DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Paladin: Holy Avenger od Kane

pro verzi 1.09


Stručne: Fist of the Heavens + Convincion + Vengeance + Redemption


Dlhšie: Paladin používajúci FoH ako základný útok je pre PvM dosť nezvyklý, no a to bol dôvod, prečo som ho chcel vyskúšať. Do polky Nightmare som bol v tom, že FoH robí magickú damage, takže som si myslel, že s tým a s Convincion vystačím. Pri prvom Lightning immune bossovi som však vytriezvel, a začal uvažovať, čo by proti nim mohlo platiť. Keďže používam Convincion, rozhodol som sa pre Vengeance, lebo čisto fyzický útok by mi vždy nepomohol (PI+LI), a damage je vďaka Convintion v podstate zdvojnásobená. S týmto som bez prehadzovania vecí prešiel na Singli Hell. Išiel som na SC (a dobre som urobil...

S čím štartujem
Strength: 25
Dexterity: 20
Vitality: 25
Energy: 15

Za každý level
+2 life
+1,5 mana

1 vitality = 3 life
1 energy = 1,5 mana

Rozdelenie statpoints
Strength: Len toľko, čo potrebujem na nosenie vecí. Divine Scepter si pýta 103, nietkoré exceptional armory aj viac. Na Vengeance potrebujeme nejakú zbraň s vyskou damage, takže prípadne aj trocha viac. Ja mám bez vecí 129, a bohato mi to stačí.
Dexterity: Nič, opakujem NIČ. Vrátim sa k tomu neskôr.
Energy: Napriek dosť zlej návratnosti sa sem oplatí investovať. FoH je dosť manožravé kúzlo - pýta si 25 many, takže jej treba mať aspoň pár stovák. Mám tam 137 bodov, spolu s vecmi 524 many, čo celkom stačí.
Vitality: Zvyšok.
Prečo žiadna dexterity?
1) Nepotrebujem Atack Rating. Ani na Vengeance, lebo spolu s Convincion sa triafam skoro vždy.
2) Blocking? Nechýbal mi. K paladinovi by sa nemali priblížiť žiadne potvory, čiže blocking nie je treba. No to je len teória, sem-tam sa predsa len niekto pritrafí, ale skade nahrabem 100+ dexterity? Treba si uvedomiť, že ja som hral bez prehadzovania vecí. Ak by niekto mal dopredu prichystanú výbavu, nie je problém na charmoch získať potrebnú manu alebo life a/alebo štíty s vysokým blockingom. Potom by sa dalo hrať aj bez investícií do energy.

Skily
Primárny útok je FoH, čiže max. Je to celkom zaujímavý skil, vypadá asi tak, že z neba šlahle blesk, (väčšinou) zabije danú potvoru a ak sa v blízkosti nachádzajú iné, z miesta dopadu vyletia holy bolty, ktoré majú asi tretinovú damage ako ten hlavný blesk, ale zraňujú len undead. Ak príšera prežije, ostane na chvíľu omráčená. Celkom blbé je, že FoH má 1-sekundový timer, čiže to nemôžeme len tak sypať. Ale dá sa na to zvyknúť. A ešte jedna vec - automatické zameriavanie. Áno, presne tak, stačí, keď sa nachádzam kurzorom len v blízkosti hlúčika monštier, a FoH sype sám od seba kým nie sú mŕtvi alebo nedôjde mana. Ale má to aj blbú stránku, ak chcem prebehnúť z bodu A do B, a v ceste je nejaká živá prekážka, tak po nej začne páliť. Treba si vypestovať odhad, kedy FoH začne strieľať. Najlepšie je v takom prípade prepnúť na druhý útok a prebehnúť. Lenže ani na 20 leveli nerobí dosť damage (675-725), takže do hry prichádza Convincion. Táto aura robí 2 dôležité veci, ktoré aj využijete: znižuje rezisty a defense potvor. To prvé treba pri FoH, oboje pre Vengeance. Neviem, či sa oplatí maxovať, lebo niekde som čítal, že normálnym potvorám znižuje rezisty len o 100%, čo sa dá dosiahnuť na slvl 15.
Ako som spomínal, FoH žerie veľa many, a tú treba dopĺňať. Je na to viac spôsobov: fľašky, Meditation a Redemption. Ja som sa rozhodol pre Redemption, lebo:
- doplňuje nielen manu, ale aj life, a to pomerne slušne. Na slvl 20 120 bodov jedného aj druhého z 1 zabitej potvory, pričom šanca na "vycucanie" je 85%.
- je to oveľa rýchlejšie ako Meditation, v priebehu troch sekúnd je život aj mana na max
Proti LI používam spomínaný Vengeance, čiže max.

Teda:
FoH 20
Vengeance 20
Convincion aspoň 15
Redemption 10+

Ostatné: Okrem skilov, ktoré potrebujem k hlavným útokom som ešte jeden bol dal aj do Salvation (rezisty sa vždy zídu) a aj Meditation (niekedy je treba mana, ale nie sú žiadne telá ani fľašky ani townportaly)

Ani na slvl 20 nie je damage FoH bohviečo, dá sa s tým zabíjať, ale aby som na Hell zabíjal každého parchanta na dve rany, tak to nie. Preto treba nahrabať nejaké +All skills, +Paladin skills a +Combat skills na veciach. Maximálna možná úroveň FoH je asi 20+6(scepter)+3(circlet)+3(amulet)+3(štít)+2(armor)+2(prstene)+10(charmy) = 49, čo robí damage okolo 2000, x2 s Convincion = 4000, s tým zabijem každú normálnu potvoru aj v 5. akte na hell jednou ranou. Ja som to dotiahol na slvl 30, ale normálne používam 27.

Výbava:

Zbraň 1
Jednoznačne scepter. Kúpiť na Nightmare nejaký s +3 to FoH nie je problém, ideálny by bol +3 to Combat skills, +3 to FoH. Dobrý je aj unique Divine Scepter Hand of Blessed Light (+2 Pala, +2 FoH)

Štít
Paladin má schopné štíty, kde sa dá nájsť plno rezistov, ale aj skily. Ja mám 2: jeden rezistový Rhyme a druhý +3 to Combat skills, striedam ich podľa potreby.

Zbraň 2
Na Vengeance treba zbraň s vysokou fyz. damage, ktorú potom skil premení na elementárnu. Dobré sú unikáty, hlavne Maces (nepotrebujú dexterity), ja používam Bloodtree Stump. S Vengeance je to 1468 - 2208, x2, to je už slušné.

Helma
Dá sa vygamblovať circlet s +3 to Combat skills, + nejaké rezisty a tak, pekný by bol aj Harlequins Crest, ja mám Coronet s +2 to Combat skills a nejaké all resistances. Dlho som používal runové slovo Lore

Amulet
To isté čo u helmy, super je Mara´s, ja mám len 1 to paladin skills, v krabici podľa potreby aj +100 to life, alebo amulet s teleportom.

Brnenie
Defense nie je treba, čiže hlavne + skilly, dobrý je Skin of the Vipermagi (super rezisty), alebo Guardian Angel, ak nie sú rezisty tak runové Smoke alebo Lionheart, ale naj je Naj. Mephisto mi daroval tento skvost: 1 to all skills, all resistances +25, 65 to life, a 45 damage taken goes to mana. Defence 800 síce nie je až tak treba, ale poteší, a stačí sila 79, super nie?

Rukavice
Nie sú až také podstatné, IAS sa môže hodiť pre Vengeance, dobré môžu byť caster, ale ja mám Sanders Taboo. Dobré môžu byť aj Frostburny, no ešte som ich nenašiel.

Topánky
Faster run/walk je dosť dôležitý, pretože nechceme, aby nás niekto chytil, Sanders Riprap 40% FRW je super.

Prstene
Kto má, nech používa Soje, alebo nejaké + mana + rezisty. Na prsteňoch mám +155 to mana a +10 to strength.

Opasok
Unikáty, alebo of the Whale, ja mám to druhé.

Charmy
Hlavne +mana, + life a kto potrebuje tak rezisty. Našiel som napr. Grand +58 to mana, alebo small +20 to life + 15 to mana.

Pomocníci
Ja som do 5. aktu na Hell používal paladina s Prayerom. V tom 5. akte už nevydržal ani 30 sekúnd, tak som bez pomocníka. S týmto sa obraciam na vás, čo by mohlo byť výhodné? Chcem vyskúšať rouge s +3 to skills, už mám Lore a Vipermagi, ešte nejaký luk.

Ako som hral
Zo začiatku to ide v pohode, nedával som do ničoho viac ako jeden bod a pomaly som sa prepracúval k levelu 30. Veľmi odporúčam dosiahnuť tento level už pri Diablovi, lebo ja som išiel naňho len na lvl 27, a párkrát som exol. (Zato som mu to vrátil aj s úrokmi na NM a Hell). Zvyšok normalu v pohodičke, po tridsiadke rozdelím našetrené body medzi FoH, Conv a Redem. Pokračujem s FoH. Podobne aj Nightmare, domaxoval som FoH, Conv na 15, Redemp na 10, a zvyšok do Vengeance. Naozaj tu skoro nič nerobilo problémy, všetko som z diaľky riešil nebeskou päsťou. Nahrabal som si nejaký MF, a z Mefista padali celkom dobré veci (vipermagi, duriels shell). Hell je už o niečom inom, už sa nájdu aj parchanti imúnni na blesky, a proti nim treba Vengeance. V 1. akte je to akurát zopár lučišníc a také niečo, druhý akt je v pohode, a Tombs of Tal Rasha sú super na levelovanie (plno undead). No, Duriel nie je až taká sranda, tam som hodil Vigor, utekal a pil fľašky kým neľahol. Ale tretí akt je humus. Tam je LI skoro všetko, najhorší sú flayeri, ak vás obkľúči nejakých 5+, tak je to death. Treba džungľou len prebehnúť, ale aj tak som tam párkrát zdochol. Councili sú v pohode, len jeden z nich bol LI, a nemal nič nebezpečné, tak som ho umlátil. Pri Mephistovi sú ale LI všetci, ja som to riešil teleportom. Mephisto sa dá, stačí sa uhýbať tým ľadovým guliam. 4. akt sa celkkom dal, zopár LI tam síce je, ale to bolo bez smrti. V 5. akte vo vonkajších lokáciách to išlo, ale v jaskyniach to bolo o krk, tie veľké hovädá s Frenzy robia dobrú damage. Jedine Glacial Trail bolo celkom ľahké. No a Ancienti... Len jeden z nich je vždy LI - Madawc (ten hádzač), treba si všetkých troch vygenerovať bez Extra Fast, bez Aury (maximálne tak Blessed Aim, lebo aj tak všetci majú chance to hit you 95%), a Madawc by nemal byť Extra Strong ani Cursed ani Mana Burn. Talic a Korlic skôr či neskôr padnú, ale na Madawca treba ísť s Vengeance. Problém je ten, že hodí 2-3 sekery a ste tuhí. Nakoniec som ho dostal taktikou 1 rana, beh, beh, beh, (doliečenie), beh, 1 rana, beh ... (a nehovorím, že som sa tou ranou aj trafil...). Pravda je, že som tam exol asi 20x. Je dobré si pred bojom na zem nadázdať Healing alebo Rejuvenation potions. No a Baal a jeho minioni sú v pohode. K Nihlathakovi len prebehnúť cez tie 2 veľké dungeony (plno LI), a o prípadné Corpse Explotion sa postará Redemption.

Ideálne miesta na levelovanie sú ako som spomínal Tombs of Tal rasha a Pindleskin + tí zombíci pred ním (cca milión exp), dá sa tam chodiť aj s MF výbavou a nachádzať fajn veci (už ste videli Rare Thunder Maul?)

Hodnotenie postavy: je to niečo iné, dá sa s tým prejsť hell aj bez twinkovania, bavil som sa pri ňom dobre.

Z diskuse ve foru:
Frederik
Convincion stačí mať na slvl 15, z vecmi bude aj viac, niektoré potvory majú aj obyčajné resisty... najviac(alebo najmenej) je -100 resist...
Uprasnenie: FoH sa dá vyhnať na slvl 50 - štít herald of zakarum
hmm, myslím, že bloodtree stump je najlepšia druhá zbraň, lepší by mohol byť len IK maul - majú crushing blow
pomocník - všimol som si, že problémy tomuto palovi robia snáď len rýchle potvorky, takže holy freeze desert pikeman alebo defiance
s dobrými vecami, ako sú 2x soj a k tomu frostburny stačí mať manu len na základe... ale to vedia asi všetci

frederik:
pomocník s defense zvyšuje od cca clvl 75. defense 3x, takže z 1000 ti vznikne 4000... zdá sa mi, že vydrží viac ako holy freezer, ešte to poskúšam...
ale holy freezer je ozaj lepší pre tento build, spomaľuje a to je to, čo ten pala potrebuje... ak je náhodou dead, tak sa dá poslúžiť vlastnou aurou holy freeze