Home   Diablo3   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Diablo 3 - Jak se navrhují postavy a skilly

Úterý, 1. červenec 2008   Diablo3

Výtah z článku Class and Skill Creation in Diablo III, kde Blizzardi mluvili o procesu návrhu postav.

Ačkoli Blizzardi nešli při prezentaci postav příliš do detailů, poskytli dost informací o designu. Všechny postavy budou konverzovat s NPC a každá třída postav bude mít specifické reakce. Ale to neznamená, že hráč bude příběhem zdržován. Nebudou tam dlouhé prezentace ani velké dialogy, ale bude to stručně a lépe prezentováno.

Barbar například je stejný barbar jako z Diablo2 ale o 20 let starší, a tak budou barbaři působit opotřebovaněji, s jizvami, které budou důkazem těžkostí v uplynulé době. Jakmile se takové nápady usadí, designéři začínají s obecnými kategoriemi, jako jak by se tahle třída postav měla hrát. Každá třída postav musí mít své „cool“ vlastnosti, které musí být pro ni unikátní. Barbar je dobrý příklad. Je to bojovník fyzicky na blízko a i když v ostatních třídách postav budou taky bojovnící, nebudou mít jeho sílu, protože to je to, co ho definuje.

Schopnosti jsou další, co se navrhuje. Například witch doktor vyvolává zombie, otravuje a šíří nákazy a kontroluje mysl nepřátel. Tohle je to, co nazýváme definující rysy. Jen aby si lidi udělali představu, co je to za postavu. Skill (schopnost) musí pasovat na charakter postavy. Snažit se navrhnout postavu okolo neviditelných statistických bonusů není dobrý nápad. Mohli bychom mít skill, který by přidával třeba 1% kritické škody, ale to není moc zábavné. Ale když řekneme, postava udeří do země takovou silou, že všechno okolo bude kompletně převálcováno seismickou vlnou, tak to je nádhera.

Tým návrhářů se při designu inspiroval i některých vizuálních témat z diablo 1, z těch původních tří postav. Spousta jejich výzbroje je velmi ostrá, je v tom hodně mystiky. Například wizard, vidíte, že jeho nohy jsou propíchány velkými kostmi a tohle nás inspirovalo v přístupu k našim hrdinům. V jakém světě to žijete, když si propíchnete nohy? To musí být krutý svět. Z jakého prostředí by takový člověk byl? Vypadají trochu skečovitě, wizard nevypadá příliš šťastně. Tihle lidé žijí v oblasti šedé morálky a to je to, co nás inspirovalo jako téma pro postavu. Tyhle druhy témat byly přeneseny do diablo2. Co vidíte v nekrovi a assassince, tím myslím, co opravdu ty názvy znamenají. V určitých případech by byli spíš vaši nepřátelé ve hře, ne hrdinové. Ten svět je extrémně tvrdý.

Tohle je i v diablo 3, třeba witch doctor – chtěli jsme, aby to byl typ, u kterého si nejste moc jistí, jestli ho máte rádi nebo ne. Je to dobrý kontrast k barbarovi. Je starý a křehký, neběhá mlátit nepřátele kladivem po hlavě. Tohle už dělal, dostal po hlavě, ví, že se mu to nelíbí, takže teď se drží hezky dál a dělá jim zmatek v hlavách. A pak jim do tváří háže prach, a zmate je tak, že bojují proti sobě navzájem, vyvolá tlupy zombií .. jaký člověk musíte být, abyste vyvolal zeď zombií?

Z těch nápadů pro vzhled a design pak vzniknou tzv signature skills, měl by to být skill, který definuje postavu, a když je to udělané dobře, pomáhá zvolit další druhy skillů.

Blizzardi se budou držet pravidla, že to nebudou na začátku moc vyvažovat. Cílem není vytvořit skill pro férovou vyváženou hru, cílem je udělat skill, kdy lidi řeknou „vaaauuu, to je fakt hustý“. Vyvážení přijde později.

Signature skill pro barbara je například seismic slam, který zasahuje kuželovitě před barbarem, a byl to první skill, který pro barbara udělali. Trvalo jim to hrozně dlouho, ty animace, protože hra musí zůstat rychlá a ty pohyby taky, takže vyvážit rychlost a pocit skutečně mocného útoku byla velká výzva. A dokonce i když to všechno dodělali, pořád se jim ten skill nelíbil, dokud k němu nedali zvuk.

Kouzlo fire bomb u witch doktora, které teď funguje jako obloukem hozená střela, bylo původně navržen jako tradičnější firewall v přímé dráze. Ačkoli to byl cool skill, nepředstavovali si návrháři witch doktora jako něco magického, měl by být víc „fyzický“. Tak jsme z toho udělali takovou alchymistickou věc, dali to dovnitř lebky a byla z toho bomba. Ale jakmile to byl fyzický projektil, nechtěli jsme, aby měl přímou dráhu ale chtěli jsme ho házet. A tak ho lze hodit i přes zeď ale to opravdu hodně mění hru. Musíte více předvídat ale zase můžete zasáhnout cíl i za překážkou.

18 Komentářů

Zobrazit komentáře jako (Lineární | Vláknové)

#1 Sekel v 01/07/2008 11.56 (Odpověď)
Hmm, jsem tady jediný, kdo si myslí, že D3 bude strašná, ale strašná hovadina (kterou si ale beztak koupím)? Eeeh.... že se vůbec ptám .... ;-)
#2 kundihrabka v 01/07/2008 13.25 (Odpověď)
Me zaujala v tomhle clanku jina vec :)
... Barbar například je stejný barbar jako z Diablo2 ale o 20 let starší, a tak budou barbaři působit opotřebovaněji ...

Jestli amazonka s 5tkama na hrudniku bude o 20 let starsi, tak sem zvedavy na tu grafiku te ctyricatnice :)
#2.1 SuE v 01/07/2008 13.51 (Odpověď)
od vynálezu push-up podprsenky není se čeho bát
otázkou samozřejmě je, jestli to bylo už tehdy :-)
#2.1.1 Maty v 01/07/2008 18.14 (Odpověď)
Ani toho šoku? Člověk čeká kopce a najednou kokršpaněl.
#2.1.1.1 SuE v 01/07/2008 19.57 (Odpověď)
kokršpaněl bývá přítulný a přátelský, ochotný splnit každé páníčkovo přání :-)
#2.1.1.1.1 Matysek v 01/07/2008 20.35 (Odpověď)
To nevyvracim ........ taky pekne vychcany, tvrdohlavy, panicko pritulny a panicko neposlusny, mlsny, plny napadu ........
#2.2 Nev v 01/07/2008 14.25 (Odpověď)
O tom barbarovi mam urcitou predstavu:
http://baldric.ic.cz/diablo/arnold.jpg
Ale tu amu, to teda nevim, nevim...
#3 Gorthaur v 01/07/2008 13.31 (Odpověď)
hmm, zeby sa konecne objavila aj Adria z D1?
#4 Saesa v 01/07/2008 16.10 (Odpověď)
Gorthaur teh old witch.
#5 kryska v 01/07/2008 16.42 (Odpověď)
jestli mi seberou sorcku, tak někoho praštím - co by si Kohen bez ní počal? To bych musela Cairu na konci dvojky zabít!!! :o(
#5.1 Josu v 02/07/2008 10.22 (Odpověď)
Tak tomu ver ze nam sorcu nezoberu a ked ano tak sadam na prve lietadlo do JUESEJ a co im tam poviem to si nedeaju za klobuk :)
#5.1.1 SuE v 02/07/2008 11.28 (Odpověď)
nějaká magická postava tam bude, když se snažili, aby witch doctor neměl fireball ... určitě by tím lezl sorci do zelí :-)
#5.1.2 kryska v 02/07/2008 12.57 (Odpověď)
a nebudeš sám, poletím tam s Tebou. Můžeme jim nadávat bilingválně :o)

ALe fakt doufám, že tam sorcka bude. Jen doufám, že to nebude sorcka po dvaceti letech, pěti znásilněních a osmi plastikách - něco takového, že by z ní i ghůl dostal hysterický záchvat ;o)
#5.1.2.1 Anonym v 02/07/2008 17.05 (Odpověď)
Sorca tam urcite bude :) Už keď tam dávajú takú trapnu postavu ako barbar co nevie nic ine iba BO :)
#6 Frytol v 07/07/2008 16.43 (Odpověď)
Doufám ze tam sorcka nebude pác je to trapka a v zivote bych za ni nehral .... ece za je tam barb :-P
#7 Yeah v 06/08/2008 10.53 (Odpověď)
No jako nejlepsi volba bude tam dat necra uz z toho duvodu ze je v d2 tak starej a strejs uz vypadat nemuze :)....proste ma vyhodu naproti ostatnim a mimochodem nenapadla vos nekoho ze by mohly jako v kazdy dnesni rpg udelat vytvareni ksichtu? uz jen ten barbar premejlejste vek bude nastavitelnej urcite nebudou tam prece behat sami dedci :D
#7.1 SuE v 06/08/2008 15.54 (Odpověď)
jj je to celkem divné - witch doctor i barbar jsou dědci ale ženské verze jsou docela mladé - jak u barbarky tak u witch doktorky :-)
#8 B.R.K.O v 27/08/2008 23.52 (Odpověď)
pokud tam sorceress nebude tak pacham sebevrazdu za ni sem vzdicky hral a dicky budu :- :- :-) a jestli bude o 20 let starsi to uz me nijak nesere :D

Přidat komentář


Text uzavřený mezi hvězdičky se zobrazí tučně (*word*), podtržení se dělá takto: _word_.
E-Mail addresses will not be displayed and will only be used for E-Mail notifications
 
 

Dál už to nevede, ale můžete se vrátit nahoru nebo proslídit archiv blogu nebo nakouknout do ďábelského fora nebo na odkazy. Kontakt: sue@centrum.cz TOPlist