DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Blokování - štíty, tabulky, vzorce

pro verzi 1.09

Tento článek je souhrn informaci z různých zdrojů, převážně anlických, pokud radši originální info v angličtině, pak se podívejte na Arreat summit na vzorce blokování a vliv štítu na rychlost běhu ; a na amazon basin na diskusi o blokování, z níž vzešla příslušná tabulka a zniž jsou převzaty i další informace. Za pomoc děkuji Kundihrabkovi a Dhalovi.

Šance na blok
Každá postava může použít k jednoruční zbrani štít. Štít můžete použít ke zvýšení resistů, kvůli +skilům ale jeho hlavní použití je blokování fyzických útoků. Úspěšnost blokování se udává v % a maximální započítaná hranice bloku je 75%. Pokud postava běží, snižuje se blokování na 1/3 z celkového % blokování.


Šance na blok ale není dána jen procentem blokování na štítu, které vidíte v inventáři.
Úspěšnost blokování závisí na druhu štítu (%bloku na štítu), úrovni postavy a dexteritě.

Celkové % blokování = (%blokování * (Dexterity - 15)) / (level postavy * 2)

%blokování je hodnota šance na blok ze štítu a příp dalších věcí

Celkové procento blokování, tedy šanc1i na blok, lze vidět v obrazovce vlastností postavy "C screenu", pokud najedete myškou na defense a chvilku tam necháte kurzor.

Co je z tohoto vzorce vidět ?
1. čím vyšší % blokování na štítu ,tím líp
2. čím více dexterity, tím líp
3. čím vyšší level, tím hůř . Pokud neivestujete do dexterity, pak při každém zvýšení levelu, vaše šance na blok klesne.

Z toho vyplývá, že byste se měli snažit získat štít s co nejlepším % blokování. Měli byste sbírat položky, co přidávají do dexterity a budete asi muset investovat do dexterity…. Brr hrozná představa třeba u blokovací sorcky .

Většinou je u průměrných štítů potřeba tak 2- 2,5 bodu dex na level, abyste dosáhli a pak udrželi blokování na 75%. Jestliže máte štít s nízkým %blokování, musíte chybějící procenta nahnat dexteritou.. a to pak chybí jinde. Pokud nechcete moc investovat do dexterity a chcete to dohnat věcmi, doporučuji vaší pozornosti třeba tento přehled věcí, které přidávají stats.

Šanci na blok lze zvýšit soketnutím runy ELD do štítu, což přidá 7% šance na blok. Zvýšené %blokování se vyskytuje jako vlastnost mnoha štítů ale v zásadě vás to moc nezajímá, co vás zajímá, je výsledné % blokování štítu jako celku, to je ten řádek "šance na blok" u štítu
Věci, které přidávají šanci na blok mimo štít - brnění Twitchthroe +25% a Guardian Angel +20%

Kalkulátor:
Pokud chcete zjistit, kolik bodů dexterity budete muset investovat se štítem co máte, případně, kolik by vyžadoval štít , který pro postavu plánujete, můžete použít výše uvedený vzorec nebo kalkulátor, který se nachází třeba na euro-pvp


Štíty:
Štíty lze rozdělit podle váhy na lehké, střední a těžké. Ačkoli váha štítu nijak neovlivňuje rychlost bloku ani šanci na blok, ovlivňuje negativně rychlost pohybu (chůze i běhu) a vyčerpává rychleji staminu. Jak to funguje, je vysvětleno v Tommiho článku o rychlosti pohybu (tipy a triky)

Lehké štíty, nijak vás nebrzdí :
Nekrovy sušené hlayy
Paladinské štíty
Buckler/Defender/Heater
Small/Round/Luna
Kite/Dragon/Monarch
Bone/Grim/Troll Nest
Spiked/Barbed/Blade Barrier

Středně těžké štíty (snižují rychlost o 5%)
Large/Scutum/Hyperion
Gothic/Ancient/Ward

Těžké štíty (snižují rychlost o 10%)
Tower/Pavise/Aegis


Zrychlení a rychlost blokování
je další charakteristika, která je důležitá. Rychlost blokování se měří, jak jinak než zas ve framech. Pokud netušíte, co je to frame, kukněte na článek Rychlost útoku, tam je to popsané. Obecně jeden frame je 1/25 sekundy, čím víc framů potřebujete, tím to trvá déle. Jestliže blokujete rychlostí 5 framů, tzn ,že jste schopni bloknout 5 krát za sekundu, a protivník utočí rychleji, třeba 6 krát za sekundu (tj trvá mu jeden útok málo přes 4 framy), tak vás pravděpodobně buď zasáhne anebo dostane do block locku - budete blokovat a nebudete mít šanci odpovědět útokem.

Vaším cílem je tedy nějak zvýšit rychlost, s jakou postava blokuje. Různé typy postav mají různé "vrozené" rychlosti blokování. Tabulka dole udává rychlost blokování ve framech. Je patrné, že i při urychlení 0% mají postavy různou rychlost blokování.

Čím se dá zvýšit rychlost bloku:
- Vybrat si rychlý štít , který má již urychlení bloku (viz přehled dole
- Soketnout do štítu runu SHAEL (přidává 20% rychlosti bloku
- Mít na sobě brnění Guardian angel - přidává 30% rychlosti bloku

Než se rozhodnete vyměnit štít, příp soketnout shael, podívejte se do tabulky, jestli to pomůže, jestli dosáhnete příslušný breakpoint, kdy se rychlost mění.
Tabulka od Jurts (převzato z amazonbasin):
Rychlost blokování
FBR Pal/Am/Asnbarb Sorc/WB/WW DruHuman/Nec
FBR A B C D
00% 3 4 5 6
05% 3 4 5 6
10% 3 4 5 6
15% 3 4 5 6
20% 3 4 5 5
25% 3 3 4 5
30% 3 3 4 5
35% 2 3 4 5
40% 2 3 4 4
45% 2 3 4 4
50% 2 3 3 4
55% 2 3 3 4
60% 2 3 3 4
65% 2 3 3 4
70% 2 2 3 4
75% 2 2 3 3


FBR:= SUMA (všech položek s FBR - zvýšená rychlost blokování)

seznam některých věcí na zrychlení bloku (převzato z Amazonbasin):
15% faster block rate: "of Blocking" suffix (nebo různé setové/unik štíty)
20% faster block rate: Shael runa ve štítu
30% faster block rate: "of Deflecting" suffix (nebo různé setové/unik štíty)

Unikátní štíty, které mají urychlení (převzato z amazonbasin)
Stormchaser (unique Scutum): 10%
Steelclash (unique Kite Shield): 20%
Radamant's Sphere (unique Ancient Shield): 20%
Stormshield (unique Monarch): 35%
Pelta Lunata (unique Buckler): 40%
Rhyme rune word shield: 40%
Whitstan's Guard (set Round Shield): 40%
Blackoak Shield (unique Luna): 50%
Griswold's Honor (set Vortex Shield): 65%
Taebeck's Glory set ward (setový štít z Heaven's Brethern) má FBR 30%.
Homunculus unique hierophant trophy má FBR 30%.
Herald of Zakarum unique gilded shield má FBR 30%.
Moser's Blessed Circle unique round shield má FBR 30%.
Visceratuant unique defender má FBR 30%.


Váha štítu a rychlost bloku.
Na internetu lze nalézt 2 tabulky, jedna z nich má na začátku záporné hodnoty. Ta tabulka předpokládá, že těžší štíty mají nižší rychlost bloku, to však zřejmě není pravda. Zdá se, že v AB provedli dost velké testování a také o tom není ani zmínka na arreat summit, ačkoli o vlivu na rychlost pohybu ano. Také Pvp ligy používají tuto tabulku.


Co lze vyblokovat:
fyzické útoky nablízko i na dálku, fyzickou část útoků jako je Mefova ledová koule nebo diablův benzín či bleskový jazyk (50% damage), CE, exploze sebevrahů v 5. aktu, stygian dolls u mefa, útoky abyss knightů (info od: Kundihrabka, Dhal)

Co nelze vyblokovat
damage z thorns, damage ze smite (smite dokáže ale vyblokovat asska s weapon block) ) ,
Holy shock, holy fire

Blokování je součástí obrany. Pokud protivník projde přes defense, a trefí se, začnete blokovat. Pokud to vyblokujete, nic se vám nestane, ztratili jste jen trochu času. Pokud zasáhne, a jste amazonka, začne fungovat avoid/evade nebo dodge. Když útok projde i přes tohle, začne se počítat zranění, které může být sníženo %redukce damage. Pokud jste sorcka, na konci výpočtu se uplatní ES (viz článek o modif damage (tipy a triky). Vysoká defense (obrana), blokování, redukce fyzické damage a příp ES pomůže postavě přežít leccos


Dhalovy pokusy s blokováním:
Upresním blokovanie pre Smite: útok štítom vie zablokovať assassinka pomocou skillu Weapon Block. Pôsobia naň aj amazonské uhýbacie skilly.
Suicide minions sa ustáť dajú a spôsobujú podobný druh dmg, ako dollsky. Nechal som ich napochodovať k sebe a vybuchnúť - bez boja, aby bola šanca na blok vyššia. Vyzerá to tak, že ich výbuch sa dá oddblokovať kompletne - aj physical, aj cold damage. Argumenty? V prípadoch, ktoré som považoval za blokovanie, sa stalo toto:
- výbuch postavu odhodil a dobre si pritom zavrešťala
- neutrpela pritom žiadne zranenie
- nepôsobili ani zranenia od chladu (nemal som nič s cannot be frozen a postava nezmodrala)