DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Enchantress


pro verzi 1.10

Autor: MongoJerry
Překlad s laskavým svolením autora, z 1.10 ENCHANTRESS GUIDE v 1.01

Pro ty, co vůbec netuší, co je enchant. Enchant je dovednost (skill) kouzelnice, která umožňuje přidat ohnivou škodu na zbraň kouzelnice nebo členů party. Aby se škoda uplatnila, musí dojít k fyzickému útoku. Kouzelnice tedy musí svou zbraní provést normální fyzický útok - zasáhnout nepřítele očarovaným mečem nebo vystřelit z luku apod. Enchant má synergii ve warmth a je ovlivňován i fire mastery. Enchant přidává kouzelnici kromě ohně rovněž attack rating, čímž se zvyšuje šance na zásah nepřítele.

1.10 ENCHANTRESS GUIDE v 1.01

Od chvíle, kdy vyšlo diablo 2 jsem byl okouzlen myšlenkou skillu (dovednosti) Enchant. Vždy jsem chtěl udělat kouzelnici zaměřenou na tento skill, která posiluje partu a pak skočí doprostřed vřavy a začne vlastnoručně likvidovat nepřátele. Bohužel byl Enchant silně poddimenzován, zvláště ve srovnání se skily pro partu, které mohly nabídnout jiné postavy.

Avšak v patchi 1.10 se dramaticky zvýšila síla skillu Enchant a to vedlo mnohé k experimentování, aby zjistili, jak hrát efektivně Enchantress. Zkoušel jsem to a naposal jsem i příběh o dobrodružství bojové enchantress -Griselda, the Realistic Fighter Mage, ve verzi 1.10beta. Naslouchal jsem i myšlenkám a zkušenostem ostatních, kteří zkoušeli různé druhy enchantress a dospěli jsme ke shodě o životaschopnosti některých buildů. Vypadá to, že ačkoliv je enchantress jako solo postava v Hell relativně slabá, může být jednou z nejsilnějších postav v partě. Tent návod má hráčům ukázat základy pro jejich vlastní enchantress.
Obsah

A. Nedokumentované vlastnosti hry důležité pro enchantress

1. Ačkoli to je v popisu skillu, není žádná 1/3 penalizace pro dálkové útoky s Enchant. Takže multizonka dostává stejný přídavek ke škodě jako třeba barbar s whirlwindem

2. Když sama enchantress bojuje nablízko, např s mečem, je její enchant násoben extra faktorem z jejího mastery (mistrovství ohně). Takže vezměme škodu Enchant zobrazenou v okně skillu (která již byla pronásobena jedním faktorem mastery) a pronásobíme to znovu dalším faktorem mastery, které má enchantress v okamžiku útoku. Tím zjistíme, jakou škodu by enchantress udělala. Snadno to uvidíte, protože obrazovka postavy (po stisku písmena C) zobrazuje tu škodu pro útok nablízko správně. Ohnivá škoda přidaná enchantem na zbraň kouzelnice se vypočítá podle následujícího vzorce:

(Základní škody Enchant) * (Warmth synergie) * (Fire Mastery v okamžiku volání skilu) * (Fire Mastery v okamžiku úderu)

3. Když však enchantress použije dálkový útok (luk, oštěpy), neobdrží tento extra bonus z Fire mastery. Zde obrazovka postavy (LCS neboli Lying character screen) neukazuje správně. Dostane jen přímou škodu z Enchant, takže ve skutečnosti dělá menší škodu, než ukazuje obrazovka. Škoda z enchant pro dálkové útoky se tedy počítá takto:

(Základní škody Enchant) * (Warmth synergie) * (Fire Mastery v okamžiku volání skillu)

4. Enchant se však přenáší explozemi z explosive bolts a arrows (výbušné šipky a šípy), pokud je vystřelí enchantress. (a totéž předpokládám u ostatních postav, pokud použijí normální útok). Explosivní složka škody vždy zasáhne nepřítelea jestliže zasáhne i fyzický šíp, je to, jakoby enchantress zasáhla nepřítele enchantem dvakrát. Jestliže používá luk/kuši s pierce (průnik), může být cíl zasažen ještě explozemi iniciovanými následujícími zásahy dalších potvor nebo nárazem šípu do zdi. Pozn: Exploze z šípů, které vystřelí rogue (pomocnice z , 1.aktu) nenesou enchant. Nemůžete tedy dát rogue luk Kuko shakaku a očekávat plošný účinek kouzla.

5. Elementální mastery kouzelnice ovlivňují příslušnou elementální škodu, která je na výbavě nebo zbrani (při fyzickém útoku). Tak kouzelnice s levlem (úrovní) 20 Lightning mastery (mistrovství blesku), které dává bonus 278% k bleskové škodě, která má charm s 1-20 bleskové škody, bude dělat skutečnou bleskovou škodu 4-76. Věci, které přidávají oheň, budou mít škodu zvýšenou bonusem z Fire mastery, a věci s chladovou škodou budou mít užitek z Cold mastery, které snižuje resistenci cíle proti chladu.

6. Enchant funguje s assančinými kopy, ačkoli to obrazovka neukazuje. Jestli to chcete zkusit, očarujte enchantem assku na levlu 5 a ta zabije blood raven jedním kopem ve hře s 8 hráči.

Výše uvedených 6 bodů jsou pravděpodobně zamýšlené vlastnosti hry. Jediný bug je zde v některých případech chybné zobrazování škody na obrazovce postavy a zastaralá informace o třetinovém snížení škody u dálkových útoků.

7. Jediný skutečný bug, který ovlivňuje enchantress je, že Energy shield (energetický štít) funguje před resistencemi. To způsobuje, že kouzelnice ztratí téměř okamžitě manu, když je zasažena nějakým elementálním útokem. To také znamená, že kouzelnice nejen není moc dobře chráněna svým energy shieldem ale také zůstane bez many, která by jí umožnila teleport do bezpečí, což může být v těžkém boji kritický okamžik. Dokud tento bug nebude opraven, doporučuji, aby enchantress nepoužívala energy shield.
Ale ani potom nedoporučuji dát více než 1 bod do energy shieldu a telekineze. Bylo napsáno dost dezinformací o tom, že když má kouzelnice ty správné "top" věci a hodně bodů v telekinezi a ES, je prakticky nezranitelná. Nebudu zabíhat do detailů, které jdou nad rámec tohoto návodu, ale zkoušel jsem to počítat různými způsoby a vychází z toho, že taoto myšlenka je zcela špatná. Většina lidí, kteří tohle navrhují, buď nerozumí mechanismu hry nebo matematice nebo obojímu.
nahoru

B. Použití Enchant v partě

Ačkoliv enchantress a její pomocník mohou dělat slušnou škodu sami o sobě, enchantress skutečně zazáří až v partě. Může přidat každému členu party až 1500 ohně na až 15 minut a to jen s normální výbavou (popsáno níže). Ty, které mají "uber" výbavu, mohou přidávat ještě více škody. To je 1500 ohnivé škody na zbraň každého člena party, pomocníky a vyvolné tvory. Multizonky, strafezonky (amazonky s střílející mnoho šípů najednou ), assky s blade fury, nekrové s kostrami jsou pak obzvlášť smrtící. Ve velké partě pak enchantress přidá desítky tisíc bodů ohnivé škody, kterou parta dělá za sekundu bez toho,aby musela zvednout vlastní zbraň.

Zde je několik tipů, aby enchant v partě byl zábavnější a efektivnější.

1. Ačkoliv nemůžete očarovat hráče ve městě (hra si myslí, že chcete s nimi obchodovat), můžete očarovat jejich vyvolané tvory. Ve hře jsou vždy přestávky, kdy se hráči shromáždí ve městě. To je ta správná chvíle pro nasazení výbavy s +skily, která zvyšuje enchant. A obzvláště dobrá chvíle pro očarování nekrových koster, protože ve městě je jeden z mála okamžiků, kdy je nekro v klidu dost dlouho na to, abyste stihli očarovat všechny kostry. Když se pak parta znova vydá do boje, snažte se být mezi prvními, kdo vezme waypoint nebo portál u cíle a očarovávejte členy party jak přicházejí. Tímhle způsobem můžete rychle očarovat spoluhráče, přehodit si věci z +skilové výbavy na bojovou a jít dál s partou bez starostí, na koho jste zapomněli.

2. Hráči a pomocníci by měli dostat co největší Enchant ale křehcí vyvolaní tvorové nemusí mít enchant z +skilové výbavy. Někteří vyvolaní tvorové jako iron golem, shadow master a kostry trvají déle měli by dostávat plný enchant. Rozhodnutí, zda přepínat na +skilovou výbavu kvůli nim pro jiné druhy golemů, valkyrie, grizzly a vlky záleží na stylu hry toho, kdo je vyvolává. Někteří hráči je vyvolávají často, aby je dostali na správné místo. V tom případě stačí normální Enchant z bojové výbavy. Ale jestli že ten hráč spíše nechává ty vyvolané tvory ve hře přežívat z boje do boje, potom by mohlo stát za to, dát jim plný enchant. Revivové zmizí po 3 minutách a nekrové je většinou nahrazují dlouho před tím, takže jim dávám jen ten enchant, který právě mám

3. Nekrové mají rádi, když dáte jejich tvorům enchant ale může to být obtížné. Jak kostry tak revivové se neustále pohybují okolo takže je skoro nemožné zachytit je všechny. Nestresujte se tím. Dejte občas enchant co největšímu počtu z nich a nechte to být. Možná si dejte víc záležet před hlavním bojem (s bossy nebo ancienty apod)

4. Enchant na nižším levlu skilu nemůže přepsat enchant na vyšším levlu. To je samozřejmě dobře ale měli byste zvážit, zda budete brát skill shrine (svatyně, které přidávají dovednosti). Když vezmete skill shrine, váš enchant se významně zvýší ale něco to stojí. Jak s ním očarujete partu, nebudete moci ho obnovit, dokud úplně nevyprší (leda byste našli další skill shrine). To znamená, že někdy v budoucnu všem náhle vyprší enchant. Chzcete, aby se to stalo uprostřed kruté bitvy? Osobně jsem přestal brát z tohoto důvodu skill shrine ale volba je na vás.

5. Enchantress je pomáhá velmi vylepšovat postavy - twink. Můžete dát enchant postavám na nízkém levlu v aktu 1, které bojují proti Andariel a uvidíte, že ji sundají na 2 rány. Nejlepší na tom je, že postavy na nízkém levlu budou moci samy zabíjet a vy můžete jít pryč a nechat jim všechny zkušenosti. To sice není nic, co bych obecně doporučoval, ale je to zřejmé využití enchantress, takže žádný návod na enchantress by bez této zmínky nebyl kompletní. Napřed se ale hráčů na nízkém levlu zeptejte, jestli enchant chtějí, někteří raději hrají hru tak, jak by se to hrát mělo.
nahoru

C. Základní build a výbava

Přidělení bodů do skilů (dovedností)
Prvních 65 bodů přidělují všechny enchantress zhruba stejně - max Enchant, Warmth, Fire mastery, 1 bod do Telekineze, Teleportu a možná 1 bod do Frozen Armor. Obvykle na začátku dávám body do Warmth, pak od levlu 18 postavy do Enchant. Na levlu 30 dám 1 bod do Fire mastery a pokračuji v Enchant, Warmth a pak Fire mastery dokud nejsou na maximu. Enchantress se liší v přidělování dalších skill bodů. Tyto možnosti budou vysvětleny později.
Hra se životem.
Když jsem poprvé vydal hrubý nástin tohoto návodu, dostal jsem několik zpráv od čtenářů, že "četl jsem tvůj návod, udělal jsem si enchantress a bylo to skvělé ale teď pořád umírám, co dělám špatně?" Žádal jsem je, aby popsali svou výbavu a dostal jsem popis těch nejlepších věcí ve hře, o kterých mohu jen snít. Byl jsem zmaten, jak někdo s takovou výbavou může tak často umírat, a ptal jsem se, kolik mají životů. Neměnně jsem dostával odpověď, že okolo 500. Na to číslo jsem mohl jen zmateně zírat. Protože hraji výlučně hardcore na vytáčeném připojení, je potřeba životů ve mně tak pevně vryta, že jsem nikdy necítil nutnost to v raných verzích návodu zmiňovat.

Enchantress by měla usilovat o věci s +life, protože dostává jen velmi málo života z bodů investovaných do vitality. To je dvojnásob pravda pro melee enchantress (bojující zbraní nablízko), které jsou v nebezpečí zásahu mnohem častěji a musí dát hodně bodů do dexterity (obratnosti), aby dosahovaly maxima blokování. Měly by usilovat o tolik charmů s +life, kolik se dá rozumně dát do inventáře. Perfekt rubíny soketnuté (vložené) do brnění nebo helmy mohou být požehnáním pro enchantress strádající nedostatkem životů. Také platí, že jen proto, že věc má "jméno" a je oceňována jinými melee postavami neznamená nutně, že to je dobrá věc pro enchantress. Např. když máte jen 500 života, co bude lepší opasek: String of ears nebo modrý plated belt s +100 životy, který můžete koupit od Larzuka? Podívejme se na to.. můžete nosit věc, která bude redukovat fyzickou škodu o 10-15% nebo věc, která přidá 20% k vašim životům - něco, co bude efektivní proti všem druhům škody. Navíc když obchodujete déle, můžete koupit modrý Plated belt +100life s nějakým druhem resistence. Najednou tyhle magické "šmejdy" z obchodu nevypadají tak špatně, že?

Tohle jsou věci, které byste měli zvažovat, když se rozhodujete, jak vybavíte svou enchantress. Věci, které se hodí barbarům nemusí být moc dobré pro enchantress, pokud znamenají, že obětujete značnou část života. Na druhou stranu, věc jako je String of ears může být pro ni užitečná, pokud má životů dost.

Jiné efektivní způsoby, jak zvýšit počet životů jsou: 1. Udělat zbraň "call to arms" (runové slovo) a mít ji jako záložní pro volání nízkoúrovňového battle orders. 2. Vždy být v partě s barbarem s vysokým Battle orders nebo s druidem s Oak sage.

Kolik života byste měli mít. Osobně bych neuvažoval o tom, vkročit na Hell s životy pod 900 a obecně bych se snažil o aspoň 1000, a to za předpokladu, že mám max resisty, nějakou redukci magické škody a spoustu další obranné výbavy
nahoru
Věci s +skily (zvyšující dovednosti)
Kromě obvyklého zabezpečení resistů, redukce škody, životů a blokování, by se enchantress měla tvrdě zaměřit na získání výbavy s +skilly, zvláště výbavy, která zvyšuje větev fire skillů. +fire skilly zvyšují jak enchant, tak fire mastery a dokonce i jen jeden extra bod může mít dramatický účinek na sílu enchantu. Např, moje současná hardcore ladder enchantress má ohnivou škodu 1144-1400, když nenosí helmu s runovým slovem "Lore", které dává +1 all skills, a 1253-1524, když ji nosí. To je zvýšení ohnivé škody o 100 na každém úderu, kterým zasáhnou členové party a pomocníci..

Krásná věc na enchantu je, že je to kouzlo "vykouzli a zapomeň", které trvá dlouhou dobu. To znamená, že si můžete nasadit +skillovou "volací" výbavu, zakouzlit enchant na bojující členy party a vyvolané tvory, a pak přepnout na bojovou výbavu. Je na jednotlivém hráči, jak se rozhodne, kdy už je přehazování výbavy moc otravné. (např já přehazuji amulet a helmu, když volám enchant na členy party a pomocníky, ale další výbavu už bych nepřehazoval )

Tak jaká je dobrá výbava s +skilly? Jsou tu věci, o kterých asi každý ví - Bul-Kathos rings, SOJ's, Mara's Kaleidoscope, 'Chains of Honor' armor. Jenže získat tyhle věci na ladderu na realmu je mimo možnosti pro většiny hráčů. Takže místo toho je tu seznam snadněji dosažitelných věcí, které rychle vylepší váš enchant.

1. Nejsnadnější a nejlevnější způsob je s runovým slovem "Leaf" v tyči, které vyžaduje jen runy Tir + Ral a dává vám automaticky +3 fire skills. Používejte tuto zbraň jako záložní a přepněte na ni, když očarováváte partu. Ještě lépe, můžete zkusit koupit v aktu 2 v obtížnosti normal dvousoketovou tyč s bonusy l Enchant. Dokonce i +1 k enchant je dost velký rozdíl. Po dlouhém nakupování jsem našel tyčku s +3 enchcant +3 shiver armor, do které jsem udělal Leaf a stále ji nosím i na hell jako záložní zbraň.
Nejlepší enchantová zbraň by zjevně byla +3enchant +3fire mastery, ale v době, kdy tohle na sobě tyčky v obchodě mohou mít, jsou už všechny magické, a není možno do nich dělat runové slovo. Stejně ale kontroluji každou tyčku na zemi, v naději, že tuto iluzorní zbraň jednou najdu. Nemáte-li Ral, lze ji poskládat po nedlouhé době z run, které vypadnou z Countess. Nájezdy na Countess ani netrvají dlouho, pokud horní patra jen proběhnete

2. Podobný případ je Hexfire (+3 fire skills) nebo dobrá hůlka (orb) spolu se Sigon štítem nebo Visceratuant jako záložní zbraň může hezky zvýšit enchant. Máte-li +fire skills, zvyšuje se jak enchant, tak mastery. Kouzelnice bojující nablízko může dokonce hexfire použít jako zbraň a získat tak extra multiplikativní bonus k fire mastery (založený na aktuální výši fire mastery v okamžiku fyzického útoku, nikoli kouzlení í skilu)

3. Helma Lore dává +skilly a 30% resistence na blesky a vyžaduje jen Ort+sol. Je velmi levná a užitečná, dokud nenajdete nebo nevygamblujete něco lepšího

4. Amulet s +fire skills lze snadno najít nebo vygamblit. Určitě by bylo hezké vygamblit rare amulet s dalšími užitečnými vlastnostmi ale i když získáte jen obyčejný modrý s +3 skills, můžete ho použít, když kouzlíte enchant na partu a potom jej nahradit lepším amuletem pro boj

5. Circlet (čelenka) s +fire skills. Podobně jako amulet ji lze vygamblovat, a jestliže nemá jiné užitečné vlastnosti, lze ji, podobně jako amulet, používat jen pro enchant.

6. Grand charmy s +1 Fire skills. Můžete je nalézt cestou nebo vyměnit s jiným hráči v trade hrách. Můžete také použít recept s 3 perfektními kameny do horadrické kostky na přeměnu grand charmů, dokud nějaký nedostanete. Ujistěte se, že přeměňujete charmy, které byly nalezeny ve 3.aktu Nightmare až za 1.loakcí (Spider forest) nebo dále, abyste měli šanci získat na nich +skill.. Hezké na přeměněn charmů je, že ačkoli nezískáte ten +skill, můžete vyrobit charm s jinými užitečnými vlastnostmi.

7. Helma 'Delirium'. Tahle se získává obtížněji, než předchozích 6 věcí, ale runy lze s určitým úsilím získat. Je to patrně jedna z nejsilnějších jednotlivých věcí, kterou může enchantress mít, zvláště pokud chce bojovat sama. Nejen, že dává +2 skilly, ale má také 11% šanci, že při úderu se vyvolá kletba Confuse na vysokém levelu na její cíle. Je to menší šance, než byla ve verzi 1.10 beta ale Confuse stále může být mocný způsob, jak zaměstnat s velké tlupy potvor, zatímco je enchantress odlákává.

Věci Faster Hit Recovery(FHR - rychlejší vzpamatování po úderu) a Fast Cast (FCR) rychlejší kouzlení)

Kromě věcí s +skilly by se měla enchantress vybavit i věcmi, které zrychlují vzpamatování po úderu (FHR), protže kouzelnice má tu dobu vzpamatování nejdelší ze všech postav. Zde je tabulka pro FHR (díky Rivo z Amazonbasin za info)

fhr-----délka vzpamatování ve framech (frame=1/25 sekundy)
0-------15
5-------14
9-------13
14------12
20------11
30------10
42-------9
60-------8
86-------7
142------6
280------5
1480-----4

Můžete vidět, že kouzelnici bez urychlení hit recovery trvá celých 15 framů, než se vzpamatuje z úderu. To by mohlo být nebezpečné, když je kouzelnice uprostřed tlupy potvor, kde může opakovaně dostávat zásahy, které přeruší její pokus o teleport. Jednoduché přidání 20% FHR snižuje dobu pro vzpamatování na 11 framů, což je dramatické zlepšení, a pouhých 42% FHR sníží dobu vzpamatování na 9 framů. I malé množství věci s FHR dělá velký rozdíl. Kouzelnice bojující nablízko by určitě měla věnovat obzvláštní pozornost výbavě, která urychlí vzpamatování po zásahu.

Podobně i malé urychlení kouzlení (fast cast rate - FCR) redukuje časy potřebný na vykouzlení teleportu, a tím snižuje pravděpodobnost, že bude kouzlo přerušeno útoky potvor. Tio je jeden důvod, proč mám obzvlášť rád brnění Skin of Vipermagi, které kromě jiných užitečností poskytuje i FCR
nahoru

D. Enchantress na dálku nebo na blízko?

Enchantresses mohou být rozděleny na tři druhy: nablízko (melee), na dálku (ranged) a hybrid těchto dvou. Každý typ je budován odlišně, takže je dobré vědět už na začátku, jakou enchantress chcete mít.
Enchanteress na dálku
Tato kouzelnice používá unikátní luk nebo kuš, která střílí explosive (výbušné) střely. Enchant se těmito explozemi přenáší, takže se z něho stává plošné kouzlo. Ta výbušná část potvoru zasáhne vždy, a když zasáhne i fyzický šíp, je to, jako by enchantress zasáhla cílovou potvoru enchantem dvakrát. Jesltiže enchantress používá luk s piercingem (průnikem), může být potvora zasažena i odrazem od zdi či jiné potvory. Radius (poloměr) účinku explosivních šípů je mnohem větší než u fireballu, takže když je proti velkým shlukm potovr použit luk s piercingem, může být enchant stejně silný jako maxovaný fireball a nestojí to žádnou manu.

Na rozdíl od Fireball kouzelnice nemůže dálková enchantress použít štít, a musí získat resistence z jiných kusů výbavy. To ji dělá velmi křehkou, zvláště všech od těch nebezpečných dálkově útočících potvor v 1.10. Dálková enchantres na hardcore by měla být velmi opatrná a raději většinou hrát v partě

Body do statistik: Nejlepší zbraň pro enchantress je Demon machine (unikátní kuš), takže by měla mít dost síly (80) a dexterity (95), aby ji mohla nosit. Všechny ostatní body by měly jít do vitality. Enchantress moc neptřebuje manu a navíc by měla mít maxovaný Warmth, takže neinvestuje do many nic..

Pro dálkovou enchantress jsou zajímavé následující unikátní zbraně:
1. Raven claw (long bow) a Hellcast (heavy crosbow) jsou dvě levné unikátní zbraně s explosivními střelami, s kterými můžete začít. Mnoho hráčů je považuje za šmejdy a prodává je do obchodu. Ale v rokou nechantress mohou být mocnými zbraněmi, které vás mohou převést snadno přes celou normální obtížnost. Potom je můžete vylepšit pomocí receptu v kostce a používat je přes nightmare (zvýšené požadavky hellcastu na sílu a dex po vylepšení mohou být nepříjemné)

2. Kuko Shakaku (cedar bow) je první dominantní luk, který může enchantress používat docela dobře i v Hell. Má explozivní šípy, 50% piercing a dělá slušnou fyzickou škodu (důležité pro sání života a likvidaci potvor imunních na oheň). Přidává také 40-180 ohnivé škody, což se pronásobí Fire mastery a pak je to slušná přidaná škoda. Kuko má jeden problém, a to, že je pro kouzelnici pomalý, střílí jedenkrát za 16 framů. Jestliže nechantress plánuje používat Kuko po delší dobu, měla by mít na výbavě hodně věcí urychlujících útok (Increase attack speed - IAS). 65% IAS by snížilo prodlevu mezi výstřely na 11 framů.

3. Demon Machine (chu-ko-nu) je zdaleka nejlepší zbraň pro dálkovou enchantress. Má výbušné šípy, 660% pierce, přidává 632 bodů k attack rating - AR (zvyšuje šanci na zásah) - to se dále násobí bonusem k AR z enchantu, dělá více fyzické škody než Kuko a to nejlepší ze všeho - je mnohem rychlejší než Kuko. Potřebuje jen 10 IAS, aby se dosáhla maximální rychlost pro kuš - 11 framů. Aby kouzelnice dosáhla u Kuko stejné rychlosti, potřebovala by 65% IAS, a pokud by chtěla střílet rychleji než Demon machine, potřebovala by 110% IAS. Pokud by nosila Razortail (unikátní opasek), mohla by dosáhnout 99% pierce a působit masivní řetězové exploze. Naštěstí není tak obtížné Demon machine získat, protože amazonky ji považují za šmejd, protože mohou na luku dosáhnout vyšší rychlosti. Kouzelnice má však mnohem pomalejší frekvenci útoku s lukem a proto je pro ni Demon machine nejlepší.

Co do Demon machine soketnout? Záleží na další výbavě, kterou nosíte. Potřebujete jen 10% IAS , abyste dosáhli maximální rychlosti a to vám nechává otevřenou spoustu možností, které obvykle zabírá IAS ve výbavě. Já jsem soketnul jewel 15%IAS a 16% fire resist. Tím mám potřebné urychlení zbraně. Další dobrá myšlenka na soketnutí je runa Nef, která přidá na luk knockback (odhození) a Mal , která zabrání léčení potvor. (Prevent moster heal) . Když to soketnete nevhodně, můžete použít v 1.10 recept s runou Hel + portálový svitek, což uvolní soket (otvor)

4. Buriza-Do Kyanon (ballista) nestřílí explozivní šípy ale je rychlá (pro kouzelnici) a dělá chladovou škodu, má automaticky pierce a schopnost mrazit cíl. Buriza by patrně byla nejlepší pro enchantress, která se rozhodne maxovat i cold mastery (chlad) a používá Burizu jako záložní zbraň proti potvorám imunním na oheň. Tahle enchantress by možná měla problém s věcmi, které zvyšují enchant - kam s nimi (jeden čtenář komentobval, že Buriza je v chaos sanctuary v Hell neefektivní i v 1 hráčové hře
nahoru
Enchantress bojující nablízko
Měla by mít dost dexterity, aby dosáhla maximálního blokování, dost síly, aby mohla nést vhodnou výbavu a všechny ostatní body do vitality. (Kromě obvyklých unikátních a setových štítů většina lidí uvažuje s Rhyme - to je dobré a levní runové slovo. Zkuste se také zamyslet nad tím, že byste koupili 3 soketový tower shield s +20% blokování v aktu 1 Hell a soketli jej 3 perfektními diamanty. 64% blok a 57% resisty není nic nad čím by se dalo ohrnovat nos. Případně můžete koupit Chromatic tower shiled of deflection a nechat Larzuka, ať ho prodírkuje. Problém zde je, že nezbývá než se modlit, aby vám dal 2 díry a ne jednu.

Když si vybíráte zbraň, je rychlost významná vlastnost, kterou hledáte, protože chcete dělat škodu z Enchantu tak často, jak je jen možné. Kromě obvyklých zbraní nablízko, které každý zná (azutrewath, Lightsabre apod), jsou pro enchantress zajímavé tyto další zbraně

1. Hexfire je rychlý, dává +3 fire skills a ignoruje obranu cíle (Ignores Target Defense - ITD Pokud bojujete přímo s Hexfire (nemáte jej jen na volání enchantu jako záložní zbraňú, zvyšuje se vaše aktuální fire mastery. ITD je tyka fajn ale není tak důlžité jako v předchozích verzích hry, kdy enchant nepřidával bonus k AR.

2. 'Passion' phase blade (runové slovo), protože dává kouzelnici Zeal a Berserk. Věci s +all skills budou zvyšovat počet úoků Zealu v jedné sekvenci, takže byste měli nosit nějaké +skilly, abyste Passion dobře využili. Phase blade je dobrá zbraň pro toto runové slovo, protže je rychlá.

3. 'Kingslayer' phase blade (runové slovo) je rychlé, dělá mnoho škody, má 33% šanci na crushing blow (drticí uder), zabraňuje léčení potvor (PMH) a umožňuje enchantress používat Vengeanci proti fire imunním potvorám. Proč ne? Taková enchantress patrně dá spoustu bodů do Lightning a cold mastery, aby se účinek vengeance ještě zvýšil.

4. 'Beast' (runové slovo) je úžasně zábavní zbraň, ale runy na její vytvoření jsou vzácné. Nchantress vybavená zbraní s Beast se může proměnit v medvěda, což zvýší její životy, obranu a škodu. Navíc beast dává auru Fanatism na 9.levlu, což ocení i vaše parta, má 20% šance na crushing blow a zabraňuje léčení potvor. Enchantress, která nosí brnění s vysokou defense (obranou, maxuje Frozen nebo Shiver armor a používá pomocníka s aurou defiance, a promění se v medvěda, může mít defense, která přivede k úžasu i Iron barba. Nevýhodou medvědí kouzerlnice je, že přeměněná nemůže kouzli teleport, static field nebo vyvolávat enchant

Klíčem k tomu, jak hrát melee enchantress je Teleport. Idea je, že se pohybujete cik cak z jedné strany bitvy na druhou, a odlákáváváte si potvory. Enchantres nemůže dělat takovou škodu jako třeba barbar nebo paladin ale může s výhodou použít svou pohyblivost. Např v Chaos sanctuary odlákáte fire imunní tvory a pak se náhle i s pomocníkem teleportujete k cold imunnímu Oblivion knightovi a zabijete ho. Opakujte tak dlouho, dokud nejsou všichni Oblivion knighti mrtví a pak si můžete vybírat nepřátele podle libosti. Stejný princip platí pro boj s Šamany nebo Hollow ones. V parte to mlůže být velmi přinosné. Zlikvidujete klíčové nepřátele jako Oblivion knighty a Hollow a členové party se postarejí o zbytek.

Pro většinu hráčů nejsou pomocníci důležití, potřebují spíše tank na odlákání potvor, a jejich schopnost zabíjet je považována jen za takový hezký bonus. Melee enchantres by však měla považovat pomocníka za součást svého bojového arzenálu. Kouzelnice má výhodu, že může umísti pomocníka přesně tam, kam chce pomocí teleportu. Když se teleportujete těsně k potvoře, která je osamocná, jste 2 na jednoho a můžete ji bezpečněji zabít a pak se teleportovat pryč. Pomocník, který se objeví těsně na kouzelnici, začne okamžitě útočit a většinou si vybere zaměřenou potvoru, a když máte štěstí , počle ji do hit recovery nebo zmrazí, nebo zpomalí (podle své výbavy). Pak je pro enchantress mnohem bezpečnější zaútočit. Navíc pomocník, který stojí na enchantress, absorbuje často škodu od zaměřené potvory nebo dálkových útočníků, kterou by normálně dostala kouzelnice. Kvfůli této symbioze s pomocníkem by měla enchantress dbát na jeho co nejlepší výbavu. .

Pmak píše, že když hrál melee enchantress, narazil na potvory, které se nedaly nablízko zabít a navrhuje, aby i melee enchantress měla jako záložní zbra%n luk/kuš nebo nějaké házecí zbraně To zní jako rozumný návrh
nahoru
Házecí Enchantress
Někdo má rád mix boje nablízko a na dálku. Existují dva druhy hybridní enchantress. První jsou ty, které používají házecí zbraně (oštěpy, házecí sekery). Tyto enchantress jsou postaveny stejně jako ty, které bojují jen nablízko a mají maximální blokování a navíc výhodu, že mohou proti zvlášť nebezpečným potvorám útočit zdálky. Tento druh enchantress má nejlepší schopnost přežít ale má hlavní nevýhodu v tom, že lze útočit vždy jen na jednu potvoru. A navíc je otrava vracet se pořád do města a obnovovat zásobu zbraní.

Tento build však může fungovat dobře, pokud máte správnou výbavu. Např. pokud jste našli unikátní házecí nůž Warshrike, který má 50% šanci na pierce a nosíte Razortail, potom máte 80% šanci a pierce, což vám dovolí zasáhnout naráz více potvor. Warshrike a mnoho jiných házecích zbraní má také vlastnost samodoplňování množství (replenishes quantity), ale podle mé zkušenosti se to nedoplňuje dostatečně rychle. Řešením je, když sebou nosíte dv a svaszky házecích zbraní, které střídáte. Enchantress také může v době, kdy se házecí zbraně obnovují, bojovat nablízko. Vlastně by měla bojovat nablíuko, kdykoli je to možné, protže tím jednak šetří svou zásobu házecích zbraní, jendak při boji zblízka získává ten extra bonus z fire mastery.

Dalčí užitečnou házecí zbraní je unikátní flying axe Gimmershred, která dělá spoustu elementální škody, která může být dále zvětšena, jsetliže dáte body do cold a lightning mastery (chlad a blesky). Bohužel Gimmershred nemá pierce.

Házecí enchantres by se mohla dobře uplatnit v hardcore., zvláště, pokud se dále specializuje i na static field. Mohla by očerovat enchantem partu a dále poskytovat static pro partu, zatímco stojí dál od bitvy. Házecí zbraně by pak mohly posloužit k tomu, aby se zaměstnala, když narazí na potvory imunní na blesky (na ně static nefunguje)

Moje první hardcore ladderová enchantress byla házecí a upřímně , bylo to poněkud frustrující hraní, protože nemám rád, když nejsem schopen sám efektivně zabíjet. Cítil jsem se jako leecher (příživník) spíše než aktivní hráč v partě. Navrhoval bych nezačínat házecí enchantres jako první, dokud nezískáte nějaké zlepší unikátní házecí zbraně. Ale to je samozřejmě na vás.
nahoru
Hybrid luk / nablízko
Tato enchantress má luk/ kuš s explosivními střelami jako jednu zbraň a zbraň pro boj nablízko a štít jako druhou. Idea je, že si může vybrat, jaká zbraň je pro danou situaci nejvhodnější. Např můžete nahodit štít, když vcházíte do oblasti plné lučištníků ale přehodit na luki, abyste zastřelili potvory na druhé straně Frozen river. Tento build je velmi flexibilnía může by být efektivní, pokud je hrán správně.

Nicméně k němu mám některé výhrady, zvláště pro hardcore

1. Postavy bojující na dálku a nablízko by měly přidělovat body do statistik odlišně. Postava bojující nablízko by měla mít více dexterity kvůli maximálnímu bloku, zatímco bojovnice na dálku by měla dávat body spíše do vitality.

2. Postavy na blízko a na dálku potřebují různou výbavu. Postavy nablízko potřebují hodně resistencí ze štítu, čímž si uvlní ostatní výbavu pro jiné funkce - +life, sání života, blesková škoda apod, zatímco dílkový útočník musí získat resistence i bez štítu. Takže jsou dvě neideální situace. Buď máte max resistence i bez štítu, což snižuje efektivitu výbavy při boji nablízko, nebo máte bítdné resistence, když bojujete lukem.

3. Mám na záložní zbrani rád věci, které zvyšují enchant - jako tyčka Leaf (runové slovo). Pak můžete s plnou silou očarovat pomocníky a vyvolaná stvoření jen ve městě, ostatní členy party těsně za městem, protože uvnitř to nejde. To však znamená, že nemůžete v průběhu boje očarovávat s plnou silou znovuvyvolané déletrvající stvoření jako valkyrie, shadow master, iron golem, kostry, ani postavy, které se přidají v průběhu hry. A nemůžete občerstvovat enchant na členy party průběžně, protože ho máte nan ižší úrovni než ten, který jste zakouzlili ve městě a nelze silnější enchant přepsat slabším. Můžete sebou nosit kostku a v ní mít Leaf, když chcete spoluhráče znovu očarovat, ale stejně je otravné přehazovat ji se zbraní v průběhu hry.

Neříkám, že to nemůže fungovat, ale z praktického hlediska , když uvážíte výbavu dostupnou vám na ladderu je lepší si už na začátku vybrat, jestli budete bojovat na dálku nebo nablízko a podle toho vaši postavu tvořit a vybavit

Jak Pmak upozornil, existují potvry, které enchantress vžádném případě nemůže zblízka bezpečně zvládnout. V tomto případě by mohla pomoci demon machine nebo házecí nože, pokud je máte vzáloze, zvláště pokud jdete sami. Myslím, že je to dobrý nápad, ale navrhoval bych ,aby to bylo používáno jen v kritických situacích. Tedy 99% boje je nablízko a pro tyhle speciální situace se použije dálková zbraň. O je odlišné od buildu, krterý jsem v této sekci popisoval, protže tam se to střídalo častěji.
nahoru

E. Potvory imunní na oheň

Během obtížnosti normal a nightmare je enchantress jedna z nejsilnějších postav ve hře. Asle ve hvíli, kdy dojde do Hell, narazí. Proč? Fire imunní potvory. Lidé, kteří ještě enchanteress nehráli, tohle ignorují, že prý to není problém, protože mohou zabíjet pomocí fyzické škody zae zbraně a z tou imaginární elementální škodou z výbavy, o které si myslí, že ji budou mít (a která jim zázračně dá i max resistence, životy, manu, blokování a sání života). Nebo říkají, že budou zabíjet pomocí nízkoúrovňových elementálních cold nebo lightning skilů, na které použijí těch 20-30 bodů, které jim po maxování enchantu zůstanou. Dovolte mi říct ze zkušenosti: fire imune jsou vážný problém.
V hell je jich spousta jen zřídka najdete oblast, kde by nebyli. Navíc, nejhnusnější potvory va hře jsou imunní na oheň - moon lordi, Listerova tlupa, Infektorova tlupa a prakticky celé Chaos sanctuary

Ok, je tu fůra fire imunních. A co když máte slušnou výbavu a trochu trpělivosti? Ano, jde to v jednohráčové hře.. Avšak když jste ve hře s více hráči, nebudete sami schopni zabít fire imunní v nějakém uspokojivě rozumném čase.

Takže co proti nim můžete dělat kromě toho, že se schováte dozadu a necháte partu ať je vyhubí? Je několik možností, které zahrnují jak vybavu, tak body do skilů, které vám dovolí dělat aspon nějakou škodu.
nahoru

F. Co kromě Enchant

Poté, co se rozhodnete, jestli vaše enchantress bude útočit na dálku nebo zblízka nebo bude hybrid, měli byste se rozhodnout, co budete dělat s fire imunními potvorami a na jaké skilly se tedy zaměříte, až plně namaxujete enchant. Po maxování enchant, warmth a mastery obvykle zbývá 20-30 bodů, s kteýrmi se dá počítat, takže bude nemožné úplně vymaxovat váš druhý útok. Tyhle bodyvšak mohou být užitečné a zde je několik příkladů, co hráči zkoušeli.
Fyzická škoda.
Tohle je trošku bokem a závisí to více na zbrani než na skillech. Cílem je zlikvidovat fire imunní tím, že posílíte fyzickou složku škody vaší zbraně použitím jewelů Enhanced damage - ED ( procentní zlepšení škody) , jewelů a charmů s +damage (přidávají přímo body do fyz škody zbraně ) a také tolik crushing blow, kolik se vám na výbavu bezpečně vleze. Věci s crushing blow jsou zvláště užitečné pro enchantress, které mají zeal (viz zbraně výše) . A navíc můžete ještě pomoci přidělením bodů do skilů.
Static field
Po neuspokojivém pokusu s házecí enchantres, kterádala své zbývající body do thunderstormu, jsem udělal novou Grizabellu s lukem a maxovaným static field. Protože hraji hardcore na lagujícím modemu, je celkem zbytečné přemýšlet o enchantres jiné, než do party. Takže jsem novou Grizabellu navrhl zcela pro hru v partě. Používá Demon machine proti neimunním potvorám a static field proti fire imunním. Takto může hodně pomáhat partě , dokonce i když parta jde proti velké tlupě fire imunníchpotvor. Uvažte, jak silná tahle enchantress může ve velké partě být. Může očerovat enchantem všechny hráče a jejich pomocníky, pomáhat plošným útokem pomocí explosivních šípů, které přenášejí ohnivou škodu a dokonce i proti fire imunním může udělat až polovinu škody party tím, že kouzlí static field.
Enchantress s chladovým kouzlem
Tento styl enchantres je podobný té se static field. Ale místo investování bodů do větve blesků, se dávají body do chladových kouzel - typicky frozen orb, blizzard nebo glacial spike. Velké plus je schopnost zmarit potvory a mít jiný než ohnivý útok. Crystalion říká, že docela rád hraje s nízkoúrovňovým glacial spike (1 bod a +skilly), kterým podopruje partu tak, že zmrazí fire imunní potvory. Nevýhodou tohoto buildu však je, že nemáte dost bodů, abyste dělali tolik škody jako kouzelnice zaměřená na tuto větev skilů

Dobré na tomto buildu je, že na rozdíl od static field lze chladovým kouzlem zabíjet potvory, asi jen v jednohráčové hře, pomalu ale bezpečně. Pro solo hru budete však určitě potřebovat tank - pomocníka z 2. anebo 5. aktu.
Enchantress s lightning mastery
Tato enchantress maxuje lightning mastery a shromažďuje ve výbavě tolik věcí s bleskovou škodou, kolik je bezpečné. Dokonce by mohla mít i záložní zbraň s bleskovou škodou, kterou by používala proti fire imunním potvorám jako je Gimmershred nebo Skystrike. Lightning mastzery zvyšuje procentně bleskovou škodu z výbavy a tak dává enchantress další účinný typ škody (oheň, fyzická a blesky). Tento build závisí mnohem více na výbavě než ty ostatní, protože je potřeba najít výbavu, která dává hodně bleskové škody, a zároveň poskytuje resistence, životy a jiné potřebné vlastnosti. S dobrým pomocníkem jako tankem by toto mohlo být nejlepším buildem pro solo enchantres, za předpokladu, že tu výbavu máte.
Enchantress s cold mastery
Tato enchantress by měla maxovat cold mastery a vybavit se věcmi, kteér přidávají mnoho chladové škody. Jasnou zbraní bude buriza do kyanon pro takovou enchantress utočící na dálku, a to pro svou rychlost, chladovou škodu, automatický pierce a schopnost mrazit cíl.
Enchantress s cold armor
Typicky enchantress, která bojuje nablízko. Tato bojovnice maxuje cold armor (obvyklei shiver armor), aby dosáhla co největší možné obrany. Pro tento typ enchantress se pak hodí pomocník s aurou defiance.
Enchantress s thunderstormem
Investuje body do thunderstorm a lightning mastery, aby získala druhý typ útoku. Dobré na thunderstormu je, že je to kouzlo "vyvolej a zapomeň, které stále funguje. Naneštěstí je dokonce i plně vymaxovaný thunderstorm slabší než býval ve verzi 1.09 a je nepravděpodobné, že by enchantress měla ost bodů na maxování thunderstormu a lightning mastery, což znamená, že bude ještě slabší.
Enchantress s energy shield
Dává body většinou do telekineze, aby se zlepšila efektivnost energy shieldu (ztráty many). Dokud lae nebude opraven bug u ES, krterý jsem zmínil na začátku, nedoporučuji ES používat, jinak by to byla efektivní cesta, jak zvýšit množství škody absorbované v průběhu boje.

Enchantress s teleportem.
Dává do teleportu tolik bodů, kolik může, aby i s +skiloy z věcí dosáhla levlu teleportu 24, kde jeden teleport stojí jen 1 bod many. Tak se nemusí bát potvor, co spalují manu (mana burn) a mohla by dokonce používat i Energy shield, aby absorbovala škodu, aniž by se bála, že po zásahu zůstane bez many na teleport pryč.
Enchantress s infernem
Protože inferno má stejné synergie jako enchant (warmth a fire mastery) , mohlo by se zdát, že specialistka na nechant/ inferno by mohl být dobrý build. To však učiní z enchantress kouzelnici zaměřenou jen na jeden živel, která bude záviset na členech party, že se vypořádají s fire imunními potvorami. Je to hezká představa, ale obecně se soudí, že inferno není dobrý skill ze sposty důvodů. Pokud však chete zkusit Inferno kouzelnic bez ohledu, co na to ostatní říkají, potom by enchantress / inferno specialistka mohla být dobrý způsob, jak to udělat.
Enchantress s firewall/meteor nebo hydra

Podobně jak o inferno enchantress, se může enchantress rozhodnout, že když už má maxované fire mastery, mohla by taky vybudovat firewall, Metero nebo hydru Enchantress, ktrá bojuje nablízko, si může meteor házet na hlavu, když se potvory přibližují, a po dopadu meteoru se do nich pustit. Kouzelnice bojující na dálku může vyvolat Meteor, firewall nebo Hydry na potvory, které obklopují jejího pomocníka. Bohužel tohle z ní opět dělá postavu závislou na člench party, pokud potká fire imunní potvory.
nahoru

G. Pomocníci

Většina enchantress bude chtít pomocnka, který je dobrý tank (parkuje na sebe potvory) To zužuje výběr na barbary z aktu 5 a pomocníky z aktu 2 s aurami Holy freeze, Defiance, Might nebo Prayer. Původní Griselda používala pomocníka s aurou Holy freeze. Ale teď opravdu rád používám barbary z aktu 5. jsou rychlejkší, agresivnější a vydrží víc než pomocníci z 2.aktu, a při každém svém útoku udeří dvakrát, což je dobré, když jsou očarování Enchantem. (pomocníci z 2. aktu používají Jab, a taky udeří dvakrát) Ten pomocníky by měly být vyzbrojen co nejrychlejší zbraní s co největší škodou

Enchantress, která bojuje nablízko nebo háže, nmůže používat pomocníka jako "teleportovací bombu" tak, že se teleportuje těsně ke zvolenému cíli. Pomocník zaútočí okamžitě bez prodlevy) a často může udělat více škody, než enchantress samotná. Enchantress a její pomocník mohou kombinovat svoje přednosti, aby si vybrali strategický cíl - shamana, oblivion knighta, hollow one a pak se teleportovat pryč dříve, než přítelé cíle vzpamatují.
Pomocník, který tankuje a má ve výbavě vlastnosti "frezes target" nebo slows target" (mražení nebo zpomalení cíle) může tento typ útoku udělat mnohem bezpečnější, protože zpomalí nebo zmrazí daný cíl. Enchantress útočící na dálku může tento typ útoku používat také, ale protože nemá štít, teleport k nebezpečné potvoře může být riskantní.

Další volba, co se mi líbila, byla rogue ve spojení s echantress bojující na dálku. Opět jsem plánoval hrát tu enchantress v partě, takže jsem se moc nestaral o to, abych měl tank, který by mě ochraňoval. Největší problém s lučištnicemi je jejich zvyk procházet se okolo a nestřílet. Ale když se teleportujete do pozice, kdyjsou potvory v osahu, začne rogue ihned střílet a bude pokračovat, dokud všechny ty potvory nejsou mrtvé. Nemusíte tedy čekat, až se pomocnice vzpamatuje a dojde k potvorám a a zaútočí. Když jí dáte rychlý luk, může lučištnice poskytnout vaší partě účinnou střeleckou podporu.

Crystalion píše, že úspěšně používal mrazicího pomocníka z 3. aktu. Teleportoval se k cíli, pomocník ho zmrazil a on jej zabil. Navíc může být tento mraziví pomocník používán i pro mrazení cílů, na které střílí te z dálky. Nelíbí se mi myšlenka použít pomocníka, který nemůže profitovat z Enchant a myslím, že pomocník z 2.aktu s aurou Holy freeze by mohl být použit ppro kontrolu davu stejně účinně. Avšak Crystalion to vyzkoušel, a tak vám předávám jeho myšlenky a je na vás, co s tím uděláte.
nahoru

H. "Halvsies" - půlčíci

Co takhle popřemýšlet o týmu složeném z enchantress? Když kouzelnice používá fyzický útok nablízko, ostává extra bonus ze svého Fire mastery i na Enchant, který na ni nakouzlil někdo jiný. Takže si představme tým složený z jedné enchantres útočící na dálku s plně maxovaným Enchant a možná i Static field pro podporu party, a pak skupina melee enchanmtress, které mají max Fire mastery ale nikoli Warmth ani Enchant. Bojovnice nablízko mohou dostat plný bonus z svého Fire mastery na zbraně s nechantem ale ušetří 42 bodů, které mohou dát do jiných podpůrných skilů. Mohou třeba maxovat cold armor, Thunderstorm a Lightning Mastery. Nebylo by fantastické sledovat tým melee kouzelnic teleprtujících se po obrazovce a likvidujících tlupy potvor? Můžeme snít ..

Další esoterická myšlenka, kterou kdosi navrhl, je enchantress, která maxuje Warmth a Fire mastery ale používá Demon limb, který má charges (náplně) s Enchantem na levlu 23 na kouzlení Enchantu. Tímhle způsobem může získat všechny výhody Enchantu a přitom ušetří 22 bodů, které může dát jinde. Je to hezký nápad ale opravy Demon limbu by byly velmi drahé, pokud by Enchantres plánovala vyvolávat kouzlo na více postav než jen na sebe a pomocníka. Těžko si lze představit, že by očerovávala nekrovu armádu.
nahoru

I. Acknowledgements

I would like to thank the following people at the Amazon Basin for providing assistance, suggestions, and many critical pieces of information that I used to make this guide. All errors in the guide are my own, of course:

Aalardin
Adeyke
Brista
Craziel
Crystalion
Jan
Jaxs
Linh
Olon97
Pmak
Rivo
Ruvanal
RogueMage
Tuftears

tak ty obrázky jsem sem nakonec nedala, jen by to zpomalovaly a byly pouze ilustrační. Pokud je chcete spatřiti, nakoukněte do originálu
nahoru