DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Asska - Lightning trapsin

pro verzi 1.10

Autor: jrichard
Originál Translated by SuE with kind permission from jrichard
(některé formulace jsou přeloženy přibližně - zkráceny)

Pozn: názvy skillů (dovedností) překládány nebudou. Jestliže máte českou verzi hry a činí vám to potíže, použijte diablo slovník nebo si to najděte na diablovodoupě.cz v popisu skillů pro asku.

Obsah: LS-CBS-FB build | LS-DS-FB build | Statistiky | Výbava | Pomocníci | Rozbor pastí

Obecný návod na assku zaměřenou na pasti s bleskovou škodou pro solo hru

Proč pastičkovou assku (trapsin)? Protože má ve verzi 1.10 velmi dobrou kombinaci útoků v lightning skillech (bleskové pasti) a slušnou podporu ve fire (ohni), může používat corpse explosion a dobrého miniona (vyvolané stvoření) pro tankování (zadržování) potvor a hubení imunních potvor. Může být hrána bez přendávání věcí mezi postavami (untwinked) a nepotřebuje nějakou extra výbavu, aby byla efektivní. Je to skvělá postava na začátek hraní a nalezení věcí, se kterými pak můžete začít další postavy. Vzhledem k tomuto předpokladu budou doporučení ohledně výbavy pouze obecná.

Budu popisovat dva možné buildy zaměřené na bleskové pastičky. Jeden používá Charged bolt sentry (CBS) pro zabíjení bossů spíše než jen jako synergii pro lightning sentry (LS). Ten druhý používá vysoký level death snetry (DS) pro zvýšení dosahu corpse explosion a nechává CBS jen jako synergii. Osobně preferuji ten první ale popíšu oba. Výbava a statistiky jsou stejné, liší se taktika
LS/CBS/FB build
(Lightning sentry/ charged bolt sentry / fire blast)

20 Fire Blast (FB)
18 Shock Web (Sweb)
20 Charged bolt sentry (CBS)
20 Lightning sentry (LS)
9 Shadow Master (SM)
, cílem je vyvolávat ji s +skilly na level 17
1 bod do Death sentry (DS), Fade, Weapon Block (WB), Cloak of Shadows (CoS), Mind Blast (MB)


Celkem 96 skill bodů, Dosažitelné na levlu (úrovni) postavy 85 (se splněnými skillovými questy)
Celkem 96 skill bodů
Dosažitelné na levlu (úrovni) postavy 85 (se splněnými skillovými questy)
Jakmile jste dosáhli tohoto rozdělení bodů, dávejte další do DS

Damage (škoda) za předpokladu +8 to trap skills:
FB 1385-1700
CBS střílí 10 krát, 11 boltů na výstřel, 3-477 damage na bolt
LS 5-3214 na výstřel, 10 výstřelů

Jak postupně přidělovat skill body:
Level 1-11*: 5 FB, 1 Sweb, 1 Claw Mastery, 1 Psychic Hammer, a 1 Burst of Speed (BoS).
Level 12-23**: 8 CBS, 1 WB, 1 CoS, 1 Fade, 1 Shadow Warrior
Level 24-30***: 9 LS, 1 DS, 1 MB, 1 SM

*včetně normal Den of Evil
**včetně normal Radament
***včetně normal Izual
Po levlu 30 maxujte napřed LS, potom CBS. To vám vydrží tak k levlu 50. Pak to střídejte mezi Sweb a FB.

Proč jen 18 bodů do Sweb? Je to jen proto, abyste dostali více boltů pro Charged bolt sentry. Za každé 3 body do Sweb dostanete 1 bolt. Dál už to nemá smysl, protože by to bolty nepřidávalo.

Kromě tohoto dávejte tu a tam body do shadowmastera, když bude vypadat, že to potřebuje. Můžete se bez toho obejít, když si uděláte čas a nakoupíte věci, které jsou uvedeny níže. Cílem je vyvolat SM na levlu 17. Na tomto levlu už je vygenerována se všemi svými rare věcmi. Jiný přístup je vyvolávat ji na levlu 11, kdy už má rare věci kromě amuletu a jednoho ringu. Není zas tak těžké získat +8 shadow skills, protože +6 můžete dostat z shadow claws. To jsou clawy s +3 shadow skills a lze je koupit od obchodníků na Nightmare, jakmile vaše postava dosáhne levlu 50. Tím zbudou jen +2 skilly, které byste měli mít někde na helmě, amuletu nebo brnění a to není tak nereálné.

Dostanu se k tomu více, až budu probírat výbavu IAS (zrychlení útoku), ale s trapasskou používám více Fade než BoS (burst of speed). Podle mého názoru má IAS u PvM assky velmi omezené použití.

LS/DS/FB build
(lightning sentry/death sentry/fire blast)

20 Fire blast (FB)
20 charged bolt sentry (CBS) nebo Sweb
20 lightning sentry (LS)
20 death sentry (DS)
9 shadow master (SM)
1 bod do Fade, WB (weapon block) , CoS (cloak of shadows) , MB (mindblast)


Celkem je potřeba bodů: 98
Level postavy potřebný na kompletaci všech skilů (všechny skillové questy splněny) : 87
Potom dávejte body do CBS nebo Sweb podle toho, který není ještě namaxovaný

Damage za předpokladu +8 trap skills:
FB 1424-1749
LS 5-3350
DS radius 12.3 yards, střílí 11 krát

Přidělování bodů do skillů:
Level 1-23*: 10 FB, 5 CBS, 1 Sweb (můpže být i 1 CBS a 5 Sweb jestliže plánujete používat pro synergie Sweb), 1 CM, 1 Psychic Hammer, 1 BoS, 1 Fade, 1 WB, 1 CoS
Level 24-30**: 7 LS, 1 DS, 1 MB, 1 SM

*Včetně normal Den of Evil a Radament
**Včetně normal Izual
Po levlu 30 maxujte LS, pak DS. To vám vydrží do začátku 60. Levlu, střídejte FB a CBS dokud nejsou maxovány
Body do SM stejně jako u prvníhop buildu
Přidělení bodů statistik
Síla - 79
Dexterity - 79
Vitalita - zbytek
Energie - podle chuti


Můžete se obejít i bez bodů v energii, jestliže budete na začátku hodně pít manové lahvičky. Někomu tohle vadí a tak lze dát asi 25 bodů, což vám pomůže tohle snesitelně přežít.

Někde na lvlu 25-30 chcete nosit scissors katar, můžete dostat koupit +1 traps, +1 shadow nebo +1 assassin claw od Jamelly ve 4. Aktu , kam byste se na tomhle levlu měli dostat. Jamella prodává jen scissors katar. Mají požadavky na sílu i dex 55 a ty byste měli splňovat. Na levlu 11 byste měli dát 20 do síly, 20 do dex, 10 do vitality. Na začátku budete bojovat nablízko ale já raději takhle brzy dávám do síly a dexterity a do vitality málo, abych se dostal na požadavky zbraní co nejdříve.

Návrhy na výbavu. Nebude tu návrh na specifickou výbavu, protože tohle je startovací guide a ten se hraje bez přehazování výbavy. Výbava, kterou najdete a použijete bude záviset na vašem herním stylu.

Zaprvé bych zdůraznil, že PvM trapassky využijí IAS jen v omezené míře. IAS ovlivní jen rychlost kladení pastí, nikoli rychlost, jakou pasti střílí. Rychlost střelby je dána a nelze ji změnit. U těch dvou buildů uvedených výše má z IAS užitek jedině Fire blast. IAS nebo BoS vám umožní házet je rychleji. Spíše než se snažit o IAS na výbavě, navrhoval bych přepnout na BoS ( kam jste dali bod, abyste se dostali k fade), jste-li v situaci, kdy opravdu potřebujete házet FB rychle..
Vlastnosti, které byste měli hledat na výbavě
+Skills Život a smrt trapassky závisí na jejich skillech. Nejdůležitější vlastnost, dokonce i v HC.
+Mana. Raději bych měl více many než regenerace many. Regenerace many je založena na doplnění zásoby many za určitou dobu (3 minuty). Když je zásoby many nízká, získáte rychlejší regeneraci many přidáním many spíše než zvýšením regenereace. Obvykle mám aspoň 200 many a pak teprve začnu shánět věci na regeneraci. Upozornění: +mana after kill nefunguje s pastmi.
+Resisty. Dokonce i s fade budete potřebovat v pozdější fázi hry přidat resisty z výbavy, zvláště s ohledem na to, že doporučuji aby PvM trapassky chodily s dvěma drápky kvůli těm + skilům.
Magical damage reduced by x. - velmi užitečná vlastnost, pokud jí máte víc než jen několik bodů. Dobře doplní vaše resistence.
+Mana Regeneration. Jak uveeno výše, je to užitečné ale potřebujete slušnou základní zásobu many, aby to opravdu k něčemu bylo.
Faster Run/Walk. Pokud používáte Fade, je to dobré mít ale dá se žít i bez toho.

Několik vlastností, které trapaska moc nepotřebuje:

Redukce fyzické damage. Tohle byste potřebovali jen proti útočníkům na dálku. Neměli byste se dostat do boje zblízka. Nějaké % PDR máte na Fade. Proti dálkovým útočníkům použijte CoS (cloak of shadows) a shánějte raději věci s užitečnějšími vlastnostmi.

IAS - zrychlení útoku. PvM Trapasska nemá z IAS moc užitek. Lepší je případně použít BoS (burst of speed)

-x% Enemy Resistance. Neobtěžujte se s tímhle. Nefunguje to s pastmi, protože hra je považuje za miniony (vyvolaná stvoření). Naprosto zbytečné pro čistou trapassku.

Faster Cast Rate (rychlejší kouzlení). Rychlost kladení pastí závisí na IAS. Zrychlení kouzlení by mohlo ovlivnit jen Cloak of shadows a mindblast, což je užitečné v PvP ale zbytečné v PvM

Na začátku dejte do helmy a brnění safíry- zapomeňte na damage drápků, nezáleží na ní. Nepotřebujete elitní drápky. Snažte se získat Cunning Greater Talons (+3 traps) s bonusy k pastičkám, které chcete používat. I bez těchto bonusů získáte +6 k pastičkám. Mají základní rychlost -30, takže rychlost kladení pastiček bude s nimi dobrá.

Gamblujte. Hledejte circlety a amulety s +traps nebo +assassin skills. Hledejte prsteny na manu a rsisty. Hledejte drápky s +skily, rukavice, opasek a boty s manou a resisty.
Nejlépe se to nakupuje u Anyi v 5. Aktu. Neaktivujte WP v Halls of pain až půjdete na Nithalaka a rudý portál u Anyi zůstane otevřený. Bežte přes portál tam a zpátky aby se změnila nabídka u Anyi, zabere to hodně pokusů ale nakonec na ty Cunning a Shadow drápky narazíte.

Nezapomeňte na runová slova Stealth, Smoke, a Lore jsou dobrá pro postup i na konec hry

Grand charmy s +Trap skills jsou také dobré a není je tak obtížné získat. Jakýkoli grand charm s ilvl 50 a více může být přeměněn v kostce s 3 perfektními kameny se slušnou šancí /asi 4%), že tam busdou + skily. Nejlepší šance jsou z charmů na Nightmare od Great Marsh dále. (Doporučuji článek od St0rmie - http://sue.webpark.cz/2004-01.html#070001)
Pomocníci
Vypíšu je podle aktů a přidám krátké mínění o jejich užitečnosti

Akt1 rogue. Nevidím žádný důvod proč si ji držet jakmile jste v aktu 2. Dostává se často daleko od vás a do obklíčení a je furt v průšvihu. Kdybych chtěl pomocníka na dálku, vezmu si radši kouzelníka z aktu 3.

Akt2 pouštní pala. Holy freeze (def) z Nightmare je asi nejpoužívanější ve hře a je vhodný i pro assku. Jeho aura zpomalí nepřítele a dovolí vám naklást pasti. Defiance (def) z Normal a Hell je také dobrá volba - jejich aura pomůže přežít vaší Shadow a dělá z nich lepší tanky. Might, blessed aim, prayer a thorns nemají trapassce moc co nabídnout ve srovnání s prvními dvěma. Když máte pomocníka z aktu 2 nebo 5 můžete se rozhodnout hrát úplně bez shadow. To vám ušetří spoustu bodíků do synergií ale nedoporučuji to pokud je to vaše první trapasska.

Akt 3: kouzelník. Plánujete-li používat shadow pro tankování a chcete pomocníka, který by útočil na dálku, navrhnul bych tohoto. Lightning je ale špatná volba, protože vy budete dělat mnohem víc lightning damage pastmi a váš pomocník by měl být schopen útočit na nepřátele, kteří jsou imunní proti vašim útokům. Z tohoto důvodu bych doporučil cold. Když ale zvolíte build s vysokým levlem death sentry, nebudete chtít, aby se těla rozsypala na ledové kousky, a vy jste neměli potravu pro death sentry, v tomto případě bude lepší bojovník nablízko. Pro build CBS/LS je kouzelník z aktu 3 moje volba. Použití tohoto pomocníka vám umožní zabít cokoli ve hře. Vy máte lightning a fire damage, shadow fyzickou a pomocník cold. Ačkoli jeho damage není nic moc, je schopen zabíjet na Hell v solo hrách, jen to déle trvá. Kryjte ho pomocí Cloak of shadows a používejte shadow mastera aby pro něho tankovala. Dobré je také, že se stále drží u vás a cokoli se přiblíží, je zmrazeno.

Akt5 Barbar . Skvělý na tankování ale nemá užitečné aury. Jestli chcete siláka, který pro vás bude tankovat, najměte ho v obtížnosti Normal a držte si ho po celou dobu hry. Ačkoli si osobně myslím, že jsou lepší pomocníci na vyběr, není špatný.

Technika kladení pastí
.
Způsob, jakým kladete pasti odlišuje slušný build od skvělého. V Normal a Nightmare je celkem jedno, jak pasti kladete, stačí je házet rychle za sebou celkem chaoticky. Nebude to nejrychlejší metoda zabíjení ale bude to fungovat. Na konci Nightmare a v Hell se to ale změní. Nejlepší je naučit se správně používat pasti hned na začátku, kdy máte dost prostoru na dělání chyb.

Jako obecné pravidlo, neměli byste nikdy mít zaměřený cíl (namelock), když kladete pasti. Jestliže máte zaměřenou potvoru , nakladou se pasti okolo ní tam, kde si hra myslí, že je na ně místo. LS bude pak střílet ve spoustě různých směrů a mnoho boltů z Charged bolt sentry mine cíl.U fire blast je to jako u útočníků na dálku, můžete zaměřit cíl, když stojí ale musíte se naučit, jak zasahovat pohyblivé cíle.

Lightning sentry (LS)
LS střílí v přímo rovně a proráží skrz všechny nepřátele, dokud nedosáhne maximální vzdálenosti (dosahu) nebo není zastavena velkou překážkou, třeba zdí nebo skálou. Pastička je perfektní, když jsou nepřátelé v řadě za sebou. Dosah pastičky se s počtem investovaných bodů zvyšuje. Pokud možno, dávejte pasti v dlouhých chodbách nebo na volné prostranství, jste-li venku
Často se stává, že jak potvory přicházejí, se řadí se za sebe, když položíte pastičky jednu na druhou před takovou skupinu, roztrháte je.

Když je tlupa těsnější, např okolo vaší shadow nebo pomocníka, neskládejte pastičky na sebe ale dejte je okolo v lehce zakřivené čáře od vás k jedné straně tlupy. Uděláte více škody.

Jako obecné základní pravidlo pro LS platí - dávejte pozor na to, co je za potvorou, kterou chcete zacílit s LS a upravte rozložení pastí tak, abyste zasáhli co nejvíce nepřátel

Charged bolt sentry (CBS).
CBS uvolňuje skupinu blesků - boltů pokaždé, když vystřelí. Ty bolty jdou ve vějíři od pastičky a oblast působení dále od pastičky se rozšiřuje. Bolty neprorážejí (no pierce) a jakmile zasáhnou cíl, zmizí.

Nedávejte tuhle past přímo nalevo, napravo, dolů nebo nahoru od cíle. Dejte ji do úhlů mezi tím.. Na ciferníku by to bylo spíše 2, 5, 8 nebo 11 hodin a ne 3, 6, 9 nebo 12.

Proti jednotlivým potvorám dávejte past co nejblíž k nim. Ten samý cíl může být zasažen několika bolty současně, a je-li past umístěna správně. Velký cíl je zasažen všemi bolty.

Takto se touto pastí dají zabít bossové. Počítejte s kladením 9 pastí, nikoli 5. Položte tu první past dost daleko od cíle, abyste ho nedostali na namelock (nezaměřili myší) Aniž byste uvolnili tlačítko myši, posuňte kursor přímo k bossovi (v úhlu, nikoli přímo nahoru, dolů vlevo nebo vpravo) a naklaďte dalších 5 pastí aniž byste uvolnili tlačítko. To vymaže vaši první pastičku a zanechá 5pastí těsně u bosse. Většina boltů by měla zasáhnout. Při tomto způsobu použití by měla CBS dělat mnohem více damage než LS, avšak pokud to nakladete špatně a většina boltů se netrefí, bude to mnohem nižší. CBS vyžaduje důvtip.

Proti tlupám není dobré tyhle pasti skládat na sebe, jestliže potvory nejsou v řadě. CBS proti tlupám bude zabíjet pomaleji než LS ale jeho výhodou je, že má širší záběr. S CBS bude snadnější držet celou tlupu v hit recovery (animace vzpamatování po zásahu), čímž zajistíte větší bezpečí pomocníkovi a shadow při boji s větším počtem malých cílů, např flayeři nebo Falleni Také to funguje proti Demon impům. Při použití proti tlupám, přemýšlejte o oblasti, kterou chcete pokrýt. Může být efektivní rozmístit to v kruhu okolo tlupy a nechat je střílet do středu (ne proti impům)

Fire blast (FB)
FB nemá nějaké zvláštní taktiky ale zaslouží si několik poznámek. Zaprvé, načte se mířit. Zjistíte, že ten oblouk, když to házíte daleko, je docela vysoký. Přizpůsobte tomu míření. Za druhé, nezapoměňte, že FB má malý dosah damage. Když bojujete proti tlupě, hažte to do středu tlupy. A konečně, FB se nezapočítává do celkového počtu 5 pastí, klidně ji házejte zatímco vaše pastičky střílí.

Death sentry DS
Od DS očekávám pouze corpse explosion a o tom budu mluvit. Pokud vám jde o lightning damage, je taktika stejná jako u LS . Nejčastěji položím 4 jiné pasti a jednu DS nakonec, aby to dočistila jakmile předchozí pastičky poskytnou nějaká těla

Pro lepší pochopení, jak tato pastička funguje, musíte přemýšlet o 3 různých dosazích. Prvnáí bych nazval zaměřovací dosah. To je vzdálenost, při které pastička zaměří nepřítele a začne na něho střílet. Druhá je dráha (vzdálenost) vystřeleného blesku, kam až doletí.. Třetí je zobrazena v obrazovce skilů - to je dosah corpse explosion. Je to měřeno od těla, ,které vybouchne, nikoli od pastičky. Corpse explosion může nastat u kteréhokoli těla v dosahu blesku. Aby tělo vybuchlo,musí se nepřítel dostat do dosahu corpse explosion. Jakmile nepřítel vstoupí do dosahu corpse explosion, tělo exploduje a udělá příslušnou damage s dosahem zobrazeným v obrazovce. Tohle znamená, že je možné položit DS mimo její zaměřovací dosah a mít corpse explosion na tělech, které jsou v dosahu CE aniž by pastička vystřelila jediný blesk.

Při tomhle všem nezapomeňte používat Cloak of shadows a Mindblast. CoS nejenže oslepí nepřátelské dálkové utočníky, ale také pomáhá udržet potvory na místě (pro pastičky). MB je stunuje (omráčí), což přeruší jejich vzorce chování.
I really need to thank the members of the assassin forums at both the Amazon Basin and Diabloii.net for a lot of information. In particular I'd like to thank Stormie, Naliworld, and Lunatic. A big thanks to Son of Rah and Bandit xx for their 1.09 PvM Trapper guide. I'm hoping the updated version for this patch comes out soon!
jrichard
LS-CBS-FB build | LS-DS-FB build | Statistiky | Výbava | Pomocníci | Rozbor pastí