DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

paladin: Avenger


pro verzi 1.10

Autor: Activator

Úvod
Postavu jsem původně založil na singleplayeru (úspěšně dohráno s 82 lvl), ale poté byla založena podobná i na BattleNet Realmu a sice obě Softcore. Není to sice tak excelentní jako Hammerdin, ale z klasických melee buildů si myslím, že je nejsilnější.

Největší výhodou je, že neexistuje žádná imunita, se kterou by byl problém. Potom vysoké rezisty (s Guardian Angel až 95 neboť každé 2 body do rezistových aur zvyšují o jeden bod maximum) a dobrá defense a blokace. I tak je ale potřeba mít celkem velký life (typickým problémem jsou Sireny v 5. aktu). Naopak obávané Souly s lightning se naprosto nechytají a dělají zanedbatelné damage. Obával jsem se taky ve 3. aktu Questu s knihou (Lam Esen). Po vstupu do Ruined Temple se však obavy nenaplnily především díky dobré blokaci.

K hlavní nevýhodě patří velká spotřeba many. Mana stealing pouze dokáže zpomalit úbytek. Je proto nutné mít zásobu lahví (někteří hráči to také řeší Redempion nebo "naleechováním" pomocí Zealu). Jinak sání života není taky příliš vysoké - vyjímkou je curse Life Tap, to se potom life doplňuje opravdu rychle.

Klasickým strašidlem všech melee charakterů je Iron Maiden, i zde zabíjí. Tento build se spíš hodí do multiplayeru, ale i singl se dá také celkem hladce projít. Jediným opravdu velkým problémem byli Ancienti na Hell (viz níže).

Aura conviction je bezesporu pro partu nejvíce přínosná. Výrazně snižuje rezisty nepřátel (až na -100 - z nuly to znamená zdvojnásobení příslušného damage) a dokonce může zrušit imunitu. To ovšem jen 1/5 snížením, tj. má-li někdo imunitu 130 nebo vyšší, pouhou Conviction jí neprorazíte. (Nejvíc jsem viděl inunitu na Cold u Frozenstiena a jeho minionů - 210). Přínos pro melee charaktery je ve snižování defense potvor, takže se i při nižším Attack Ratingu (AR) dobře strefí. (Ne vždy ale skoro vždy).

Na vybavení zase tak moc nezáleží s výjimkou zbraně. Zvýšení skillů stačí o 5 (snížení rezistů Convictoin o 150 je maximum, u Vengeance drasticky vzrůstá spotřeba many, vliv Holy Shield je na blokaci výrazně menší ke konci než nazačátku).

Jako pomocníka jsem si vybral kouzelníka ze 3. aktu na Cold. Obzvláště na Hell se docela hodil pro zmazování nepřátel. Obzvláště ten, kdo neměl imunitu na cold měl většinou smůlu. Nicméně na konci hry už mi docházelo zlato na oživování.

Netvrdím, že můj build je nejlepší a že jiné kombinace skillů jsou horší, v návodu se můžou vyskytnout i chyby, já vpodsatě uvádím, jak a s čím jsem na singlu hrál.

Vliv aury Conviction na damage
Jak už jsem výše napsal, tato aura snižuje rezisty. Nabízí se tedy otázka, jak moc zvyšuje damage při použití Vengeance. Při odvození vycházím ze zjednodušujícího modelu, že 1/4 damage je fyzická, o zbývající 3/4 se rovnoměrně dělí elementální damage (fire, cold, lightning). Při nulových rezistech se příslušné damage zdvojnásobí. (Při rezistech 99 dochází k největšímu relativnímu zesílení.) Damage, které je napsáno v tabulce charakteru je damage bez vlivu aury (AR také). Takže damage, které obdrží monstrum je jiné a je závislé na jeho rezistech a hlavně imunitách. Na NM je vliv aury obecně vyšší, protože většina monster nemá imunitu na elementální damage ani na fyzické. To znamená, že damage se zvyšuje asi o 3/4 (tj. pokud máte napsanáno, že damge je 1000, skutečné damge bude 1750.) Na Hell a ke konci NM je hodně monster, které mají jednu elementální imunitu. Tady se konečné damage zvyšuje jen asi o 1/4, což bohužel není mnoho. Ostatní případy imunit a rezistů vycházejí někde mezi tím. (U dvou elementálních imunit damge klesá o 1/4, zeal oproti tomu dělá při nulových rezistech na fyzické damage to, co je napsáno, ale při imunitě nedělá nic.) Takže závěr: na NM se damage zvyšuje cca o 3/4, na hell o 1/4, celkově je tedy průměrné zvýšení asi o jednu třetinu.

Rozdělování statpointů
Síla - pokud chcete nosit nějaké elitní brnění (třeba upg. Guardian Angel) tak kolem 150.
Obratnost - cca 80.
Energie - nic nebo velmi málo.
Vitalita - zbytek, než půjdete na Hell, chtělo by to life minimálně 800, ke konci přes 1000.

Rozdělování skillpointů
Útočné aury 24 pointů celkem
20 Conviction + 4 požadavky
Obranné aury 31 pointů celkem
10 Resist Fire
10 Resist Cold
10 Resist Lightning
1 Salvation
Combat 36 pointů celkem
20 Vengeance + 2 požadavky
10 Holy Shield + 4 požadavky

Dohromady to dává 91 pointů (dosažitelné při splnění všech Questů na lvl. 79). Další body se mohou dát např. do obranných aur typu Vigor, Redemtion atd. Jednotlivé body jsem napřed přiděloval po 2 do resistových aur, (obzvláště Resist Lightning v 2. aktu na normal hodně pomohla, na Duriela Thorns) potom asi 5 do Vengeance (pro AR, ale zase ne moc pro velkou spotřebu many). Potom několik bodů do Holy Shield. Hned na 30 do conviction, přístí do Salvation (Ta se hodila hlavně na začátku Hell, kdy jsem ještě neměl rezisty na max). Do Conviction jsem tolik bodů, aby i s věcmi strhávala rezisty o -100 (uvažoval jsem, že většina monster na NM má nulové rezisty nebo imunitu), což odpovídá úrovni 15. Potom jsem "dodělal" Holy Shileld na 10. První jsem vymaxoval Conviction, následně jsem body dával do rezistových aur. Samotnou Vengeance jsem maxoval až jako poslední.

Vybavení
Tady asi nemá cenu, abych psal nějaké seznamy unikátních věcí, jen napíšu, které věci jsem měl. (Všechny jsem poctivě našel ve hře s jinou postavou a potom pomocí Atmy přendal.) Všechny byly průměrné kvality (snad až na pásek). Za úvahu určitě stojí set Griswold Legacy, ale ten se poměrně těžko shání. Některé věci jsou "Ladder only", takže pokud hrajete na BN Realmu nonlader, máte prostě smůlu.
Zbraň
Scepter Hand of blessed Light, později upgradovaný (zvýšení damage je minimální, asi se to moc nevyplatí).
Štít
Hlavní úlohou štítu je blokování a rezisty, tedy: Stormshield s perfect diamantem.
Armor
Nejlepší je asi Guardian Angel, upgradovaný (pozor, požadavek na sílu 196). Rezisty poté 95/95/95/90.
Helma
Pro "nahnání" rezistů a nemožnosti zmrazení Kira' s Guardian (Tiara).
Opasek
Arachnid Mesh - přidává skill, není co řešit.
Boty
Klasicky paladinské boty Tearhaunch pro rezisty a hlavně zisk Vigoru, později upgradované.
Rukavice
Dracul's Grasp, ale lepší by byly Soul Drainer pro sání many.
Bižuterie a charmy
Amulet - rare rezisty, skilly atd. (u mě jediných 5% mana stealing).
Prsteny - klasicky rare nebo kraftované s rezisty, AR, + max/min damge...
Charmy - hlavně s rezisty

Další možnou kombinací věcí je kladení důrazu na damage, potom je zbraň Barana's Star, armor Ormus' Robe a štít Dragonscale.

Souboj s Ancienty na hell
Toto je na singlu bezesporu nejtěžší quest celého Diabla2. Jakmile opustíte Arreat Summit nebo zde zemřete, Ancienti se ihned vrátí do své původní podoby a musíte začít znovu od začátku. Chtěl bych jen dodat, že v multiplayeru je tento quest v porovnáním se singlem směšně jednoduchý. Teď už přímo k samotnému souboji, jak jsem ho realizoval já: první věc, která mě zarazila, byl fakt, že ačkoliv jsem měl aktivní auru conviction, stejně jsem se nemohl strefit. Tady to vypadá na další Blizzardův podraz - aura zřejmě u některých bossů jen snižuje rezisty a nikoli defence. A damage působené dosavadním scepterem bylo taky velmi malé. Proto jsem udělal na tento souboj výměnu dvou věcí. Vzal jsem si amulet Metalgrid a Runemaster (unikátní Ettin Axe), do které jsem socketoval Amn, 2 Shael runy a prefektní amethyst. Původně jsem si myslel, že využiju i Iron Golema, což se ukázalo celkem zbytečné, neboť toho vydrží opravdu hodně málo, zrovna jako pomocník. Nuže, vyplnil jsem celý inventorář velkými fialovými lahvemi. V Ancient Way jsem před vchodem udělal town portal a vstoupil. Všechny lahve jsem vyházel na několika místech na zem. Potom jsem se nechal zabít Ancienty (HC hráči si můžou otevřít portál klidně na Summitu a jednoduše to tam nanosit). V městě jsem nakoupil tolik červených lahví, kolik jsem pobral. A opět jsem se vydal tentokrát už zkusit štěstí naostro. Ještě je takticky umístit na zem nebo do pásku. Nahodit štít, auru a aktivovat portál. Když budete mít štěstí a nezabijou vás jediným úderem (tj. mají mimo jiné extra strong, fanatismus,...), můžete začít bojovat. (Pokud ano, tak se vraťte na Arreat Summit a zkoušejte to tak dlouho, dokud nespotřebujete lahve - pozor po určité době předměty ležící na zemi zmizí.) Nejprve jsem se zaměřil na Talice (ten borec s Whirlwindem). Vyplatí se nešetřit fialovými lahvemi. Občas jsem to proložil i červenou. Až jsem ho udolal, vydal jsem se rozdat si to s Korlicem (polearm). Stoupnul jsem si tak, aby Madawc, házel svoje sekery do sloupu a ne do mě. To už jsem fialové lahve skoro nepotřeboval. Nakonec se dostalo i na toho posledního. Naštěstí jsem měl ještě dostatek lahví, takže to tentokrát vyšlo.
Než se mi podařilo vyhrát, absolvoval jsem desítky pokusů (včetně testování různých předmětů). Pokud byla sekvence neúspěšná, vzal jsem pozici ze zálohy, abych zbytečně nemusel chodit do 1. aktu na fialové lahve. Chce to především trpělivost a maximální soustředěnost. Na BN Realmu jsem zažil zajímavý bug: ačkoliv mě tam zabili, neobnovili se v sochy a klidně jsem mohl pokračovat v boji. (Byl jsem tam sám.)