DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Barbar: návod od Angelripper

pro verzi 1.09

autor: Angelripper

Jak asi jistě všichni víte, barbar je postava zaměřená hlavně na boj zblízka a interakce s nepřáteli probíhá většinou pomocí meče nebo sekery. Dalo by se také říct, že hrát za něj je dobrá volba především pro začátečníky, protože na rozdíl od kouzelnice nebo nekromancera je hra za barbara hodně jednoduchá.
Následující rady jsou určeny především pro singleplayer, ale většina z nich se dá využít i při hře více hráčů. A samozřejmě: není to nějaký zaručeně pravdivý návod, je to pouze popis toho jak jsem hrál já a jak si myslím, že je to nejlepší. Tato strategie je rozdělena do několika částí, které postupně proberu.

Statistiky:

Strength (Síla):
- Síla je pro barbara velmi důležitá vlastnost. Platí u ní: čím víc, tím líp. Ale zase to moc nepřehánějte. Je důležitá ke dvěma věcem: vyšší síla = vyšší damage, a hlavně téměř všechny předměty, jako třeba zbraně nebo brnění, mají požadavky na minimální hodnotu síly. Doporučuji co nejdřív dostat sílu na 170, abyste mohli nosit brnění Ornate Plate, které vám se slušnou defense vydrží dost dlouho. Další zvyšování síly musíte zvážit podle toho, jakou zbraň používáte. Jestli to jsou meče, nemusíte mít sílu vyšší než 200, v případě, že chcete používat kladiva, musíte sílu dostat minimálně na 253.
Síla také ovlivňuje damage, ale není to tak zásadní. Jen se zkuste podívat, o kolik se vám zvýší damage, když dáte pár bodů do síly. Moc to není, že?

Dexterity (obratnost):
- Obratnost je celkem rozporuplná vlastnost. Opět záleží na zbrani, kterou používáte. Jestliže to jsou kladiva, můžete dexterity téměř ignorovat (kladiva nemají žádné požadavky na obratnost), ale pokud se rozhodnete k používání mečů, budete potřebovat dex. minimálně 110 (tolik vyžadují nejsilnější meče ve hře). U jiných zbraní, jako například Polearm nebo Throwing Weapons, jsou požadavky na dex. ještě vyšší.
Dexterity má vliv (pokud nepočítáme požadavky zbraní, které fungují stejně jako u síly) na velikost attack ratingu a také na defense. Za pět bodů v dex. dostanete jeden bod do defense, a vzhledem k tomu, že defense se u barbara počítá v tisících, nemá smysl zvyšovat defense pomocí dexterity. U attack ratingu (neboli šance na zásah) je už rozdíl viditelný, ale opět: není to zas takový důvod, abyste nějak enormně investovali stat pointy do dexterity. Já sám mám se svým barbarem na 82. levelu dexterity 110 (z toho je zhruba 20 z vlastností předmětů) a nemám při boji žádné problémy.
Tak tedy: pro barbary, kteří používají meče, doporučuji dex. mezi 110 a 130, těm, kteří užívají kladiva a palice, bude stačit dex. okolo 80. Polearm barbaři budou potřebovat mnohem, mnohem víc (třeba Grim Scythe vyžaduje dex. 140).

Vitality (vitalita):
Asi nejdůležitější vlastnost. Její zvyšování má vliv pouze na počet hit pointů a také na staminu (něco jako energie - když se vyčerpá, nemůžete běhat). Pokud sem investujete dost bodů, rozhodně nebudete litovat. Zde už není hranice, a až dostanete sílu a obratnost na požadovanou úroveň, dávejte body už jen do vitality. Za jeden bod vitality dostanete trochu staminy (to není důležité - na prvních levelech je staminy pořád hrozně málo a často musíte čekat, než se vám doplní, ale už asi od osmého levelu se o staminu nemusíte vůbec starat) a také 4 hit pointy. Prostým výpočtem tedy zjistíme, že když dostanete vitalitu na 200, měli byste mít něco mezi 900 - 1000 hit pointů. I když se vám to zdá hodně, ve hře jsou nepřátelé, jako např. Hephasto The Armorer, kteří vám jednou ranou uberou klidně 1500 životů. Vitality tedy není nikdy dost!

Energy (energie):
- Energy ovlivňuje pouze hodnotu magické energie neboli many. Tady je situace, na rozdíl od ostatních vlastností, úplně jasná. Pokročilý barbar (tak okolo 50. levelu) potřebuje k přežití zhruba 100 many, optimální hranice je přibližně 150. A s přihlédnutím k faktu, že za 1 bod investovaný do energy dostanete 1 bod many, by to bylo jenom plýtvání drahocennými stat pointy. Do energy tedy ani bod!

Jakou zbraň zvolit?
Nejprve je potřeba si ujasnit, jakou zbraň chcete používat. Každá má své pro a proti, a proto si jednotlivé typy zbraní v následující části stručně rozebereme.
Two-handed sword (obouruční meč): Tato zbraň v sobě spojuje vysokou rychlost útoku, celkem slušnou damage a středně vysoké požadavky na vlastnosti vaší postavy. Je to asi nejvhodnější varianta pro začátečníky, protože není zase takový problém najít dobrý meč, a také všechny meče mají buď fast nebo normal attack speed. Nejlepší meče ve hře vyžadují sílu pouze 189 a dexterity 110, takže se nedá mluvit o přehnaných požadavcích. Damage také není vůbec špatná a proto je obouruční meč pro barbara jednou z nejlepších možností při výběru zbraně.
Sword and Shield (meč a štít): Dobrá volba, když netrváte na zdrcující útočné síle a radši chcete mít větší obranu a také možnost blokování. Tato možnost je velmi užitečná, možná dokonce nepostradatelná pro hraní na hardcore. Jinak je ale velmi slabá a jestli nehrajete hardcore, nemá smysl používat štít.
Axe (sekera): Byla by dobrá, kdyby nebyla tak strašně pomalá. Z této kategorie stojí za zmínku pouze Giant Axe, Ancient Axe a jejich elitní varianta. Bohužel mají tyto zbraně slow attack speed a to z nich činí něco jako kombinaci mezi mečem a kladivem. Když chcete damage, berte kladivo, a jestli vám záleží na rychlosti, není jiná volba než obouruční meč. Sekera je bohužel něco mezi a to z ní činí zbraň sice hezkou na pohled, ale v boji ji příliš nevyužijete.
Mace (kladivo a palice): Spolu s mečem asi nejlepší volba. Zaměřte se na následující zbraně: Great Maul, Martel De Fer, Thunder Maul a především jejich unique verze. K zahození není také unique Maul a War Club. Tyto zbraně mají obrovskou damage, jejich hlavní zápor je very slow attack speed. Na rozdíl od sekery se to ale dá přežít, protože opravdu brutální útočná síla vám pomalou rychlost zbraně plně vynahradí. Ke kladům se také dají započítat žádné požadavky na dexterity, ale naopak síly budete potřebovat celkem dost (pro Thunder Maul 253, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout). Velký problém je ale nalezení nebo případné koupení vhodné zbraně. Získat třeba Cruel Martel De Fer vám dá dost práce, nemluvě o unique verzi Thunder Maul.
Polearm (halapartny a kosy) : Jsou to vlastně sekery s větším dosahem. Rychlost se pohybuje od slow až po fast, damage je o něco větší než u seker. Ale opět: není důvod, proč si vybrat tuto kategorii, když meče i kladiva jsou o hodně lepší a užitečnější.
Throwing Weapons (vrhací zbraně): Haha, tuto kategorii můžu rovnou přeskočit. V prvním aktu na normal vás sice může používání těchto zbraní chvíli bavit, ale damage je dost směšná a brzy vám dojde, že to nemá cenu. A hrát na players x (jestliže nevíte, co to je, podívejte se na konec této strategie do části tipy a triky) se s vrhacími zbraněmi vůbec nedá.
Spear (kopí): V původním Diablu II byla Pike nebo Lance pro barbara nejlepší zbraň, protože kombinovala obrovskou damage, velký dosah a vysokou rychlost při whirlwindu. Datadisk ale všechno změnil a dnes je tomu už jinak. Rychlost whirlwindu se už odvíjí od rychlosti zbraně a tak se stalo kopí jednou z nejhorších zbraní, kterou nemá cenu používat. Hned po vrhacích zbraních je to pro barbara nejhorší zbraň.
Dvě jednoruční zbraně: Barbar je jediná postava, která může používat dvě zbraně najednou. Můžete mít buď dva jednoruční nebo dva obouruční meče anebo dvě sekery (ale jenom nějaké). Jednoruční sekery jsou na nic, a tak zbývají meče. V kombinaci se skillem Double Swing je to skvělá možnost na začátek hry. Moje taktika je následující: hned na 6. levelu dám jeden bod do Double Swingu a koupím si dva meče. Tento skill používám až do 30. levelu, kdy přejdu na Whirlwind a obouruční meč. Tato taktika se mi osvědčila a můžu ji doporučit. Je výhodná zejména v tom, že na normální obtížnost budete k zabití nepřítele potřebovat jen pár úderů a tak se vyplatí mít dvě rychlejší a slabší zbraně místo jedné silné a pomalé. Na obouruční zbraň doporučuji přestoupit až v 5. aktu.

Skills (dovednosti):

Bojová mistrovství:
Ať už si vyberete jakoukoli zbraň, je nutné investovat skill pointy do odpovídajících mistrovství (Sword, Axe, Mace, Polearm, Throwing nebo Spear Mastery). Do této vlastnosti investujte z pochopitelných důvodů co nejdříve 20 bodů, protože mistrovství s danou zbraní zvýší damage, attack rating a také šanci na kritický zásah (způsobí dvojnásobné poškození).

Increased Stamina - prostě a jednoduše vám zvýší hodnotu staminy. Dejte sem jen jeden bod, rozhodně ne víc, o staminu nouzi rozhodně mít nikdy nebudete.

Iron Skin - skvělá vlastnost! Hodně výrazně zvýší defense, což se hodí. Myslím, že na 20. levelu je defense větší o 210 procent, a to už se rozhodně projeví. Pro barbara tedy není žádný problém mít defense okolo 6000 (a klidně i víc), a to nemůže mít žádná jiná postava. Tento skill je prostě super a určitě do něj dejte 20 bodů.

Increased Speed - o pár procent zvýší rychlost, není to nic závratného, ale hodí se to. Dejte sem určitě jeden bod, časem možná i víc, ale to až nebudete vědět, kam ty body dát (taková situace přijde, ale nejdřív tak kolem 85. levelu).

Natural Resistance - taktéž perfektní skill, který zvyšuje vaše rezistence. Hned jak budete moct, dejte tam jeden bod. Další investice se už tolik neprojeví, ale doporučuji tento skill dostat někam mezi 10 až 15 úroveň. Nemusíte to zase tolik přehánět, ale čím víc, tím líp. Díky tomuto skillu se tolik nemusíte soustředit na rezistence a při výběru vybavení můžete volit jiné vlastnosti, jako třeba zvýšenou defense atd.

Combat skills (Bojové dovednosti):
V této kategorii jsou bojové skilly, které budete používat vlastně neustále. Proto je potřeba rozhodnout se dopředu, na jaké dovednosti se zaměříte a budete je trénovat.

-Bash: - tento úder zvýší o trochu damage a odhodí nepřítele. Dejte sem jenom jeden bod, abyste se dostali k dalším dovednostem.

-Leap: - vůbec nevím, proč je tento skill ve hře vůbec obsažen. Dejte sem zase jenom jeden bod a počkejte si na Leap Attack.

-Double Swing - na normální obtížnost je to dost dobrý skill. Podstatně zvýší rychlost útoku, pokud používáte dvě zbraně, a také o trochu zvýší attack rating. Používejte tento skill až do 30. levelu. Ale opět stačí pouze jeden bod.

-Stun - skoro stejné jako Bash, ale tato dovednost zvyšuje attack rating a hlavně způsobuje chvilkové omráčení protivníka, a to se může občas hodit. Jinak je skoro na nic, ale pro postup k dalším skillům sem jeden bod dát musíte.

-Double Throw - užitečné, když používáte vrhací zbraně (což nepředpokládám). Sem nedávejte nic, byla by to zbytečná ztráta bodu. Pouze když budete chtít skill Frenzy, musíte sem dát jeden bod.

-Leap Attack - nesmírně užitečný skill, který vám mnohokrát zachrání život. Je to vlastně skok zakončený útokem. Pomocí této dovednosti můžete skočit skoro na jakékoli viditelné místo na obrazovce. Hodí se to zejména v Arcane Sanctuary a také když jste obklíčeni nepřáteli. Další výhoda tohoto skillu je také to, že nemůžete být zasaženi, pokud jste zrovna ve vzduchu. Tímto skillem sice budete útočit málokdy, ale když máte problémy, není nic jednoduššího než skočit někam do bezpečí. Leap Attack je také nepostradatelný v Chaos Sanctuary (viz tipy a triky na konci tohoto článku). Investováním bodů do Leap Attack se zvyšuje damage a attack rating. Nemá ale cenu sem dávat víc jak jeden bod.

-Concentrate - pokud používáte obouruční zbraň, jako třeba obouruční meč nebo kladivo, nastavte si Concentrate místo normálního úderu. Tento skill výrazně zvýší damage, attack rating a na chvíli také defense, takže váš útok téměř nemůže být přerušen. Hodí se to tedy nejvíce v obklíčení a ve velkých davech nepřátel. Výhodou je také spotřeba many, která je pouze 2, takže i s nejmenším mana stealingem (viz tipy a triky na konci této strategie) můžete tento skill používat neustále.

-Frenzy - tento skill je nepostradatelný, pokud chcete používat dvě zbraně najednou. Zvyšuje snad všechno, co zvýšit jde, jako damage, attack rating, rychlost útoku, rychlost běhu a chůze, a tyto vlastnosti jsou zvyšovány každým úspěšným úderem. Ale protože nepředpokládám, že byste chtěli používat dvě zbraně, a tak nemá smysl tento jinak velice užitečný skill podrobněji rozebírat. Stačí jenom říct, že když budete chtít používat dvě jednoruční zbraně, dejte do tohoto skillu 20 bodů

-Whirlwind - absolutně nejlepší skill, dejte do něj co nejdřív 20 bodů. Budete ho používat skoro pořád. Na prvních levelech budete mít sice o něco nižší damage, ale ani to tolik nevadí. K maximálnímu efektu to chce trochu tréninku, ale výsledek stojí zato. Při správném používaní whirlwindu budete prakticky neporazitelní. Je však několik podmínek, které musíte splňovat, abyste mohli whirlwind používat. Za prvé je to obouruční zbraň, jako třeba meč nebo kladivo (i polearm je dobrý). Rozhodně se nevyplatí mít dvě zbraně, protože potom má whirlwind přibližně o 50% menší damage. A za druhé je nezbytně nutné mít mana a life stealing (o tom blíže v tipech na konci článku). Pokud tyto podmínky splňujete, nemáte se čeho bát.

-Berserk - další velmi užitečná vlastnost. Berserk způsobuje magic damage, takže ho využijete zejména na obtížnost Hell, protože prakticky není jiný způsob, jak zabít někoho, kdo je fyzicky imunní. A na Hell je fyzicky imunní každý druhý boss, kterého potkáte. Berserk kromě damage zvyšuje také attack rating. Má ovšem dva zápory: vzhledem k tomu, že je to vlastně magický útok, nedá se využít k mana a life stealingu. A to může být někdy docela problém. Druhý zápor je ale podstatnější: na nějakou dobu (zaleží na levelu, na kterém berserk máte) sníží defense na 0, takže vás zasáhne téměř každý úder. Tento skill se tedy nedá používat v davech a proti supersilným nepřátelům, jako třeba Hephasto, Duriel nebo extra strong bossům. Rozhodněte se tedy sami: vyberte si buďto berserk nebo koncentraci a do jedné z vlastností dejte 20 bodů. Do berserku ale dejte aspoň jeden bod (proti fyzicky imunním nepřátelům).

Warcries (Válečné pokřiky):

Zde najdete válečné pokřiky, které slouží většinou jako podpůrné skilly pro vás i pro zbytek party (vlastně skoro jako paladinovi aury). Jestli hrajete multiplayer, musíte do této kategorie investovat mnohem více bodů než v singleplayer hře. Já nikdy Warcries moc nevyužíval, takže zde popíšu jen ty nejdůležitější.

-Find Potion - při použití na mrtvolu máte jistou šanci najít healing nebo mana potion. Jestli hrajete multiplayer, dejte sem aspoň jeden bod, spoluhráči v partě to ocení.

-Find Item - jestli jste dali bod do find potion, dejte jeden i sem. Někdy je to docela užitečné.

-Shout - docela fajn skill, který vám na prvním levelu na 16 vteřin o 100% zvýší defense. Hodí se zejména při souboji s bossy. Není to nic nezbytného, ale klidně se jeden bod dejte.

-Battle Orders - asi nejlepší skill ve Warcries. Na nějaký čas zvýší životy, manu a staminu celé party. Hodí se i do singleplayeru. Vyplatí se sem dát pár bodů, ale víc než 10 bych nedával. Ale i jeden bod občas hodně pomůže.

Vybavení:
Správná výbava je pro barbara velmi důležitá. Měla by pokrývat jeho slabiny a zvýrazňovat jeho silné stránky. Díky skillu Natural Resistance není potřeba tolik předmětů ke zvýšení rezistenci, a Iron Skin vám zase ušetří starosti ohledně defense. V zájmu přesnosti vám v následující kapitole doporučím nějaké předměty a zbraně se máte soustředit.

Zbraň: - Je to jedna z nejdůležitějších věcí. Pokud se rozhodnete pro meč, máte to celkem jednoduché. Až do 30. levelu doporučuji používat dva magické nebo rare Great Swordy spolu se skillem Double Swing. Po zpřístupnění skillu Whirlwind si obstarejte pořádný obouruční meč. Už v pátém se dá najít nebo vygamblovat Executioner Sword, který kombinuje dobrou damage a slušnou rychlost útoku. Bohužel má vysoké požadavky (síla 170, dex. 110). Na nightmare zkuste najít unique Executioner Sword jménem Swordguard (se slušným magic findem může vypadnout z Baala, a teoreticky i z Mephista na Nighmare). Má dost dobré vlastnosti a vydrží vám hodně dlouho. Já osobně ho stále ještě používám (od 56. do 82. levelu).
Vaší prioritou by tedy mělo být nalezení rare obouručního meče s o 100 - 200% zvýšenou damage, mana a life stealingem (ten může být i v jiných věcech) a very fast nebo aspoň fast attack speed. Může mít i bonus do attack ratingu, a taky třeba elemental damage (nejlepší je cold damage). Najít takovou zbraň není zase takový problém a s trochou stěští se dá i vygamblovat. Vaším cílem by mělo být nalezení unique Colossus Blade jménem The Grandfather, což je nejlepší obouruční meč ve hře. Ale i kdybyste měli to štěstí a našli ho, rozhodně to nebude před 85. levelem.
V případě, že se rozhodnete používat kladivo, vaše cesta světem Diabla bude o poznání složitější. V prvním, a vlastně i v druhém aktu zcela chybí slušné zbraně v kategorii Mace Class. Proto se co nejdříve (asi na začátku druhého aktu) snažte vygamblovat nějaké dobré (pokud možno rare) Maul. Ve čtvrtém nebo pátém aktu už takový problém není a s trochou štěstí se dá sehnat dobrá zbraň i v obchodě. Hledejte Cruel Great Maul s enhanced damage okolo 250%. Zvýšená rychlost také nic nezkazí. Na Nightmare si pořiďte rare nebo aspoň magical Martel De Fer s vysokou damage (min. 200% enhanced). A na Hell není nic lepšího než Thunder Maul. Nejlepší je ale jeho unique verze jménem The Cranium Basher. Ale najít ho je těžší než najít Grandfather.

Brnění: Zde je situace jasná. Pro barbara je podstatná hlavně defense, ale i jiné vlastnosti, jako třeba rezistence nebo Crushing Blow. Nejlepší brnění, které sem zatím viděl prodávat v obchodě (v 5. aktu na Nightmare) bylo Godly Ornate Plate se 194% enhanced defense - celková defense byla tedy 1325… ale to už chce hodně štěstí.
Snažte si co nejdříve koupit (nebo najít) Ornate Plate s defense kolem 800, víc ale rozhodně neuškodí. Jestliže se vám podaří najít některé unique armor (jako např. Duriel´s Shell nebo Skullder´s Ire) je to jedině dobře.

Helma: zde už je volba trochu méně důležitá, ale i tak dobrá helma hodně pomůže. Snažte se najít nějaké unikátní nebo aspoň raritní helmy, které budou splňovat ty nejdůležitější vlastnosti (hlavně zvýšená defense, mana a life stealing, rezistence, +to mana and life, nebo třeba nějaké bojové schopnosti (crushing blow, open wounds atd.). Nejlepší helma pro barbara je samozřejmě Arreat´s Face, speciální unique helma pouze pro barbara. Najít ji je ale celkem problém… Neuděláte chybu, pokud si vyberete třeba Stealskull nebo Rockstopper.

Rukavice, boty a pásek: jako dobrá volba do začátku jsou dobré rukavice, pásek a boty ze Sigon´s setu. Dají se poměrně snadno najít, a výsledek je více než slušný (10% life steal, +100 defense, magic find, o 30% procent zvýšená rychlost útoku a ještě pár dalších věcí). Jinak je volba již čistě na vás. Nejlepší boty pro barbara jsou asi War Traveler nebo Gore Rider a rozhodně neprohloupíte s opaskem String Of Ears.

Amulet: - amulet by měl pokrývat vaše slabé stránky. Skvělé jsou zejména rare amulety které přidávají ke všem rezistencím, a také některé unique amulety nejsou špatné. Doporučit můžu The Mahim-Oak Curio, Saracen´s Chance a The Cat´s Eye, dost dobrý je i Crescent Moon. Na vyšších levelech je skvělý Highlord´s Wrath a Mara´s Kaleidoscope. Od druhého aktu se ale snažte vygamblovat nějaký dobrý rare amulet. V 5. aktu na normal se mi podařilo vygamblovat následující amulet: +1 to barbarian skill levels, +47% to Lightning, Fire a Cold resistance, +10% to poison resistance, 3% life stolen per hit, 6% mana stolen per hit, dexterity +7. To je ale spíš náhoda a vygamblovat takový amulet chce opravdu hodně štěstí.

Prsteny: - u prstenů platí to samé co u amuletů. Proto gamblujte, a jestli se vám podaří získat nějaký dobrý rare prsten (life a mana stealing, + to attack rating, rezistence atd.), máte vyhráno. Z unique prstenů je nejlepší Raven Frost, občas se taky hodí Manald Heal, zejména když máte malý mana stealing.

A samozřejmě, všechno můžete hodit za hlavu, když se vám podaří najít speciální sadu pro barbara Immortal King. Najít jí ale není lehké, ale v multiplayeru se vám to může podařit. A jestli jste se navíc zaměřili na používání kladiv (v sadě je totiž kladivo Immortal´s King Stone Crusher), tak je to pro vás jednoznačně nejlepší volba.

Tipy a triky:
V této kapitole se vám pokusím dát několik rad a také popsat problémy, které vás mohou při hraní této skvělé hry potkat.

Obtížná místa ve hře:

Jak jsem již zmínil, barbar to má téměř po celou hru poměrně jednoduché a jen na pár místech můžete mít potíže. V každém případě je dobré tato místa zmínit.

1. Chaos Sanctuary - těsně před samotným bojem s Diablem musíte vstoupit do Chaos Sanctuary, ve které se nalézají Oblivion Knights. Sami o sobě jsou extrémně silní a dokáží vás svými kouzly zabít během okamžiku, ale navíc na vás mohou seslat některé z mnoha prokletí. Jejich seznam je docela dlouhý, proto vyjmenuji jen některé - Life Tap, Weaken, Lower Resist a zejména Iron Maiden! Když si nedáte pozor, ani si nevšimnete, co se stalo a najednou budete mrtví. Iron Maiden vám totiž damage, které způsobíte nepříteli, mnohonásobně vrátí. Zabijete se tedy vlastně sami. Zde je několik tipů, které se vám jistě přijdou vhod:
a) za žádnou cenu nepoužívejte whirlwind! Jestli na vás uprostřed whirlwindu bude seslána Iron Maiden, můžete jenom bezmocně přihlížet smrti vašeho barbara.
b) když na vás bude Iron Maiden seslána, radši odběhněte do bezpečí a počkejte, než účinek vyprchá. Rozhodně se nepouštějte do boje, když jste prokleti Iron Maiden! Zde se trpělivost opravdu vyplácí.
c) Zabijte Oblivion Knighty co nejdříve!
d) nejdůležitější rada: využívejte Leap Attack! Tento skill je počítaný jako útok z dálky proto se na něj účinek Iron Maiden nevztahuje! Používejte proto taktiku leap-in, leap-out.
Na Iron Maiden si prostě dávejte pozor, naštěstí se s ním už jinde nesetkáte (tedy pokud nehrajete multiplayer).

2. Skeletons - na kostlivce si dávejte velký pozor. Nejsou sice nějak výrazně nebezpeční, ale v prvním a v druhém aktu to jsou nejběžnější nepřátelé. Mají jednu zásadní výhodu - nemůžete z nich stealovat manu ani životy. Nemá tedy smysl používat na ně whirlwind.

3. Immune To Physical - během hraní na Nightmare určitě potkáte bossy, kteří budou mít jako jednu ze speciálních vlastností Immune To Physical (nemluvě o obtížnosti Hell, kde má tuto vlastnost každý druhý boss). Znamená to, že je nemůžete zranit normálním fyzickým útokem. K jejich zabití je potřeba magie. Máte dvě možnosti: koupit si zbraň s vysokým elementálním útokem (předpony Arcing, Condensing, atd.), nebo se spolehnout na skill berserk. Samotní Immune To Physical bossové ještě nejsou tak hrozní, ale správná zábava přichází při některých kombinacích jejich vlastností. Velkým problémem je například skeleton s následujícími vlastnostmi: Immune To Physical, Extra Strong, Extra Fast, Mana Burn, Stone Skin, Cursed. Porazit ho bude hodně obtížné, zvláště když hrajete např. na players 32. A jak sem již zmínil, z kostlivců nemůžete stealovat, takže tento boj může být hodně dlouhý.

4. Mana a life stealing - bez této vlastnosti se prostě neobejdete. Hledejte ji na každém předmětu, nejčastěji je na prstenech, amuletech, rukavicích a také na zbraních. Můžete ji ale najít na jakémkoliv jiném předmětu. Teoreticky stačí něco okolo 6% mana i life steal, ale čím víc, tím líp. Optimální je tak 10 - 15%. Vzhledem k tomu, že na i 70. levelu budete mít maximálně kolem 150 many, a whirlwind na 20. levelu spotřebuje 35 many, nemá smysl spoléhat se na mana potions. Jediné, co vás může zachránit, je právě steal mana. Také jsem zjistil, že hraní na players x ovlivňuje stealing (čím víc hráčů, tím víc má nepřítel životů = větší life i mana steal). Když jsem hrál se svým barbarem, měl jsem life steal 15% a mana steal 13% a při používaní whirlwindu mana ani hit pointy neubývali, byly prostě pořád na maximu.

5. Players x - když ve městě stisknete Enter, napíšete players x (místo toho "x" napište libovolné číslo od 1 do 64) a znovu stisknete Enter, hra začne simulovat hru více hráčů. Podle toho, jaké číslo napíšete, se všem nepřátelům zvýší počet hit pointů, a hlavně: dostanete o dost víc experience a také bude vypadávat mnohem víc předmětů! Doporučuji hrát na players 8, ale i players 16 nebo 32 není problém, jenom je to trochu zdlouhavé. Já jsem celou dobu hrál na players 8 a neměl jsem žádný problém. Nebudu vám tady vypisovat všechny poměry, ale když budete hrát na players 8, nepřátelé budou mít o 620% více životů a vy dostanete o 450% víc experience. Jednoznačně se vyplatí na players x hrát.

6. Baal - na normální obtížnost za Baala dostanete neuvěřitelné množství XP a také z něj padají perfektní předměty. Rozhodně ho proto zabijte aspoň několikrát. Já jsem ho poprvé zabil na 49. levelu a do Nightmare jsem vstoupil až na 65. levelu. To už je trochu extrémní případ, ale stálo to zato.

7. MF (Magic Find) - Další neméně důležitá vlastnost. Určuje, jakou máte šanci na nalezení magického (setového, raritního, atd.) předmětu. Udává se v procentech, pokud tedy máte MF 100%, máte dvojnásobnou šanci na to, že vám z některého monstra nebo truhly vypadne magický předmět. Čím vyšší MF, tím máte větší šanci. MF můžete zvyšovat pomocí přirozených vlastností předmětů, nebo vložením topazu nebo runy Ist do některého socketového předmětu nebo zbraně. Sockety mohou být v helmách (max. 3 sockety), v brněních (max. asi 4), ve zbrani (max. 6) a ve štítu. Barbar je na MF asi nejvhodnější postava, protože může používat dvě zbraně najednou. A má skill Find Item, na který se MF také vztahuje. Teoreticky tedy můžete mít: brnění (4 sockety x 24% MF za 1 perfect topaz = 96% MF), helmu (3 sockety x 24% MF za 1 perfect topaz = 72% MF), dva obouruční meče (2x 6 socketů x 30% MF za 1 runu Ist = 360% MF), v prstenu může být maximálně něco kolem 40% a v amuletu tak 50%. Boty, rukavice a pásek můžou dohromady dát dalších 120%. Celkem byste tedy měli přibližně 780 MF. Je ale krajně nepravděpodobné, že byste podobné hodnoty docílili. Reálnější je ale MF kolem 200%, toho už není takový problém dosáhnout. Spousta unique předmětů má hodně vysokou hodnotu MF, například já používám unique brnění Skullder´s Ire (MF 99%, a každým levelem se zvyšuje o 1,5%), helma Stealskull (MF 72%) a pásek, rukavice a boty Sigon´s (MF 50%). A to už padají hezké předměty. Pokud máte vysoký MF a chcete dobré předměty, nejlepší taktikou chodit zabíjet hlavní bossy na konci každého aktu. Z Andariel a z Duriela nepadá skoro nic, Diablo už je lepší, ale cesta k němu je moc zdlouhavá. Baal je dobrý na Normal a na Hell, ale ne na Nightmare. Jednoznačně nejlepší je Mephisto. Cesta k němu je celkem krátká, není těžké ho zabít a předměty, které z něj padají, se vám určitě budou hodit.

--------------------------------------------------------------
Z diskuse na minulém foru:
[i]Fly:
Takze..... nekolik postrehu, jak zabezpecit vaseho neboheho barbika. Podotykam, hraji jen hc. Imune physical obchazejte... Na 80 levelu bude barbar podle tohoto navodu takrka nesmrtelnej. (Az na thorns; iron maiden... a asi i multilight...)
STATS POINT: str. 110; dex 20; vit 350; energy 20
SKILZ: shout 20; battle orders(BO) 20; battle command 1; sword mastery 20(v pripade mecare); increased stamina 1; increased speed 1; iron skin 1; natural resistance 1; whirlwind 20. [samozdrejme musite dat po jednou bodiku do skilu, ktere jsem tady neuvedl, aby jste se dostali ve stromu k pozadovanemu skillu, napr. whirlwind].
ITEMS: tady to je tezke.... predpoklad sehnani kvalitnich veci je maly(napr. storm shield, nebo doombringer, popr. areat helmicka). Takze veci, ktere neni az zase tak tezke sehnat nebo koupit.: Immortal king helma; Shaftstop(brneni); String of Ears(opasek); 2x Raven Frost(ring); Watterwalk(botky); Immortal king rukavice; Swordguard(mec); a nejaky kvalitni amulet, ktery ma mana leech. [mana leech je nutnost, kvuli whirlwind, staci 4%]. Jako sekundarni zbran je dobre mit dva mece(nebo jinou zbran), ktera prida do warcries +2 silly[na bo si vzdy prepnete tyto zbrane], cim vice zivotu, time lepe pro vas... .
MERC: najmul jsem v 2. actu na nm, zamereni offensive, vybava: unikatni partizan; tal rasha maska; nejake kvalitni brnco, def. neco kolem 700.
Tohle je muj barbar, a myslim, ze ho jen tak neco nerozhazi....

--------------------------------------------------------------
Kasos:
Asi je umlátí dobrým slovem, nebo že by je tloukl holema? Předem říkám, že jsem hc barra nikdy nehrál. Hlavně proto, že vím, že jsou místa, kudy bych bez ztráty života jen velmi těžko procházel*. Ale 110 str a 20 dex (i kdyby to byl překlep a bylo to 120 dex), tak s tim se hrát nedá. A těch 20 energ je taky utopie. Sakra kdo by investoval 10 bodů do energie? Jinak k tomu návodu Sira.Gorashe(angelriper), nemám celkem co dodat. Jo hraju hl. singl. Jenom jedna drobnůstka, za předpokladu, že nepropadnete Frenzy ale jako většina barrů WhirlWindu, tak ten bodík do double swing je blbina. Za bara jsem vždy hrál na plz8 od úplného začátku a tak, když jste prolezli všechny díry a odlehlé kouty, tak jste k diablovi došli už na levlu vyšším než 30, čili jste již ww mohli v klídku používat (I-III act se dá v klidu projít s normálním sekáním, později používat concentrate lvl 1). No a pak je ten doubleswing na nic. Čili chce to jen trošku odpírání (tzn. že do double swingu nedáte nic) a ušetřili jste jeden skill point. A říkejte si co chcete, ale skill pointů ani na 99 levlu nebude dost, prostě je vždycky místo, kam by se dali ještě dát. Za druhé: dát si 20 bodů buď do berserk nebo concentrate. Nejsem si jistý, ale pouze barbar (berserk) a pall (vengeance?) mají účinný skill proti PI - nepočítám sorcku . Čili berserk je skoro unikátní a velmi, velmi důležitý skill jak pro singl, tak pro multi. Proto conc nezaslouží více než 1 bodík - je to prosté - stejně budete používat ww (a ten je 100% uninterruptable) no a nebo berserk na zlobivé PI. Jo a ještě k tomu, že berserk ubírá def na 0. Osobně mám zkušenost, že berserk se moc použít proti davu nedá (def asi opravdu snižuje, ale asi ne na 0), takže čelíte-li nějakému bossovi(PI), tak ho nejdříve zbavte ww ochranky a pak ho berserkujte. Pokud je ovšem PI a LightEnch(nebo jinak hustej), tak si nechte 1 či 2 miniony a dělejte: 2x bers (buď se terfíte a zraní vás lightning, nebo trefí oni vás a jste stejně zranění) no pak 2x ww (ozdravíte se na minionech) a tak až do omrzení, ehm smrti, něčí... A za třetí: leap attack. No pročítal jsem si už několik návodů na barra, ale většinou se tam píše, že je to jenom teleport. Což je škoda a hlavně je to lež! LA je prostě na všechny nestandartní situace, na které jsou ww a bers krátcí. Nejsem si moc jistý tím, že leap attack ingnoruje iron maiden od oblivion knightů**, ale v chaos sanctuary jsem už dlouho nebyl. Ale abych to schrnul: LA je teleport (stačí level 1 a doskočí opravdu až na druhou stranu obrazovky - oproti Leap, kde je range limitován), LA je dobrý na rychlé zybíjení všech lučišníků, kouzelníků a nekromantů, kteří oživují již zabité příšerky, a HLAVNĚ je to unikátní zbraň na zabíjení LightEnch bossů! Nechápu to, ale ještě jsem to v žádném návodu nenašel. Totiž s LA se dá zabít kdokoli (vyjma PI) s LE bez toho, aby vás jediný leightning trefil!!! Je to prosté - vyskočíte a trefíte - bosse to trošku odhodí dál a na chviličku omráčí, pak dojde k vypuštění lightning, jenže to už máte dost času na to aby jste odsprintovali od bosse pryč a skáčete znovu - tím přeskočíte lightning a znovu a znovu.*** Doporučuji se ale nejprve zbavit minionů a» pak máte prostor na skákání. A pro úplnost: LA vás opravdu za letu ochrání proti všem útokům, kromě těch kamikadze maniaků v V actu. I když je přeskočíte, tak vás ve vzduchu sejmou. Jo a tímto bych se chtěl Gorashe, SuE či někoho zkušeného zeptat - LA by na 20 levlu měl mít dam cca 600%, ale mě to v praxi tak nefunguje - zdá se mi, že mnohem větší dam dávám s berserkem (opět na 20 lvl - ten by měl být asi poloviční). Jo a na úplný závěr, já mám:

Str 232 (to vyžaduje elitní ancient armor(?) / ornate plate(170) / sacred armor(232?) a podobný nárok i meč colosal balde / colosus sword - jeden z nich, teď si nevzpomenu kterej).
Dex cca 130 - 140, spíš 140 - právě kvůli tomu meči
Vit vše ostatní
Energy - fuckt nic

WW 20
Bers 20
Iron Skin 20
(Sword) mastery 20
speed 1
stamina 1
všechny skilly nutné k dosažení výše zmiňovaných
no a pak o zbytek se podělit mezi natural resist (max však 13) a LA
do warcries nedávám nic (jsem hl singlař), ale přinejhorším si sežeňte helmu co přidává něco do battle orders
Tohle vše samozřejmě získáte až na 99 levlu
Jinak nejdříve cpěte skilly 2x do Str a 1x do Dex, než dosáhnete výše zmiňovaných hodnot no a tak od 30 levlu to někdy proložte vitalitou
A skilly - 20 masteries, cca 5-10 skin, 20 ww, mezitím 1x Bers a 1x natur resist, a pak v klidu dodělat až do podoby viz výše.

* nebzepečná místa: chaos sanctuary - oblivion knightové a jejich iron maiden, no a když tohle přežiju, tak mě zabije Diablo, kterej nejde trefit. Baalova ochranka na Hell (buď Bartuc the bloody nebo starej dobrej PI Lister). Nebo III act a nemrtví fetishové (viz můj obrázek). Podle mě boss těhlech fetishů je nejhorší v celém diablu - pro barra, samozřejmě.

** Pokud na vás sešlou iron maiden, tak nikam neutíkejte (na hell je doba toho prokletí hrozně dlouhá), spíš v rámci možností pobíhejte dokola a čekejte než vás proklejou znovu (a něčím jiným) a tím pádem se iron maiden zruší.

*** jestli si myslíte, že máte investovat bodíky do LA, jen proto, abyste sejmuly pár bossů, který nakonec zvládnete jinak, tak pozor:

víte co to je vlastnost bossů multiple shot? To je taková věc, že místo jednoho výstřelu vypustí 3. Každý míří trošku jinam, čili vás nakonec trefí jenom jeden. K smíchu, že? No ano, jen to řekněte: je to blbina a nikoho to neohrozí ALE:

Bartuc the bloody (baalova ochranka)
stone skin, extra strong, cursed, lightning enchant, mulitiple shots(už tišíte kam mířím?), extra fast

v praxi to znamená, že vyletí 3x více lightningů!!! a to jste pak prostě v prdeli, vlastně 3x v pr...
Díky LA umřel po 3 minutách (hell, players 8 ). A děkuji bohu, tyraelovi či prostýmu randomu za to, že nebyl ještě PI

--------------------------------------------------------------
Fly:
K te Energy se omlouvam, je to preklep ma tam byt 10, sem se splet, ze zaklad je 20, sorry....Zbytek vsak preklep neni.
Mno... precti, si co tam doporucuju mit za veci na sobe... dohromady mam dex asi 110, takze s dobrym mecem neni problem
2x Raven Frost: +40dex
Watterwalk: +15dex
IK Rukavky: +20dex
Arreat helma: +20 dex
mozno mit i charmy +5dex
Tak si to spocitejte ... naco davat do dex? bych byl blazen, 350vitality RuL3z..

--------------------------------------------------------------
Tharn:
Tak bych měl asi poopravit pár mýtů.

Collosus Blade vyžaduje 189 síly a 110 dexterity, a s 2 Shaelama je nejlepší meč pro WW (pokud je Cruel ovšem).

Mám za to, že fLy hraje na battle.net, takže může twinkovat (předávat věci od starších charakterů), nebo používá jiný způsob předávání předmětů mezi postavami. Ano, v tom případě má smysl plánovat přirozené vlastnosti nižší, než je potřeba, protože to předměty (které mám již předpřipravené) doženou. Můj PvP barbar na battle.netu má přirozeně 109 síly a asi 130 dexterity, ale věci to vyženou na 189/~190. Pokud hraju singl notwink, tak samozřejmě něco podobného dělat nemůžu.

2 Raveny jsou blbost, leda tak na Conv/MSCELEBa. 1 Raven (Cannot be frozen se hodí), druhý prsten nějaký leecher.

Berseker opravdu řeší všechny PI (až na asi 3 potvory, co jsou Magic Immune) a stačí jeden bod, obvykle. Není potřeba PI obcházet, druid a amazonka mají s PI podstatně větší problémy.

Zdá se mi, že tu všichni nějak MOC podceňujete Warcries.

Battle Orders MAX. Bezmyšlenkovitě. Promiň Kasosi, ale zvláš» na HC je 1400-1800 life žalostně málo. Potkal jsem bossy, co delají přes 1000 jednou ranou (to bylo před tím, než mě prokleli ampem). Takže když životy zdvojnásobíš na 2800-3600, a to je pak šerednej rozdíl. Z vlastní zkušenosti považuju 1500 life po BO za absolutní minimum pro NM. Nedovedu se představit, že bych se s 1500 životy čapal na Hell proti "fajnovějším" bossům. Doporučuju zakoupit 2 meče s +3 warcries, mít je na weapon slotu, a sesílat s nimi BO. Jeden bodík do BC se taky hodí. Tímhle způsobem člověk získá level 27 BO, lvl 8 Shout, a ani se nesnaží.

Jednobodovky Taunt a Battle Cry se taky hodí. Taunt na zblnutí oživovačů (pak půjdou po vás do melee a nebudou se starat o oživování) a Battle Cry snižuje jejich defense o 50% (máte problémy s AR?) a damage o 25% a to už na levelu 1.

Warcry je výborná věc, pokud se bojíte, že dostanete na budku při bersekerování většího počtu PI. Sice pro solidní dobu omráčení je potřeba 11 bodů (3 sekundy), ale i tak je to výborná věc.

Pokud ovládáte angličtinu, doporučuju tenhle návod