Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Další knížky, na které se těším

Čtvrtek, 27. srpen 2009   Knížky

První doplnění mého knižního seznamu pro krvelačné dámy :-)

Talpress vydá v srpnu Modrý meč od Robin McKinley.
Začíná jako romantické cajdáky z 19.století - mladá dáma po smrti otce přijíždí za účelem výběru vhodného ženicha do kolonie, kde její bratr slouží v místní posádce. A pak se to celé tak nějak zamotá ... viz anotace. Vážně se nenechte odradit úvodem, je to čistokrevná "hrdinská" fantasy a autorka má nádherný vypravěčský styl. To bylo to, co mě na jejích knížkách zaujalo (četla jsem v eng skoro všechny), a jestli si to koupím česky, bude proto hodně záviset na kvalitě překladu. Je ale škoda, že napřed nevydali Hero and Crown, protože to dějově, historicky hodně dávno, předchází, a v Modrém meči je na to dost odkazů.

Laser books (momentálně na mě NOD vřeští, že tam mají iframe vir, tak tam nelezte), vydá Zakalená od Elizabeth Bear. Prý brzo.
Protože na to radši nebudu odkazovat, tak tady je anotace: Píše se rok 2062 a vysloužilá příslušnice zvláštních jednotek Kanadské armády Jenny Caseyová bydlí v zavšivených ulicích Hartfordu ve státě Connecticut. Jenny, sužovaná bolestmi, se skrývá před státem, kterému kdysi sloužila. Spojila se s jedním z vůdců gangů, aby mohla někomu občas zachránit život. Co nevidět jí bude padesát a její protézami pospravované tělo začíná vypovídat službu. Svět na ni ale ještě zdaleka nezapomněl. Jistý vědec ve státních službách potřebuje pro svůj důležitý projekt prvotřídního jedince a Jenny mu připadá nejvhodnější. A tak se z Caseyové rázem stane pěšák v zuřivé bitvě, která se odehrává v zákoutích Internetu, na ulicích zdevastovaných měst i ve spletité struktuře její zpola umělé nervové soustavy. A musí složitou hru o život ovládnout dříve, než se jí nově se rýsující zářná budoucnost vymkne z rukou. Román Zakalená je prvním dílem trilogie, za niž si autorka vysloužila cenu Locus pro nejlepší románový debut. Bearová je také nositelkou Ceny Johna W. Campbella pro nadějného nováčka.

A ještě skouknu Tajná historie Moskvy od Ekaterina Sedia - Anotace, vydává Triton a má to dobré ohlasy až z tej Ameriky. Má vyjít v září.

A něco ze vzdálenější budoucnosti (aneb knižní drb):

Argo (asi) prý někdy vydá Emissaries of the dead od A.Troy-Castra, což je sci-fi detektivka. Anglicky recenze.
Andrea Cort je sarkastická, cynická a nemá ráda lidi. A oni nemají rádi ji. Možná proto je tak dobrá ve vyšetřování zločinů ve vesmírné federaci, ať se to týká lidí, améb nebo chobotnic. Jenže tento případ je trochu choulostivý, co když ho spáchala AI - umělá inteligence, která to všechno zpovzdálí řídí ... přece bychom ji nemohli obvinit, musí se najít někdo jiný, nějaký vhodný obětní beránek... Ale to není Andrein styl. Možná je to tím, že nemá ráda ani své šefy :-)
Román dostal cenu Philipa K. Dicka. V angličtině je už vydaný druhý díl a autor pracuje na třetím. Knihy (případy) jsou uzavřené, ačkoli je tam pokračující příběh.

Web - pár dobře odleželých (skoro vychlazených) odkazů pro žhavé letní dny

Pondělí, 17. srpen 2009   Webovitosti

Marketing related articles - jen takový tip jak nalákat uživatele na prohlížení dalších stránek na webu – najděte přes google další podobný obsah podle refereu a předhoďte mu to

Pure CSS gradient - čistý gradient v css

Simplifying CSS selectors - jak mohou "nevinné" CSS selektory zpomalit weby

A/B testing landing page A/B test vstupní stránky pro hru, překvapivě vyhrává světlé pozadí ... zajímavé, protože všichni tvrdí, že hráči mají radši tmu :-)

Mega drop down menu gallery. Nielsen napsal, že velké rozbalovací menu jsou dobré, a tak vysmátá kočka představuje přehlídku mega drop down menu

CSS text rotation - rotace textu v css teď zrovna frčí – tohle ukazuje, jak otočit kousek textu v chlívku s datumem, třeba na vašem bložínku :-)

Blog na webdesignfromscratch - měsíční newslettery na blogu webdesignfromscratch odkazují na zajímavé zdroje, případně zajímavosti z praxe, třeba v červencovém je case study jak vylepšili konverzi na stránce ... On celý ten web je plný článků a tipů pro webdesign

Web design rules that you can break - 10 pravidel designu, které můžete porušit spolu s chutnými příklady heretických webů :-)

25 classic design articles trochu nostalgie – články, které nejvíc ovlivnily kódování webů .. hmm, su ignorant, většinu jsem nečetla :-)

Prázdninové počteníčko

Čtvrtek, 6. srpen 2009   Knížky

No co byste čekali, že jsem o dovolené dělala? Jasně, četla, jak překvapivé :-) A početla jsem si tak dobře, že vám to můžu i doporučit.

První byl Letní strom od Guy Gavriel Kay, je to první část trilogie Fionavarská tapisérie. Skvěle napsané a přeložené, a než bych vypotila nějaký popis, který by byl stejně nedostatečný, odkážu vás na recenzi na fantasyplanet, která tu knížku vystihuje tak, jak bych to napsala i já, kdybych to teda uměla :-)

Další byla upírská detektivka Cena krve od Tanya Huff. Prý je o tom i nějaký televizní seriál, který jsem neviděla. Vicky Nelsonová je bývalá policajtka, a přimotá se k podívné krvavé vraždě. Další mrtvoly následují v podobném duchu, a kdyby člověk věřil na upíry, tak by si skoro i myslel, že se tu nějaký motá. Ale na upíry dnes nikdo nevěří, že. Co na tom, že jeden 450letý se zrovna vyskytuje ve městě a tohle vzedmutí vášní v bulvárním tisku ho rozčiluje, protože by mohlo ohrozit jeho i ostatní slušné upíry. A tak se ti dva dají dohromady a vznikne dvojice, která pak bude řešit další případy i v dalších dílech, které se chystají (další dva by měly být do konce tohoto roku, jo, sem s nima!). Dobře napsané, dobře přeložené (ačkoli pořád netuším proč si vrátný myslí, že se Henry chová jako husa, když bere schody po dvou, ale to byla snad jediná podivnost v textu, která mi utkvěla). Přečtěte si ukázku

A konečně Zachovej klid od Justina Robson. Je to scifi, říznuté fantasy, rock and roll, goth a cyberpunk. Vydal to Albatros jako knížku pro děti, což teda nechápu, protože to určitě pro děcka určené není. Odehrává se to v blízké budoucnosti, kdy po jakémsi výbuchu čehosi, došlo k prolnutí/oddělení různých světů – lidí, démonů, elfů, faery, (ne)mrtvých. A tihle všichni mezi sebou udržují spíše ostražité vztahy, nepříliš přátelské, jak se přesvědčí hlavní hrdinka Lila Black, když se z jedné diplomatické mise vrátí v několika kusech a nezbude, než z ní udělat kyborga. A její první práce "v novém" má být jako bodyguard elfa, který zpívá v rockové skupině. A hned to tam začne jiskřit, protože elfové a démoni a všechny tyhle divné druhy neustále hrají „hry“ , což by nevadilo, kdyby lidi neměli takový malý problém, že vůbec neví, o co se hraje a jaká jsou pravidla, a většinou to zjistí až na konci, když prohrají, jak překvapivé ... Je to první část ze série a ta knížka, ačkoli konec není úplně otevřený, více otázek otvírá než zodpovídá. Většina téhle knihy se odehrává ve světě elfů a dozvíte se o nich různé zajímavosti (Tolkien by dostal záchvat asi), další díly se (podle anotací na amazon) odehrávají u démonů a u faery, a teprve ve třetím dílu se prý začíná rozmotávat, proč je Lila tím, čím je. přečtěte si anotaci
Mně se to líbilo ale ... vadil mi tam překlad. Možná je to tím, že to má být „pro děti“ ale proč překládat název skupiny The No shows do češtiny jako Natvrdo, a proč Zálivové město, když se děj odehrává v Americe. A "berrynka" ... ugh. Tohle mě zarazilo hned v první kapitole, tak jsem se koukla do originálu (první kapitola je k prohlédnutí na amazonu) a já nevím, v angličtině mi to přijde jako ironický styl, jiný než v češtině, kde je to někdy moc šroubované. Je to můj zcela subjektivní dojem, který patrně nebudete sdílet, ale určitě si to prolistujte, než se rozhodnete. Snad se někde objeví ukázka česky. Tady je anglicky.

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)