Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

No tak teda svátky

Sobota, 23. duben 2011   Pokec

prožijte je jak nejlépe umíte, pokud možno tak, abyste si to pamatovali :-)

Můj vztah k Velikonocům stále zůstává rozporný - ačkoli den volna navíc se hodí, křesťanské zvyky mě míjejí a lidové zvyky mě štvou.

A protože ve světě pekelníků se momentálně nic neděje (Blizzardi zřejmě poslali Diabla na prázdniny), nakoukněte zatím do sfér nebeských - panoramatický pohled do Sixtínské kaple.

Knížky - Anne Bishopová

Středa, 20. duben 2011   Knížky

Zatím vyšly tři knížky ze serie temných drahokamů. Jde o fantasy, která osciluje mezi červenou knihovnou a hororem, a je to čtení pro paní a dívky. Ve světě je to mimořádně úspěšná serie. U nás, zdá se, také, ačkoli pánští recenzenti tím moc nadšení nejsou. Proto sem dám odkazy jen na recenze od Renči, a genderovou rovnoprávnost si vetkněte za klobouk.

Když to shrnu stručně, je to fantasy o tom, kterak se mladá, nepochopená a zneužívaná chudinka čarodějka mocnou královnou, a posléze zachránkyní celé říše stala, v čemž jí pomáhal sám nejvyšší pán pekla a jeho povedení synáčci, rovněž zneužívaní chudáčci, z nichž se vyvinuli traumatizovaní zabijáci (ale v jádru hodní hoši). Je tam spousta magie, láááska, humor, válčení a intriky a horor (vraždění neviňátek, sadismus, pedofilie a kanibalismus ...). Jde o matriarchální svět, ovládaný čarodějnicemi, takže asi nikoho nepřekvapí, že hlavní padouši jsou vlastně padoušice, že muži jsou zotročení, a když nejsou, tak občas nějakou tu čarodějnici ze sportu znásilní, a tak vůbec ... Ale to jen v tom zlém království, v tom hodném, kde vládne pán pekel, je všechno jinak, tam jsou mluvicí zvířátka a (skoro) všichni se mají rádi.

Pro vás, kdo čekáte, co bude (ehm, bylo) dál, je tady stručný přehled anglicky vydaných knih:

Invisible ring

Odehrává se o 300 let dřív než trilogie s Janelle, a je o útěku otroků do Dena Nehele, místa, kam nesahá moc Dorothey. Je to popis cesty a romance a na závěr malá bitka. V podstatě samostatná knížka, velmi volně na ni navazuje Shadow queen. Moc mi to nesedlo, něco tomu chybí.

Dreams made flesh

4 povídky - první je pavoukách, nic pro mě.
Druhá je o tom, kterak se Lucivar zamiloval do krbové čarodějnice, a ťápe v tom jak slon v porcelánu, něco sexu, humoru a intrik, příjemné počtení.
Třetí povídka je o Zuulmanu. Velmi depresivní, obsahuje rozsekané nemluvně, intrikující Hekatah, přechodně šíleného Saetana a kompletně vymazanou rasu. Podruhé už to číst nebudu.
Čtvrtá je o tom, jak se Janelle zotavila ale Daemon se jí pořád bál dotknout, a ona si myslela, že už ji nemá rád, a pak se objevily ty pomluvy, že je jí nevěrný ... sledujete, kam to míří? Ano, kromě té drobné maličkosti, jak Daemon v závěru vykostí pár lidí a Surreal osekává údy sekerou (všech 5), je to takový milý lidský příběh.

Tangled webs

O tom, jak zneuznaný spisovatel se rozhodl pomstít rodině SaDaiblo skrze dům hrůzy, který měl sloužit jako past. Skočila na to Surreal a Rainier a půlka knížky je tom, jak tam bezradně bloudí a dostávají na budku a umírají tam děti... Moc se mi to nelíbilo, jednak proto, že tu Surreal je trochu mimo charakter (čti za blbce), a druhak je pro mě těžko uvěřitelné, že by tohle dokázal vymyslet někdo, kdo nebyl trénovaný v magii.

Shadow queen

Příjemná změna tématu, hrdinkou je Cassidy, která není hezká, má jen růžový drahokam a její dvůr jí odloudila praktikantka, takže je královna, která nevládne ničemu. To se ale hodí, protože z Tereille, z Dena Nehele, přijdeTheran s žádostí, aby k nim přišla královna, která je naučí starým zvykům. A Cassidy je zrovna tak příhodně nezaměstnaná ... Pohodové čtení o tom, jak si získává důvěru svého dvora, i láska je tam, a mluvicí psice s názorem na úplně všechno (a nebojí se kousat chlapy do zadku, šikulka). Janelle a spol jsou tady vedlejší postavy ale přesto si Saetan střihne jednu poměrně nechutnou popravu, aby to nebylo moc růžové asi.

Shalador lady

Opět Cassie, tentokrát v boji s bývalou sokyní, která přide do Dena Nehele a způsobí roztržku v jejím dvoře. Oddechové čtení, (občas skoro jako ze života, když Daemon usne při "tom" a je z toho celý zhroucený, chudáček) tentokrát žádné mordy, takže někteří brblají, že autorka ztrácí "temnotu", ale já jsem byla spokojená.

Twilights dawn

4 povídky a podle autorky na dlouhou dobu poslední knížka ze světa čisté krve.
První je o tom, jak si vzájemně dávají dárky na Winsol a všichni se mají rádi, pohoda ...nuda.
Druhá se odehrává po Tangled webs a Surreal se zotavuje ze zranění a Falonar kuje pikle, takže intriky, napětí a krvavá lázeň na závěr. Dobré čtení.
Třetí je o zneužívání a zabíjení dětí, točí se to okolo rodiny Sylvie, je to hodně temné a na konci i smutné, fnjuk.
Čtvrtá povídka začíná smutně, pokračuje překvapivě, a končí .. zajímavě. Tahle povídka vzbuzuje mezi čtenáři nejvíce emocí, protože v podstatě nevratně uzavírá celý cyklus. Pokud vás to zajímá víc, nakoukněte na tuto angl. recenzi. Právě kvůli této povídce tam dokonce doporučují fanouškům Janelle a jediné, nekonečné lásky až za hrob, tu knížku nekupovat, protože Janelle ... už není. Mně se ale ta povídka líbila a ten závěr považuju za nejlepší možný, byť lehce sentimentální :-)

PS: tohle bylo původně spojené s kritikou překladu, která je teď oddělená, ale komentáře zůstaly tady, omlouvám se za ten zmatek :-)

Knižky - Anne Bishopová: Královna temnoty - prskání nad překladem

Středa, 20. duben 2011   Knížky
No a teď k českému překladu

Z českého překladu všech 3 dílů čouhá angličtina, jednak nadbytek přivlastňovacích zájmen (za největší perlu považuju "objal se vlastníma rukama"), druhak větné konstrukce, které sice nejsou špatně, ale normálně byste to takhle asi nenapsali. Bohužel to je jev, který je v překladech tak častý, že to spoustě lidí už ani nepřijde, a jiní, jako já, už většinou vzdali i to brblání.

Než vyšel třetí díl - Královna temnoty - česky, už jsem to nemohla vydržet, a přečetla jsem si ho anglicky, a když jsem pak četla ten český překlad, narazila jsem na pár věcí, které jsem si pamatovala jinak, a tak jsem si to srovnala s originálem, a bohužel, jsou tam i významové chyby. Následuje pár náhodných ukázek, na které jsem si vzpomněla, jsou jen z první půlky knihy, dál jsem to česky nedočetla. Pokud jste tedy během četby měli pocit, že postavy říkají něco divného, že jsou trochu mimo, možná to bylo překladem, posuďte sami.

V následujících ukázkách je první řádek s odrážkou oficiální český překlad, následuje originál a kurzivou je to, co si myslím, že by tam mělo být. Není to moc učesané, šlo mi spíš o smysl vět.

V kontextu k poznámce, že Lucivar je děsivý, řekla Surreal (str 59):
 • "Když muž nosí takhle těsné kalhoty, chce si tak přiškrtit koule a pak se i lépe ovládá."
 • "When a man wears his pants that tight, they tend to pinch his balls, and that tends to pinch his temper."
 • "Když muž nosí takhle těsné kalhoty, mají tendenci mu přiskřípnout koule, což vede k tomu, že mu skřípe nálada"
Saetan vysvětluje Surreal jméno Šedý tesák a proč se s ní chce kamarádit (str 107).
 • "ne...protože je šedivý a má tesáky ale proto, že je Šedý tesák"
 • "no...because he's gray and has fangs but because he is Gray's fang."
 • "ne...protože je šedivý a má tesáky ale proto, že je tesák patřící Šedé"
  pozn: Myslím, že by to jméno mělo být spíš Šedé tesák (Greysfang) a úplně nejlepší by asi bylo to jméno nepřekládat vůbec.
Saetan vysvětluje, proč Janelle nedá svolení k popravě svých příbuzných (str.150):
 • "Ne. Vzhledem k tomu, že to byli její příbuzní, kteří způsobili, že jí bylo ublíženo, a ne někdo jiný, bude proti popravě ..."
 • "No. Since her relatives inflicted harm on her and not someone else, she'll oppose the execution. ..."
 • "Ne. Protože její příbuzní ublížili jí a ne někomu jinému, bude proti popravě ..."
  pozn: tady si nejsu moc jistá ale z ofic překladu by vyšla Janelle jako pokrytec - že protežuje své příbuzné, a to neodpovídá jejímu charakteru
Marian vysvětluje, že obvykle pomáhá Lucivarovi uvolnit napětí v posteli (z kontextu vyplývá, že teď má měsíčky) (str 181)
 • "Vzhledem k tomu, že si tentokrát nevybral mě .."
 • "Since that wasn't an option this time..."
 • "Vzhledem k tomu, že tentokrát to nebylo možné .."

Opilá Wilhemina (str 187) (z kontextu víme, že Dejaal je tygr a že Saetan jí přednedávnem dal kartáč, aby ho vykartáčovala a skamarádila se s ním). Tohle byla ta rozbuška, co mě tak nakrkla, takhle pohřbít vtip .. grrr.
 • "... letmo jsem se dotkla Dajaala a on mě teď má rád. když se letmo dotknu Lucivara, myslíš, že mě bude mít taky rád?"
 • "I brushed Dejaal, and now he likes me. If I brushed Lucivar, do you think he'd like me, too?"
 • "Vykartáčovala jsem Dejaala a on mě teď má rád. Když vykartáčuju Lucivara, myslíš, že mě taky bude mít rád?"
Surreal přemýšlí, proč Aarona deprimovala její odpověď (str 226)
 • Jak to, že si toho muži najednou nedokáží všimnout?
 • So why is it that, all of a sudden, males are impossible to figure out?
 • Jak to, že najednou chlapům vůbec nerozumím? (velmi volně)

A jaké z toho plyne poučení? Kdybych nebyla tak nedočkavá, mohla jsem si ušetřit spoustu nervů :-)

PS: oddělila jsem to od původního článku, prý nemám znechucovat lidi, co hledají info o knížkách :-)

Obrázky - grafika, filmové plakáty a něco do života

Pondělí, 18. duben 2011   Obrázky

A začneme lahůdkou - grafický design v Japonsku Gurafiku - plakáty, ilustrace, manga, obaly ...

Jak američani zprznili klasické grafické filmové plakáty a udělali z nich na DVD tuctové fotokoláže Saul Bass movie posters

A ze stejného webu - "ruční" typografie pro Warner Bros Germany (když na nápis kliknete, objeví se většinou příslušný filmový plakát).

Na mubi mají teď ruské filmové plakáty a trochu níže jsou čínské ...

O mláďatech po roce

Úterý, 12. duben 2011   Pokec

Už jsem tady dlouho nepsala nic o mláďatech, a změnilo se toho hodně za ten rok.

Dceruška skončila jednu školu a je na další, až v Praze, prý sice ví, že je magor, ale chce mít na to papíry. Začíná taky být podezřele dospělá, pryč jsou doby mladých lásek, nejenže umývá nádobí (pravda ne doma ale v jejich kutlochu), ona mu dokonce i vaří :-)

Synáček konečně ukončil školu, a neprozřetelně se prořekl, že má promoci v únoru. Až Praze jsem zjistila, že ty černé kalhoty jsem nechala doma, a ty manžestráky, co mám na sobě, asi nebudou to pravé ořechové... Nakonec jsem tedy dorazila v halence (jako dáma) a těch manžestrákách (méně dáma), a zalezla jsem do zadní řady, kde táhlo na záda jak jsem posléze zjistila, a jala jsem se kochat.

Hudba tam hrála, přišel průvod takových důstojných pánů a paní v talárech všech možných barev, oranžový, zelený, fialový a pár černých, a za nima ti budoucí inženýři, co vypadali v těch kvádrech trochu nesví, a holky tam byly v množství menším než malé. Pak jeden z těch důstojných pánů se jal hovořit na téma, jak skvělou školu to dokončili, jejíž historie sahá až ke Gerstnerovi a koňské železnici, již postavil lépěji a kvalitněji než ti Rakušáci, pokračoval Hlávkou, který si dokonce dokázal prací vydělávat, a zakončil ... to už nevím, protože mi začala být zima, a soustřeďovala jsem se na to, abych se moc netřepala. Ty manžestráky byly skvělý nápad, ale ta halenka .. proč jsem si jen nenechala mikinu ... grrr. A pak si ti skoroinženýři si chodili pro diplomy a byli z nich celoinženýři ale vypadali úplně stejně, a já jsem byla polozmrzlá polodáma :-)

No a v neděli jsem našla synáčka jak dole s kamarádem řeší problém zabouchnutých dveří. Pokoušeli se tam nacpat nějakou kartu, a moc jim to nešlo, tak uvažovali, že to odvrtají. To má být řešení hodné inženýra? Co je to na té škole učili, obyčejný zámek přece nemůže být složitější než koňská železnice - základ to moderního technického vzdělání :-)

Asi u toho kompu sedím až moc

Pondělí, 4. duben 2011   Pokec

protože tuhle řekl můj drahý zasněně:
"Chtěl bych být tvoje klávesnice. Pořád bys mě osahávala a celou dobu bych ti viděl na kozy ..."

Asi budu muset svou péči o své okolí rozdělit trochu rovnoměrněji, takže dneska žádné dlouhé psaní ... :-)

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)