Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Pojďte se bát

Pátek, 17. červen 2011   Obrázky

Diablo 3 v nedohlednu, nuda a šeď vůkol, co takhle si užít trochu té temnoty a strachu z příšerek někde jinde?

Třeba na Seznamce s vrahem. Pouze pro angličtináře :-) ostatní odkazy nefunkční nebo vedou na spam sites 2019

Patlámo, patlámo ... no teda, mámo

Středa, 15. červen 2011   Pokec

Ano, můj milý deníčku, musím se k tomu konečně přiznat. Hned dvou vážných poklesků jsem se o víkendu dopustila a své přesvědčení zradila. Založila jsem stránky na Facebooku a nainstalovala jsem si Photoshopu.

Ale mám polehčující okolnosti, slavný soude!

Totiž, to začalo tak. V pátek byla pro adminy fanwebů Hellgate Global vyhlášena soutěž o nejlepší logo fansite, a že to bude vylepené u nich na fejsbůku a lidi budou hlasovat, jako že „Like“.

Skočila jsem na špek a začala jsem usilovně (po 3 deckách červeného poněkud méně usilovně) vymýšlet, jak by to mělo vypadat. Na hellgate mám v hlavičce takovou drzou kabalistku, která na každé stránce trousí neuctivé poznámky (pokud možno na adresu svatých templářů), tudíž volba padla na kabalistku - za ni šoupnu ten runový kruh z hellgate znaku, trochu se to ušmudlá, přidáme hlavičku z webu a za hoďku je vymalováno.

Tak jsem druhý den nastartovala paint.net, můj oblíbený grafický editor, vyřízla hlavu kabalistky z wallpapíru a trochu jsem ji zposterizovala, aby vyniklo tetování , přidala vrstvu na pozadí – hnědou, na to prolnout nějaký rezavý plech ... a už jen ten znak. Tak jsem prohrabala net a našla prastarý presskit ještě z roku 2005 asi, tam bylo logo s vrstvama ... ale paint.net to neotevře - prý něco špatně.

Ano, tušíte správně, tady jsem vyměkla a stáhla jakýsi 30 denní trial photoshopu. Ten sice mrčel taky něco o tom, že file corrupted (co taky čekat od démonického loga, že) ale nakonec to otevřel. Tak jsem do toho čučela jak sova do hodin - poprvé ve fotošopě, a připadala jsem si lehce méněcenná, než jsem se dohrabala k tomu kruhu, zkopírovala jsem ho a šťastně se navrátila i s kořistí do paint.netu. Přidala jsem ho na pozadí, přeplácla to celé hliníkovým poškrábaným plechem a nějakýma nápisama a je to. Pat a Mat spolu s pejskem a kočičkou by mohli jen tiše závidět .. :-)

Že vám to přijde, jako že vás podle ponoukám, abyste mi tam na tom Fejsbůku klikli na Like? Ač se to může zdát neuvěřitelné, i v dnešním zmateném světě jsou některé věci tím, čím se zdají být. Tak tam nakoukněte, no ...

No a pak se v pondělí strhla ta slavná soutěž na tom fejsbůku a já jsem tam chtěla k tomu taky něco moudrého prohodit, tak jsem si založila facebookovou stránku pro hellgate, bych se mohla vydávat za hellgate.cz a zviditelňovat se, oh, jak pokleslé...

A nejhorší na tom je, můj milý deníčku, že se za to vůbec nestydím, a docela mě to baví. A teď nevím, jestli jsem bezzásadová nebo naopak flexibilní a nezkostnatělá :-)

Referát o pekelné pařbě

Úterý, 7. červen 2011   Pokec

V sobotu měl začít beta test hellgate Global a ... nezačal. teda, pokusy byly ale furt jim padala síť a něco se jim kouslo na serveru, tak to nakonec odstavili a že za tři hoďky ať se hráči opět dostaví. Díky tomu jsem stihla včas uvařit oběd a můj drahý si tak ani nepovšiml, jak se uvnitř užírám nedostkem pekelných stimulací :-)

Ze tří hodin výpadku bylo nakonec trochu víc ale to už mi nevadilo, protože jsem coby vzorná dcera šla navštívit maminku a dostala jsem hromadu dobrých rad do života, které jsem kvůli pokročilé skleroze (a averzi k dobrým radám) zapomněla ještě než jsem došla domů. Ostatně, koho by zajímala nějaká realita, když se konečně rozjel server a závisláci se dočkali své tak dlouho očekávané porce surového pekla. Pařila jsem až do 2 v noci a v neděli ráno znova ... s malou přestávkou na tvorbu oběda. Po splnění vyživovací povinnosti jsem opět upadla do tenat pekelné brány a skončila jsem až v 11 večer :-)

Jestli vás to zajímá, můžete si přečíst moji odpověď na obvyklou otázku reportérů ČT (kterou kladou kdykoli vůbec netuší, která bije) - "A jaký jste z toho měla pocit?" na hellgate.cz.

Kromě hry samotné na mě udělala velmi dobrý dojem komunikace vývojářů s hráči. Ačkoli začátek beta testu byl, jemně řečeno, škobrtavý, překvapilo mě, jak s přehledem zvládli krizovou komunikaci s fanoušky. Kromě fora využívali pro informace o odstávkách, popisu problémů odpovědím na problémy i twitter a facebook, a nakonec, když se to rozjelo, ještě jako omluvu přidali do hry speciální událost. Výsledkem je, že všichni oceňují jejich snahu, vše špatné zapomenuto a fora jsou plné spokojených hráčů :-)

Knížky - povídka Nine-Tenths of the Law od Jenna Black

Pátek, 3. červen 2011   Knížky

je online na Tor.com jako ukázka z nové sbírky povídek Chicks Kick Butt.

Jenna Black napsala několik knížek o Morgan Kingsley, exorcistce, které se přihodí taková nemilá věc, v podstatě riziko povolání - posedne ji démon. A ne ledajaký, je to sám král démonů, momentálně bez království, chudáček malý. A o jejich "soužití" je i povídka Nine-Tenths of the Law.

Jako většina tzv urban fantasy je to čtení hlavně pro dámy, ačkoli není nijak extra romantické :-)

Obrázky pro příznivce fantasy a sci-fi

Pondělí, 30. květen 2011   Obrázky

Knížky - povídka Songs Sung Red by Tanya Huff online

Čtvrtek, 19. květen 2011   Knížky

Baen.com vydává antologii urban fantasy upířiny The wild side. Dá se koupit jako e-book ale pro fanoušky Vicky Nelson je tu free bonus - povídka Songs Sung Red je tam jako sample chapter volně k přečtení. Byla původně určená pro druhou řadu televizního seriálu Blood Ties, která nebyla nakonec realizována. A oprašte si své vědomosti o pověsti o Lorelei, než se do toho pustíte :-)

A když už jsme u Vicky, dnes se česky objevila poslední knížka ze serie Krevní pouta - povídková sbírka Krevní banka.

update: a ještě jedna povídka online anglicky od Tanyi Huff This Town Ain't Big Enough, měla by být i ve sbírce Krevní banka.

Tak prý budou v česku e-knihy, paní

Čtvrtek, 19. květen 2011   Knížky

píšou internetové ezíny, že vznikají e-booková knihkupectví, která nabízejí až stovky knih, a geekové, kteří si loni koupili čtečku Kindle od Amazonu, protože byla laciná a bez DPH, se rozčilují, že je tam DRM, ale vydavatelé si myslí, že Kindle je zlo, a redaktoři v ezínech to analyzují, a někteří tvrdí, že e-knihy jsou mrtvé ještě nenarozené, zatímco jiní prorokují brzký zlatý věk e-knih, protože na Amazonu, považte, roste prodej e-booků rychleji než normálních knížek.

Pozn: Asi nejdůležitější informace k DRM je jak se ho zbavit.

A co na to lama?

Lama si myslí, že zlatý věk e-booků skončil v dubnu 2010.

Lama začala kupovat e-booky v angličtině tak před 4 lety a četla je na počítači, pak ve čtečce. Tak před 4-5 lety začaly téměř všechny americké nakladatelství dělat e-booky pro nově vydané fantasy a sci-fi a posléze i romance. Některé dokonce i bez DRM, a nejlepší bylo tenkrát fictionwise.com, protože ti měli skoro všechno, a na vánoce bývaly až 60% slevy. Dnes jsou tam jen bídné zbytky ale knížky bez DRM tam mají stále.

V dubnu 2010 přešlo 5 největších amerických vydavatelů na tzv Agency systém, což prý nějak souviselo s uvedením ipadu a snahou podtrhnout trochu Amazon (blog diesel-e a o půl roku později). Amazon se s nakladateli domluvil rychle ale většina ostatních nezávislých e-shopů na to doplatila. Všechny knížky těchto vydavatelství z nich byly staženy. Teprve ke konci roku se některým e-shopům (booksonboard, diesel-ebooks...) podařilo obnovit smlouvy a e-booky se vrátily zpět, ale jsou dražší a regionálně omezené, většinou na US a CA. Na Amazon je to pro Kindle omezené taky ale tam ty e-booky normálně ani neuvidíte, leda byste změnili region na US, ale ani potom je nekoupíte, pokud nemá vaše karta US adresu (např u scifi je to o 3000, u fantasy o 2000 knížek méně). Papírovou verzi knížky vám samozřejmě zašlou (+$6 poštovné), omezení se týká jen ebooků. Další důsledek té Agency policy je, že prodejci nemohou nabízet slevy, a tak jsou některé e-booky na Amazon třeba o 2-3 dolary dražší než paperback.

Zjevně se americké nakladatelství snaží přiblížit k tomu tak úspěšnému modelu hudebního a filmového průmyslu „vyrobte si své piráty“.

Nevím, jestli masivní nárůst warezových for, webů a knižních torrentů (například 4shared.com, demonoid.me, freebookspot.ca ....) v minulém roce měl co do činění s tím, že se některé e-booky koupit nedají, nebo s tím, jak se změnila „poptávka“ - dnes letí romance, urban fantasy a chick lit, a warez fora jsou plné ženských, což je podstatně větší skupina než ajťáci - čtenáři scifi, kteří tvořili členskou základnu dříve. Další rostoucí žánr je MM – romantické knížky o teplých pánských vztazích, které píšou ženské pro ženské, prý to čtou pro ten emocionální náboj či co ...

DRM jako ochrana proti pirátství zjevně problém nepředstavuje už ani pro běžné uživatele (pochybuju, že by ajťáci byli sdíleči romancí), a kdyby ano, nakonec tu knížku nějaká dobrá duše vždycky oskenuje. Dělo se to už v době, kdy skenery měl jen málokdo, a torrenty jsou dodnes plné 5 Gigových balíků scifi klasiky, které vznikaly oskenováním knížek, a stejné je to i s českou scifi/fantasy (a kdo si myslí, že ne, neumí hledat).

A jak je to teda v Česku?

Nějaké e-shopy s e-knihama se objevily, zatím s poměrně omezenou nabídkou - bux.cz, palmknihy.cz, rajknih.cz a ereading.cz.

Z hlediska registrace jsou nejotravnější palmknihy, protože se tam zdlouhavě ověřuje identita, ale z hlediska použití eknih jsou asi nejlepší, protože se to pak dá číst kdekoli a převádět i mezi formáty, jen je tam zakódované jméno. Nejde platit kartou, jen paypal nebo z vybraných bank.

Ereading používá Adobe epub DRM, který většina čteček (kromě Kindle) v pohodě přečte. Dají se tam použít platební karty, pro mě asi nejpřívětivější.

Ebux a rajknih používají extra softwarovou čtečku zvanou wooky, kterou lze nainstalovat do PC a některých chytrých telefonů, čtečky to neberou. Pro mě naprosto nepoužitelné. Je to zatím asi jediné neprolomené DRM, což bude trvat jen tak dlouho, dokud to nebude stát za námahu.

Oni sami tvrdí, že míří spíše na čtenářky, členy Klubu čtenářů a podobně, kterým chtějí nacpat svou hardwarovou e-ink čtečku s wooky, která by měla být na trhu v červnu a měla by být velmi levná. A ačkoli si geekové myslí, že wooky je slepá ulička, nebyla bych si tím tak úplně jistá, protože ženským je úplně jedno, že to není IN, když to bude fungovat na pár kliků a budou tam mít svoje dámské čtivo za pár šupů. Jako těžký problém vidím tu nutnost připojení k netu na ověření práv, ale on to někdo crackne, až ho to nakrkne (nebo jeho ženušku, která odmítne někde na chatě bez netu uvařit oběd, dokud si nebude moct dočíst konec, "tak s tím Pepo něco udělej, přece si ten ajťák"), a bude po žížalkách, což by tomu asi prospělo nejvíc, protože by se zákazníci přestali bát :-)

A koupila jsem si první český ebook ...

na anglickém eshopu, ehm.

Spíš jako vzpomínku na staré dobré časy, kdy adent ještě nebyl misantrop, vosa na jazyku čile bodala a na bloguje vycházel na pokračování Žertvův deníček. Pamatujete to příjemné čtení ze života mediálního vůdce? Tak to teď vyšlo jako e-book nazvaný Koncernová pětiletka. Na palmknihách je to sice taky, ale jejich registrace je otrava, a já to koupila v pohodě na smashwords. A jestli chcete úryvek, nakoukněte tam, protože tam bývá nejdelší. Vlastně jsem chtěla zjistit, jestli je konec taky takový, jaký byl na bloguje ... a je, žádný HEA, na tebe si teda dám příště pozor, Zandle, fnjuk ...

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)