Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Pochybnosti o efektivitě zlatého řezu na webu

Pátek, 8. květen 2009   Webovitosti

Jason Santa Maria píše v článku What's golden, že u zlatého řezu i rozdělení na třetiny jsou důležité nejen poměry částí, ale také hranice objektu, aby to mělo patřičný účinek na návštěvníka.

Ale jak tohle zajistit u obrazovky? Prohlížení obsahu na webu není vázáno na specifické zařízení, obrazovku, prohlížeč, ani na standardní velikost. Nemůžete předpokládat, že to návštěvník uvidí tak, jak jste to zamýšleli, například na zařízení návštěvníka se nezobrazí celá šířka stránky ...

A tak navrhuje se na to vykašlat a místo toho používat návrhové vzory pro web, které lépe vyhovují tomu, co od webu očekáváme. Dost zajímavý je odkaz na interaction patterns.
via

2 Komentáře

Zobrazit komentáře jako (Lineární | Vláknové)

#1 RF http://www.flor.cz/ v 08.05.2009 22:53
Zlatý řez funguje dobře i na webu, jen trochu omezeně - většinou se dá použít jen na horizontální rozměry popř. na rozparcelování menších ploch.
Co se týče zobrazení celé šířky stránky, tak se stačí spolehnout na statistiku a poměrně přesně vím, co kdo uvidí.
#2 Pavel Maček http://www.matcheck.cz v 14.05.2009 22:33
Ahoj,
Myslím že je dobré mít zlatý řez, optický střed a podobné pravidla rozložení vždy na paměti (a nezavrhovat), ale realita webu (a nejenom různé zobrazení u uživatelů, ale i proměnný obsah apod.) si často žádá neuniverzální a z velké části na citu (zkušenosti) založené řešení.Návrhové vzory jsou výborné, ale taky jako berlička, která urychlí práci, vyřeší bežná dilema a pomůže nevymýšlet už vymyšlené.
A tady je další kupa návrhových vzorů i se stručným popisem: http://developer.yahoo.com/ypatterns/index.php

Autor neumožnil přidávat komentáře

Dál už to nevede, ale můžete se vrátit nahoru nebo proslídit archiv blogu nebo nakouknout do ďábelského fora nebo na odkazy. Kontakt: sue@centrum.cz TOPlist