Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Tak prý budou v česku e-knihy, paní

Čtvrtek, 19. květen 2011   Knížky

píšou internetové ezíny, že vznikají e-booková knihkupectví, která nabízejí až stovky knih, a geekové, kteří si loni koupili čtečku Kindle od Amazonu, protože byla laciná a bez DPH, se rozčilují, že je tam DRM, ale vydavatelé si myslí, že Kindle je zlo, a redaktoři v ezínech to analyzují, a někteří tvrdí, že e-knihy jsou mrtvé ještě nenarozené, zatímco jiní prorokují brzký zlatý věk e-knih, protože na Amazonu, považte, roste prodej e-booků rychleji než normálních knížek.

Pozn: Asi nejdůležitější informace k DRM je jak se ho zbavit.

A co na to lama?

Lama si myslí, že zlatý věk e-booků skončil v dubnu 2010.

Lama začala kupovat e-booky v angličtině tak před 4 lety a četla je na počítači, pak ve čtečce. Tak před 4-5 lety začaly téměř všechny americké nakladatelství dělat e-booky pro nově vydané fantasy a sci-fi a posléze i romance. Některé dokonce i bez DRM, a nejlepší bylo tenkrát fictionwise.com, protože ti měli skoro všechno, a na vánoce bývaly až 60% slevy. Dnes jsou tam jen bídné zbytky ale knížky bez DRM tam mají stále.

V dubnu 2010 přešlo 5 největších amerických vydavatelů na tzv Agency systém, což prý nějak souviselo s uvedením ipadu a snahou podtrhnout trochu Amazon (blog diesel-e a o půl roku později). Amazon se s nakladateli domluvil rychle ale většina ostatních nezávislých e-shopů na to doplatila. Všechny knížky těchto vydavatelství z nich byly staženy. Teprve ke konci roku se některým e-shopům (booksonboard, diesel-ebooks...) podařilo obnovit smlouvy a e-booky se vrátily zpět, ale jsou dražší a regionálně omezené, většinou na US a CA. Na Amazon je to pro Kindle omezené taky ale tam ty e-booky normálně ani neuvidíte, leda byste změnili region na US, ale ani potom je nekoupíte, pokud nemá vaše karta US adresu (např u scifi je to o 3000, u fantasy o 2000 knížek méně). Papírovou verzi knížky vám samozřejmě zašlou (+$6 poštovné), omezení se týká jen ebooků. Další důsledek té Agency policy je, že prodejci nemohou nabízet slevy, a tak jsou některé e-booky na Amazon třeba o 2-3 dolary dražší než paperback.

Zjevně se americké nakladatelství snaží přiblížit k tomu tak úspěšnému modelu hudebního a filmového průmyslu „vyrobte si své piráty“.

Nevím, jestli masivní nárůst warezových for, webů a knižních torrentů (například 4shared.com, demonoid.me, freebookspot.ca ....) v minulém roce měl co do činění s tím, že se některé e-booky koupit nedají, nebo s tím, jak se změnila „poptávka“ - dnes letí romance, urban fantasy a chick lit, a warez fora jsou plné ženských, což je podstatně větší skupina než ajťáci - čtenáři scifi, kteří tvořili členskou základnu dříve. Další rostoucí žánr je MM – romantické knížky o teplých pánských vztazích, které píšou ženské pro ženské, prý to čtou pro ten emocionální náboj či co ...

DRM jako ochrana proti pirátství zjevně problém nepředstavuje už ani pro běžné uživatele (pochybuju, že by ajťáci byli sdíleči romancí), a kdyby ano, nakonec tu knížku nějaká dobrá duše vždycky oskenuje. Dělo se to už v době, kdy skenery měl jen málokdo, a torrenty jsou dodnes plné 5 Gigových balíků scifi klasiky, které vznikaly oskenováním knížek, a stejné je to i s českou scifi/fantasy (a kdo si myslí, že ne, neumí hledat).

A jak je to teda v Česku?

Nějaké e-shopy s e-knihama se objevily, zatím s poměrně omezenou nabídkou - bux.cz, palmknihy.cz, rajknih.cz a ereading.cz.

Z hlediska registrace jsou nejotravnější palmknihy, protože se tam zdlouhavě ověřuje identita, ale z hlediska použití eknih jsou asi nejlepší, protože se to pak dá číst kdekoli a převádět i mezi formáty, jen je tam zakódované jméno. Nejde platit kartou, jen paypal nebo z vybraných bank.

Ereading používá Adobe epub DRM, který většina čteček (kromě Kindle) v pohodě přečte. Dají se tam použít platební karty, pro mě asi nejpřívětivější.

Ebux a rajknih používají extra softwarovou čtečku zvanou wooky, kterou lze nainstalovat do PC a některých chytrých telefonů, čtečky to neberou. Pro mě naprosto nepoužitelné. Je to zatím asi jediné neprolomené DRM, což bude trvat jen tak dlouho, dokud to nebude stát za námahu.

Oni sami tvrdí, že míří spíše na čtenářky, členy Klubu čtenářů a podobně, kterým chtějí nacpat svou hardwarovou e-ink čtečku s wooky, která by měla být na trhu v červnu a měla by být velmi levná. A ačkoli si geekové myslí, že wooky je slepá ulička, nebyla bych si tím tak úplně jistá, protože ženským je úplně jedno, že to není IN, když to bude fungovat na pár kliků a budou tam mít svoje dámské čtivo za pár šupů. Jako těžký problém vidím tu nutnost připojení k netu na ověření práv, ale on to někdo crackne, až ho to nakrkne (nebo jeho ženušku, která odmítne někde na chatě bez netu uvařit oběd, dokud si nebude moct dočíst konec, "tak s tím Pepo něco udělej, přece si ten ajťák"), a bude po žížalkách, což by tomu asi prospělo nejvíc, protože by se zákazníci přestali bát :-)

A koupila jsem si první český ebook ...

na anglickém eshopu, ehm.

Spíš jako vzpomínku na staré dobré časy, kdy adent ještě nebyl misantrop, vosa na jazyku čile bodala a na bloguje vycházel na pokračování Žertvův deníček. Pamatujete to příjemné čtení ze života mediálního vůdce? Tak to teď vyšlo jako e-book nazvaný Koncernová pětiletka. Na palmknihách je to sice taky, ale jejich registrace je otrava, a já to koupila v pohodě na smashwords. A jestli chcete úryvek, nakoukněte tam, protože tam bývá nejdelší. Vlastně jsem chtěla zjistit, jestli je konec taky takový, jaký byl na bloguje ... a je, žádný HEA, na tebe si teda dám příště pozor, Zandle, fnjuk ...

Obrázky z mlhy, historie a dálav modravých

Úterý, 17. květen 2011   Obrázky

Tak jsem stále doma, záda stále nic moc, předevčírem mi navíc zdechnul monitor, a až dneska jsem psím pohledem přiměla svého drahého, aby koupil nový. Je široký a po mém starém 19" mi ještě bude hodně smutno, než si na to tenisové hřiště zvyknu :-)

A s novým monitorem pár odkazů z mého archivu na nějaké fotky.

Opět metalové okénko - Rage

Pátek, 6. květen 2011   Pokec

Minulý rok vyšlo pár pěkných alb a jedno z nich vydali moji oblíbení Rage, německá metalová skupina. Těžko je někam zařadit, je to speed, power, heavy a pak zas symphonic, tím myslím doopravdy symfonický, včetně orchestru a struktury skladeb. Někdy to trochu vadí, když je půlka alba v jednom žánru a druhá v jiném, někdy je to naopak příjemné zpestření. Ta skupina hraje už dlouho, měnili styl, žánry, měnili i členy, některé alba vůbec nemusím, v jiných mám jen pár oblíbených skladeb, ale to poslední album - Strings To A Web - se mi líbí skoro celé.

Podívejte na epickou skladbu Empty Hollow :-)

Další skladby z alba jsou na taky na youtube

A ještě jedna ukázka, starší ale moje oblíbená. Jen si to nepouštějte, když jste sami doma a potmě, tehdy přicházívá reaper ...

Obrázky pro vzdělání a tak ... no jak jinak tady

Středa, 4. květen 2011   Obrázky

Počítačové obrazovky ve filmech - access computer, to abyste věděli, co vás v budoucnosti čeká, či v minulosti minulo, případně můžete k nebi posílat tiché díky, že šlo jen o film :-)

Interaktivní mapa konfliktů v historii - ukazuje místa bitev po celém světě conflict history, dole si posuňte období dle libosti. Smutné na tom je, že nejvíc válek je v přítomnosti - tolik tedy k poučitelnosti lidstva z historie ... vlastně je to úplně zbytečný web, chjo.

A na závěr vysoce hodnotný, leč poněkud depresivní návod, jak spravit jakýkoli počítač

Jak jsem šla spát časně kvůli Blazence

Pondělí, 2. květen 2011   Pokec

aneb případ licoměrné klávesnice

Už jsem tu několikrát kňučela, že nemůžu hrát Diablo 2, protože mě od klikání bolí packa. Až nedávno mě osvítilo - jaká postava se dá hrát v D2 bez velkého klikání? No přece bláznivě blažená blaze sorcka Blaženka (čímž je vysvětleno ono podezřelé jméno v nadpisu, doufám).

Blaze sorcku jsem kdysi dávno hrála v patchi 1.09 a byla to pěkně adrenalínová zábava. V patchi 1.10 tvrdili, že se to hrát nedá kvůli malé škodě blaze – nebyly tam synergie, ale v patchi 1.13 přidali synergii z warmth 4% k blaze i firewall.

Tak kromě blaze a fire mastery dávám body i do warmth a zkouším to zatím bez energy shieldu, ale horko těžko sháním věci, protože moje archivy jsou už dávno pryč, a myslím, že budu potřebovat víc +skillů. Zatím je to pořád pohoda, ale jsem teprve v Crystaline passage na NM.

A jak si v poklidu hraju takhle v podvečer, můj drahý se rozhodl mě odvrátit od svatého boje se silami pekla, a se slovy „jen pij, budeš povolnější“, přede mě postavil sklenku červeného. Jenže v tu chvíli se po Blažence cosi vrhlo, natáhla jsem packu, že přepnu skill, sklenka to neustála a víno cáklo do klávesnice.

Ano, milí čtenáři, řekla jsem to slovo, co dáma prý neříká, a otočila klávesnici, aby víno vyteklo, protože to měla být nepromokavá klávesnice, kterou jsem kdysi dostala na vánoce. Tak jsem za zuřivého mumlání dalších nepublikovatelných slůvek utřela stůl, utřela klávesnici, utřela myš a nakonec i sebe a pustila se znova do hry. F klíče fungovaly, takže vzhůru znova vraždit, ale jak jsem stiskla ALT, hra spadla do lišty a nastartoval se dvakrát Firefox. WTF? Asi jsem zmáčkla WIN klávesu? Nene, něco bylo špatně, ALT se choval špatně pořád a jak jsem zkusila něco napsat, bylo jasné, že klávesnice tu jednu malou spršku nerozchodila ... tolik tedy k té nepromokavosti.

Tak jsem Blaženku opustila a síly pekla mohly v klidu spát. A já jsem šla spát taky, aby pekelníci nebyli další den ve výhodě :-)

No tak teda svátky

Sobota, 23. duben 2011   Pokec

prožijte je jak nejlépe umíte, pokud možno tak, abyste si to pamatovali :-)

Můj vztah k Velikonocům stále zůstává rozporný - ačkoli den volna navíc se hodí, křesťanské zvyky mě míjejí a lidové zvyky mě štvou.

A protože ve světě pekelníků se momentálně nic neděje (Blizzardi zřejmě poslali Diabla na prázdniny), nakoukněte zatím do sfér nebeských - panoramatický pohled do Sixtínské kaple.

Knížky - Anne Bishopová

Středa, 20. duben 2011   Knížky

Zatím vyšly tři knížky ze serie temných drahokamů. Jde o fantasy, která osciluje mezi červenou knihovnou a hororem, a je to čtení pro paní a dívky. Ve světě je to mimořádně úspěšná serie. U nás, zdá se, také, ačkoli pánští recenzenti tím moc nadšení nejsou. Proto sem dám odkazy jen na recenze od Renči, a genderovou rovnoprávnost si vetkněte za klobouk.

Když to shrnu stručně, je to fantasy o tom, kterak se mladá, nepochopená a zneužívaná chudinka čarodějka mocnou královnou, a posléze zachránkyní celé říše stala, v čemž jí pomáhal sám nejvyšší pán pekla a jeho povedení synáčci, rovněž zneužívaní chudáčci, z nichž se vyvinuli traumatizovaní zabijáci (ale v jádru hodní hoši). Je tam spousta magie, láááska, humor, válčení a intriky a horor (vraždění neviňátek, sadismus, pedofilie a kanibalismus ...). Jde o matriarchální svět, ovládaný čarodějnicemi, takže asi nikoho nepřekvapí, že hlavní padouši jsou vlastně padoušice, že muži jsou zotročení, a když nejsou, tak občas nějakou tu čarodějnici ze sportu znásilní, a tak vůbec ... Ale to jen v tom zlém království, v tom hodném, kde vládne pán pekel, je všechno jinak, tam jsou mluvicí zvířátka a (skoro) všichni se mají rádi.

Pro vás, kdo čekáte, co bude (ehm, bylo) dál, je tady stručný přehled anglicky vydaných knih:

Invisible ring

Odehrává se o 300 let dřív než trilogie s Janelle, a je o útěku otroků do Dena Nehele, místa, kam nesahá moc Dorothey. Je to popis cesty a romance a na závěr malá bitka. V podstatě samostatná knížka, velmi volně na ni navazuje Shadow queen. Moc mi to nesedlo, něco tomu chybí.

Dreams made flesh

4 povídky - první je pavoukách, nic pro mě.
Druhá je o tom, kterak se Lucivar zamiloval do krbové čarodějnice, a ťápe v tom jak slon v porcelánu, něco sexu, humoru a intrik, příjemné počtení.
Třetí povídka je o Zuulmanu. Velmi depresivní, obsahuje rozsekané nemluvně, intrikující Hekatah, přechodně šíleného Saetana a kompletně vymazanou rasu. Podruhé už to číst nebudu.
Čtvrtá je o tom, jak se Janelle zotavila ale Daemon se jí pořád bál dotknout, a ona si myslela, že už ji nemá rád, a pak se objevily ty pomluvy, že je jí nevěrný ... sledujete, kam to míří? Ano, kromě té drobné maličkosti, jak Daemon v závěru vykostí pár lidí a Surreal osekává údy sekerou (všech 5), je to takový milý lidský příběh.

Tangled webs

O tom, jak zneuznaný spisovatel se rozhodl pomstít rodině SaDaiblo skrze dům hrůzy, který měl sloužit jako past. Skočila na to Surreal a Rainier a půlka knížky je tom, jak tam bezradně bloudí a dostávají na budku a umírají tam děti... Moc se mi to nelíbilo, jednak proto, že tu Surreal je trochu mimo charakter (čti za blbce), a druhak je pro mě těžko uvěřitelné, že by tohle dokázal vymyslet někdo, kdo nebyl trénovaný v magii.

Shadow queen

Příjemná změna tématu, hrdinkou je Cassidy, která není hezká, má jen růžový drahokam a její dvůr jí odloudila praktikantka, takže je královna, která nevládne ničemu. To se ale hodí, protože z Tereille, z Dena Nehele, přijdeTheran s žádostí, aby k nim přišla královna, která je naučí starým zvykům. A Cassidy je zrovna tak příhodně nezaměstnaná ... Pohodové čtení o tom, jak si získává důvěru svého dvora, i láska je tam, a mluvicí psice s názorem na úplně všechno (a nebojí se kousat chlapy do zadku, šikulka). Janelle a spol jsou tady vedlejší postavy ale přesto si Saetan střihne jednu poměrně nechutnou popravu, aby to nebylo moc růžové asi.

Shalador lady

Opět Cassie, tentokrát v boji s bývalou sokyní, která přide do Dena Nehele a způsobí roztržku v jejím dvoře. Oddechové čtení, (občas skoro jako ze života, když Daemon usne při "tom" a je z toho celý zhroucený, chudáček) tentokrát žádné mordy, takže někteří brblají, že autorka ztrácí "temnotu", ale já jsem byla spokojená.

Twilights dawn

4 povídky a podle autorky na dlouhou dobu poslední knížka ze světa čisté krve.
První je o tom, jak si vzájemně dávají dárky na Winsol a všichni se mají rádi, pohoda ...nuda.
Druhá se odehrává po Tangled webs a Surreal se zotavuje ze zranění a Falonar kuje pikle, takže intriky, napětí a krvavá lázeň na závěr. Dobré čtení.
Třetí je o zneužívání a zabíjení dětí, točí se to okolo rodiny Sylvie, je to hodně temné a na konci i smutné, fnjuk.
Čtvrtá povídka začíná smutně, pokračuje překvapivě, a končí .. zajímavě. Tahle povídka vzbuzuje mezi čtenáři nejvíce emocí, protože v podstatě nevratně uzavírá celý cyklus. Pokud vás to zajímá víc, nakoukněte na tuto angl. recenzi. Právě kvůli této povídce tam dokonce doporučují fanouškům Janelle a jediné, nekonečné lásky až za hrob, tu knížku nekupovat, protože Janelle ... už není. Mně se ale ta povídka líbila a ten závěr považuju za nejlepší možný, byť lehce sentimentální :-)

PS: tohle bylo původně spojené s kritikou překladu, která je teď oddělená, ale komentáře zůstaly tady, omlouvám se za ten zmatek :-)

Diablo webík

Ďábelské odkazy

Sekce blogu

Komentáře

parajumpers k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 14.10.2013 06:24
Pozdrav ze záhrobí :) - Chaos sanctuary
Rantalion k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 27.08.2013 09:39
Zdravím SuE. Čirou náhodou jsem se vráti l na Tvé stránky a vzpomenul, koli [...]
MartinXC k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Ne, 25.08.2013 13:49
Zdravím SuE, po letech okénko nostalgie. S Diablem 2 jsem skončil před let [...]
melcz k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Čt, 08.08.2013 23:41
dobra zprava, rad si prectu nove prispev ky :) A D3 je pro me takova oddych [...]
anonym k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
St, 17.07.2013 14:54
Zdravím SuE. Jsem rád že ještě žiješ:). Jinak všem diablistům co jsou zár [...]
Temno k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Po, 24.06.2013 22:42
Jsem rád, že to tu neumřelo... A taky, ž e nejsem jedinej blázen, kterej už [...]
A.Jey k příspěvku Pozdrav ze záhrobí :)
Út, 18.06.2013 23:26
ahoj .-)