DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

PvP - Přehled o PvP


Pro verzi 1.10 a obecně

Autor:Saesa
Úvod
Dost bylo žvástů o PvM a podobných s tím souvisejících nesmyslech, které z d2 dělaji nepoužitelnou hru. Ne, nebudu zde dělat kázání, ani nikoho přesvědčovat o tom, aby to nehrál. Můj cil je skromnějši a popravdě, mnohem realizovatelnější. Jde o to, ze bych vás rád přesvědčil, ze existuje i jiný způsob hrani než opakované zabíjeni příšer ve snaze si pro sebe utrhnout co největší kus expy. Ano, je jim onen zmiňovaný bájný PvP ( neboli Player vs Player ) system.

A co že to ten PvP vlastně je? V kostce by se dalo říci, že je to způsob hraní proti hráčům, tedy nikoliv jen proti příšerám. Nemyslim si, ze by byl tak oblíbený a rozšířený ( alespon ne v těch oficialnich - serioznich kruzich ), jak by mu příslušelo, nebot se dle mého skromného názoru jedná o to zdaleka nejlepší, co tahle hra přináší. Jedná se, tak jako v mnoha jiných hrách hraných po internetu, o zabiti spoluhráče na základě dodržení nějakých předem stanovených pravidel, která jsou jen tak pro zajímavost v současnosti maximálně funkční ( ted už ne, protože je 1.1 v oběhu ) a tak srozumitelné, že se jimi může řídit naprosto kdokoliv a PvP si může zahrát kdokoliv, kdo má nějaký základni počítač se sebehorši ošuntělou grafarnou a pokud možno připojeni na internet ( i když po siti můžete hrát také ). Jak vidite, těch nároků tedy neni mnoho.

Ne, vážně nepotřebujete super připojení, ve skutečnosti vám na PvP stačí modem a klidně i něco horšího ( jste-li schopni si to sehnat ) a taktéž nepotřebujete dobrou myš, kvalitni podložku, extra-modifikovanou klávesnici a dokonce se obejdete i bez zvuku. Řekněte, neni to kouzelne? Pro každou jinou hru, kde byste chtěli s někým jiným měřit síly byste potřebovali vše vypsané a ještě něco navíc. PvP má mnoho různých odvětví vycházejicich na základě postavy, kterou hrajete a nebo na základě jeji důležitosti ve hře.

Abyste mě chápali správně, uvedme si příklad. Přijdu první den na b.net, založím si účet, postavu - řekněme kouzelnici, přijdu na kanál, založím hru a budu bez věcí. Jistě, kdo by čekal, že bude mít hned inventář plný extra věcí, je na omylu. První, co budete zřejmě muset udělat, je dostat vaši postavu na nějaký solidnější lvl a pak začít nějakým způsobem hledat věci. Po určité době - ovšem neni podminkou, že se vám to vůbec za celou dobu hraní na b.netu povede - byste byli schopni sehnat si základní výbavu.

Řekněme pro kouzelnici na PvP by to bylo Vipermagi, Ocullus ( Wizardspike ), Frostburny ( Magefisty ), 2 soje, nějakej rare amu nebo Tal amu nebo Mara's caleidoscope, caster belt, Whistan's guard, eld runu, Harlequin Crest a Waterwalky. Pro socketovani do armoru, helmy, zbraně můžete dát nějaké laciné rare nebo magical jewely, připadně nějaké runy typu Jah. Nejzákladnější výbava, kterou jste schopni sehnat a už při ni se pokoušet alespoň o nějaké základy.

Po nějaké době zkoušeni a zjištováni ,že toho vlastně moc nemůžete zabít, by mohly vaše kroky směřovat na některou ze specializovaných pvp stránek, jako například euro-pvp.net, pvpeurope.net a jiné, kde byste zjistili z připravených tabulek něco málo o rychlosti sesíláni vašich kouzel, o faster o hit recovery, block rate apd. Při důkladnějším prozkoumáni byste zajisté také narazili na zajimavý jev v podobě všelijakých návodů, zaměřených více či méně na váš build.

Časem byste našli/vyměnili spoustu dalších věciček a trochu pocvičili s vaší postavou na takovou úroven, abyste zabijeli ty blbečky z public games raz dva - pak byste mohli s klidem v duši zabrouzdat na tyto stránky znovu a přihlásit se do jedné z evropských lig, kde byste mohli změřit sily s hráči, kteří hrajou, obecně se dá říci, jen PvP a vybavení svých postav věnuji dost času, takže vám nakopou zadek a vy to bud vzdáte a nebo vytrváte a časem nakopete VY zadky jim.

Tím vším jsem chtěl jen naznačit, že už od počátku byste se měli věnovat, zvlášt když s PvP začínáte, hraní pouze a výhradně jedné třídy postavy. Časem, až se vám do trochu dostane do krve, si můžete zakládat i jiné postavy a zkoušet jiné buildy - obecně však platí, že všechny buildy, které jakžtakž funguji už byly někým vymyšleny a zpracovány-rozpitvány pod drobnohledem.
Současné PvP
Vzhledem k tomu, ze v téhle malé republice, správně se domýšlíte, že mluvim o CR, není moc prostoru pro duely a s tim souvisejici turnaje ( jednak nejsou hráči, dvak ani zájem hráčů ), musime vycházet ze skutečnosti, ze jakási centrála duelů se nachází mimo nás. Je to smutné z několika důvodů:
1 Nikdo s námi do budoucna nemůže počítat na různé PvP turnaje
2 Nikdo nevi, že existujeme
3 A v neposledni řadě - čím méně nás bude, tim méně logicky můžeme zasahovat do PvP dění v Evropě. Ačkoliv to všechno zní stejně, je tam patrný rozdíl
PvP ligy
Duelliga ( DL )
PvP je v současnosti, ted myslím organizované PvP s pravidly, vedeno pod nekolika ligami. A ty největší a víceméně jediné zde uvedu. Oficiálně nejstarší a stále zachovaná je Duellliga dnes bych ji nazval snad až kultovni. Hádáte správně, že se jedná o německou ligu. Němci, ačkoliv tohle porovnáni nemám rád, je příliš obecné, mají valnou většinu neužitečných a špatných hráčů - vyplývá to z toho, že jich hraje velká masa. Ale na druhou se najdou skutečně velmi dobří jedinci, evropské špička - opět to vyplývá z jejich počtu, mj. Němci mají nejlepší 4vs4 týmy v Evropě, ale o tom až později. Stránka vedena relativně slušně, existuje zde možnost duelit ve dvou ligách - duellliga2 a 1, kde 1 je kvalitnější a je přístupná pouze těm, kdož se dostanou z dvojky. Kdybychom se měli zmiňovat o pravidlech - já osobně je nemám rád, protože s nimi mám neblahé zkušenosti z minulých let, ale duellliga je mnohými hráči hodnocena spíše pozitivně a vicemeně je brána v potaz jako hratelná liga.

The Art of War ( AoW )
Další z německých lig, tentokrát AoW Kvalitativně patří mezi ty hodně dobré, většina pravidel je dobře mířených, objevuji se tam pouze nedostatky v oblasti 1vs1 a některé zbrklosti v absorpcích. Obecně jde asi o nejmasověji hranou německou ligu. Na oficiálni stránce se mimo jiné nachází i forum, ohledně taktik postav, postav samotných a jejich tvorby, hrani, trade forum ( nejvetší v Evropě - ale vyžaduje aspoň trošku základni znalosti němčiny a angličtiny ) a tak dále.

Postreality
Tahle liga vznikla těsně po Duellize, je tedy prastará. Postreality vznikala za účasti mnoha hráčů, ne jen několika vyvolených, kteří se usnesli na pravidlech a přenesli je na stránky - byla tedy považována za velmi vybalancovanou a ještě navíc se na tvorbě se podilel Noz - známý to PvP hráč, jehož přítomností byla téměř zaručena kvalita. Tahle liga je již bohužel mrtvá, ale stále má webpage a forum v provozu. Moc lidi tam ovšem nečekejte :) Zajimavosti je, že zpočátku byla tahle komunita, potažmo liga, herni klan nekolika nadšenců PvP.

Euro-PvP
Euro-PvP je zřejmě nejhranější liga mimo území Německa, Rakouska a Svycarska. Vedena známými hráči, velmi dobře sepsaná pravidla - podle mě nejlepší v Evropě - a především snaha o jejich vylepšení na základě poznatků aktivních hráčů, tedy ne jako v DL, kde si musíte sehnat německý pas, abyste mohli něco dodat. Zdaleka největším kladem této ligy jsou také jeji turnaje - tedy vicemeně jejich kvality. Dostat se v pavouku do pozdějších fází turnaje je velmi obtížné a vyhrát mohou skutečně jen ti nejlepší.

PvPEurope
PvPEurope je zrejmě nejnovější liga, podilejí se na ní mnozí hráči, at už z Postreality nebo Euro-PvP. Pravidla poměrně jedlá, úroveň je dostačujicí, dobrá liga pro rozjezd, ovšem řekl bych, ze je poněkud otřesena verzi 1.10 jako my všichni :) Že by na tom byly ostatní ligy o moc lip, to si nemyslim. Současný status všech z nich je closed.

TAV tournaments
Portugalská liga, která ovšem nepatří mezi nijak kvalitni nebo nějak hrané. Osobně bych řekl, ze slouží pouze pro několik málo Spanelu/Portugalcu, kteří mezi sebou hraji podle svých, nutno podotknout, velmi originalnich pravidel.

Jak jsem již napsal na začátku, zdaleka nejpodstatnější pro PvP jsou věci. Můžete mít sebelepší skill ( neboli schopnost hrani - předvídání reakcí soupeřů, prostorovou představivost u kouzelnice, správný timing útoku, využiti všech dostupných použitelných skillů a jejich kombinaci ) a nebudete schopni porazit bohaté ( a věřte mi, ze dobří PvP hráči jsou hodně "bohati" ) borce z nejzapadlejších míst Evropy.
Rozdělení duelů podle počtu hráčů:
Nejsnadnější diferenciace bude zřejmě na hráče 1v1, 2v2, 3v3 a 4v4. Valná většina soutěží podporuje všechny tyto druhy duelů, největší prestiž však poskytuji 1v1 a 4v4 turnaje. V úvodu jsem naznačil, že by se každý hráč měl specializovat pouze na jednu postavu. To je například v 4v4 duelech naprostou, skoro bych řekl, povinností. Nepředpokládá se totiž, ze by se tým dokázal sehrát při větším počtu hráčů-postav. Už tak je to dost komplikované a málokterý tým má skutečně dobrou tým play. Ve skutečnosti ji má jen pár v Evropě a to těch několik málo německých.
Taktika
Něco málo k taktice.. nejsem si jistý, že všichni pochopí, oč mi půjde, ale pokusím se to vysvětlit srozumitelně. Taktika zde hraje kličovou úlohu - nemusím snad připomínat, ze nebýt dobrých pohybů, útočných formací, různých druhů úniku a úhybu, by se PvP hrálo staticky a každý by si vytvořil postavu s mass damage a pak jen sledoval, jak hráč potupně - aniž by se jakkoliv bránil - umirá.

Před každým duelem je dobře vědět, proti komu stojíte. Když postavu/hráče neznáte, nejdříve si samozřejmě všimnete jeho characteru a pak jeho levlu. Podle toho už můžete vytvořit základní taktiku a zvolit věci, které přísluší duelu s tou kterou postavou. Dnes už by někoho jen stěží překvapil klasický tweaker barb build a nebo klasická amazona, kterak v jedné ruce drsný luk a na switchi ethereal titany s nějakým solidním štítem. Ale v době, kdy PvP začínalo, všichni experimentovali se svými charactery. Určitě to byl prvotni základ pro vytvořeni pravidel a nějakého vybalancování v rámci PvP. Ostatně, není to tak dávno, co se začaly množit herní ligy. Před verzí 1.08 skoro nic neexistovalo - ne snad, že by PvP bylo méně pritažlivé, ale proto, že jednoduše nebyl dostatek lidi, kteří by jej hráli. Ale existovalo něco, co dnes už jen těžko. Neuvěřitelně vyrovnané PvP založené čistě jen na hráčových dovednostech ( samozřejmě, roli hraje ping, fps a jiné parametry, ovšem věci neznamenaly skoro nic - jednak si je skoro každý, kdo měl chut do PvP, mohl ziskat a dvak neexistovaly tak overpowered předměty a nestalo se, že by se bannovaly věci v ligách jen proto, že mají knocback atp. ) to bylo ve verzi 1.06. Zkrátka bylo o mnoho obtižnější hrát si na PWN TEH ALL.
Ranná 1.08 naproti tomu prinášela přesný opak - neuvěřitelný počet slow položek na věcech, piercu atp. Neuvěřitelný počet burizonek v hrách - obávám se, že jsem neviděl jinou amu než tu s burizou~ a další další.

Týmy, hrajici například 4v4 duely, se museji domlouvat a připravovat na soupeře dost důsledně. Musí znát každého hráče/jednotlivce, jejich přednosti a slabiny ( ty využít proti nim ) a samozřejmě i tým jako celek a jejich teamplay. Kolikrát se stane, že potkáte super vybavené hráče, kteří hrajou v tzv. warteamu ( tzn. tým určený pro 4v4,3v3 atp. speciální kombinace postav, u kterých je zjištěno, že dokáží pospolu spolehlivě zabíjet ) ale třeba jen na úrovni zaheslovaných treningových her od Duelligy a i když jsou ti hráči po stránce věci vybaveni dobře, nedokážou spolu nic uhrát - neznaji se a nedokáží spolupracovat.