Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

O kupování e-booků

Čtvrtek, 22. leden 2009   Knížky

Jo, jo, až tak hluboko jsem klesla, že kromě bloudění po torrentech, to i kupuju. A za loňský rok jsem koupila asi 50 e-booků. Samé nehodnotné sci-fi a fantasy škváry po 6 - 7 dolarech, samozřejmě :-)

Zkoušela jsem různé e-bookové obchody a nakonec jsem pevně zakotvila (včetně členství, které dává nějaké slevy a vyplatí se, až když toho kupujete hodně) na fictionwise.

Proč o tom vůbec píšu? Jednak je teď dobrý čas něco na fictionwise koupit, protože do neděle 25. ledna tam mají 60% "slevu". Ono to není tak, že byste za zvolenou knížku zaplatili méně, zaplatíte celou cenu, ale 60% z té ceny se vám uloží na speciální rabatový účet, z kterého pak můžete nakupovat další knížky. Takže máte-li zálusk na nějakou knížku, a případně byste v budoucnu chtěli koupit i nějaké další, tohle by mohla být zajímavá nabídka i pro vás.

A druhak jsem se včera děsně nakrkla kvůli Microsoft readeru, a musím si postěžovat, můj milý deníčku! Většina knížek, které se prodávají s DRM, je k dostání v různých formátech, a většinou mají i můj oblíbený Mobipocket pro Cybook. Občas ale je něco jen v PDF nebo PDB, takže mám inicializovaný i Adobe reader a E-reader. Neuvědomuju si, že bych s některým měla při inicializaci DRM nějaké problémy.

Ale včera jsem poprvé a doufám, že i naposled, koupila jednu knížku ve formátu pro MS reader. A tak jsem ho teda stáhla a nainstalovala, a když jsem ho chtěla inicializovat, tak to chtělo, abych se přihlásila do nějakého microsoftího účtu, co vede do toho microsoftího ráje s živýma oknama, a ono jim to Windows Live zrovna včera nefungovalo! No teda, knížka zaplacená, závislák slintá a ono to nejde stáhnout, grrr. Dnes jsem si teda založila účet u MS, pak jsem to musela inicializovat přes Internet explorer, protože active X, a pak jsem se dokonce i kvůli stažení té knížky musela do fictionwise přihlásit v IE, a stejně jsem to stahovala asi natřikrát, než mi došlo, že musím mít MS reader nastavený jako výchozí program pro čtení lit souborů, no a na závěr jsem zjistila, že ta knížka je úplná kravina ... :-)

To je vždycky tak trochu riziko, protože většinou kupuju něco, co právě vyšlo, je to nové, autora neznám, úryvek vypadá lákavě, mát to slušné hodnocení, prolézám i recenze na amazon.com, a asi tak třetina takhle vybraných knížek je stejně blábol. Ale to se člověku stane, i když si knížku prolistuje v knihkupectví. Taková malá loterie, ale pořád je to lepší skóre než u hracích automatů :-)

Další nákupy jsem občas dělala na mobipocket, protože některé knížky jinde nejsou, a taky na diesel-ebook, ale tam teď mají nějak málo novinek. Nemáte nějaké tipy na další šikovné obchody pro sci-fi, fantasy?

Víkend na lovu botů

Neděle, 18. leden 2009   Webovitosti

Botové vyhubeni, fora zachráněna a lama miluje SMF!

Jo, je to tak, skoro celý víkend, tedy dobu, kdy jsem zrovna nevařila, nejedla, či nepařila diablo, jsem strávila ničením botů ve forech a upgradama. Tak nějak plíživě se mi na weby dostaly 4 fora - tady, u photofiltru, hellgate a harrington. Dvě fora byly XMB a dvě SMF. A všude od prosince byly masivní útoky botů, kteří se v klidu prokousali registrační captchou u SMF, připadně zcela volně lezli na XMB, kde jsem captchu ani neměla. Dřív se jen zaregistrovali s odkazy na své podezřelé weby, ale v poslední době začali i spamovat fora a nestíhali jsme mazat.

A tak jsem upgradovala SMF, kde se do toho opřeli, a udělali proti botům několik extra modů, a nakonec jsem díky tomu převedla na SMF i obě XMB fora.

Prozkoumané Anti bot mody

Použila jsem dva různé proti-botové mody pro registraci nového člena.
1. Na jednom foru je to odpověď na otázku "Jste člověk?", což mi připadá dost jednoduché, uvidím, jak dlouho to bude zabírat. Bylo potřeba přeložit texty otázek do češtiny.
2. Druhá metoda je antispam questions, kde si můžete vymyslet několik různých otázek (česky) a příslušných odpovědí. Myslím, že tohle může slušně zabrat, zvlášť, když tam bude diakritika. No a když to nějaký bot rozlouskne, vymyslím jinou otázku. Po instalaci je pro češtinu potřeba v adresáři themes/default/languages nakopírovat do souboru Modifications.Czech.php texty z anglické verze Modifications.English.php. Překládat to není potřeba, většina je pro admina, snad jen to upozornění, že otázka byla zodpovězena chybně, se hodí česky. Ono to funguje i bez toho ale nevidíte ty texty a v logu jsou vidět chyby skriptu.

Převod z XMB do SMF

Převod zdejšího ďábelského fora jsem popsala minule, včera jsem se pustila do XMB fora pro Photofiltre. Tušila jsem problémy, protože to forum funguje od roku 2005 a byla tam hromada příloh, které se vkládaly přímo do databáze, takže poslední záloha databáze měla 120MB. Původně jsem si pro převod chtěla založit novou databázi a ty tabulky tam nahrát, ale ono to zdechlo, a nechtělo se mi to řešit, a tak jsem nakonec xmb i smf tabulky nechala v původní databázi, společně s dalším forem a tímhle bložínkem, protože to tak kdysi bylo na hostingu omezené, a riskla jsem to - když nejde o život ... Opět musím pochválit SMF, protože jejich konvertor z XMB (mají jich hromady z různých fór) si s tím poradil perfektně, obrázky nacpal do adresáře a do příspěvků dal odkazy, a až zruším xmb tabulky z databáze, tak ještě ušetřím, a to se vyplatí! Bohužel se u takto převedených příloh nezobrazují náhledy - nevíte někdo, jak to jednoduše zařídit? U nových vložených obrázků to funguje, u starých nee, chjo. Je fakt, že návštěvníci fora o Photofiltre jsou ze změny lehce zmatení, ačkoli jsem se snažila vybrat styl co nejpodobnější původnímu foru, ale snad si zvyknou. Zvolený styl DS-Natura se nemusel pro češtinu nijak upravovat, protože nemá obrázková tlačítka. Záhlaví je provizorní a budu ho muset aspoň vyhladit, když už je to o grafice :-)

Česká tlačítka pro Space Sea

A když už jsem byla tak rozjetá v tom páchání dobra, našla jsem nový "kosmický" styl Space sea pro forum o Honor Harrington. Tam jsem musela předělat všechna tlačítka do češtiny, čímž jsem strávila nedělní odpoledne (se zvukovou podporou od Rammsteinů a Sabatonu), a trochu jsem změnila styl pro citace, protože se to nedalo číst. Pokud byste ta tlačítka někdo chtěl, ozvěte se, přidám to pak někde ke stažení, zatím mám jen ta, která jsou na webu viditelná pro návštěvníka.

Co závěrem? SMF je definitivně lama friendly :-)

Chaotický redesign, nyní i s Comic sans!

Pondělí, 12. leden 2009   Webovitosti

O parodii na redesign, která se udála v Chaos Sanctuary, o webových fontech a o tom, jak to někdy vypadá divně.

Nejdříve k těm fontům. Ačkoli jsem původně uvažovala o použití SIFR, změnila jsem názor, když jsem našla tento průzkum zastoupení fontů na počítačích a operačních systémech - font survey. Vypadá docela čerstvě, poslední aktualizace je z prosince 2008 a je zde vidět, že některé fonty, které se běžně pro použití na webu nedoporučují, mají v jednotlivých operačních systémech poměrně vysoké procento výskytu, a v CSS se z toho dají sestavit zajímavé kombinace. Např Impact je skoro jistota u Windows i Mac OS. Na Windows mě překvapil vysoký výskyt písma Franklin Gothic Medium, a třeba Sylfaen mi neříkalo nikdy nic, ačkoli prý ho má 95% počítačů s Windows.

Další zajímavý článek o fontech a CSS vyšel na sitepoint.com - 8 Definitive Web Font Stacks.

Ze statistik návštěvnosti posledních měsíců loňského roku jsem zjistila, že skoro 85-87% lidí má Windows, 10% to tutlá, 2% má Linux, 0.5% Mac. 45% používá Firefox, 30% IE, 12% Operu, 1% Safari, Mozillu a zbytek jsou různé podivnosti. Fonty pro Windows by tedy mohly uspokojit většinu návštěvníků ale podíl té lišky zrzavé by mohl dělat problémy, protože některé fonty zbrazuje divně.

Vyzbrojena všemi těmito podezřelými statistikami jsem se tedy na webu fontově rozmáchla. Ale doma to nezkoušejte, tohle totiž nelze považovat za seriozní webdesign, protože je zde použit Comic sans, počet použitých fontů je větší než malý, kolem validity to ani neběželo (to až někdy), a celý vzhled je chaotický mišmaš grafických stylů , jak se na správnou Svatyni Chaosu sluší :-)

K Comic sans v hlavičce nemám co říci, vážená poroto, jen že mi to připadlo jako dobrý nápad.

Texty článků a komentáře pod články jsou Helvetica, aby si to užili ti šťastlivci, co to mají, a Arial, to je pro ty chudé příbuzné.

V nadpisu článků je použité písmo Impact, následované Arial Black a podle browserhots.org, se opravdu nachází na kdejakém windows, a zřejmě i na Mac (povedl se mi jen jeden screenshot) ale na Linuxu nebylo ani v jednom případu. Ačkoli je nutné pro Impact nadefinovat font-weight:normal, nevypadá to ani na tom Linuxu, kde se zvolí nějaký systémový sans-serif, tak špatně (screenshot linux-opera), protože písmo je dost velké. Při menší velikosti Impactu se písmo špatně zobrazovalo ve Firefoxu, a když není zapnuté vyhlazování písma ve Windows, je to pořád škaredě hranaté, chjo :-(

V bočních sloupcích je použité písmo Franklin Gothic Medium, následované Helvetica Neue, protože mi připadalo stejně velké (tedy stejně menší než Arial), v některých případech (u komentářů v bočním sloupci ) následuje Arial Narrow. Firefox má problém s tučnou variantou Franklin Gothic, některá písmena jsou slitá. Calibri bylo ještě o něco menší a ve Firefoxu ten komentářový sloupec vypadal rozplizle, a tak jsem ho nakonec nepoužila. Ptáte-li se, proč tam vlastně je jiné písmo, mám matný pocit, že hlavně proto, že tam být může.

Hlavičky H3 až H5 v textu (moc se tam nevyskytují) a některé nadpisy jsou patkové, aby se odlišily od textu, je tam Palatino Linotype, Palatino a Georgia. Nejlíp je to asi vidět tady.

Ta nadefinovaná písma jsou obsažená hlavně ve Windows a MAC, Linux jsem moc neřešila, protože jednak počet návštěvníků je dost nízký, druhak o písmech v Linuxu nemám páru, a třeťak, lidem, kteří si zvolí operační systém proto, že „má příkazovou řádku“, se pěknýma písmenkama stejně nezavděčíte. A navíc, ono to i tak vypadá čitelně, i když trochu jinak než ve Windows.

Grafika. Hm, to máte tak: jsou blogeři, kteří mají co říct a mají ty MYŠLENKY, které sdělují světu, tak těm stačí bílé pozadí a zabarvené záhlaví blogu. My ostatní holt plácáme na bložínky obrázky. Střídmost patičky neznamená, že bych snad prozřela, ale že mi došla inspirace, protože jsem si v neděli odpoledne bystře přepsala ostrou šablonu zkušebním nedodělkem, a nějak jsem to ukončit musela. Ale něco by to chtělo ... jen co mě to napadne ...

P.S. Už je tu i slibovaný handheld.css, tak jestli máte mobillní prohlížeč, ozvěte se, jestli to pomohlo nebo uškodilo :-)

Chjo

Středa, 7. leden 2009   Pokec

Můj milý deníčku, to jsem zas jednou naletěla. Prý když žijete v souladu s přírodou, budete šťastnější, psali v takovém tom magazínu pro ženy. No víte, jak jsou tam samé ty dobré rady a návody na zdravý život a pozitivní přístup, a jak hygienicky uklizený byt přispívá k vylepšení pohlavního života a tak...

Tak jsem přes vánoce v souladu s přírodou nabírala zimní tuk ale když se teď na sebe dívám, tak vůbec nejsu happy. Někde se stala chyba :-(

P.S. Ještě že jsem jim neskočila na ten úklid .. tss

Temné pozadí pro temné myšlenky

Sobota, 3. leden 2009   Obrázky

aneb docela slušná galerie "dark" a gothic wallpapírů je na dark.pozadia.org.

A taky jsou tam dračí wallpapíry pro ty, kterým se líbili dráčci v dřívějším odkazu. Já používám už asi dva roky "Written in the stars" (viz obr), který jsem sice stáhla někde jinde, ale tady je taky v sekci Others. Ony tyhle galerie to "přebírají" jedna od druhé, takže se to různě překrývá, ale tahle je aspoň slušně rychlá a dobře členěná, a třeba si i něco vyberete :-)

Vážení přátelé

Čtvrtek, 1. leden 2009   Pokec

právě se zotavuju z předvánoční krize. Všude jsou krize - středního věku, pozdního věku, střední východ, dálný východ, bankovní a hypotéční, automobilová ... a tak jsem si taky jednu soukromou pořídila.

Jak jste si všimli, krize se navenek projevila jako naprostý nedostatek nových příspěvků na bložínku. Ano, snadno se to dá zaměnit s prostou leností a jen ti, kdo zažili něco podobného, či trpí chronickou alergií na práci, mohou pochopit, jak hluboce, široce a vysoce byla moje duše zasažena. Pokoušela jsem se to léčit čtením pohádek (zkuste si "najít" něco od Robin McKinley) ale problém přetrvával.

Nakonec jsem se odhodlala k razantnímu zákroku a zvolila jsem prostředek, který jediný mě udržoval při smyslech v průběhu puberty mých mláďat. Ano, nainstalovala jsem si znova Diablo2 LOD a začala jsem od začátku, moji oblíbenou trap assku.

Obávám se však, že kvalita ani kvantita článků zde se příliš nezlepší, protože jsem jsem toho zapomněla tolik, že budu muset proslídit svůj vlastní web, abych zjistila, jak se to vlastně hraje, a protože jsem tu toho o diablo nakecala dost, asi to bude chvíli trvat.

A vám všem přeju ať v novém ďábelském roce taky máte čas a chuť si hrát :-)

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)