Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

V pavučině na táboře

Pondělí, 31. březen 2008   Webovitosti

Na konferenci Webcamp se v pátek mezi všemi těmi odborníky vyskytla lama! Lamě se konference líbila.

Hned na počátku byla přednáška Davida Špinara o přístupnosti na webu

chudáček robot

a lama byla tak dojatá smutným osudem webových robotů na nepřístupných webech, že ze zbytku si toho moc nepamatuje.

shrnutí obraz

Pak přišli pánové ze Seznamu a od Terezy, a povídali o tom, jak se seznam snaží dělat přístupné weby, a jak to testují. Ten tahák, co si pro seznamáky vypracovali, by se asi hodil, byl takový ze života, snad se někde objeví na webu. Jejich prezentaci technika trochu nevydýchala. Na závěr přednášku shrnuli a trvalo to poněkud déle, protože bylo hodně dotazů.

Pak byla přednáška R.Pavlíčka o nevidomých na webu s praktickou ukázkou, jak funguje Jaws. Myslím, že si budu sakra dávat pozor, abych aspoň trochu slušně sémanticky členila obsah a používala správné značky pro nadpisy, protože to nestojí nic a pomáhá to hodně.

Po obědě vystoupil opravdový živý Chamurappi, autor českého validátoru. Český validátor se od anglického liší tím, že je česky (překvapivě) a taky tím, že validuje tak, jak X(HTML) zpracovávají skutečně prohlížeče. Díky schizofrenii W3C totiž prohlížeče zpracovávají XHTML kód s mime typem text/html jako HTML, tzn, že všechny ty uzavírací lomítka za br a img apod, jsou vlastně chyby, které jsou prohlížeči pouze tolerovány. Zajímavé je, jak ten český validátor vlastně funguje – vezme dokument XHTML, změní mu doctype a podstrčí ho oficiálnímu validátoru. Výsledky z ofic validátoru přeloží do češtiny. Validátor taky umožňuje testovat verze pro různé prohlížeče.

A pak přišel Patrick Zandl s tím, že nám něco poví o stream.cz, a ukáže, jak se vyvíjely designy. Bylo to povídání ze skutečného života ve firmě, která dělá 10% trafficu na českém internetu (a to já tam prosím ani nechodím). Kromě toho, že mají spoustu legálního obsahu, který si sami točí, sledují, co návštěvníci dělají, a nemají rádi Káju Gotta,

zandl1
jsme se dozvěděli i to, jak důležité je rozdělení stránky s videama, nabízení souvisejícího obsahu a že na vzhledu to vážně nezáleží.
zandl2

...

Na závěr byla prezentace M.Hassmana o HTML5, a vypadá to, že budoucnost webu se bude líbit i lamám. Ta přednáška byla dlouhá a výživná a prezentaci si můžete u Martina stáhnout (viz odkaz)

Celkově byla konference na vysoké odborné úrovni, k čemuž nemalou měrou přispělo i to, že pokec o mikroformátech se nekonal, ale protože opravdu nic takového jako oběd zdarma neexistuje, asi se někdy nějaký článek objeví na Intervalu …

Poznámky z přednášek dnes a kdysi

Pondělí, 24. březen 2008   Webovitosti
sxsw

Jo to za mých mladých let, to každý měl na prezentaci nebo školení blok a propisku a psal, až se z něho kouřilo, protože nikdo vám nedal žádné okopírované slajdy nebo celou přednášku, jen abyste seděli a dávali pozor, "všechno máte v těch materiálech, co jste dostali, nic si nemusíte zapisovat". Takže teď všichni sedí, předstírají, že nespí, a čekají na občerstvení o přestávkách.

A když někdo nějaké poznámky udělá, třeba na SXSW, je z toho taková sláva, že se to publikuje až na digitalweb.

Když jsem to viděla, vzpomněla jsem si na jedno školení pro účetní před 10 lety, kde jsem se jakýmsi nedopatřením vyskytla, a které bylo jistým způsobem velmi inspirativní :-)

zitrky
Začalo to přehledem přínosů systému
deníky
přehled vlastností
plný systém
hlavní klady systému
zaplat
a samozřejmě platby
fakt
a jejich spárování s fakturami

Zimní fotky na jaře

Sobota, 22. březen 2008   Pokec

Včera byla zima, i předevčírem tu ležel sníh ale dnes už je zas jaro. A ženské před svátkama dělají jarní úklid a umývají okna, podlahy, nábytek, děti i manžely, kteří se snaží tomuto trapnému osudu uniknout do hor pod záminkou, že jdou hledat vrbové proutí na tatar, aby mohli nadšené hospodyňky v pondělí za tohle vyrušení ze zimního spánku zřezat.

Tak ještě na závěr zimy pár fotek z doby, kdy tady ležel sníh...

kostata
extra velká košťata pro váš jarní úklid (jen 8 km od Vsetína!)
eu cesta
EU pro městskou polici
sane a psi
Divoký východ - odvoz z hospody ...
mlha
v dálce se ztrácí můj cíl ...

Takový jiný den

Středa, 19. březen 2008   Pokec

Dny jsou různé, teplé slunečné, deštivé … ale nakonec stejně nezapamatovatelné. Proto existují tzv dny význačné, jako Den ledvin, Den dětí a Den matek a tak. Jak koho napadne. Některé význačné dny platí jen někde. Některé jen pro někoho. Jeden takový význačný den nastal včera v naší firmě.

Byl to Den raněných počítačů.

- Jeden nešel nastartovat, dokud si před něho nesedl Správec, pak se zbaběle rozjel.
- Druhý se nenastartoval vůbec, protože umřel zdroj, a na to ani nadávky Správce nefungují.
- Někde přestal fungovat Firefox a musel se udělat nový profil.
- Jedna aplikace hlásila, že „potratila“ heslo uložené v ini souboru … na začátku souboru se nacházel podivný znak, který se tam objevil neznámo jak, a byl nakonec brutálně Správcem zlikvidován, což krvelačnou aplikaci konečně uspokojilo.
- Jeden monitor dostal třesavku a musel být přepojen na jinou zásuvku ... po všech těch letech.
- Jedna aplikace se začala tvářit jako demo a musela být přeinstalována.
- U jednoho počítače zemřela myš a byla bez obřadu vyhozena do koše a nahrazena novým mladým hlodavcem.
- Jeden správce si tak své ranní kafe uvařil až v poledne :-)

Doma jsem radši na počítač ani nesahala a začala jsem konečně žehlit tu hromadu prádla, co se na mě šklebila už od ... ehm, to nebudeme rozebírat, což uvítali zbylí členové rodiny, kteří tvrdili, že soužití s ženou trpící současně předmenstruačním a předžehlicím syndromem, se podobá chození okolo minového pole. Tsss ...

Odkazy převážně nevážně

Pátek, 14. březen 2008   Webovitosti

Protože převážně neznamená všechny, tak začnu jedním "vážným", ale ani ten nebude příliš namáhat vaše mozkové buňky, spíš potěší oko, máte-li rádi typografické plakáty. Ta galerie obsahuje spoustu plakátů i jiných stylů jako art deco, art noveau, atd a nejlépe se prohledává přes search / style.

Když v té fotošopě neumíte ... on už to někdo bonzne na internet - photoshop disasters

Vývoj geeka ve vztahu k sci-fi .. no dobrý ale co tam dělá ten Harry Potter?

Tak březen, to bude měsíc knihy, kde na to brát?

Pátek, 7. březen 2008   Knížky

Polaris vydá další díil ze serie Honor Harrington - Koruna otroků. Jasná volba pro všechny fanoušky HH :-)

Polaris taky vydá první díl z temné, sarkastické a nehrdinoidní trilogie od Joe Abercrombie - Sama čepel. Anotace praví toto

Sotva skončily války za sjednocení země, chystá se další, mnohem horší. Její bezprostřední hrozba svede dohromady tři nejnepravděpodobnější muže: barbarského bojovníka Logena Devítiprstého, kterého opustilo štěstí a je na nejlepší cestě stát se mrtvým barbarem, Jezala dan Luthara, šlechtice, vojenského důstojníka a vzor samolibosti, který tráví život v radovánkách, hře v karty a závodním šermem a inkvizitora Glokta, zatrpklého mrzáka bez přátel a s jen velmi málo živými nepřáteli. Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Jenže osud (s pomocí mistra čaroděje Bayaze) rozhodl jinak...

A mají tam i úryvek.

Triton vydá další díl Strážců počasí od Rachel Caine - Mrazení. Koupím si to jednak kvůli tomu, abych věděla, jak to bude pokračovat, protže příběh je napínavý a má spád, a druhak kvůli "stylu". Už jsem o tom kdysi psala, je tam i odkaz na úryvek z předchozího dílu.

Triton by taky měl vydat další díl Anity Blake od Laurell Hamiltonové, tvrdí na fantasya.cz.

No a ještě by na jaře mě být další upírský příběh od Alraune ...

Velký linkovací guláš

Středa, 5. březen 2008   Webovitosti

Dnes to bude chutná výživná směs se skutečně vysokým obsahem webových vitamínů (update: nyní přikořeněno VPC pro IE8) - film o Helvetice, jak vylepšit web pomocí jquery, zajímavý CSS seznam, HTML nejen sémantické, IE8 readiness toolkit a orientální galerie.

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)