DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

barbar: All things Barbarian


Pro verzi 1.10

Autor:Dhal

Patch 1.10 pripravil pre barbarov významnejšie zmeny predovšetkým v Combat skilloch. Pridané synergie otvárajú možnosti pre niektoré buildy, ktoré vo verzii predchádzajúcej neboli možné.
Toto je jedna z tých možností. Ide o PVM build, na duely vhodný nie je.

Meno tohto buildu vyjadruje všestrannosť. Je to barbar zameraný predovšetkým na viacero druhov swing útokov jednou zbraňou, ale rovnako efektívne dokáže používať aj dve zbrane. Uvedená všestrannosť je založená predovšetkým na možnostiach, ktoré ponúka skill Bash. Možno ani nie tak on samotný, ale synergie, ktorými podporuje skilly ostatné. Build, ktorý tu popisujem, je doposiaľ skôr iba buildom teoretickým. Zatiaľ mám len ladder barbaríka na nízkom leveli, ktorý je podľa tohto vzoru budovaný. Skúsenosti mám však s postavou, ktorá využíva skill Concentrate. Uvidíme ale ďalej v texte, že je to vlastnosť veľmi blízka a s obidvomi postavami sa dá hrať veľmi podobne.
Tento build nevyžaduje nijakú obzvlášť exkluzívnu výbavu. Z toho dôvodu ho pokladám za veľmi vhodný pre ladder, kde to hlavne zo začiatku je s ošatením a výzbrojou veľmi smutné.

Používané skilly
Najskôr naznačím schému, ako budú umiestnené skillpointy. Ide o akúsi kostru buildu, na ktorú sa neskôr dajú navešať vlastnosti ostatné, prípadne rozvíjať tie, v ktorých je vložených málo bodov.

Combat skills
Bash 20
Ostatné Combat skilly (okrem WW, DT a Frenzy) po 1 bode - Leap, Leap Attack, Stun, Concentrate, Berserk, Double Swing - spolu 26 bodov
Jedinou nevyužitou schopnosťou je Leap, je iba predpokladom pre klasický "záchranný" skill Leap Attack. Berserk je poistkou proti PI potvorám, ostatné skilly budú profitovať zo synergií, ktoré produkuje Bash. Bash samotný môže byť veľmi dobrým skillom, damage z neho sa vôbec nedá podceňovať a knockback, ktorý má zabudovaný, môže byť v niektorých prípadoch veľmi vítaný.

War Cries
Battle Orders 20
War Cry 11
Ostatné War Cries po 1 bode - Howl, Taunt, Shout, Battle Cry, Battle Command.
Spolu 36 bodov.
Jeden nevyužitý skill bude aj v tejto vetve - Howl. Všetky ostatné nájdu uplatnenie. War Cry má doporučených 11 bodov, zodpovedá to omráčeniu potvor po dobu 3 sekúnd. O zranenia, ktoré pokrik spôsobuje, vôbec nejde, na Hell sú zanedbateľné a prakticky tam len redukujú účinky liečivých procesov u príšer. Level 11 stačí dosiahnuť aj s pomocou +to skills.
Za zmienku stojí skill Battle Command. Doteraz sa využíval len ako barlička pre podporu pokriku Battle Orders, ale keďže dnes má výrazný časový bonus zo synergií, tak sa dá používať celkom rovnocenne s ostatnými pokrikmi a bude určite výraznou pomocou.

Masteries
Weapon Mastery (podľa vlastného výberu) 20
Iron Skin 1
Natural Resistence 1
Spolu 22 bodov.

Najvhodnejšími zbraňami budú tie, ktoré majú jedno- aj dvojručnú variantu, teda meče, sekery alebo kladivá. Dôvod je jasný, tento barbar môže fungovať aj ako dualwielding. Za zmienku snáď ešte stojí fakt, že chýba skill Increased Speed. Nebude treba, tento barbar bojuje pomerne staticky, na jednom mieste a ponáhľať sa nemá kam. Zárukou jeho bezpečnosti je predovšetkým pokrik War Cry.
Po vydaní patchu 1.10 sa začali viesť diskusie o potrebe dotiahnuť Weapon Mastery do maxima. V tomto prípade je podobná debata bezpredmetná, keďže build využíva veľa skillov a Mastery podporuje každý z nich.

Spolu 84 rozdelených bodov, čo by mohlo znamenať level 73 - ak sú, samozrejme, splnené všetky questy, ktoré skillpointy pridávajú. Hovoril som, že je to akási kostra buildu, ďalší rozvoj postavy robiť podľa vlastnej úvahy, možnosti naznačím.
Máme zatiaľ len jeden bod v skille Berserk, dá sa posilňovať dvomi cestami: zvyšovať ho, alebo využiť synergiu Shout. Okrem toho prichádzajú do úvahy skilly Concentrate, War Cry a dokonca aj Stun a Battle Cry. Len si vybrať...

Stats

Žiadalo by sa napísať to, čo už bolo pri barbarských buildov konštatované velakrát: Strenght a dexterity do výšky, ktorú požaduje výbava, zvyšok do Vitality, do Energy nič. Je to vlastne pravda aj tu. Ale... Je celkom možné, že tento barbar bude pociťovať nedostatok Attack Ratingu, prihovoril by som sa za vyššiu hodnotu Dexterity. Aspoň 110, aj keby používal kladivá, kde ju vôbec nepotrebuje. Možno sa to dá riešiť tak trochu šalamúnsky, používať meče, ktoré viac dexterity potrebujú "od prírody". Ale nie, musím konštatovať, že Attack Rating sa dá vyhnať na veľmi vysokú úroveň aj s nulovou investíciou do dexterity, hodnota vyše 4000 na Hell nie je problém. Znamená to šancu na zásah zhruba 80%, to by mohlo stačiť aj náročnejším. Okrem toho: prečítajte si o AR aj v odseku o vlastnostiach výstroja.

Spôsob hry

Napriek tomu, že najviac skillpointov máme v skille Bash, budeme ako základný útok používať Concentrate. Prečo? Nuž, hlavne preto, že skladba zvolených skillov ho jednoznačne favorizuje, veď len počítajme: Concentrate získava bonus damage zo synergie Battle Orders, 10% enhanced damage za vložený bod. Okrem toho profituje aj zo skillu Bash, 5% za bod. Takže suma sumárum: spolu s bonusom za 1. level Concentrate 370% enhanced damage a neprerušiteľný útok k tomu. Aha, ešte 128% ED z Weapon Mastery... Niet lepšej voľby. Ako vedľajší produkt sa ale vyskytujú aj iné Combat skilly. Veľmi zaujímavým sa stáva Stun, tiež získava bonus damage z Bashu (8% za level, spolu 160%) a dobu omráčenia predlžujú body vložené do War Cry (o 5% dlhší stun za 1 bod). Je tu samozrejme aj samotný Bash na maxime a Doubleswing, ktorý je vďaka bonusu z veľmi všestranného Bashu takmer porovnateľný s Frenzy... Výber je teda nesmierne bohatý, postava môže používať veľmi rozdielne spôsoby boja: na stádo drobných slabých potvor (napríklad malé, ale agresívne chrobáčiky) Doubleswing, Concentrate s dvojručnou zbraňou a s podporou War Cry, Berserk alebo Bash s jednoručnou zbraňou a štítom, Stun na boj s bossmi a ich minionmi. Po zakričaní War Cry je dobré vypomôcť si aj druhým zaujímavým pokrikom - Battle Cry. Je síce na nízkom leveli, ale dokáže vylepšiť skóre zásahov aj zredukovať boľačky, ktoré barbar pri boji nazbiera.

Zastavím sa na chvíľu pri poslednej možnosti, kombo Stun - War Cry. Malo by to fungovať nasledovne: skočiť alebo dopochodovať rovno doprostred skupinky, zakričať War Cry, na bossa používať Stun. War Cry obnovovať a tým uspávať minionov, bossa zase umravňovať Stunom. Džob bez rizika... Takmer bez rizika, sluší sa dodať, treba si strážiť dobu stunu z pokriku a získať návyk na rytmus pokrik - úder - úder - pokrik. Počet úderov medzi pokrikmi môže byť aj vyšší, závisí od levelu War Cry. War Cry funguje občas nespoľahlivo, ale je to len kvôli nezrovnalostiam, ktoré zobrazenie hry na monitore ponúka. Nie vždy totiž vidíte to, čo sa tam naozaj deje (Táto poznámka platí hlavne pre realmových hráčov, tam môže byť skutočnosť skreslená prenosom údajov medzi serverom a počítačom. V single sa problémy nevyskytujú). Odporúčam zakričať War Cry dvakrát po sebe, vtedy sa objavuje len minimum ťažkostí.

V boji s obyčajnými "bezbossými" potvorami postupujete rovnako, len namiesto Stunu požívate Concentrate alebo Doubleswing.

All things barbar sa dá v hre využívať veľmi všestranne. Najvhodnejšou rolu preňho v partii asi bude úloha tanku, teda postavy, ktorá potvory dokáže na seba nalákať, pribrzdiť a umožniť parťákom, aby ich zabíjali s minimálnym rizikom. Ak aj sám dokáže pritom produkovať solídny mäsiarsky výkon, tak je to len plus navyše.

Možno je teraz jasné, prečo to pomenovanie - barbar pre všetky prípady. Tento barbík by určite nenamietal, keby mal k dispozícii tretí zbraňový slot - dokázal by ho plne zúžitkovať!

"Časový harmonogram" ako skillpointy prideľovať je tiež dosť dôležitý. Zo začiatku sa vám veľmi osvedčí Doubleswing, body pridelené do Bash urobia z neho smrtiaci nástroj. Odporúčam používať naň veľmi rýchlu zbraň - Cutlass, Military Pick, Flail. Pre začiatočníkov je výborné runové slovo Steel (Tir - El). V začiatkoch bude dôležité dávať aj nejaké body do Weapon Mastery, ale o čosi menej, ako do Bashu. Akonáhle bude na 24. leveli prístupný pokrik Battle Orders, tak zabudnúť na všetko ostatné a venovať sa len jemu (jedna výnimka predsa len je - Battle Command na lvl 30), to je skill, ktorý by mal byť na maxime ako prvý. War Cry nie je v skorých štádiách hry dôležitý, jeho čas prichádza až niekedy po 40. - 45. leveli.

Výstroj a výzbroj

Zbraň
Oddajme sa úvahám o večnom probléme - ktorúže zbraň použiť. Mečom osobne príliš nefandím, ale v tomto prípade im dávam s pokojným srdcom požehnanie. Dôvodom je predovšetkým dvojručný spôsob boja s podporou skillu Concentrate. Pre Concentrate je najvhodnejšou zbraňou zbraň dvojručná - je to neprerušiteľný útok a štít spôsobuje, že postava sa občas dostáva do block-locku. Pri nepriateľskom útoku totiž najskôr účinkuje blokovanie štítu a defense sa dostáva na rad až po ňom. Concentrate jednak zvyšuje defense počas útoku postavy a nepriateľské pokusy svoj cieľ často míňajú, na druhej strane je to útok neprerušiteľný, takže barbar si škrabance nevšíma. Blok je nepríjemný predovšetkým v obkľúčení malých rýchlych potvor, akými sú napríklad mladiství potomkovia obrovitých chrobákov. Dokážu barbara so štítom úplne vyviesť na dlhé sekundy z konceptu a donútia ho občas aj k neslávnemu ústupu. S dvojručnou zbraňou to nehrozí. (V diskusii na diablo2.sk zazneli hlasy o tom, že u Concentrate štít neprekáža. Pochybovačom odporúčam práve medzi chrobákmi presvedčiť sa o skutočnom stave veci... Dobrými testovacími objektmi sú aj mláďatká Stygian Hag alebo Grotesque v 4. akte.)

Vráťme sa k mečom. Z dvojručných zbraní vhodných pre barbara sú najrýchlejšie, na dosiahnutie maximálnej rýchlosti 10 fps je pre Champion Sword (ktorý týmto pasujem za dvojručnú zbraň pre build najvhodnejšiu, je najlepším kompromisom v trojuholníku požiadaviek damage - requirements - rýchlosť útoku) treba 99% IAS. Je to číslo síce vysoké, ale dosiahnuteľné. Okrem toho aj Doombringer je Champion Sword...

V 1.10 pribudlo veľa runových slov, nemá veľký zmysel ich vymenovávať. Nájsť medzi nimi to správne pre najlepšiu zbraň nie je problém. Oveľa ťažšou úlohou je nájsť aj príslušné runy.

Proti mečom možno vysloviť viacero námietok, hlavnou z nich bude určite tá, že spôsobujú menej damage, než iné dvojručné zbrane. Rýchlosť je však v tomto prípade dôležitejšia, môže to znamenať napríklad jeden hit naviac medzi dvomi pokrikmi War Cry. Druhou námietkou môže byť fakt, že meče majú vysoké požiadavky na stats. Aj to je pravda, hlavne čo sa dexterity týka. Tento barbar však bojuje v trochu bezpečnejších podmienkach, než jeho bratia v zbrani, War Cry mu poskytuje pomerne komfortné prostredie počas krvavej žatvy. Life, ktorý je o čosi nižší, než u iných buildov - veď časť bodov putuje do dexterity namiesto do vitality - (rozdiel ale nie je príliš dramatický, na 75. leveli vie 3200 - 3500 hitpointov po BO dosiahnuť pomerne jednoducho) je potrebný predovšetkým v prvých fázach boja, kým sa barbar dostane do dostatočnej vzdialenosti, aby mohol zakričať. Utrpené zranenia si potom v kľude dolieči leechom.

Na záver ešte čosi: Mastery je vecou vkusu a zbrane boli v hre navrhnuté tak, aby si každý mohol vybrať. Odporúčal som meč, ale ak si vyberiete hocičo iné, stále to bude dobré. Tento build zabíja predovšetkým skillmi - nijakú zvlášť smrtiacu zbraň vlastne ani nepotrebuje. Ak bude zbraň slabšia či pomalšia, tak bude zabíjanie trvať dlhšie, to je jediný rozdiel...

Ostatná výbava
Pozrite sa o kúsok vyššie. Zopakujem: Tento build zabíja predovšetkým skillmi a prežíva tiež predovšetkým vďaka skillom. Ani ostatná výbava nemusí byť nijako exkluzívna a vymenúvať záplavu unikátov či setových predmetov nemá význam. Upozorním len na podstatné vlastnosti, tie asi povedia najviac:

Mana leech - War Cry potrebuje na barbarské pomery dosť veľa many. Okrem toho na Hell stretnete veľmi veľa potvor, ktoré ju požierajú. Hodnota zhruba 10% ML by však mala potreby many vykryť v dostatočnom rozsahu.

+ to skills - ak si podrobnejšie všimneme kostru buildu, tak vidíme, že veľa používaných skillov má základnú hodnotu len 1 bod. Každý jeden plus k nim je na nezaplatenie. Nemusíte nutne vlastniť Arkain`s Valor ani Arreat`s Face, ale určite sa dá nájsť trebárs dostatok barbarských primal heliem s vhodnými vlastnosťami. Runové slovo Lore (Ort - Sol) v takejto prilbe je veľmi jednoduchým a efektívnym riešením, to je len jeden príklad za viaceré možnosti. Barbari vo všeobecnosti na plusy ku skillom nie sú príliš odkázaní (až na + to Warcries, tie sú užitočné vždy), tento build je však drobnou výnimkou. A pripomínam ešte raz: nezabúdať ani na skill Battle Command, je teraz veľmi dobre použiteľný!

Life leech - samozrejmosť pre každého barbara, netreba ani komentovať. Veľmi ľahko dostupné sú crafted predmety, blood recepty majú life leech zabudovaný a sú použiteľné pre celú výbavu.

Rezisty - hlavne resist lightning bude veľmi dôležitý, ale v 1.10 vlastne vyžadujú pozornosť odolnosti všetky... Ak kričíte často War Cry a potvorka ním zasiahnutá je lightning enchanted, tak s nízkymi odolnosťami voči bleskom je to utrpenie.

Life - ďalšia samozrejmosť pre každého barbara a každú melee postavu.

Damage a Attack Rating - zaujímavé, ale to až taká strašná nutnosť nie je, spomenul som to už pri zbrani. Viac damage je, samozrejme, lepšie - o tom pochybovať netreba. Ak nebudete triafať veľmi často, tak sa tiež nič strašné nedeje, len boj sa bude trochu naťahovať.

Na záver jedna drobná poznámka. Netreba podceňovať ani predmety zdanlivo slabé. Stretol som sa napríklad s počudovaním, prečo nosia moji barbari na Hell Death`s rukavice, keď mám v zásobách "lepšie". Samy o sebe sú skutočne šmejdom, ale ich sila výrazne narastie v kombinácii s opaskom z tej istej sady (odporúčam podívať sa do popisu setových predmetov, ktorý sa nájde na každej solídnej diablo stránke). Ak nájdete hocijaký predmet, tak predtým, než ho s pohŕdaním predáte najbližšiemu obchodníkovi, najprv dobre zvážte jeho užitočnosť!

Problémy a ako na ne
Nevyskytujú sa žiadne ťažkosti, ktoré by nemala hociktorá iná postava. Nie je preto treba špeciálne spomínať niektoré obzvlášť tuhé kombinácie vlastností, ktoré sa v hre dokážu vyliahnuť. Tie robia problémy každému, tvoria akési korenie hry. Bez nich by bola hra podstatne nudnejšia...

Pre barbara (každého!) existujú v hre "nezničiteľné" potvory - sú to stvorenia, ktoré sú imúnne voči fyzickým zraneniam a mágii, takže na nich nepôsobí Berserk. Je ich však minimum a táto kombinácia vlastností sa nevyskytuje u potvor, ktoré sú pre postup hrou kľúčové. Do úvahy by napríklad mohol pripadať Achmel the Cursed (boss múmií pred Baalom), ten je immune to magic vždy, ale imunitu fyzickú som uňho - napriek stovkám priateľských stretnutí s ním - doposiaľ nevidel.

V 1.10 veľmi zosilneli strieľajúce potvory - my máme na ne veľmi dobrý recept, skill Taunt. Podobne sa dá pomôcť aj voči potvorám kúzliacim či oživujúcim. Ak sa trebárs neviete zbaviť kostlivcov, ktorých múmia v pozadí neustále oživuje, tak treba na ňu Tauntom nakričať a oživovanie skončí.

Kliatbu Amplify Damage alebo auru Fanaticismus tiež nie je treba brať veľmi vážne, potvory uspané pomocou War Cry ju nevyužijú. Ak je boss príliš ostrý, tak sa čepeľ jeho zbrane dá otupiť prostredníctvom Battle Cry, veď level 6 tohto skillu má z hľadiska redukcie damage rovnaký účinok, ako brnenie Shaftstop. Možno stádo Lightning Enchanted chrobákov môže byť nepríjemné, ale pri vysokých odolnostiach sa dá zvládnuť všetko.

Prípadným najväčším nebezpečenstvom môže byť boss, ktorý kradne manu a bráni vám tým zakričať War Cry. Kradnutie many majú totiž naprogramované aj jeho minioni a zostať uprostred divokého stáda s prázdnym manaorbom je veľmi nepríjemné...

Ak je skutočne niektorá pasáž hry nad vaše sily, tak je tu stále bezpečnostný skill Leap Attack - naštartovať ho a odskákať do bezpečia.
Good Luck, Warriors!

Dhal, 19.11.03