DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Fiction: Realm down


Autor: Dhal

Harrogath prekypoval životom. Kto nechápal dôvod náhlej populačnej explózie v tomto inak tichom mestečku, tomu mohla napovedať rota Sukúb, ktorá na námestí na melódiu piesne Toma Jonesa Sexbomb falošne vyrevúvala: "Realm Down, Realm Down..."
Pred bránou bolo tiež hlučno. Tlupa Enslaved zorganizovala futbalový zápas, ktorý sa tešil veľkej pozornosti divákov. Hlavne Overlordi mohutne povzbudzovali svojich zverencov bičmi. Výdatne im sekundovala svorka barbarov z Frigid Highlands, ktorí dorazili len pred chvíľou a do mesta sa im už nepodarilo natlačiť. Vylomiť dvere na base predsa len nejaký čas trvá... Všetci sa ohromne bavili, dôvody k nespokojnosti mali len kvíliaci Imp, ktorý zastával významnú funkciu lopty a Larzuk v úlohe rozhodcu. Jednak mu utekali kšefty, druhak mu diváci po každom písknutí búrlivo ponúkali konzumáciu koreňovej zeleniny, hlavne mrkvy, a napokon musel aj úplne prestať používať farebné karty, keďže každý potrestaný sa okamžite urazene nafúkol a rozprskol sa mu do tváre.

Podnik u Malah sa naplnil do prasknutia. Starenka, ktorá vo všedný deň pôsobila dojmom, že by už druhú-tretiu truhlu mala drať a ktorej poctivá vizáž Němcovej Babičky presvedčivo tvrdila, že jej majiteľka nevie do troch napočítať, svižne kmitala krokom mladistvej fretky, roznášala návštevníkom nápoje a účty a ešte stíhala udržiavať akú-takú disciplínu. Doplácali na to hlavne nevinné džbány, ktoré jej rokmi vycvičená ruka s nedbalou eleganciou trieštila o hlavy najväčších výtržníkov. Účtovala s DPH aj bez, obratne zaokrúhľovala ceny smerom nahor a neohrabané pokusy cálujúcich nešťastníkov reklamovať dátum prihodený ku konzumnému končila nekompromisným nakopnutím vhodne situovanej časti tela reklamujúceho, najčastejšie holennej kosti. Vôňa nápojov, ale predovšetkým ich účinky na hostí svedčili o tom, že na ich predaj licenciu zrejme nemá. Komu by ale toto vadilo...

Talic, Korlic a Madawc tu boli ako vždy prví, takmer ihneď po ukončení countdownu ohlasujúceho prázdniny. Veď to mali len na skok, na krátky tristometrový skok z arreatského brala. Vyhli sa tak návalom pri waypointe. Takto si skracovali cestu odjakživa, svedčili o tom diery v streche nad ich stálymi miestami, na ktoré Malah už rezignovala a ani ich nedávala opravovať. Za dažďa pod ne s mimoriadne inšpirujúcimi nadávkami v šestnástich svetových jazykoch podkladala kýble.
Talic s Madawcom mali slinu a prevracali jeden korbeľ s extradryjákom za druhým. Dlho nikto nevedel zistiť, ako ho Malah vyrába, až kým v ňom raz Achmelov znalecký jazýček nerozoznal príchuť zombíkov. Malah sa síce bránila logickým tvrdením, že zombies neobsahujú žiadny produkt, ktorý by sa dal vykvasiť a následne destilovať, ale stačilo, aby sa Pindleskin (ešte za čias relatívne uspokojivého duševného zdravia) pri inventúre podriadených nahlas počudoval nad faktom, že mu výrazne poklesol stav nemŕtvych diabetikov s vysokou hladinou cukru v krvi a pôvod nápoja bol zrejmý, aj keď ho už potom radšej nikto nekomentoval. Konzum ale nepoklesol, skôr naopak, a to bolo pre Malah podstatné.
Korlic len smutne sedel a do vlhkej škvrny na stole prstom kreslil abstraktné obrazce. Nedokázal ho rozveseliť ani Schenk, ktorý pri návrate z toalety najskôr prisadol šamana Colenza a po protestných fireballoch, ktorými sa Anihilátor pokúšal vyslobodiť spod širokého zadku, ho následne vykopol cez zatvorené okno.
Len čumel do blba, občas vzdychol a za chvíľu sa pobral na záchod, aj keď ho nemalo čo tlačiť.
"Čo sa s ním deje, nie je nejaký vadný?" - Malah mala bystré oko všade. "Doskočil posledný a ani nenadáva, že sedí na rozbitom krígli, nebude on maródny?"
"Taký je už zo dva týždne, ale ani bohovi nechce povedať, čo mu je," - prikývol Talic. "Nejaký je roztržitý, ani ten Leap Attack už nie je to, čo býval. Minule si zabudol zapnúť opasok a kým dvíhal spadnuté gate dostal ho nejaký smiešny elemental druidík. Čo mám hovoriť, blamáž a hanba na kvadrát... Nebude to vekom?"
"Ja myšlím..." - pokúsil sa zapojiť Madawc.
"Napi sa, prejde ťa to," - uzemnila ho Malah. "Vekom a u Pradávnych? To by bolo čudné. Nezmenili mu blizzardi umelú inteligenciu?"
"Ja by šom..." - Madawc skúšal zase.
"Jasné, ty by si novú AI potreboval ako soľ, ajnštajn. Že by len tak, mirnix-dirnix, bez upozornenia? Verzia je stále 1.09b, nový patch v nedohľadne, to nebude ono."
"A ty nevieš, aké sú to las putas, Huren, kurvy...?"
(Malah použila ešte dvanásť pomenovaní v rôznych jazykoch pre príslušníčky tohto nesporne užitočného povolania. Pozorný čitateľ si určite všimol, že Malah bežne využívala jazykov šestnásť, ale vzhľadom na identické pomenovanie v češtine a slovenčine to bolo tentoraz v poriadku, aj keď mala sklon v češtine sa mýliť a používať slovíčko kuřvy. Nikto nie je dokonalý.)
Chvíľku ešte komentovali sexuálne praktiky Blizzardu, ale k ničomu to neviedlo. Zamysleli sa.
Madawc sa trochu ošíval, ale keď videl, že nikto sa nemá k slovu, podnikol posledný pokus.
"Ja viem," - zahlásil nesmelo.
"Čo zas?" - mrzuto ho okríkol Talic. Ale žiadny bonmot ho nenapadol, tak len mávol rukou a milostivo ho povzbudil k ďalšiemu preslovu.
"Pamätáš, ako to šchytal od tej amažonky š Burižou? Od tej š tými veľkými onými... Jak ju už mal na lopate, ale potom žamržol a nechal ša žachlomoždiť jak nejaký paladínček?"
Talic spozornel, jasne sa mu to vybavovalo. Prikývol.
"No, tak ja ši teda myšlím," - pokračoval trochu sebavedomejšie Madawc - "že on jej vtedy kukol moč hlboko do výštrihu. Šak vieš šám, jaký je, furt len bojovať a šveté pošlanie Pradávnych šem a šveté pošlanie tam. Ešte ši chlapeč pre tie manuálové kraviny ani poriadne neužil. A akurát vtedy mu aši došlo, že to nebudú len vypchávky. Keď mi neveríš, tak kukni hentam na štôl čo krešlí. Šamé šrdiečka a košoštvorče..."
Madawc sa opatrne obzrel. Práve včas, Korlic prichádzal a znudene sa usadil do svojich črepín.
Stíchli, Malah sa vytratila obslúžiť vyprahnuté gágory, ale žmurkla, že sa ešte vráti. A naozaj, za chvíľku bola späť a s falošnými slzami v očiach prosila Korlica, či by nebol toho dobrotivého srdca a nepomohol Colenzovi. Ten sa pred krčmou za búrlivého vrešťania Sukúb ("...please stand up, please stand up", vzdialene to pripomínalo Eminema) márne pokúšal vyhrabať z hlbokej kaluže. Korlic flegmaticky prikývol a slimačou rýchlosťou, duchom úplne neprítomný sa vydal zachraňovať ho.
"Tak ty myslíš, že mu konečne došlo, že aj on je chlap?" - zhrnula Malah fakty do jednej vety. "Bola by to dosť oneskorená puberta, ale v Pravekých sa jeden nevyzná."
"Je to možné," - odsúhlasil Talic. "Prosil by som však, aby si dôsledne používala ustálené pomenovanie Pradávny, pretože slovo Praveký pripomína diluviálnu skamenelinu. Poznám síce niektorých, ktorí by podobný prívlastok zniesli," - zadíval sa významne na Malah - "ale napriek tomu ich tak neoslovujem. Ale to len tak, mimochodom. Čo myslíš, čo by sa s ním dalo robiť?
Malah sa poškriabala po hrbe.
"Všetko sa dá, keď človek chce," - a významne si pošúchala palec s ukazovákom. "Medzi nami, kreditky a šeky v poslednom čase už nie sú to, čo bývali a bankovky sme ešte nevynašli."
Talic sa uškrnul.
"Povedzme, že človek chce. Čo to všetko obnáša? A ako veľmi taký človek musí chcieť?"
"Ten človek by musel chcieť za takých pekných okrúhlych päťsto zlaťákov na drevo. Najprv by sme mali uzavrieť túto trápnu, skutočných džentlmenov nedôstojnú časť biznisu a potom by sme prešli k technickým detailom, čo povieš?" - žmurkla baba prefíkane.
"Chcenie za tri stovky by bolo nedostatočné?"
"Ale veď to je aj skutočná cena, dieťa moje, výborná cena pre stáleho zákazníka. Dve stovky navrch je len malá prirážka, drobná morálna satisfakcia za praveké diluviálne prídavné meno, ktoré si mi - iste len nedopatrením - pririekol... Ale to tiež len tak, mimochodom," - Malah bola na koni a oči jej víťazoslávne žiarili.
"Dobre, sedí vec, drahá. To "drahá" myslím doslovne... A ani mi to nepripadá ako zderstvo, to vôbec nie. Dokonca ani ako vydieranie nie. Tak rozbaľ svoj nápad," - Talic bol s výsledkom nakoniec celkom spokojný, mohlo to dopadnúť aj horšie.
Malah sa posadila na lavicu. Nevdojak siahla po Korlicovom nedotknutom pohári a výdatne si glgla. Zmraštila tvár a celý obsah im vyprskla do tvárí.
"Fuj, ako môžete piť takéto svinstvo?"
Spiklenecky sa naklonila k Pradávnym.
"Tak teda počúvajte. Klin sa klinom vybíja, kto chce kam, pomôžme mu tam. V prvom akte býva jedna kočka, Charsi sa volá Ksichtík ináč nič moc, ale ruka barbara má kam siahnuť. Mohla by som ju pozvať sem do obchodu, aby si pozrela najnovšie modely brnení a tu by sa celkom náhodou stretla s Korlicom."
"Čo nás tu bulíkaš, baba, ktorú kočku zbalíš na brnenia?" - Talic sa ťažko našporených zlaťákov nevzdával celkom bez boja.
Malah veľkoryso prepočula urážku.
"V tom je práve skrytá pointa, táto kočka je kováčka takže je to jej džob. Myslíš, že by som mala to srdce a dohodila môjmu miláčikovi nejakú fiflenku z Goleinského paláca? Aspoň sa s ňou Korlic bude mať hneď od začiatku o čom baviť, v technikách výroby damascénskych ocelí sa vyzná ako nikto. Vieš si predstaviť tú hrôzu, keby sa mali rozprávať o poézii alebo kinematografii?"
Madawc sa striasol odporom.
"O bodyfitneš by ša ale mohli. Ten paláč by ši tiež vedela vybaviť? Hárem by štačil..."
Talic mu priložil bez slova pohár k ústam.
"Pokračuj zlatko, začína sa mi to páčiť."
"Už ani nemám moc čo dodať. Korlic síce tiež nie je di Caprio, ale kus chlapa, to áno. Keď sa s ňou dohodnem, tak ti brnknem na mobil, stačí aby si niečo vymyslel a poslal ho ku mne. Ostatné necháme na prírodu a ženskú šikovnosť. Také krásne obdivné Woooow, ako od nej si ešte v živote nepočul a na chlapov to stopro zaberá, na barbarov zvlášť. A aby to bol zicher, tak ju pošlem do kabínky niečo si vyskúšať a nenápadne odchýlim záves, aby Korlic nejakú drobnosť zazrel. No, drobnosť... To som prehnala, u nej o drobnostiach ťažko hovoriť..."
"Bacha, Baywatch sa vracia, už ani muk," - prerušil ju Talic.
Korlic neprítomne prikráčal ku stolu, v každej ruke držal za krk jedného pôvodne ohnivého Impa, teraz z nich však kvapkala voda a bahno.
Malah zalomila rukami.
"Jéžišikriste, chlapče, čo si to doniesol? A kde je Colenzo?"
Všetci otočili oči k oknu. Z kaluže pod oknom ešte občas zabublalo, takže možno stále nebolo na záchranu Anihilátora neskoro. Bol však celkom iste najvyšší čas a vycítili to aj Sukuby a začali nôtiť refrén "...trying survive", pôvodne tuším od Robbie Williamsa.
Korlic zdvihol svoj náklad do úrovne očí, zaostril na Impov optiku a nechápavo potriasol hlavou. Impovia sa zatvárili akože to je oukej a perfekt, ale určite sa len pretvarovali, lebo po tvrdom dopade na zem sa nedožadovali pôvodnej pozície a mazali kade ľahšie. Z bezpečnej vzdialenosti potom hrozili pästičkami a vrešťali vulgarizmy. Korlic zhlboka vzdychol, urobil vzorový čelom vzad a vracal sa pred krčmu zachraňovať.
Talic mohol pokračovať.
"Vidím tu jeden technický problém. Korlic je chlap veliký a ako taký je veľký, ehm, ako by som to kulantne povedal, no skrátka všade. Nevyskytnú sa ťažkosti keď ich vzťah..., no keď..., kurník šopa, pomôž mi, veď vieš čo chcem povedať!"
"Ak to dobre chápem, tak máš na mysli vzájomnú fyzickú kompatibilitu po tom, ako ich vzťah presiahne platonický rozmer. Nemaj boj, Charsi je tiež patrične disponovaná a má aj bohaté praktické skúsenosti," - Malah mala odpoveď na všetko.
"No tak pŕ, to je tovar z druhej ruky?" - zarazil sa Talic.
"A ty by si mal to srdce trápiť svojho nešťastného priateľa ťažkosťami pri zdolávaní nejakej takej so skríženými nohami?"
"Dobre, uznávam. Myslíš, že to vyjde?" - barbar našiel v pamäti nejakú vlastnú neblahú spomienku podobného druhu.
"Počúvaj, synak," - Malah ho chytila za ruky a zahľadela sa naňho materským pohľadom číslo päť, tým istým, ktorým hľadela na opilcov v štádiu, v ktorom sa zverujú hocikomu s hocičím aby z nich nakoniec vyliezlo, že už nemajú prachy. "Už som ťa niekedy oklamala?"
"Áno," - bez mihnutia oka prikývol Talic a bol si istý, že ďalšie sankcie neriskuje.
"No dobre, zabudnime na tých smiešnych tridsať či štyridsať nedorozumení, ale inokedy si sa na mňa mohol predsa spoľahnúť, vari nie?"
"No, zo dvakrát..." - odtušil Talic po dlhšom spomínaní.
"No vidíš. A zase tak bude. A keď nie, tak ti vrátim prachy, celých dvestopäťdesiat..." - to bol pri citoch, ktoré Malah pociťovala k obeživu, skutočný dôkaz dobrej vôle.
"Snáď päťsto, nie?" - zdvihol barbar obočie.
"Dvesto morálna satisfakcia, päťdesiat na drobné výdavky. Zostáva dvestopäťdesiat." - tón jej hlasu ďalšiu diskusiu nepripúšťal. Obchod bol uzatvorený.
Pred krčmou zatiaľ úspešne prebehli záchranárske práce, aj keď Sukuby už začali ladiť na Beethovenovu Osudovú. Predčasne. Korlic šamana vyprostil a vytriasol z neho bahno. Nevďačný Colenzo však, len čo vládal stáť na nohách, začal hroziť celému svetu, pre Korlica nenašiel ani slovíčko vďaky a so sklopenými ušami urýchlene opustil Harrogath.
Sklamané Sukuby hľadali nové uplatnenie, ale napriek tomu rázne odmietli požiadavku zombíkov zaspievať niečo z repertoára Karla Gotta. Nakoniec sa presunuli pred bránu, kde sa medzičasom skončil futbalový zápas, rozdelili sa rovnomerne medzi obidva tábory fanúšikov a obohatili prostredie o nové, o čosi umeleckejšie hulákanie (We Are The Champions od Queenov sa prekrikovalo so Simply The Best od Tiny Turner). Hráči začali práve riešiť päsťami otázku víťaza zápasu, ktorá po predčasnom Larzukovom odchode nebola vôbec jasná. Strhla sa veľmi pekná mela, na ktorú sa všetci tešili už dávno pred prvým výkopom.

Pohodu krásneho dňa prerušil klaksón signalizujúci, že Realm znovu nabieha. Všetci sa rozbehli na svoje posty, aj keď pohyby niektorých štamgastov od Malah by behom ťažko niekto nazval.

Hm, takto to vyzerá byť nejaké neukončené, pýtal by sa sem ešte aký-taký happyend v štýle Holywoodu.

Korlic a Charsi sa úspešne zoznámili a ich vzťah prešiel všetkými potrebnými fázami. Problémy s kompatibilitou neboli zaznamenané.
Pradávni vďaka tomu znovu vytvorili obávaný tím s pôvodnou, ba ešte vyššou údernou silou. Až na občasné Madawcove excesy s Find Item.
Malah si mädlila ruky nad zárobkom (za zoznámenie zinkasovala slušný balík aj od Charsi) a odvtedy vážne rozmýšľa, že si otvorí zoznamku.
A všetci spoločne sa už tešia na ďalší Realm Down. Nebýva ich síce málo, ale takáto udalosť im predsa nemôže nikdy zovšednieť...
Life is Life, ako spieval nebohý Falco.