, aby ji zahnal. Psi seděli vzadu za mulou a ta puma se rozhodla, že je sežere a vytartovala po nich ale mula ji chytla ocas do tlamy a umlátila ji hlavu o skálu. Pak ji ještě pro jistotu podupala. A psi na to jen tiše zírali, viz poslední obrázek. Lovec si ani nevystřelil ale jeho žena udělala ty 4 fotky, co jsou v tom článku.

Plánování webu pro zákazníky a lamy

Úterý, 9. říjen 2007   Webovitosti

Hmm, tak vy chcete web, jo? A víte, co tam má být? Stručný výtah z článku Web Site Planning 101, autor: Mike Cherim. Je to článek, který Mike napsal, aby to nemusel zákazníkům vysvětlovat pořád dokola v mailech, třeba se vám to bude hodit jako inspirace, kdybyste taky někdy chtěli pro své zákazníky nějaký úvodní vzdělávací pokec spáchat :-)

Ať chcete cokoli, blog, obchod nebo jiné stránky, napřed popřemýšlejte o těchto základních stránkách. Bývají na většině webů a lidé je tam očekávají, a mívají celkem jednotné názvy.

Homepage - V prvním odstavci byste měli návštěvníkům říct, co na vašem webu je – co děláte, co nabízíte. Ne všechno, jen ochutnávka. Důležité je, aby se to základní dozvěděli rychle a správným tónem. Chcete je přivítat, informovat a nalákat hlouběji do své sítě.

About (O nás) může být i na homepage, jestli je to krátké – kdo jste.

Kontakt mail nebo formulář. I když nic neprodáváte, třeba vám někdo něco nabídne … Taky to může být telefon, fax, adresa…

Help nebo info – je to důležité a někdy tam můžete nacpat různé informace, pro které není jinde místo. Copyright, privacy , prohlášení o přístupnosti…

Mapa webu Měla by být vždy, i kdyby to měla být jen odrážkový seznam v help stránce.

A pak teprv plánujte další stránky webu – blog, obchod, fotky …

Odkazy Na nich je založen internet, dávejte je, kde to jde – třeba i v úvodním textu můžete mít odkaz na „O nás“ nebo „Info“.

Obrázky budete potřebovat obrázky, které dokreslují vaši činnost – máte-li restauraci, jedna pěkná pizza naláká víc než 1000 slov. Text je důležitý pro vyhledávače, obrázky pro návštěvníky.

Krmte vyhledávače. Dělte texty do částí, používejte nadpisy. Dělejte přístupný web. Na každé stránce by měl být title, description a keywords. A všechny stránky prolinkujte přes nějaké menu.

A nepřežeňte to. Je to vidět na mnoha webech, jak se na nich nabaluje balast jako kalendáře, poslední komentáře, tag cloud, ankety ..

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)