Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Jak nedělat portfolio

Čtvrtek, 28. únor 2008   Webovitosti
Astheria píše o tom, jak nedělat portfolio, lépe řečeno o chybách, které mohou návštěvníky vašeho portfolia odradit tak, že ty hromady peněz, které chtěli u vás utratit, dají někomu jinému.

Několik rad:

 • Každé portfolio by měl být relativně jednoduché.
 • Návštěvníka byste měli vizuálně zaujmout během prvních 10 sekund
 • Měli byste mu usnadnit jeho cíl – prohlédnout si vaše práce a kontaktovat vás.

Prohlíželi 200 portfolií a našli tyto chyby:

 • 32%mělo navigační problémy, které návštěvníka frustrují.
  - u webdesignéra webové stránky jen jako obrázky, žádný odkaz na skutečné weby
  - šílené navigace jak rubikova kostka a 3D, nepoužívejte složité navigace
 • 72% používalo thumbnaily (výřezy), které nutily návštěvníka ke kliknutí na větší obrázek Návštěvník musí každý obrázek rozkliknout, protože vůbec netuší, co vlastně znamená. Chcete-li ale návštěvníka zaujmout, dejte mu vaši práci přehledně, z těch ořezaných čtverečků ho možná nezaujme nic.
 • 11% se rozhodlo dělat své portfolio jak hru na překvapení.
  Tady kritizuje takové ty malé prázdné čtverečky, které rozklinkáváte do nového nebo vedlejšího okna aniž víte, co tam je. Někteří také použili jen textové odkazy.
 • 32% neudalo své telefonní číslo
 • 23% neudalo e-mail. E-mail by měly být dělaný tak, aby se dal okopírovat, lidi si prohlížejí weby postupně a maily si schovávají, a rozhodnou se až později.
 • 1% nemělo žádnou rozeznatelnou kontaktní informaci.
 • 4% měli zapnutou hudbu.
  Když máte rozkliknutých několik záložek, jak prohlížíte portfolia a někde začne hrát hudba, kterou nemůžete hned vypnout, protože nevíte, kde to je, asi mu spíš pošlete naštvaný mail než objednávku, až ho objevíte

V originálním článku jsou i příklady chyb, tak tam koukněte :-)

Důrazně o ničem

Pátek, 22. únor 2008   Pokec

Znáte to, důrazné napomenutí, důrazné upozornění, důrazné varování, to jsou takové ty nápisy či výroky, které vám říkají, co máte či nemáte dělat, a že obvykle se zlou potážete, když to ne/uděláte. A samozřejmě to nefunguje, typickým příkladem bylo důrazné napomínání paní učitelky, či důrazná prohlášení našich politiků, a že jich už bylo .. kolik si jich pamatujete?

Včera jsem viděla další, dosud neviděnou, odrůdu důrazna, a to důraznou prosbu. Vypadala asi takhle:

PŘED VSTUPEM DO MÍSTNOSTI VYPŇĚTE, PROSÍM, MOBILNÍ TELEFON!!!

A pak někomu v internetové diskusi vykládejte, že tři vykřičníky a velká písmena jsou řvaní, vždyť jde o pouhou prosbu, bylo to tam na dveřích v úřadě...
Samozřejmě jsem ho nevypla, jednak mám svou hrdost a nepodlehnu nějakému pořvávání (přece to znám z diskusí, že), a druhak jsem ho zapomněla doma :-)

A taky jsem zvědavá, jak to vyjde Tokugawovi s jeho důrazným varováním ohledně zdrobnělin jména, protože nakonec to stejně rozhodne Andulka. U nás to bylo taky tak, a můžete hádat, z jakého jména vznikl Indá posléze Inďa, a mohli jsme se na hlavu stavět, jak to začali používat i dědečci, bylo vymalováno :-)

D2: Jednou to přijít muselo ...

Úterý, 19. únor 2008   Diablo2LOD
diablo london

Myslím, že jste to všichni poznali, tady diablo už ... není. Dnes jsem znova po čase zabloudila na AB, abych se podívala, co je nového, a zjistila jsem, že si nepamatuju věc ani vlastnosti a že už mi to moc neříká.

Moje hra je teď Hellgate:London, a i když ji mnozí zatracují a nadávají na ni, protože jsou tam chyby, já u toho dokážu trávit hodiny a hodiny, kdy nevnímám čas. Tak se mějte hezky, diabláci, můj démon je teď v Londýně.

Ďábelské forum zůstává otevřené a jste tam stále vítáni. Všechny ďábelské články i odkazy tu zůstanou.

Tenhle web nekončí, budu sem stále psát své "pokecy" a sem tam nějaké odkazy na zajímavosti, tak se občas zastavte. Bude mi po vás smutno ale možná se zas všichni sejdeme u Diablo 3 :-)

PS: Pro redaktory z diablo2lod.diablo3.cz: jestli máte zájem o některé zdejší články, máte mé svolení je převzít, protože váš web je skvělým pokračovatelem Diablova doupěte.

Povzdechy krkavčí matky

Čtvrtek, 14. únor 2008   Pokec

Prý proč už nepíšu o mláďatech.

Njn, mláďata vyletěla z hnízda a dělají si co chtějí, tedy, ne že by to před tím bylo jinak, ale aspoň jsem věděla, co se děje. Teď trpím nedostatkem informací :-)

O mladším mláděti nic psát nesmím, boť má kámoše, kteří to tu čtou a pak jí zatepla donášejí, že ji matka zas pomlouvala na webu. Tak mám po žížalkách. Tedy, ono to s tím opouštěním hnízda není tak úplně přesné, protože si vybrala školu, kde v pondělí ráno odjede a ve čtvrtek odpoledne je už doma. Ale prý je to teď tak všude. Tss, co je toto za vzdělávání, to za mých mladých let ... no to ale asi znáte :-)

Starší mládě naopak vzalo únik z hnízda z gruntu a odlétlo na východ na daleký ostrov, kde se mluví divnou řečí, jí se tam divná jídla a je tam divné počasí. Je to výměnný studentský pobyt, a tak tam chodí na přednášky v té divné řeči, a usilovně předstírá, že tomu chápe, zatím prý úspěšně. A bude tam až do léta. Ale o tom už jsem psala

Ale i krkavčí matky mají o mláďata starost, a tak sleduju, jestli je na ICQ. Tedy, ne že bychom si moc pokecali. Na moje otázky totiž zásadně odpovídá - dobrý, v pohodě, jo, mám co jíst, jo, mám peníze, ne, nejsu nemocný, jo, škola dobrá. A tak jen nakouknu, a když tam je a nic nechce, tak je všechno v pořádku, ne?

Ale tento týden mi moc dobře nebylo, pět dní tam nebyl, ani na skype, předtím neříkal, že by měl někam jet, dovolat se tam nedá, ani se mi sem nechtělo nic psát. Předevčírem se konečně přihlásil a já hned zaútočila.
"Kdes byl?"
"Na výletě"
"A tos nemohl něco říct? Já tady strachy šedivím ..."
"Hm, sry"
"A co ten výlet?"
"Jo, dobrý"
.. a dál jako obvykle :-)

Tak si někdy říkám, kdyby to bylo jako dřív, když nebyl Skype a ICQ a jednou za měsíc přišel odněkud z cizí země dopis nebo přiletěl poštovní holub, nějakých 5 dní by mě nemohlo rozhodit . Ale jak ho znám, on by ten dopis stejně nenapsal ...

Poznáte podle fotek (fakt jen takhle malé, abyste to neměli moc jednoduché), v které zemi se mládě nachází? Ta stupňová věž by mohla pomoct ... Ti, kterým jsem to už vykecala, jsou z tipování vyloučeni :-) jidlo socha vez dreveny most

Typo pastva nejen pro lamy

Pátek, 8. únor 2008   Webovitosti
Dokonce i lamy mají rády hezkou typografii, a ačkoli tomu moc nerozumí, nic jim nebrání se kochat, a dokonce se o tu pastvu pro očička i podělit. Dnes to budou nějaké typoblogy, fotky, trochu nostalgie, pár google books a na závěr důležité video pro všechny majitele webů zklamané designem.
 • Aisleone.net - blog o typografii plné inspirativních obrázků a odkazů (a dokonce jsou čitelné, Michale a Igby :-))
 • Sandberg krásné typo fotky z výstavy a Alki photo sets - Alki1 přidala zas nové sety z grafiky.
 • Všechno je jednou poprvé .. já jsem poprvé pořádně slídila v google books a našla jsem tam náhledy zajímavých knížek ... to víte, ne každý má doma Swiss Graphic Design: nebo Making and Breaking the Grid
 • Můžete se snažit jak chcete ale zákazníci nebudou nikdy spokojení, protože logo uděláte malé, samé prázdné místo, barvy mdlé a nemáte tam zvířátka! Podívejte se na video, které vašim zákazníkům umožní tohle vše napravit za doslova pár korun, a radši svůj design preventivně upravte, abyste se takovým trapným případům vyhnuli.

Krajiny a stavby šíleného architekta

Středa, 6. únor 2008   Obrázky

Tak vidím obrazy a kresby Rickyho Allmana. Podívejte se sami - rickyallman.com.

Syté barvy, surrealistické krajiny kombinované s jakoby technickými kresbami, kusy vystřižených měst odnikud nikam, sem tam kus kubismu, vypadá to jako několik do sebe zakousnutých paralelních světů :-)

Odborné rady hrobníka na respektu

Sobota, 2. únor 2008   Pokec

Respekt je časopis, který je prý pro chytré lidi. Proto ho moc nečtu. Má taky sekci blogů, která se vyznačuje tím, že je tam spousta mladých nadějných politologů a ekologů a jiných -ogů (třeba pedag), tak ty taky moc nečtu. Je tam několik zajímavých lidí, které si chodím číst s chutí, a občas někoho neznámého rozkliknu na hlavní stránce, co kdyby to byl další "čitelný" blogéř.

Včera jsem měla v práci značně pochmurnou náladu, způsobenou tím, že jsem tam musela čekat, až se dokončí něco, co jsem omylem spustila před tím, co jsem potřebovala udělat (no právě, ani jsem za to nemohla nikomu vynadat .. grrr), a to zřejmě byl důvod, proč jsem rozklikla článek Pohřbívání. Pojednává o tom, že by se neměli lidi spalovat, protože je to neekologické, anobrž dávat do papírových rakví přirozeně vyhnít. Chjo, další eko, řekla jsem si ale pak jsem ještě prolétla diskusi ...

Někteří tam psali, že určitě vyhnít, kdosi tvrdil, že radši ne, aby po něm nelezli červi, zkrátka taková poklidná diskuse pošmourného všedního odpoledne. Ale pak tam přišel profesionál - hrobník Piter, jasný zastánce pohřbu žehem (několik ukázek z diskuse, kterou vřele doporučuju k přečtení):

Pohřeb žehem má mnohé výhody pro všechny zúčastněné strany.

Předně, popel nemokvá. Takové mrtvé tělo obsahuje tuším nějakých osmdesát procent vody, která se rozkladem uvolňuje. Je to mňamka, pokud musíte z nějakého důvodu s rakví manipulovat před uplynutím tlecí doby. Běžně se například pohřbívá tzv. příloží, tj. do hrobu vyhloubeného až na úroveň předchozí uložené rakve, jejíž tlecí doba ještě neuplynula. Takhle to vypadá hezky, ale je nutné si uvědomit, že po takovém řekněme roce je milá rakévka plná mrtvolné vody a dřevo už je dostatečně zvetšelé, takže hrobník kope, kope, povídá si "už budu pomalu na rakvi" a najednou čvacht, je po kolena v pradědečkovi ...

Za druhé, s popelem se daleko lépe manipuluje. To vám přijde do úřadovny paní důchodově-záhrobního věku a brečí vám v kanceláři nad kafem, že si už nemůže dovolit platit hrob a že jí "národní vejbor" znárodní hrob i s manželem. Pokud je manžel penalizován (pohřben v penálu), paní má smůlu, protože za vykopání manžela by dala tolik co za nájem hrobu a stejně by s kostmi nemohla nijak nakládat, leda je nechat pohřbít jinam. Kdežto pokud je manžel instantní (v urně), vysvětlíte paní, že si může manžela nechat vyjmout, koupit si za pár stovek pěkný obal a postavit si ho doma na kredenc ...

A vůbec - půvab uren nejlépe doceníte ve chvíli, kdy vám při překládání z auta na vozík padne na nohu metráková rakev s dvoumetrákovým Romem. :)

Pak píše, že popel sami nesmíte rozptýlit, protže obsahuje kusy kostí. Musel by se přemlít.

Ani to tlení v rakvi není moc poklidné:

Ono to s tím klidem v zemi taky není tak horké. Za prvé vezměte v úvahu, že země pracuje. Zejména u hrobů ve svahu se kolikrát ostatky během tlecí doby posunou třeba o půl metru a to už člověku pořádně rozhodí plotýnky ...

To v té urně to máte vlastně jistější, tam si nosíte domeček s sebou a nikdo vám ho nevezme (jsou teď z plastu).

Rovněž není možné rozptýlit popel milence - uhlobarona u Karlova mostu:

Dokonce by to v krajním případě bylo možné hodnotit jako přestupek (zacházení s lidskými pozůstatky nebo lidskými ostatky způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnosti) a za to je pokuta až do výše padesáti tisíc. Zejména mravního cítění veřejnosti bych se v tomto případě bál, protože takový kus uhlobarona v oku nebo ve vlasech nadělá na mravním cítění zasaženého turisty značnou paseku. Eventuelně by se to dalo uhrát i na hanobení ostatků, což jsou až dvě léta ...

Tak já už se rozhodla, chci plastový domeček, nejlépe na zahrádce, co vy? Na takové rozhodnutí není nikdy dost brzo ...

Tímto také Piterovi děkuju, protože ta mizerná nálada tak nějak při čtení jeho příspěvků "vyhnila" :-)

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)