Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Proč CSS framework nepoužívat

Úterý, 28. srpen 2007   Webovitosti

se píše hned ve dvou článcích. Je to zřejmě reakce na CSS framework Blueprint, o kterém jsem už psala.

Tenkrát v komentáři se Kahi ptal, proč je to tak krátké a stručné a bez "osobního postoje", a já jsem v komentáři odpověděla, že hlavně proto, že na to nemám vyhraněný názor. Od té doby se u mě mnoho nezměnilo, snad jen dodám, že ta stručnost byla způsobena i tím, že jsem to psala u synáčka v Praze na jeho počítači, a ten had, protože věděl, že jede pryč, nenechal opravit monitor, a ten vždycky po 5 minutách, když se zahřál, tak chcípl, a muselo se čtvrt hodiny čekat, až zas vychladne. Po dvou kolech jsem to vzdala a nechala ten článek jen jako stručnou zprávičku.

Pořád si myslím, že jako inspirace je to dobré, a kdybych nějaké gridy někdy chtěla dělat, asi bych to pořádně prostudovala. Jiní si ale udělali názor značně vyhraněnější.

V článku Please do not Use CSS Frameworks nabádá Jon Christopher kodéry, aby CSS frameworky nepoužívali, a přímo reaguje na Blueprint. Ačkoli Blueprint jako takový není špatný, CSS nemůže být dáváno do frameworku, protože se tím ztrácí sémantika webu - framework vás nutí používat své třídy. Další problém vidí v tom, že když si zvyknete na framework, neučíte se, nerozumíte základům (tss, nepodstatný argument, bez frameworku tomu nerozumím taky). On sám používá jen několik svých šablon a resetování CSS.

Druhý článek Why I don’t use CSS Frameworks od Kyle Neatha není tak kategorický a vidí i kladné stránky frameworku - urychlení vývoje, ošetření bugů IE, normalizaci kódu/tříd. A vzápětí ta pozitiva lehce rozdrtí: Zkušený kodér jako je on, spotřebuje na CSS jen minimum času z celkové doby, kterou na tvorbě webu stráví. Žádný framework nedokáže/nemůže ošetřit všechny chyby IE, protže to závisí na layoutu, který je vždy jiný. Normalizace JE sice výhoda frameworku ale dá se docílit i jinak.

A ještě nevýhody: když neděláte CSS od základu, nevyznáte se v něm tak dobře, ve frameworku mohou být cizí chyby, neučíte se. Takže on používá jako framework taky jen resetování kódu.

Ale než převezmete od někoho to resetování kódu, přečtěte si článek u Kahiho, a zjistíte, že chyby jsou prostě úplně všude.

A tak nám zbývá jediná výhoda frameworku, a to normalizace kódu a pořádek. No to snad nemyslíte vážně, tady, v Chaos sanctuary?! Ještě abych kvůli nějakému frame-cosik přejmenovávala web, no totok ... brbli, brbli, brbli, brbli ... (ztrácející se zvuk nechuceného mumlání)

4 Komentáře

Zobrazit komentáře jako (Lineární | Vláknové)

#1 kahi v 30.08.2007 23:31
(Ticho jako po bouři, co?) Díky za ty dva odkazy, pěkně vyvažují ten hype. Taky je zajímavé že od tvého prvního, oznamujícího článku Blueprint udělal dva kroky: 0.3 -> 0.5. Uvidíme.
#2 Sebasti v 31.08.2007 11:38
fíha, tolik odborných výrazů... Hlava mi jde kolem.... :))
#3 Martin v 07.12.2008 13:11
pěkný článek.. Pro mě jen další důkaz k tomu, proč nepoužívat frameworky ...
#4 Guido v 25.03.2009 10:31
Já bych tedy řekl, proč používat frameworky. Oblíbenou výmluvou všech brojičů proti frameworkům je, že co si zbastlím sám, tomu rozumím, vím jak to opravit, bla, bla, bla.

Předností jakéhokoli frameworku jsou minimálně 3 věci:
- standardizace,
- použití nějakého návrhového vzoru,
- otestovanost komunitou.

A ještě bych přidal jednu věc. Většina "brojičů", nejspíš nepřemýšlí, že by po nich projekt mohl spravovat taky někdo jiný. Spravovat něco, co zbastlil někdo jiný, je téměř vždycky těžsí, než se naučit nový framework a "hrát podle pravidel".

Autor neumožnil přidávat komentáře

Dál už to nevede, ale můžete se vrátit nahoru nebo proslídit archiv blogu nebo nakouknout do ďábelského fora nebo na odkazy. Kontakt: sue@centrum.cz TOPlist