DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Kouzelnice: Blaze sorcka od Sue

pro verzi 1.09

autor: SuE

Pokud máte rádi rychlost a nebezpečí je vaším živlem, založte si sorcku specializovanou na Blaze.

Nalákala mě na to diskuse na Lurekerlounge .Protože i moje sorcka byla inspirovaná touto diskusí, většina toho, co zde budu popisovat, tam najdete.

Blazenka skončila hell na levlu 68, všechny questy kromě Nithalaka splněné (na toho kašlu ze zásady, protože mám deprese z těch textur na chodbách). Pokud bych nezačala s thunderstormem, kvůli kterému jsem trošku hrabala levly na NM, tak to klidně skončila na levlu 60.

Stats :
Síla na nošení věcí, mám asi 80, s věcma 103, stačilo by i míň.
Dex nic (lze sice zvažovat blokování ale u sorcky je dost pomalá animace, asi by docházelo k block locku tam, kde to normálně probíhá, protože má dost života, takže nedochází k animaci hit recovery (vzpamatování po zásahu) a dopíjí flaškama). Taky by bylo méně bodíků do života.
Energie: technicky by se tu nemuselo dát nic, pokud víte, že na hell budete mít věci na zvýšení many. Blaze je velmi nenáročné na manu a až na hell potřebujete druhé kouzlo - pokud by to byl thunderstorm, nemáte opět problém ale na Frozen orb nebo Blizzard aspoň 400-600 many potřebujete. Pokud máte extrémně málo many (pod 400) tak je na zvážení, zda na Hell používat Energy shield, protože o většinu many přijdete jedním úderem a nezbývá na teleport nebo kouzlení ..Dostačující je 400-600 many na FO a nízký ES. Na to stačí základ, charmy, soketnuté safíry a třeba Frostburny. Já jsem do many asi 20 -30 bodíků dala, ale ted vidím, že jsem nemusela.
Vitalita: zbytek. Snažte se o co nejvíc života, 800 je slušné pro Hell, nad 1000 by bylo lepší.
Skily:
Blaze : max bez diskuse
Fire mastery : max bez diskuse
Warmth1 +skily z věcí kvůli druhému kouzlu.
Firewall: nepovinné ale doporučuji 1-2 a +skily z věcí. Na stacionární bossy, s maxnutým fire mastery dělá okolo 700-800 damage/sec , což je použitelné i na Hell, i když tam už jen výjimečně. Hlavně se hodí na normal, na stacionární potvory, když ještě nic jiného nemáte.
Kouzlo z druhé větve:
je to na vás. Bývá to thunderstorm/light mastery nebo frozen orb nebo blizzard. Ostatní blesková kouzla jsou dost náročná na manu a tu vy mít nebudete.
Takže: Frozen orb aspoň 15 nebo max + 1 bod v cold mastery
Nebo : Blizzard aspoň 15 nebo max +1 bod v cold mastery
Nebo: Thunderstorm max + Light mastery co nejvýš (nebo můžete začít thunderstorm poté co skončíte s chladovým kouzlem)
Teleport 1
Energy shield: 1 +věci, nepřežeňte to, máte málo many. Optimální ES si lze spočítat, viz tipy a triky.
Frozen nebo shiver armor 1 bod (a dále jak libo)
Static field 1-5 bodů (s věcma) - oceníte na bossy .

Jak to mám já : (s +skilama z chromatic ire): blaze 20+3/FM 20+4, Firewall 3+3, FO 12+3/CM 1+4, , teleport 1+3, ES 1+3, Froz.armor 1+3, Warmth 3+3, a začala jsem TS 3+3/LM 1+4

Výbava:
Na začátku se snažte koupit/najít 2 dírovou tyčku, co přidává aspoň 2 k blaze a co nejdřív složte runové slovo Leaf. Ten nákup se nemusí podařit hned , vracela jsem se k Akaře a Drogmanovi ještě ze 3.aktu. Nebo sežeňte tyčku nebo orb, které přidávají aspoň +3 do fire skills. Nepoužívejte Oculus. Ta vlastnost teleportace by vám pěkně lezla na nervy, i když to záleží na použité strategii (viz dále). Já používala Chromatic Ire.

Nebudu dál rozepisovat výbavu, spíš jen vlastnosti, které byste měli na věcech mít:

-Zrychlení chůze/běhu - hledejte na botách , charmech, brnění stealth. Aspoň 40-50%, 80% by bylo lepší.
-Fast hit recovery (zotavení po úderu) budete dostávat rány , tomu se nevyhnete, jak budete probíhat okolo a skrz tlupy. Snažte se získat z věcí a charmů na 39% rychlejší hit recovery (viz tipy a triky)
-Źivoty -charmy, věci co přidávají life a vitalitu
-Cannot be frozen(nelze zmrazit) - musíte být rychlí - brnění Duriels shell , opasek ze sady Death nebo raven frost, štít s runovým slovem Rhyme. Pokud nemáte, tak aspoň poloviční dobu zmrazení (Half freeze duration).
-Resisty: lightning a fire co nejvýš, aby vás zásahy od plivačů a vrhačů kouzel nedostávaly do hit recovery, když běžíte. Jed lečte lahvičkami. Cold aspoň v plusu pokud nemáte cannot be frozen. Pokud používáte jednoruční hulku, tak zvažte diamant do štítu nebo Rhyme nebo ancients pledge. Volte lehké štíty.
-Redukce damage: snažte se něco sehnat - rockstopper, vampire gaze, string of ears, shaftstop … jo neklame vás zrak, budete probíhat tlupama potvor a ty se vás budou snažit zabít. Snažte se minimalizovat škodu. Stormshield chce moc velkou sílu, chybělo by vám života, pokud nemáte kupu charmů na životy. Cílem je snížit utrpěnou škodu tak, abyste se nedostávali příliš často do hit recovery.
-Damage goes to mana - aspoň trošku, ať se můžete teleportovat pryč z obklíčení, když vám spadne ES do nuly.
-Věci na +skily. Nejsou až tak moc nezbytné, pokud hrajete solo, dojela jsem Hell jen s +3 skily z chromatic ire bez větších problémů.
-Defense: to je problematické, hodila by se ale težké brnění zpomaluje , takže lehké brnění s co největší defense - great hauberk ale vyžaduje sílu 118..je to otázka, zda to stojí za to, myslím, že ani ne.

Jak funguje blaze.
V podstatě je to firewall, který tvoříte za sebou. Damage je charakterizována škodou způsobenou za sekundu a s počtem investovaných bodů vzrůstá. Vzrůstá i doba trvání plamenů a doba, po kterou blaze funguje, než ho musíte vyvolat znova. Damage na té úrovni okolo 23/23 (blaze/FM) kterou mám, a která je dosažitelná velmi snadno, je okolo 1000 za sekundu. Stejnou škodu působí firewall už na 8 levlu, takže v tomto srovnání se blaze jeví jako nepříliš účinné kouzlo. Je to trvání, doba působení, které z něho činí nástroj masového vraždění. Nikdy se vám nepodaří udržet pohybující se cíle ve firewalu tak dlouho, jako se vám to podaří u blaze, pokud vás pronásledují v ohnivé stopě. Blaze se navíc skládá, takže pokud se několikrát vrátíte tam a zpátky, škoda se sčítá.
Z toho vyplývají dvě základní a zcela odlišné taktiky.

Taktika rovné stopy,
kdy se ženete stále vpřed, probíháte tlupami, a oni se houfují za vámi. Když dorazíte na konec rovného úseku, můžete se otočit a běžet zpátky, vyhnout se jim krátkým obloučkem a vrátit se zpátky do stopy, nebo uhnout kolmo nebo po šikmo zpátky a proběhnout třeba pláň cik cak. Když se nevracíte, všechny předměty, které případně vypadly, jsou ztraceny. Jste pak sice chudí ale hra postupuje neuvěřitelně rychle dopředu. Prostě běžíte a potvory za vámi opuštěně umírají.

Aby tohle fungovalo, stopa musí být ROVNÁ a dostatečně dlouhá. Varianta je, že na konci se trošku vrátíte až k dobíhajícím potvorám a zase znova utíkáte ve stopě, čímž ztrojnásobíte damage

Pokud jste v dungeonu , volte nejkratší cestu do zatáčky, vždy těsně okolo rohu, pak vás potvory budou následovat ve stopě..

Při této taktice máte problém s potvorama, které se moc nehýbou. Pokud vám nestojí v cestě, nezdržujte se s nimi, je dost jiných blbců, které nalákáte na barbeque. Pokud stojí v cestě, musíte použít jiné kouzlo, protože blaze jim pod nohy nehodíte. Na normal jsem používala Firewall, na hell Frozen orb ale pokud byla potvora imunní na chlad, opakovaný Firewall ji při troše trpělivosti dostal taky (na levlu 5-6 a namax FM dělá škodu okolo 800 a protože jde o potvoru, která se nehýbá, nic nepřijde nazmar)

Vedete poněkud nebezpečný život, protože tlupy musíte proběhnout, abyste si nezalomili stopu a abyste je nalákali za sebe. Platí zde všechny požadavky na věci a hlavně vysoká vitalita, uvedené výše. Počítejte s tím, že budete dostávat na budku a musíte pít flašky, musíte mít rychlejší hit recovery a měli byste být dost rychlí, abyste stihli utéct, než se všichni vzpamatují

Při tomto stylu hry nemá smysl používat pomocníka, protože si většinou stoupnou mimo stopu a potvory vybočují (dělá to bohužel i rogue z prvního aktu.). Nepotřebujete pomocníka aby potvory vázal na sebe, potřebujete, aby běžely za vámi.

Taktika lákání:
Druhou techniku, kterou jsem já příliš nepoužívala, nastínil Trmi v diskusi na bonuswebu .
Dovolím si citovat :
"Jen mi pripadalo lepsi, nez behat rovne, hodne klickovat a delat takova urodna ohniva policka. I sem s ni hledal, ale to pravda vetsinou oddrel Thunder Storm nebo Blizzard. Vetsina bossu se nakonec pohne tak jsem vzdycky udelal policko stoupnul si doprostred a cekal, taktne ustupoval a policko presouval, ale kdyz se mrsky hybat nechteji muzes kolem pobihat jak chces a ono nic. Manove narocna nebyla, vlastne vubec, myslim ze do many jsem toho opravdu moc nedal. jeste se mi perfektne osvedcil paladinek s Holy Freeze, ten snad byl pro tuhle sorcku specialne zarazen. ) "

Jak jsem to hrála:
Až do levlu 12 to odstřílela dlouhým lukem, který jsem koupila u Gheeda, pak jsem jí pořídila hůlku +2blaze a začala kariéru pyromanky. Od této chvíle běhala jako by jí hořelo za…
Postupně jsem střídavě přidávala do Blaze a propracovávala si cestu k FO. S tyčkou Leaf jsem vystačila dost dlouho a do konce NM jsem zvýšila FO na 12 bodů, pak jsem přešla na chromatic ire, domaxovala jsem blaze, a začala dávat body do fire mastery.

Hned od začátku musíte mít aspoň na nízké úrovni firewall nebo používat některé ledové kouzlo, protože bez toho se nedají třeba proběhnout maggot lair ani hrobky - je tam spousta potvor, co se nechtějí hnout a stojí v cestě. Dokud jsem ho neměla, pomáhala jsem si pořád lukem + ledové kouzlo.

Celou hru až na konec NM jsem hrála většinou na pl 3, ale na Hell jsem slevila na players 1, protože na více hráčovou hru by bylo potřeba více +skilů aby to netrvalo tak dlouho, a aby se potvory stačily ve stopě usmažit, než blaze skončí.

Je to extrémně rychlá hra, akorát když pak podlehnete adrenalínu a dostanete se třeba na konec chodby do tlupy a obklíčení, tak buď teleport nebo FO a nebo ESC..jinak potupná smrt...a pokud nemáte odkrytou mapu, stává se to v dungeonech docela často . Tam je možná lepší pomalý postup s FO a firewalem. NM měla hotové asi na 54 levlu, dost jsem expovala před NM ancikama , celkem zbytečně jak se ukázalo ). Na hell jsem šla na 59 levlu

Duriel je s blaze procházka na všech úrovních.
Hell Mefista jsem dostala nakonec špinavým moat trikem a upižlala ho asi za 5 minut svým firewalem na 5 levlu, (moat trik je technika jak bezpečně zabít Mefa se sorckou, asi ji většinou znáte, pokud ne, zde je moje varianta: teleportnete se k němu, vylákáte ho na ten ostrůvek co se s ním odchází pryč, teleportujete se na bok kousek nad vchod k tomu levému koncilovi, tak abyste viděli jen kus jeho noh, to je bezpečná vzdálenost, kdy už na vás neútočí, a můžete ho smažit firewalem. Pokud jste předtím nezabili koncily okolo, nepoužívejte FO nebo je nastartujete a začnou plivat hydry. Mef tam pobíhá jako vyplašená slepice ale z můstku se nehne).
Diablo se usmažil taky sám a ancienti běhali za sorckou po ohnivé cestičce až do potupné smrti upečením. Toho co byl fire imune, jsem pak dostala přes FO, a to byla asi nejtěžší část, ale už byl sám…
Baala jsem na blaze moc nenalákala, takže nakonec umrzl.

Fire imune na Hell: řešila jsem to většinou tak, že pokud jsem je nemusela zabít a nebránili v cestě, tak jsem je ignorovala. Jinak FO a běhat okolo, případně teleport. Teleport jsem opravdu používala dost vyjímečně, zaprvé to moc neumím (asi proto jsou všechny moje sorcky takové divné) za druhé, to běhání byl už tak zafixovaný zvyk a rychlost běhu byla tak dobrá, že i s FO jsem stíhala uhýbat pěšky.

Problém je energy shield. Protože má dost málo many, občas 1 hit stačí , aby neměla nic. Ono to u blaze moc nevadí, kdybyste jeli jen na to, tak stačí naprostý základ, ale pokud si naběhnete zrovna mezi fire imune... Váhám, jestli ho mám používat a dopíjet manu nebo radši životy.. a rozhoduju se podle momentální zásoby manových flašek. Počítejte s tím, že budete dostávat rány a že musíte pít, většinou stačí červené flašky ale nemůžete do další tlupy naběhnout s půlkou života.

Do party to moc není, všem utečete.. Takže spíš na solo.

A ještě tip od Petera z téže diskuse:
"Ale inak je Blaze skvelý skill na LE-bossov - urobíš si ohnivú cestičku a utekáš pred ním až kým nemáš náskok asi 1/2 obrazovky, potom ťa blesky nezasahujú a boss sa sám uškvarí"

pokud si budete chtít Blaženku vyzkoušet, měli byste ji brzy najít v downloadech postav.