Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Fantasy čtivo pro paní a dívky

Pátek, 17. duben 2009   Knížky

Konečně nastávají hody i pro ty čtenářky fantasy, které očekávají nějaké akční ženské postavy. Postavy, které nejsou jen předmětem nějakého záchranného questu chlupatého barbara nebo oholeného kouzelníka, či cílovou odměnou udatného hrdiny ve stylu „půl království a princeznu“.

Máme tu třeba Anitu Blake od Laurell Hamilton a upírku Tinu od Petry Neomillnerové, či strážkyni počasí Joannu od Rachel Caine.

A teď, kromě dalších pokračování už zavedených značek, jsou tu tři další nové série, z nichž na jaře vychází první díly.

Kushielova střela od Jacqueline Carey se vymyká zařazení, je odlišná svým jazykem i tématem. A také není nacpaná rychlou akcí, děj plyne zvolna, jak hlavní hrdinka Phedre vzpomíná na své mládí a dobrodružství a lásky ve světě, který by se podobal nejvíce středověké Francii, kdyby nebylo božského Eluy a Namae, která se prodávala, aby jim zajistila obživu, a jejíž památku kněžky lásky uctívají. Zkuste si přečíst tuhle recenzi na fantasyplanet, popisuje tu knížku mnohem lépe než ta nepovedená anotace, která se objevuje v eshopech. K čemu bych to přirovnala, stylem snad k Jonathan Strange a pan Norrel - děj se rozbíhá zvolna, jde o velmi propracovaný svět, jistým způsobem podobný tomu našemu, jazyk je lehce archaický s dlouhými souvětími a čtení je opět jednou požitek. Je to první kniha z trilogie o Phedre, každý díl je rozumně ukončený, nemusíte se bát že si ohryžete nehty než vyjde další díl. Pak jsou ještě další tři díly o Imrielovi, který na rozdíl od masochistky Phedre je sadista ... ale hodný :-)

A pak je tu první ze série upířích detektivek od Charlaine Harris - Mrtví do soumraku. Vydal to Baronet, takže obálka už tradičně nestojí za mnoho. Já jsem od téhle paní četla anglicky její sérii detektivek (bez nadpřirozena) o Lili Bard a moc se mi to líbilo, ale pod vlivem toho humbuku o Stmívání od Meyerové (četla jsem jeden díl a nelíbilo), jsem upířinu odložila, že až někdy. No a mezitím to vyšlo i česky, tak jsem zakoupila a dnes i schroustala. Je to akční, dobrá zápletka, mrtvol větší než malé množství ale ne tak drastické jako v Anitě, a jediné, co mi na tom trochu vadilo, že z překladu moc čouhá stavba anglických vět a množství přivlastňovacích zájmen by klidně mohlo být poloviční. V téhle sérii je asi 9 dílů, tuším.

Další knížka, na kterou chci vážené čtenářky upozornit, je Dcera čisté krve, která má teprve vyjít. Nenechte se zmást dítětem na obálce, je to temná fantasy, s hodně mrtvolama, násilím, sexem a jinými záležitostmi, které se tak dají očekávat ve světě, kde High lord of Hell je kladná postava. Je to první díl trilogie o Královně pekla (ehm) a kromě toho jsou teď asi tři další volně navazující ale samostatné příběhy a knížka povídek. Podle všeho to vypadá na dost populární sérii, existuje i několik fan webů ...

Pozn: Na fantasya.cz odkazuju, protože se mi tam líbí, a kromě toho, že si od nich objednávám knížky, a mládě mi je vyzvedává v Ostravě, a oni se jí v tom knihkupectví smějí, že má divnou matku, s nima nemám vůůbec nic společného :-)

10 Komentáře

Zobrazit komentáře jako (Lineární | Vláknové)

#1 Funda v 20.04.2009 16:17
Tak Anitu Blake jsem začal číst na doporučení Sue :-), prvních cca 5-6 dílů fakt super, trošku mi to připomínalo hard-boiled fiction. V těch dílech potom už bylo na můj vkus moc místa věnovanýho různým pornoscénkám jednou s upírama, podruhý s were-whatever, potřetí se všema zároveň :-)Už mě všechny ty grupáče přestaly bavit( a to jsem chlap, takže se takovým věcem moc nebráním), protože kvůli nim se skoro nedostávalo na děj a co dokázala L.H. dějově v prvních knihách stihnout na 120 stránkách, na to jí v těch nejnovějších nestačí ani 600 :-(
Takže teď zkusím něco z těch dalších doporučených, třeba to není jen pro holky.
#1.1 SuE v 20.04.2009 16:29
tak zkus určitě Tinu od Neomillnerové, to je akčňárna ... krvavá, cynická ..mmmňam
#2 Tokugawa http://blog.zbroj.info v 21.04.2009 07:02
To už musí být, abych nějakou knihu, kterou vezmu do ruky, nedočetl. Bichle Jonathan Strange a pan Norrel mě naprosto nezaujala, přečetl jsem s největším sebezapřením asi tři sta stran a knihu s díky vrátil. Jsem překvapený, že o ní čtu u Tebe, odkud si vždycky přinesu balík knih mě naprosto vyhovujících :o)
#2.1 SuE v 21.04.2009 17:53
se Strangem to má opravdu společný jen styl, jinak je to těžce středověké, od poloviny se tam i víc vraždí a na konci je pěkné dobývání hradu :-)
a navíc je tam sex ... trochu úchylný ale zas je popsaný decentně
#2.2 SuE v 23.04.2009 08:16
tak dalš, poměrně rozsáhlá, kladná recenze na Kushielovu střelu:
http://fantasyplanet.cz/clanek.asp?id=2924
#3 Bahen v 21.04.2009 15:03
Neni to sice fantasy, ale neda mi to a musim doporucit Asfalt od Stepana Koprivy. Kdo Stepana zna, tak neni treba nic dodavat, kdo ne, je to neco ve stylu Kulhanka, proste masakr :)
#3.1 SuE v 21.04.2009 17:51
když ono je to psané v přítomném čase a to mi hrozně vadí, jako by mi někdo furt dýchal na záda .. čti čti čti ...

Možná to působí akčněji ale nic pro mě :-(
#4 Dhal v 21.04.2009 17:53
Tandem ženských hrdiniek z Pratchettovej Zeměplochy bábi Esme Zlopočasná & stařenka Gita Oggová predstavuje takmer nedostižnú klasiku.
Je ale paradoxom, že nuansy ich rečí, skutkov či počinov si dokážu vychutnať predovšetkým dlhšie ženatí muži....
#5 Renča v 21.05.2009 08:12
Dočetla jsem Dceru čisté krve a opravdu doporučuju zakoupit, až to vyjde. Nádherně vykreslený svět temné fantazie, kde mladá čarodějka hledá záchranu u Satana. Jsou tu převráceny obecné představy o tom, co je špatné a co dobré.
Mám přečtenou i Tinu, Anitu (všech 16 dílů), sérii o Sookie (Mrtví do soumraku je 1.díl, a jestli vyjdou další díly bude záležet na prodejnosti, tak kupujte). Na Kushielovu střelu se chystám.
#5.1 SuE v 21.05.2009 08:52
na Mrtví do soumraku mi vadil ten toporný překlad,
tak jsem začala číst další díly v eng a je to úplně jiné kafe :-)

Autor neumožnil přidávat komentáře

Dál už to nevede, ale můžete se vrátit nahoru nebo proslídit archiv blogu nebo nakouknout do ďábelského fora nebo na odkazy. Kontakt: sue@centrum.cz TOPlist