Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

V pavučině na táboře

Pondělí, 31. březen 2008   Webovitosti

Na konferenci Webcamp se v pátek mezi všemi těmi odborníky vyskytla lama! Lamě se konference líbila.

Hned na počátku byla přednáška Davida Špinara o přístupnosti na webu

chudáček robot

a lama byla tak dojatá smutným osudem webových robotů na nepřístupných webech, že ze zbytku si toho moc nepamatuje.

shrnutí obraz

Pak přišli pánové ze Seznamu a od Terezy, a povídali o tom, jak se seznam snaží dělat přístupné weby, a jak to testují. Ten tahák, co si pro seznamáky vypracovali, by se asi hodil, byl takový ze života, snad se někde objeví na webu. Jejich prezentaci technika trochu nevydýchala. Na závěr přednášku shrnuli a trvalo to poněkud déle, protože bylo hodně dotazů.

Pak byla přednáška R.Pavlíčka o nevidomých na webu s praktickou ukázkou, jak funguje Jaws. Myslím, že si budu sakra dávat pozor, abych aspoň trochu slušně sémanticky členila obsah a používala správné značky pro nadpisy, protože to nestojí nic a pomáhá to hodně.

Po obědě vystoupil opravdový živý Chamurappi, autor českého validátoru. Český validátor se od anglického liší tím, že je česky (překvapivě) a taky tím, že validuje tak, jak X(HTML) zpracovávají skutečně prohlížeče. Díky schizofrenii W3C totiž prohlížeče zpracovávají XHTML kód s mime typem text/html jako HTML, tzn, že všechny ty uzavírací lomítka za br a img apod, jsou vlastně chyby, které jsou prohlížeči pouze tolerovány. Zajímavé je, jak ten český validátor vlastně funguje – vezme dokument XHTML, změní mu doctype a podstrčí ho oficiálnímu validátoru. Výsledky z ofic validátoru přeloží do češtiny. Validátor taky umožňuje testovat verze pro různé prohlížeče.

A pak přišel Patrick Zandl s tím, že nám něco poví o stream.cz, a ukáže, jak se vyvíjely designy. Bylo to povídání ze skutečného života ve firmě, která dělá 10% trafficu na českém internetu (a to já tam prosím ani nechodím). Kromě toho, že mají spoustu legálního obsahu, který si sami točí, sledují, co návštěvníci dělají, a nemají rádi Káju Gotta,

zandl1
jsme se dozvěděli i to, jak důležité je rozdělení stránky s videama, nabízení souvisejícího obsahu a že na vzhledu to vážně nezáleží.
zandl2

...

Na závěr byla prezentace M.Hassmana o HTML5, a vypadá to, že budoucnost webu se bude líbit i lamám. Ta přednáška byla dlouhá a výživná a prezentaci si můžete u Martina stáhnout (viz odkaz)

Celkově byla konference na vysoké odborné úrovni, k čemuž nemalou měrou přispělo i to, že pokec o mikroformátech se nekonal, ale protože opravdu nic takového jako oběd zdarma neexistuje, asi se někdy nějaký článek objeví na Intervalu …

6 Komentáře

Zobrazit komentáře jako (Lineární | Vláknové)

#1 rarouš http://www.rarous.net v 31.03.2008 21:34
krásně shrnuté :)
#2 Pavel Šindelka http://www.sindelka.cz v 31.03.2008 21:47
Škoda, zrovna na ty mikroformáty jsem se těšil. I když je pravda, že mě Aleš s Davidem ve čtvrtek večer tak zmohli, že návštěva pátečního programu se změnila spíše ve zbožné přání :)
#3 Jan Brašna http://www.janbrasna.com v 31.03.2008 21:56
Škoda těch MF. Jen kvůli nim jsem se chtěl zastavit (nakonec to neklaplo, sic).
#4 Borek http://www.borber.com v 01.04.2008 10:17
Taky mě mrzí, že mikroformáty nezazněly. Můžu se zeptat, co bylo důvodem?
#5 SuE v 01.04.2008 11:12
nedostatek času - vlastně dvě přednášky z dopoledne byly přesunuté na odpoledne, a nakonec jsme se dohodli, že bude lepší nechat celé html5, které skutečně na ty dvě hodiny bylo plánované.
#6 Jan Brašna http://www.janbrasna.com v 01.04.2008 19:56
Inu, halt bude potřeba ten obsah pustit do světa na nějaké jiné akci, BarCamp, anyone? ;)

Autor neumožnil přidávat komentáře

Dál už to nevede, ale můžete se vrátit nahoru nebo proslídit archiv blogu nebo nakouknout do ďábelského fora nebo na odkazy. Kontakt: sue@centrum.cz TOPlist