Home   D2rozcestník   Median 2008   Odkazy   Archiv blogu 

Chaos Sanctuary

Tak prý budou v česku e-knihy, paní

Čtvrtek, 19. květen 2011   Knížky

píšou internetové ezíny, že vznikají e-booková knihkupectví, která nabízejí až stovky knih, a geekové, kteří si loni koupili čtečku Kindle od Amazonu, protože byla laciná a bez DPH, se rozčilují, že je tam DRM, ale vydavatelé si myslí, že Kindle je zlo, a redaktoři v ezínech to analyzují, a někteří tvrdí, že e-knihy jsou mrtvé ještě nenarozené, zatímco jiní prorokují brzký zlatý věk e-knih, protože na Amazonu, považte, roste prodej e-booků rychleji než normálních knížek.

Pozn: Asi nejdůležitější informace k DRM je jak se ho zbavit.

A co na to lama?

Lama si myslí, že zlatý věk e-booků skončil v dubnu 2010.

Lama začala kupovat e-booky v angličtině tak před 4 lety a četla je na počítači, pak ve čtečce. Tak před 4-5 lety začaly téměř všechny americké nakladatelství dělat e-booky pro nově vydané fantasy a sci-fi a posléze i romance. Některé dokonce i bez DRM, a nejlepší bylo tenkrát fictionwise.com, protože ti měli skoro všechno, a na vánoce bývaly až 60% slevy. Dnes jsou tam jen bídné zbytky ale knížky bez DRM tam mají stále.

V dubnu 2010 přešlo 5 největších amerických vydavatelů na tzv Agency systém, což prý nějak souviselo s uvedením ipadu a snahou podtrhnout trochu Amazon (blog diesel-e a o půl roku později). Amazon se s nakladateli domluvil rychle ale většina ostatních nezávislých e-shopů na to doplatila. Všechny knížky těchto vydavatelství z nich byly staženy. Teprve ke konci roku se některým e-shopům (booksonboard, diesel-ebooks...) podařilo obnovit smlouvy a e-booky se vrátily zpět, ale jsou dražší a regionálně omezené, většinou na US a CA. Na Amazon je to pro Kindle omezené taky ale tam ty e-booky normálně ani neuvidíte, leda byste změnili region na US, ale ani potom je nekoupíte, pokud nemá vaše karta US adresu (např u scifi je to o 3000, u fantasy o 2000 knížek méně). Papírovou verzi knížky vám samozřejmě zašlou (+$6 poštovné), omezení se týká jen ebooků. Další důsledek té Agency policy je, že prodejci nemohou nabízet slevy, a tak jsou některé e-booky na Amazon třeba o 2-3 dolary dražší než paperback.

Zjevně se americké nakladatelství snaží přiblížit k tomu tak úspěšnému modelu hudebního a filmového průmyslu „vyrobte si své piráty“.

Nevím, jestli masivní nárůst warezových for, webů a knižních torrentů (například 4shared.com, demonoid.me, freebookspot.ca ....) v minulém roce měl co do činění s tím, že se některé e-booky koupit nedají, nebo s tím, jak se změnila „poptávka“ - dnes letí romance, urban fantasy a chick lit, a warez fora jsou plné ženských, což je podstatně větší skupina než ajťáci - čtenáři scifi, kteří tvořili členskou základnu dříve. Další rostoucí žánr je MM – romantické knížky o teplých pánských vztazích, které píšou ženské pro ženské, prý to čtou pro ten emocionální náboj či co ...

DRM jako ochrana proti pirátství zjevně problém nepředstavuje už ani pro běžné uživatele (pochybuju, že by ajťáci byli sdíleči romancí), a kdyby ano, nakonec tu knížku nějaká dobrá duše vždycky oskenuje. Dělo se to už v době, kdy skenery měl jen málokdo, a torrenty jsou dodnes plné 5 Gigových balíků scifi klasiky, které vznikaly oskenováním knížek, a stejné je to i s českou scifi/fantasy (a kdo si myslí, že ne, neumí hledat).

A jak je to teda v Česku?

Nějaké e-shopy s e-knihama se objevily, zatím s poměrně omezenou nabídkou - bux.cz, palmknihy.cz, rajknih.cz a ereading.cz.

Z hlediska registrace jsou nejotravnější palmknihy, protože se tam zdlouhavě ověřuje identita, ale z hlediska použití eknih jsou asi nejlepší, protože se to pak dá číst kdekoli a převádět i mezi formáty, jen je tam zakódované jméno. Nejde platit kartou, jen paypal nebo z vybraných bank.

Ereading používá Adobe epub DRM, který většina čteček (kromě Kindle) v pohodě přečte. Dají se tam použít platební karty, pro mě asi nejpřívětivější.

Ebux a rajknih používají extra softwarovou čtečku zvanou wooky, kterou lze nainstalovat do PC a některých chytrých telefonů, čtečky to neberou. Pro mě naprosto nepoužitelné. Je to zatím asi jediné neprolomené DRM, což bude trvat jen tak dlouho, dokud to nebude stát za námahu.

Oni sami tvrdí, že míří spíše na čtenářky, členy Klubu čtenářů a podobně, kterým chtějí nacpat svou hardwarovou e-ink čtečku s wooky, která by měla být na trhu v červnu a měla by být velmi levná. A ačkoli si geekové myslí, že wooky je slepá ulička, nebyla bych si tím tak úplně jistá, protože ženským je úplně jedno, že to není IN, když to bude fungovat na pár kliků a budou tam mít svoje dámské čtivo za pár šupů. Jako těžký problém vidím tu nutnost připojení k netu na ověření práv, ale on to někdo crackne, až ho to nakrkne (nebo jeho ženušku, která odmítne někde na chatě bez netu uvařit oběd, dokud si nebude moct dočíst konec, "tak s tím Pepo něco udělej, přece si ten ajťák"), a bude po žížalkách, což by tomu asi prospělo nejvíc, protože by se zákazníci přestali bát :-)

A koupila jsem si první český ebook ...

na anglickém eshopu, ehm.

Spíš jako vzpomínku na staré dobré časy, kdy adent ještě nebyl misantrop, vosa na jazyku čile bodala a na bloguje vycházel na pokračování Žertvův deníček. Pamatujete to příjemné čtení ze života mediálního vůdce? Tak to teď vyšlo jako e-book nazvaný Koncernová pětiletka. Na palmknihách je to sice taky, ale jejich registrace je otrava, a já to koupila v pohodě na smashwords. A jestli chcete úryvek, nakoukněte tam, protože tam bývá nejdelší. Vlastně jsem chtěla zjistit, jestli je konec taky takový, jaký byl na bloguje ... a je, žádný HEA, na tebe si teda dám příště pozor, Zandle, fnjuk ...

2 Komentáře

Zobrazit komentáře jako (Lineární | Vláknové)

#1 kryska v 19.05.2011 10:56
Mám na PDA wooky... nikdy víc :o( Je s tím příšerný opruz a ještě to má tendenci k padání... A to nemluvím o kravským způsobu, jakým se tu posunuje text! (Ale to je možná na přístroji jiné značky nebo na čtečkách lepší.) No, nicméně mě tento pokus zcela vyléčil.
#2 Aladar72 v 21.05.2011 23:44
Ahoj Su.E :-)
Je to tak jak píšeš, vydavatelství jedou inteligentně ve stopách hudebníích a filmových vydavatelsví -> vyrobme si vlastní komunitu pirátů..
Jenže každá mince má dvě strany a tady jde jako všude jinde o prachy. Bavil jsem se s kolegou co se v komunitě knihkupců, vydavatelů a prodejcůpohybuje už mnoho let. I oni cítí, že se doba mění, kdysi by žádné vydavatesltví dobrovolně neudělalo menší než 10000 náklad dnes není problém 2000-5000, většina nakladatelů navíc tiskne v číně a náklady na 300 stránkovou knihu včetně dopravy v kontejneru (cca 3 měsíce - zákazník počká :-) ) vyjdou na cca 30-35 kč, když si člověk uvědomí, plánovaný zisk je předem daný tak moc prostoru pro snižování ceny nemají..
I když pravda je, že v E-šopu nemusí platit provizi a pozornosti a reklamní předměty kamenného obchodu... zase nadruhou stranu kompenzovat pirátské čtenáře musí když chtějí mít plánovaný zisk...
Je to celé boj bez šance na úspěch kterékoli strany a co je nejsmutnější tak bez šance na rozumný kompromis... Nakladatelé chtějí své zisky což znamená, že knihy ať už papírové nebo E-knihy levnější nebudou a lidé zase nechtějí platit horentní sumy za E-knihy a mají pocit že když se nemusí kniha tisknout, tak že musí být minimálně o 2/3 levnější...

Autor neumožnil přidávat komentáře

Dál už to nevede, ale můžete se vrátit nahoru nebo proslídit archiv blogu nebo nakouknout do ďábelského fora nebo na odkazy. Kontakt: sue@centrum.cz TOPlist