Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Fantasy čtivo pro paní a dívky

Pátek, 17. duben 2009   Knížky

Konečně nastávají hody i pro ty čtenářky fantasy, které očekávají nějaké akční ženské postavy. Postavy, které nejsou jen předmětem nějakého záchranného questu chlupatého barbara nebo oholeného kouzelníka, či cílovou odměnou udatného hrdiny ve stylu „půl království a princeznu“.

Máme tu třeba Anitu Blake od Laurell Hamilton a upírku Tinu od Petry Neomillnerové, či strážkyni počasí Joannu od Rachel Caine.

A teď, kromě dalších pokračování už zavedených značek, jsou tu tři další nové série, z nichž na jaře vychází první díly.

Kushielova střela od Jacqueline Carey se vymyká zařazení, je odlišná svým jazykem i tématem. A také není nacpaná rychlou akcí, děj plyne zvolna, jak hlavní hrdinka Phedre vzpomíná na své mládí a dobrodružství a lásky ve světě, který by se podobal nejvíce středověké Francii, kdyby nebylo božského Eluy a Namae, která se prodávala, aby jim zajistila obživu, a jejíž památku kněžky lásky uctívají. Zkuste si přečíst tuhle recenzi na fantasyplanet, popisuje tu knížku mnohem lépe než ta nepovedená anotace, která se objevuje v eshopech. K čemu bych to přirovnala, stylem snad k Jonathan Strange a pan Norrel - děj se rozbíhá zvolna, jde o velmi propracovaný svět, jistým způsobem podobný tomu našemu, jazyk je lehce archaický s dlouhými souvětími a čtení je opět jednou požitek. Je to první kniha z trilogie o Phedre, každý díl je rozumně ukončený, nemusíte se bát že si ohryžete nehty než vyjde další díl. Pak jsou ještě další tři díly o Imrielovi, který na rozdíl od masochistky Phedre je sadista ... ale hodný :-)

A pak je tu první ze série upířích detektivek od Charlaine Harris - Mrtví do soumraku. Vydal to Baronet, takže obálka už tradičně nestojí za mnoho. Já jsem od téhle paní četla anglicky její sérii detektivek (bez nadpřirozena) o Lili Bard a moc se mi to líbilo, ale pod vlivem toho humbuku o Stmívání od Meyerové (četla jsem jeden díl a nelíbilo), jsem upířinu odložila, že až někdy. No a mezitím to vyšlo i česky, tak jsem zakoupila a dnes i schroustala. Je to akční, dobrá zápletka, mrtvol větší než malé množství ale ne tak drastické jako v Anitě, a jediné, co mi na tom trochu vadilo, že z překladu moc čouhá stavba anglických vět a množství přivlastňovacích zájmen by klidně mohlo být poloviční. V téhle sérii je asi 9 dílů, tuším.

Další knížka, na kterou chci vážené čtenářky upozornit, je Dcera čisté krve, která má teprve vyjít. Nenechte se zmást dítětem na obálce, je to temná fantasy, s hodně mrtvolama, násilím, sexem a jinými záležitostmi, které se tak dají očekávat ve světě, kde High lord of Hell je kladná postava. Je to první díl trilogie o Královně pekla (ehm) a kromě toho jsou teď asi tři další volně navazující ale samostatné příběhy a knížka povídek. Podle všeho to vypadá na dost populární sérii, existuje i několik fan webů ...

Pozn: Na fantasya.cz odkazuju, protože se mi tam líbí, a kromě toho, že si od nich objednávám knížky, a mládě mi je vyzvedává v Ostravě, a oni se jí v tom knihkupectví smějí, že má divnou matku, s nima nemám vůůbec nic společného :-)

Velikonoční linky místo vajíček

Neděle, 12. duben 2009   Webovitosti

Co takhle myslet i na něco jiného než na ošlehávání ženských zadků, pánové? Třeba ... třeba nějaké výživné webdesignové odkazy? Njn, já vím, že to asi nevyjde, je to jen takový malý feministický pokus :-)

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)