Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Předvánoční metálek aneb Noční přání

Sobota, 22. prosinec 2007   Pokec
Když od Nightwishů odešla Tarja, myslela jsem si, stejně jako mnoho ostatních, že je to konec legendy, že Nightwish = Tarja a její nezaměnitelný hlas. Jenže když loni Tarja vydala svoje vánoční album, a já jsem si ho stáhla, abych zjistila, o co jde, slyšela jsem odporně přeslazený popík. Tak jsem to zas smazala a čekala, co bude dál. A Nightwish se letos vrátili s novým albem Dark Passion Play, a ačkoli je ta nová zpěvačka tak odlišná od Tarji, je to hudba, která dělá Nightwish tím co je :-)

A protože časy se mění, a máme tu youtube, tak pro ty, kteří netuší, jednu typickou skladbu z nového alba ...


A jednu trochu netypickou, kde zpívá Marco, copak vám to připomíná?

Odkazy vážné i jiné

Úterý, 18. prosinec 2007   Webovitosti

Design je javaskriptové udělátko na webdesignérskou špionáž, kolikáté už ... Stáhněte si tlačítko "design" do bookmarků a pak ho použijte na libovolnou stránku, a vyberte si, co chcete vidět - grid, měřítko, souřadnice, jednotky ...

Beyond ALT Text: Making the Web Easy to Use for Users With Disabilities je Nielsenova studie z roku 2001, a teď jsem narazila na zmínku o tom, že je volně ke stažení (via). Možná je tam už dlouho, netuším. Ale jestli ne, a jestli je to opravdu letošní "dárek", tak se to snad někomu bude hodit. Ne, fakt jsem to nečetla.

Tak to by byly ty vážné a teď ty "jiné" :-)  dopis

Jak tak koukám, v poslední době kde kdo o kde kom píše, a někteří i nepěkně, a je potřeba jim sdělit, že se vám to nelíbí, což však může kromě trestního oznámení, jež se stalo běžnou pracovní pomůckou moderního webdesignéra, vést i k tomu, že se budete muset omluvit. Omluva by měla mít všechny úřední náležitosti, nakonec trestní oznámení taky nepíšete na papírový kapesník, zvláště je-li zatížené. Využijte tedy odkazovaný formulář, který je prověřen dlouhou praxí amerického soudnictví :-)
Anebo se na to vybodněte, blíží se Vánoce, tak radši rozešlete pozdravy

Klinická psychologie ve webdesignu?

Pondělí, 17. prosinec 2007   Webovitosti

Když děláte nějaký průzkum, kladete otázky. Měli byste je klást tak, aby byly otevřené a neovlivňovaly odpovědi. Ale i když se vyhnete ovlivňování respondentů, nevyhnete se ovlivnění sebe sama. Jste si jisti, že otázky, které kladete, jsou ty otázky, které uživatel či zákazník vnímá jako důležité?

Michal Hawley v článku The Repertory Grid: Eliciting User Experience Comparisons in the Customer’s Voice nabízí možné řešení tohoto problému, které spočívá v použití konstruktů, kterými dotazovaní sami klasifikují předkládané návrhy. Velká část článku je věnovaná popisu techniky Repertory Grid, která je založena na teorii George Kellyho. Říká, že lidé své zážitky a zkušenosti uspořádávají do klasifikací, které lze popsat pomocí konstruktů. Konstrukty jsou často protiklady na stupnici, a snadno umožňují klasifikovat svět. Každý má jinou sadu konstruktů, které jsou pro něj důležité.

Tedy i dotazovatel má svou sadu konstruktů stejně jako každý z respondentů. Můžete klást otázky, o kterých si vy myslíte, že jsou důležité. Například, zda je nějaký web důvěryhodný, a proč. Každý dotazovaný to nějak zodpoví, ale vy se nedozvíte, zda právě toto kritérium je pro něho v dané situaci důležité.

Kelly vyvinul techniku dotazování - Repertory Grid. Tato technika využívá repertoár konstruktů, které mají dotazovaní, nikoli vy.

Vypadá to tak, že vyberete většinou tři vzorky a ptáte se respondentů, v čem vidí rozdíly dvou z nich proti tomu třetímu. To vede k tomu, že respondent použije svou stupnici hodnocení, a to je to, co chcete zjistit. Požádáte ho, aby vyspecifikoval krajní póly svého hodnocení (prázdný – přeplácaný) Dále je popisováno, jak se ze získaných stupnic tvoří mřížka a postupně se jednotlivé vzorky zařazují do stupnice, která se následně dá analyzovat (viz příklady v orig článku).

Autor aplikuje tuto metodu na dvě oblasti:

Získání zpětné vazby k UI během vytváření konceptů

Nabídne dotazovaným tři různé návrhy interface, které jsou buď načrtnuté nebo ve wireframe, a žádá je, aby mu ukázali, jak by splnili nějaké zadané úkoly, podobně jako když se dělá studie použitelnosti. Tím se seznámí s návrhy a pak lze provést porovnávání těch tří návrhů výše popsanou metodou.

Klíčem je ta triáda. Místo aby se ptal, co se jim líbí nejvíc, a pak zkoumal proč, triáda přinese specifické atributy, které jsou důležité pro ty respondenty.

Pochopení produktů konkurence a jejich umístění na trhu.

Totéž lze dělat při studiu projektů konkurence. Pomocí takovéto analýzy provedené na konkurenčních webech, můžete zjistit, co třeba vaši potenciální zákazníci považují ze svého hlediska za důležité, protože to se může lišit od toho, co považují za důležité zadavatelé.

Zjistil, že tahle metoda je pro dotazované zábavná, přináší jejich pohled na problém a rychle generuje velké množství atributů, které jsou užitečné pro porovnávání.

Jak mi udělal radost

Středa, 12. prosinec 2007   Pokec

Dostala jsem dárek, vlastně takový nedárek, prý když to chcu, tak to teda koupil. Původní jeho lstivý plán byl, že mi to pustí v televizi, a já se budu při poslechu tulit a naleju to červené, co je v baru, ale nakonec jsem si to pustila na kompu, a on koukal na zprávy, a to červené taky nakonec otevřel on :-)

DVD z Lidových novin s koncertem Hany Hegerové.

Je to moc pěkné, ten koncert je takový bezprostřední, občas je tam i povídání před písničkama, asi třetina je trochu džezovější, což zrovna nemusím, ale ten zbytek jsem si opravdu vychutnala. Pak je tam ještě filmový medailonek HH, taky dost zajímavý, a nějaké povídání jen tak z koncertů.

Celé to stálo 55 Kč, DVD samotné stojí 43 Kč, tak jestli máte HH rádi, nenechte si to ujít; jestli její písničky moc neznáte, tak to zkuste, třeba se vám to zalíbí; a jestli je rádi nemáte, tak to nekupujte, ale uvědomte si, že tenhle druh hudby člověk ocení až jak je starší, až do toho věku dospějete, tak už to nikde nebude ...

Jak snadno najít na Flickru fotky pro svůj bložínek

Pátek, 7. prosinec 2007   Webovitosti
 autor: Tom Coates

radí Skelli v článku A Complete Guide to Finding and Using Incredible Flickr Images. Aby byly články zajímavější, a přitáhly oko návštěvníka, je dobré sem tam dát do nich nějaký obrázek. Hledání vhodných obrázků přes google může způsobovat problémy, protože nikdy nevíte, jestli je ten obrázek volný nebo s copyrightem.

Ale na Flickru existují spousty fotek s tzv Creative commons licencí. Těch CC licencí je několik druhů, od absolutně volného použití včetně úprav fotky, volné použití bez úprav, nekomerční použití, jakékoli použití s odkazem na autora apod.

Nejlepší je začít na Flickru na stránce s creative commons licence. Tam je vidět počet fotek spadající pod jednotlivé licence. Stručně, co která znamená:

  • Attribution - můžete si s fotkami dělat co chcete ale musíte odkázat na autorův profil na flickru.
  • Attribution-NoDerivs License - fotky můžete použít kde chcete ale nesmíte do nich zasahovat a musíte uvést odkaz na profil autora.
  • Attribution-NonCommercial-NoDerivs License - nesmíte fotky použít komerčně, tedy tam, kde cweb generuje nějaké peníze, například blog s adsense. Nesmíte je upravovat a musíte uvést odkaz na profil autora.
  • Attribution-NonCommercial License - nesmíte fotky použít komerčně, můžete je upravovat a musíte uvést odkaz na profil autora.
  • Attribution-NonCommercial-ShareAlike License - fotky můžete použít pro nekomerční účely, musíte uvést odkaz na profil autora a odkaz na stránku s touto licencí
  • Attribution-ShareAlike License - můžete použít a upravovat fotky jak chcete ale musíte uvést odkaz na profil autora a stránku s touto licencí.

Pak je tam návod na hledání toho nejzajímavějšího z výběru:
Zvolte si licenci a zadejte hledání. Zobrazí se odpovídající výsledky a z nich si v tom řádku pod hledáním vyberte "most interesting". Tam bývají nejkvalitnější fotky.

White skull - zas ženská

Neděle, 2. prosinec 2007   Pokec

Dlouho jsme tu neměli metalový koutek, já vím. V poslední době jsem spíš četla a hrála hry, a hudbu jsem zanedbávala, ale už jsem se vrátila na cestu pravou, kovovou.

Italská kapela White skull tady není moc známá, hrají takový přímočarý speed metal. Zaujali me někdy okolo roku 2003 hlavně hlasem zpěvačky Frederiky di Bone, která měla nádherný vyřvaný chraplák. Ty dvě CD, které nazpívala, si pouštím dodnes. Pak odešla, a na její místo vzali chlapa. Nezpívá špatně, ty písničky i v dalších CD mají pořád stejnou energii ale ten hlas je takový .. normální. Poslední CD, které natočili, The Ring Of The Ancients, je z loňského roku, a ani jsem ho nesháněla. Ale teď jsem zas zabrousila na jejich web a co nevidím - je tam nová zpěvačka - Elisa Over :-)

A zní to moc hezky, ačkoli není to chraplák ale takový kovový temný hlas. A protože k obměně došlo až letos, a ještě s ní nenatočili žádné album, dali na web aspoň remixy, které přezpívala z toho posledního CD. Ty remixy jsou v dobré kvalitě, 3 celé písničky, a poslechnout či stáhnout si je můžete na webu white skull.
A já se začínám těšit na jejich další album :-)

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)