DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Kouzelnice: Strategie od Uhrov

pro verzi 1.09


Autor: Uhrov
Pozn SuE: jedná se o starší návod, ale docela hezký přehled skilů pro začátečníky.

Kouzelnice je jak všichni víme jedna z postav, za kterou je možné v Diablu II hrát. Je to charakter, který k likvidaci svých nepřátel, jak asi tušíte, používá magii. Její magické dovednosti se jako u všech postav dělí do tří škol, magie chladu, blesku a magie ohně. Každá z těchto škol nabízí něco jiného, takže se nevyplácí nějakou z těchto škol opomíjet. Podle mých zkušeností je velice důležité svoje skillíky pečlivě rozdělovat a nic nepřehánět do extrémů.
Strategie hraní se také velice mění v závislosti na tom, zda-li hrajete původní Diablo II, nebo jestli máte nainstalovaný datadisk Lord of Destruction. Blizzardi v datadisku kouzelničku řádně poupravili. Trochu zesílili její křehkou tělesnou schránku a podstatně, hodně podstatně zvýšili damage různých kouzel na úkor rychlosti sesílání.

Ze začátku hry je nutné držet si od potvůrek odstup, jelikož vaše postava je drobná a křehká žena, kterou může k zemi srazit rána od silnějšího bosse, ale postupem hry se z vaší kouzelničky stává pomalu, ale jistě velice silná postava, se kterou si žádný pekelník nezadá. Svoje stat pointy byste si měli rozdělovat s rozvahou, opět záleží na tom, jestli hrajete datadisk, nebo ne.

Pokud hrajete původní Diablo, tak by většina vašich statů měla putovat do Energy, to je vlastnost, která zvyšuje vaší zásobu magické energie, ale opomíjet nesmíte ani sílu a vitalitu.

Síla je nutná hlavně na oblékání lepších zbrojí a vůbec vybavení a vitalita na to, aby z vás pekelníci neudělali sekanou.

Dexteritu ale také opomíjet nesmíte, je důležitá hlavně v datadisku, protože se určitě rozhodnete k tomu, že nebudete používat dvoruční staves (hole), ale radši si do ručky hodíte jednoruční orb, který odvede práci často ještě lépe.

A hlavně s orbem můžete v druhé ruce nosit štít a dexterity zvyšuje šanci na zastavení útoků štítem, ale rozhodně by se to nemělo s dexteritou přehnat.

Síla a energie jsou důležitější, jenže aby to nebylo tak jednoduché, zase záleží na tom, jestli hrajete datadisk, nebo původní hru.

V původní hře je mana podstatně více potřebná než v datadisku. Nebudu vám říkat kolik stat pointů dát do jaké vlastnosti, to by nebylo správné. To si musí každý rozmyslet sám. Záleží jen na vás, co budete ze svoji kouzelnice chtít udělat.

Další důležitou věcí, je rozdělení skill pointů. To jsou body, které dostáváte při přechodu na novou úroveň, vždy pěkně po jednom. Ze začátku se skillíky jenom sypou, ale později už to jde ztuha a ještě později mají skill body cenu zlata. Dají se získat i splněním questů, ale to není nekonečná studnice skillů. Budete si je muset poctivě vyřezat z pohunků Diablových a Baalových. Můj názor na rozdělení skill bodů zde popíši podle škol, bude to rozdělení, které je vhodnější spíše pro datadisk, ale o původní hře se taky zmíním.

Cold magic

Magie chladu je velice užitečná. Udělá z vás pěkně nepříjemného protivníka, který svoje nepřátele likviduje s notnou dávkou chladnokrevnosti. Na začátku se budete prokousávat stromem dovedností až k těm nejlepším a nejsilnějším kouzlům.
Ať chcete nebo ne, musíte začít s Ice Boltem, je to velice slabé kouzlo, ale nedá se nic dělat, ten bod do něj prostě vrazit musíte, pokračujete přes Ice Blast na šesté úrovni a dostanete se až ke
Glacial Spiku. Tohle kouzlo je velice užitečnou záležitostí a vyplatí se do něj na začátek pár bodu narvat: Ne moc, ale vyplatí se to, jelikož toto kouzlo nedělá špatný damage, ale hlavně protivníky zcela zmrazí, na poměrně slušnou dobu.
Další kouzlo je Frozen Armor, velice fajn věcička, ale víc než jeden bod se nevyplatí,
Další je Shiver Armor a Chilling Armor. Jsou to kouzla, která zvyšují váš defense o poměrně slušná procenta a zároveň mrazí a dělají zanedbatelný damage. Sami si vyberte zda-li se dáte cestou Shiver nebo Chilling Armoru, volba je na vás. Ale několik bodů, klidně i víc, do jednoho z nich investujte.
S kombinací s Energy Shieldem a Thunder Stormem budete docela tvrdá kočička.
Dále je tu další část Cold stromu, začínající Frost Novou od šesté úrovně fajn kouzlo, ale jestli můžu radit nepřehánějte to s ním.
Další je Blizzard, skvělé efektivní kouzlo, pěkný damage a pěkný rozsah, ale opět nepřehánět. Ale na třicáte úrovni na vás čeká opravdový titán mezi chladnými kouzly,
Frozen Orb. Je to kouzlo, které má podobu obrovské zmrzlé koule, ze které vystřelují desítky šipek, které mají impozantní damage. Podle mého názoru je to skvělé kouzlo, většina lidí si myslí, že je dobré jenom na likvidaci velkých skupin nepřátel, ale proti jedinci má také obrovský účinek. Lidé co mají tento názor, nikdy nepoznali hraní za kouzelnici. Jde jenom o cvik. Frozen Orb je nutné používat tak, aby potvoru, na kterou vypouštíte toto kouzlo, zasáhlo co nejvíce ledových šipek. Frozen Orb je nutné používat z větší vzdálenosti, z blízka nemá příliš velký účinek, to je pravda, ale s trochou cviku je to velice dobré kouzlo. Dokážu to tím, že Diabla na obtížnost Hell, jsem tímto kouzlem zabil, bez potřeby odcházení do města, nebo pití potionů.
Dalším chladným kouzlem je Cold Mastery. Je to skvělá pasivní dovednost, která snižuje odolnost nepřátel na chlad, skvělá věc.

Lightning magic

Kouzla blesků jsou dobrá, ale mnou nepříliš oblíbená. V původním Diablu 2 měli jednu nezanedbatelnou nevýhodu. Měli příliš velkou propast mezi minimálním a maximálním damagem. V datadisku se ale už situace zlepšila. Já jsem se magií blesku příliš nezabýval, takže o ní jenom krátce.
Jako velice užitečné kouzlo se mi zdá Static Field, toto kouzlo ubere veškerým útočníkům, v rádiusu čtvrtinu životů, ale pouze jednou. (to není pravda, snižuje životy i dále ale vždy jen 1/4 ze zbytku, na nm jen do 1/3 zbýv životů, na hell do 1/2 - pozn SuE) Jestli toto kouzlo budete používat je na vás.
Dále jsou tu kouzla jako Chain Lighting, toto kouzlo má poměrně slušný damage a funguje tak, že zasáhne jednoho protivníka a přeskočí na dalšího. Počet zasažených závisí na úrovni na kterou kouzlo vypracujete.
Dalším kouzlem je telekineze, zajímavé kouzlo, pomocí kterého můžete na dálku sebrat do inventáře jakýkoli předmět - velice užitečné při multiplayeru, kdy vaši chamtiví přátelé barbaři nebo paladini, doslova vyžerou všechno poctivě vybitou kořist.
Další kouzlo, do kterého se vyplatí dát bod, je teleport. Velice užitečné prchací kouzlo, asi jediné místo, kde se hráči diabla za kouzelnici shodnou.
Jedno z nejlepších kouzel je Energy Shield, toto kouzlo pohlcuje procentuální část vám způsobeného magického damage. Místo z života vám ale ubírá z many, fajn věcička.
Další skvělá věc je Thunder Storm. V datadisku vývojáři blizzardu tomuto kouzlu výrazně zvýšili damage, což je skvělé. Jde v podstatě o to, že sešlete-li toto kouzlo, začnou potvory ve vaší blízkosti schytávat sakra velký bleskový damage. V původním Diablu II tento damage není tak velký jako v datadisku.
A dále Lighting Mastery, snižuje částku many potřebnou na sesílání bleskových kouzel. (to taky není pravda, LM zvyšuje damage bleskových kouzel ,pozn SuE)

Fire Magic

To nejlepší nakonec. Kouzla ohně dávají každé kouzelnici mnoho možných cest, kterými se může ubírat.
Nachází se zde kouzlo Warmth, jedna z nejdůležitějších dovedností. Toto kouzlo zvyšuje rychlost obnovy many. Opět záleží hrajete-li datadisk, nebo ne. Pokud ne, rozhodně do Warmth investujte více bodů, pokud vlastníte datadisk, být vámi bych to nepřeháněl, jelikož v datadisku se podstatně prodoužila doba na seslání kouzla to znamená, že mana má více času na to, aby se doplnila, ale rozhodně nějaký ten bodík sem vražte.
Další poměrně šikovné je kouzlo Enchant, toto kouzlo očaruje zbraň vaší, nebo některého z vašich spolubojovníků v multiplayeru ohnivou silou.
Dále je zde hydra, moc pěkná věcička, ale její cestou jsem se nevydal, velice by mě zajímali poznatky o ní.
Moje kouzelnice si zvolila cestu Firewallu. Toto kouzlo nenachází v původním Diablu II přiliš velké uplatnění, ale v datadisku jsou jeho možnosti posunuty za hranici pochopitelnosti. Téměř astronomický damage, se kterým si nezadá ani barbar s mečem Grandfather. Moje kouzlenice dělá s tímto kouzlem, které má namakané na dvacáté úrovni damage asi okolo 6500, tento damage může ještě dále růst s přidáváním bodů do Fire Mastery, které zvedá poškození způsobené ohnivými kouzly o poměrně nezanedbatelná procentíčka. V této sekci kouzelnických skillů se nachází mnoho užitečných kouzel, která se liší svým použitím.
V původním Diablu II velice užitečný Blaze nebo Meteor, které působí velice pěkné zranění, ale po příchodu datadisku, se vše změnilo k nepoznání. Většinu kouzel a nejen ohnivých poznamenalo obrovské vylepšení. Kouzelnice, která ovládne magii ohně, se stává velice silnou čarodějkou, kterou již nesrazí na kolena ani příchod ještě prvotnějšího a původnějšího zla. Nechci nikoho navádět na směr, kterým jsem se vydal já sám. To je podle mě chyba návodů a rad, každý si svoji cestu musí zvolit sám, v tom tkví krása této velice dobré hry.

Tipy

Tohle by bylo asi tak všechno o stat pointech a skill pointech. Teď bych vás chtěl ještě potěšit pár možná užitečnými radami, pro začínající čaroděje a čarodějky :
1) Rozhodně se nespecializujte jenom na jeden živel ! To by byla obrovská chyba, která by mohla zapříčinit velké potíže. Ve verzi 1.08 (tzn. v datadisku), existuje poměrně nepříjemná vychytávka, která ale na druhou stranu velice zvedá hratelnost. Je to fakt, že mnoho potvor má imunitu na určity živel, nebo dokonoce na více živlů. Když naklusnete se sebevíc namakaným FireWallem na potvovru co má Imune to Fire (např. Fallen), tak mu nezpůsobíté žádně zranění. Naštěstí je to pouze na obtížnost hell a v menším měřítku i na nightmare. A proto musíte mít na druhém tlačítku myši připravené jiné překvápko pro Fallena, který se vám směje. Co třeba Frozen Orb, nebo Glacial Spike ?? Uvidíte jak rychle se Fallen přestane smát.

2) Ze začátku se držte od potvor dál, likvidace na dálku je váš přítel, jelikož kouzelnice není jako barbar, kterého jen tak něco nerozhází.

3) Pozor na rezistence ! Velký problém, když nemáte štěstí na nacházení pořádných magických věciček. V datadisku se již při přechodu na obtížnost hell nesnižují rezisty o -50, ale rovnou o -100 ! To je od Blizzardů moc hezké .

4) Važte si věcí, které mají bonus +1,+2 to all skills, jsou to velice mocné artefakty, které ocení každá postava, nejen kouzelnice.

5) Používejte najednou ochraná kouzla ! Je to perfektní a neuvěřitelně vám to ulehčí hraní. Například Shiver Armor + Energy Shield + Thunder Storm. Když na sebe tohle všechno naházíte, tak vás nerozhází ani Baal na hell !

6) Stamina, stamina, stamina ! Je velice důležitá, hlavně ze začátku, kdy utíkate častěji, než pálíte. Moc často se vám stane, že kobka která se zdála klidná, není tak příjemná jak se mohlo zdát. Později spíše než staminu využijete teleport, ale vitalitu rozhodně neopomíjejte, hodí se vždy.

7) Pokud nehrajete datadisk, tak doporučuji kombinaci meče Culwen's Point s bonusem +1 to all skills a do druhé ručky štít Sigon's Guard, který má taktéž bonus +1 to all skills a perfektní blokování. Hole jsou samozřejmě také dobré, ale ten blok co nabízí Sigonův štít se mi zdá lepší a na poměrně nízké úrovni získáte bonus +2 to all skills, který byste mohli s holí získat nejdřív po padesátém levelu. S datadiskem se samozřejmě situace mění, jednoruční orb a štít. Orby jsou vynikající náhražkou holí z Diabla II a jsou jednoruční ! Neocenitelná výhoda.

8)Rukavice Frostburns, jsou opravdu tak nezbytné pro kouzelnici ?? Nejsou, pokud máte dostatek bodů v pasivní dovednosti Warmth. Ale nezapomínejme , že s přibývajícím množstvím many, se zvyšuje rychlost její obnovy !

9) Rozhodně nepodceňujte sílu, potřebujete jí, a» chcete, nebo ne. Sílu chce dostat na poměrně vysokou hodnotu, aby bylo možné používat lepší a lepší zbroje. Já se svoji kouzelnicí na levelu 84 zatím vystačím se sílou okolo 150.

10) Pokud používáte štít, rozhodně se vám budou hodit věci, které mají bonus k dexterity. Ve verzi 1.08 a v datadisku, existuje ta vychytávka, že čím větší máte dexterity (obratnost), tím větší je šance na zastavení útoku štítem.

11) Pozor na Lighting ! Pěkně štípe !

12) Před hrou se pořádně seznamte s vývojovým stromem kouzelnice, nevydávejte se směrem, který jsem vám určil já, nebo někdo jiný. Hrajte si se svojí kouzelnicí, svým stylem, ale tyhle rady nepřehlédněte. Snažil jsem se nic nikomu nevnucovat, ale není to tak snadné jak jsem si myslel.

13) Naučte se s kouzly zacházet ! Sesílání Frozen Orbu není snadné, musíte mít dobrý úhel a dobrou vzdálenost, aby nepřátelé dostali to, co si zaslouží.

14) Gamble, Gamble, Gamble ! Velice šikovné. Využitelné tak do 50. úrovně.

15) Pokud hrajete datadisk, tak si určitě v Harrogathu najměte barbara. Jsou to skvělé terče na odlákání nepřátel, zatímco vy do nich můžete ze zadu pálit a smažit a grilovat. Nezapomínejte na výbavu pomocníka !

16) Ještě jedná drobná rada na ovládání. Rozhodně nebojujte ! Na levé tlačítko myši si dejte třeba frozen orb a na pravé například blaze. Asi víte, že levým tlačítkem jde útočit jen na cíl, na kterém máte zrovna kurzor, ale pokud stisknete Shift, tak můžete pálit kam chcete !


--------------------------------------------------
Z diskuse na minulem foru :
Nevim:
Sila u kouzelnice 150??? Blbost. Maximalne 100 (aleto opravdu maximalne), neni to barbar.
Dexterita. investovat pouze tolik bodu, kolik vyzaduje vec, kterou chcete mermomoci nosit. Vic ani ranu, socka neni amazonka.
Warmth v nejnovejsim patchi (podle me) nehraje tak zasadni ulohu. 1 bod je tak akorat.

--------------------------------------------------
Al-ien
myslim ze dexterity se pozdeji docela hodi, ze zacatku je to na hovno, ale pozdeji se to vyplati, u stitu je to zasadni vec. S chance to block 5 % toho moc nesblokujete. Ale daval bych do toho az tak od 65 levelu

--------------------------------------------------
Nevim:
KOUZELNICE NENI BARBAR!!!!!
kouzelnice potrebuje stit pouze kvuli + skills. Blokovat vubec nemusi nebot ma teleport.

--------------------------------------------------
Sir.Mlok
Dexterita jednoznacne zadny bod. Je to uplne na nic. Pro sorcku neexistujou zadna super kvalitni vybava, ktera vyzaduje dexterity. S warmth to uz jednoznacny neni. Pokud hrajete Orb+FW nebo Orb+Hydra, tak staci urcite pouze jeden bod. Kdo ovsem hraje Orb+Nova (nebo cokoliv+Nova), tak urcite sem bodu hodne. Sila 150 je opravdu absolutni hovadina. Mam ted sorcku 82lvl a skoro lituju, ze jsem dal celych 90bodu do sily.
Stit opravdu kouzelnice nepouziva na blokovani (napsano v predchozim prispevku vystizne). Stit je dobry jednak pro +skill nebo taky pro 50% a vice resist ze stitu.

--------------------------------------------------
Nevim:
No excistuji mece s +2 a +3 fire skills a ty dexteritu potrebuji (ostatne culwent point +1 all skills). Ale jinak je invesetice do dexterity zbytecna.

--------------------------------------------------
Sir.Mlok
Ale co s mečem +3 fire skill. Ideální je samozřejmě Oculuss, ale to už je trochu problém sehnat. Ale hole +3skill? Zatim chodim na mefruny zhruba 14 dní, ale už mám snad všechny unique hole pro sorcku (kdyby raději místo toho jeden Oculus). Když neni Ocullus, tak používám Razorswitch (když potřebuju hodně moc rezistů, a +175mana a +80life se taky hodí, bohužel jen +1skill) a MEMORY (když stačí resisty těsně nad nulou). ©koda, že Chromatic Ire nemá těch resistů o něco víc (mám ji s 32%).

Ifenrir
A co si myslíte o Wizardspike?Přidává hodně do many,plno resistu,-50%rychlost kouzlení...ale ta potřeba dexterity?Já osobně mám unique orb,takže mě to zase tak nebere,ale komu ho pak dát?Necrovi?Tomu je ta dex. úplně na h..

--------------------------------------------------
Tharn:
Wizardspike ospravedlňuje tu dex (s Hel runou vyžaduje jenom 60 dex - což spraví Tal's belt a Waterwalky). Pro PvM sorcku sice blok celkem nic moc, ale momentálně dělám HC Orb/Nova sorc, která bude používat Wizardspike a maximální blok s Whitstanem.
To se pak dá totiž přežít i poněkud agresivnější hra (zejména pokud jde o Novu v blíkozti frenzytaurů, krav, flayerů a podobných kamarádů) a dokonce i útok od PK (WW, GA z burizy).
Pro PvP sorcku můžu max blok jedině doporučit.

--------------------------------------------------
MalGanis
Pomožte mi prosím vás nevím co je lepší (řekněte co a proč):
Blizzard nebo Frozen Orb
Firewall nebo Hydra nebo Meteor
Lightning Storm nebo Chain Lightning
Předem díky za pomoc .

--------------------------------------------------
Griffin65
to : Mal´Ganis
Frozen Orb je o neco lepsi pro svuj plosnej rozsah
Firewall - dava nejvetsi damage
Lightning Storm - je to passive skill

--------------------------------------------------
Kar-chee
Jezisi to je strasna diskuze. Tipuji, ze vse se tyka singleplayer hry, pac na battle netu byste si moc neskrtli...
Sorcka, aby mohla efektivne zabijet, musi novu,velkej dmg reduce,velkej block a velkej faster cast rate.
Ma sorcka ma 237! dexterity abych mel s stormem 75% chance to block, ma asi 110 sily abych ho mohl nosit, dale mam 45% dmg reduce a 115% faster cast rate a vsechny resisty 75% na hell.
Baal na hell? To nic neni. Kravy na hell v osmi? Az na windforce amu je zabijim nejrychleji, a to tak ze se teleportnu uplne k nim, dam 3x static, frost novu a pak je unovuju(asi 3 novy pak staci). Celou tu dobu maji kravy moznost do me mlatit...
Jediny problem dela posion...energy shield ani dmg reduce na to nefunguje, a tak jde vse do mich 600 life...