DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Fiction: Upside down, inside out

Autor: Dhal

Madawc znudene posedával na okraji priepasti, hompáľal nohami v lufte a márne vyzeral pred Larzukovou vyhňou obeť, ktorej by mohol pľuť na hlavu. Čo narobíš, sú jednoducho prázdniny, uhorková sezóna, niet do čoho pichnúť. Korlic bol podstatne zodpovednejší, brúsil si halapartňu a občas s ňou aj vyskúšal nejaký ten úder či výpad. Myšlienkami bol však tiež úplne inde a Madawcove zábavky nechával bez povšimnutia. Sám by si najradšej v tomto neúrodnom období odskočil do prvého aktu pozrieť, čo robí Charsi, ale nadmerne vyvinutý zmysel pre povinnosť mu to nedovolil. Talic však na podobné starosti zvysoka kašľal a kdesi sa túlal. Korlica už pomaly prepadali obavy, vedel síce, že Talic prípadných návštevníkov nezmešká, ale čo keď predsa, náhoda je blbec, ako by to vyzeralo... Keď konečne zaškrípala dolná brána zhlboka si odfúkol a chystal sa nedisciplinovanému barbarovi prečistiť žalúdok. Ten ho s rozžiarenými očami predbehol a zanôtil:
"Happy birthsday to you, chlapci, happy birthsday dear Ancients... A nielen vám, ale aj mne!"
"Čo to vyšpevuje ten náš tanečník?" - otočil sa v angličtine nie príliš podkutý Madawc na brata.
"Želá nám všetko najlepšie k narodeninám. Ale ako ho to... Hej, Talic, čo sú to za vtákoviny, aké narodeniny? A ako si vôbec na to prišiel?"
"Hehe, prekvapenie... Celkom náhodou som sa zoznámil s jeho výsosťou Lordom de Seiss, to je taký kostnatý maník z Chaos Sanctuary..." - Talic nestihol dopovedať, obaja bratia mu naraz skočili do reči, ale Madawc bol predsa len o čosi pohotovejší.
"Chaoš Šanktuery? Veď to je tam, kde býva..." - stíšil hlas a palcom párkrát ukázal smerom nahor. Potom sa ale zháčil a zmenil smer ukazovania k zemi.
"Áno, presne ten," - vypol Talic hruď ako kohút. "Nechcem sa chváliť, ale mal som možnosť celkom krátku chvíľku si pokecať aj s Ním Samotným Druhým toho mena. Veľmi príjemný človek, či vlastne démon. Vzdelaný a rozhľadený, kultivovaný, sčítaný... Vôbec nechápem, čo proti nemu všetci majú! Ale nemal moc času, dokončuje nejakú hrubú bichlu, encyklopédiu o gotických katedrálach východnej a strednej Európy, či o čom to je, a nestíha, chudák. Stále ho vyrušujú, furt by ho len zabíjali a nevie si ukradnúť dosť kľudu na také náročné dielo. Kto by to len o ňom povedal?"
"To je síce pekné, ale s narodeninami to jaksi spolu neladí," - Korlic nejaké zvláštne nadšenie neprejavoval.
"Veď ma nechajte dopovedať, je to na dlhšie. Tak ten de Seiss tam má postavenú celkom slušnú sieť, perfekt mašinky a je pevnou linkou napichnutý na net. Ten tam má vecí, človeče! Toľko hackov pokope som ešte nevidel - a videl som toho teda už dosť. Nakukol som aj do zdrojákov D2 - a podržte sa! Tam som zistil, že náš fajl má ausgerechnet zrovna dnešný dátum vytvorenia! My máme dnes narodky, chlapci, všetko najlepšie!"
"No dobre teda, všetko najlepšie, ale za to si moc nekúpime, ani s tým nikoho po hlave neovalíme" - Korlic stále nebol správne naladený.
"Ale keď šú narodky, tak by ša šlušalo doštať aj nejaký darček," - zatúžil Madawc. "Nekúpime ši niečo? Ašpoň čukríky..."
"Váš oddaný braček myslí na všetko! Darček moja skromná maličkosť zabezpečila, počkajte len, na riťku padnete, keď ho zbadáte! Poprosil by som ctených pánov zatvoriť oči!" - Talicov entuziazmus Madawca nakazil okamžite a bez slova tuho stlačil viečka.
"No tak to som na tie tvoje šaškoviny ohromne zvedavý," - zašomral nedôverčivo Korlic, ale tiež poslúchol.
Talic na špičkách prihopkal k velikánskej skale na kraji arény a pokúšal sa ju odvaliť. Márne však fučal a napínal svaly, kameň si nechcel dať povedať. Zadýchaný Talic sa rozpačito poškrabal po hlave:
"Je mi ľúto, páni bratia, ale časť prekvapenia bude pokazená. Nutne potrebujem vašu pomoc."
Spoločnými silami sa kameň podarilo odkotúľať. Ukázal sa za ním tmavý otvor. Talic vliezol dnu prvý, za ním sa nasúkali aj ostatní. Bola tam tma ako v rohu.
"Takže ešte raz, páni, prekvapko s malým odkladom. Láskavo vás poprosím znovu zatvoriť očičká... Áno, tááák... Abrakadabra, darček zjav sa! Ajhľa, páni, tu to máme, dívajte sa a žasnite!" - Talic šťukol vypínačom a osvetlil priestrannú jaskyňu. Stáli v nej tri stolíky s počítačmi, opodiaľ aj stojan s monitorom a PS2. V kútiku sa chúlil nenápadný, ale výborne zásobený barový pult.
"Jéminkóóó," - užasol Madawc s rozžiarenými očami a spľasol ruky - "to je krááša. Môžem?" - a už si to štrádoval k prvému stolíku. "Čo š tým treba robiť?"
"Zadrž na chvíľu. Najskôr mám pár otázok tuto na gratulanta a aj oslávenca v jednej osobe. Nehovorím, je to pekné a som prekvapený, ale ako sa to sem dostalo? A načo nám to bude?" - Korlic bol stále odolný ako arreatské bralo.
"Korlic, brat môj najmocnejší, najodvážnejší a najláskavejší, aspoň dnes, v taký slávnostný deň by si mohol prejaviť trochu uznania a pochopenia pre slabosti nás, síce Pradávnych, no aj tak hriešnikov... Stačil drobný hackerský zásah do mapy a jaskynka bola na svete, stačilo pár linkov na nete, jedna objednávočka mailom a compy boli tu, rovno nainštalované. A načo nám to bude? Aspoň dnes by sme si mohli užiť pár radostných chvíľ v tom našom slzavom údolí, zabudnúť na každodennú drinu, pot a slzy..." - začal sa líškať autor prekvapenia.
"Do zadku sa mi pchať nemusíš, všetky tie naj si založ za ucho a prilep žuvačkou. O tej drine by sme mohli chvíľu podiskutovať, tvoj pot a slzy ma dosť dobre pobavili, dovoľ aby som sa zasmial, ha, ha! Tak ty mi tu chceš v pracovnom čase drviť počítačové hry, ak som to správne pochopil? A kto bude overovať spôsobilosť adeptov na záchranu sveta, há? Kto bude strážiť dedičstvo predkov? Kto bude..."
"Korlic, nebuď taký mrchavý, pekne prošííím," - zamrnčal spoza počítača Madawc - "aj ja ši chčem trošku užiť a ani tebe by to nezaškodilo, šak šme už čelkom vygumovaní. Ašpoň chvíľku, len takúto malinkú..."
"Fakt, Korlic, na jeden deň sa nič nestane. Vypustíme všetko z hlavy a odreagujeme sa tu lepšie než v krčme. Vieš, aké škodlivé následky má na výkonnosť alkohol a zafajčené prostredie?" - prešiel Talic do vecného tónu. "Okrem toho je tam nainštalovaný LoD, takže to môžeme brať ako súčasť tréningového procesu."
"Že ti odrazu vadí pijatika a krčmová klíma," - zašomral už-už nalomený Korlic. "Tak dobre, ale kto bude strážiť vonku? Ja moc dobre viem, že v tomto čase zdochol pes, ale nejaký nadšenec sa predsa len ukázať môže. Okrem toho: nepripadá ti tak trochu choré, že sa budeme hrať sami na seba?"
"Choré? Ale čoby, keď ľudia môžu hrať Sims... A aj so strážením to mám prešpekulované, budeme tam mať miesto seba botov. Počkaj, viem čo chceš povedať, je to neetický zásah a oné, neautorizované využívanie cudzieho programu, jasnačka. Ale len na jeden deň, potom prisámbohu že ich odinštalujem, len tak za nimi zafičí."
"Kto šú to ľudia?" - zdvihol Madawc oči od obrazovky.
"To sú tí pajáci za sklom monitora, čo sa na nich kukáme jak na rybičky v akváriu" - poučil ho už úplne zdolaný Korlic. "Tak dobre, ale musím vás varovať, počítačové hry vyvolávajú závislosť. Okrem toho je to žrút času a niektoré slabšie povahy si dokážu vytvoriť vlastný virtuálny svet, v ktorom prebývajú odtrhnutí od reality. Osoby trpiace epilepsiou by sa mali vyhýbať dlhšiemu pohľadu na monitor, máme tu niekoho takého? Nie? Nuž, pod ťarchou závažných argumentov vyhlasujem teda jednodňovú dovolenku..."
Nestihol dopovedať, bratia naňho radostne skočili a ledva sa uhol Madawcowmu bozku na ústa.

"Za čo budeš hrať?" - spýtal sa Korlic Madawca.
"Akože ža čo, ža barbara. Alebo počkaj, ani táto chutnučká amažonka v plavkách nevypadá žle, to oštane furt takto šekši? Že nie? Tak radšej toho barbíka, throwera. A ty?" - obrátil sa späť na Korlica.
"No, ja tiež nebudem vymýšľať, keď to má byť tréning, tak teda poler. A dúfam, že Talic tiež ostane verný Whirlu."
"No jasnačka, že váhaš" - rýchle prikývol Talic a bleskove vymazal čerstvo vytvorenú sorcku.

"Aha, to šom čelý ja," - vyškeril sa Madawc, keď sa jeho barbar prvý krát zjavil v Rogue Encampment. "Ale prečo šom v negližé?"
"Brnenie si musíš ešte len zaslúžiť. Aha, tam je Charsi, ahoj zlatko, hneď si idem s tebou pokecať..." - Korlicov barbar sa okamžite otočil za kováčkou. "No teda, vidí ho prvý raz a hneď sa s ním baví ako so starým známym, tuším by som sa jej mal na pár vecí opýtať. No, no, no, drahá, hádam by si odo mňa nepýtala za tie šmejdy peniaze, veď to zostane v rodine..."
"Á, tak teda v rodine, že si to ešte nespomenul," - zarýpal Talic, ktorý medzitým stihol u Akary vybaviť prvý quest. "Vpred, borci, do terénu! Na vrchol Arreatu je cesta dlhá!"

"Uff," - utrel si Madawc čelo po ťažkom boji v katakombách. "To by šte videli, vy žombíči nechutní, jak by šom váš rožkúškoval, keby šom mal Doublethrow..."
"Ako to, že ho nemáš, veď už si level štrnásť?" - začudoval sa Talic. "Ukáž to sem... No jasné, veď ty vôbec nerozdeľuješ skillpointy, ty trúba! To musíš takto, takto a takto... No vidíš, teraz to pôjde určite lepšie."

"Toto tu je čo? To nepoznám, nejaký čudný kraj," - krútil Korlic hlavou.
"Holt, tretí akt, džungľa... Sem ani hráči príliš radi nechodia. A sú tu takí malí otravní škrčkovia, Flayeri. Voľačo také, ako Falleni, ale trochu viac nabrúsení. Ale šaman je sranda chlap, aj sa od smiechu ušúľaš, keď ho uvidíš," - podelil sa Talic so skúsenosťami zo svojich potuliek. "Aspoň vidíš, aké sú hry užitočné, bez námahy poznávaš miestopis svojej domoviny."
"Au, au, au, to je tento odporný zasran, čo ma tu páli Infernom? Fuj, skoro ma dostal, vďaka Madawc, máš to u mňa. A už by si mohol mať aj Battle Orders, nie? Aha, ešte jeden level, som rád, že si taká šikulka a sleduješ to..."

"Fuj, jeho Lordstvo je dnes nejaké nasraté," - skomentoval Korlic smutný fakt, že tri mŕtvoly si len tak vylihujú v Chaos Sanctuary. "A vraj kultivovaný démon, ešte že nehráme HC. Kto pôjde prvý do toho ohníka? Madawc, Halbu má na sklade slušnú sekeru, neomrkneš ju? Kvalitný obchod, len čo je pravda, asi sa tu zastavím častejšie."

"Tu máš ty šviňa, na, rovno medži oči, nebudeš ty viač u Malah žaberať tri štoličky," - Madawc s jazykom usilovne vyplazeným práve dorážal Schenka. "Táák, prima, ideme ši šoketnúť Twitch..."

"A sme doma," - vyškeril sa Talic, keď vstúpili do arény na Arreat Summit. "Takto to vyzerá tuším ešte lepšie, ako v reáli, aspoň nevidieť odpadky, čo nám sem turisti nanosia. Ty brďo, tak toto je ale fakt trochu schyzofrenické, veď teraz sme tu dokonca trojmo... No nič, zdolaj sám seba, ako hovorí dávna múdrosť. Korlic, nemohol by si otvoriť šrajn? Kruci, normálne mám trému."
"No len počkaj, šak ja ti dám, ty, čo ši ja... Au, to bolí! To hádžem takéto pečky aj v škutočnošti? Ani šom nevedel, že šom taký frajer. Ty debil, šak žabíjaš šám šeba! A aj ja šom debil, lebo tiež žabíjam šám šeba... Bum, bum, bum - vidíš, ani to nebolelo a ležíš. Alebo ležím? Kurňa, ktorý Korlic je ten šprávny, nech mu pomôžem?"
"Hotovo, zvíťazli sme! Krucinál, čo to bolo za hluk tam vonku? Jéžišmária, veď my sme aj tu, aj tam a ešte aj v pécéčku!" - zhrozil sa Korlic. "Tak toto teda nie, ešte sa premnožíme a postihne nás inflácia!"
"Klídek, veď to je len akože. Raz sme sem prísť museli. Mimochodom, čo hovoríš na botov? Pracovali spoľahlivo, nie?"

Baal sa zachvel v poslednom kŕči a s mohutným ryčaním ťažko dopadol na kamennú dlažbu. Všetci traja radostne vyskočili so zaťatými päsťami zo stoličiek. Yesss! Slayeri!

"Á, konečne si pretiahneme kosti," - nadýchol sa Korlic čerstvého vzduchu. "asi už aj stačilo, čo poviete? Sľúbil som síce celý deň a zo dve hodinky zostávajú, ale neskočíme sa radšej dolu osviežiť?"
"Máš recht, že to tých ľuďkov baví hrať od rána do noci. Mne teraz stačí tak na dva mesiace... Čo urobíme s našou herňou, mám ju odinštalovať?" - spýtavo sa Talic zahľadel na veliteľa.
"Madawc, povedz ty," - otočil sa tento na najmladšieho brata. Všetka česť, dnes mu to išlo najlepšie.
"Hm, ja myšlím..." - zadumal sa thrower - "že by šme ju aj mohli nechať. Šám ša tam aj tak nikto nedoštane, na kameň treba troch. A trebárš na Vianoče by šme ši to mohli žopakovať. Vlaštne veď už môžeme íšť Nightmare..."
"Múdro vravíš braček, súvisle," - potľapkal ho Talic po pleci. "Tak to teda poďme zapiť, nech má aj Malah nejaký finančný prospech z našich narodenín. A zaspievajme si!"
Pochytali sa okolo pliec a so spevom odkráčali dolnou bránou.