DiablovoDoupě LITE - texty a odkazy

Žoldáci - pomocníci

pro verzi 1.10
Při hraní Diabla vám mohou hodně pomoci žoldáci, které si můžete najmout v 1., 2., 3. nebo 5.aktu. Své žoldáky můžete vybavit věcmi, které pomáhají jejich přežití i damage
Prvního pomocníka - rogue v aktu 5 dostanete jako odměnu za zabití Raven a nebo si ji můžete najmout, jste-li aspoň na urovni 9

Vybavení:
Na úplném začátku jim dejte cokoliv, protože jejich defense a damage (obrana a účinky jejich zbraní) jsou založeny na mizerných základních položkách, dokud je nevybavíte.
Když jim dáváte vybavení (pravý klik na ikonu obličeje a otevře se jejich okno, případně klávesa O, sledujte jejich Strength, Dexterity a experience (síla, zručnost, úroveň zkušeností) - musí vyhovovat požadavkům položek.
Jaké věci jim dát?
- Brnění s vysokou defense pro bojovníky nablízko. Sání života do zbraně (AMN, jewel). Resisty na věcech. Těžké brnění ale může zpomalovatr třeba rogue, která pak střílí řidčeji, protže se před výstřelem většinou přemisťuje
- Ethereal věci u nich nikdy neztratí trvanlivost a etherealní zbraně mají zvýšenou damage, brnění defense. Berte jako fakt, že u žoldáků neztratí trvanlivost žádná věc.
- Když máte problémy s elemental damage nebo vás unavuje sledovat, jak se potvory uzdravují, zkuste dát do zbraně vašeho žoldáka nějaké Perfect Emeraldy (smaragdy). Myslím, že funguje i "prevent monster heal" (aspoň se mi to zdálo)
- Nefunguje Mana leech (kradení many), +Mana a věci na regeneraci many, mají sami nekonečně mnoho many.
- Replenish life (doplnění života) zvýší rychlost uzdravování vašeho žoldáka. Dobrá věc. Věci s +life fungují ale žoldáci nemaji vitalitu, takže věci s +vitality jim nepomohou

Funguje Magic Find (nalezení). Když váš žoldák zabíjí, užívá svůj i váš váš Magic Find. Aby se uplatnil pomocníkův Magic find, musí poslední smrtící ránu potvoře dát on.

Experience - zkušenost - vlastnosti
- Pomocníci mohou dosáhnout max úroveň 98.
- Váš pomocník nikdy nebude mít větší úroveň než vy (pokud ho na té větší úrovni nenajmete, pak na vás bude "čekat"). Čím rychleji získáváte zkušenost, tím rychleji i on.
- Nebojte se "sdílení zkušenosti" s pomocníkem. Získáte celou svou normální zkušenost a oni se jen vezou spolu s vámi, aniž by cokoli kradli. Naopak, když pomocník zabíjí, získáváte i vy zkušenosti.
- Pomocníci, kteří jsou najmuti v prvním aktu a prošli s vámi celou hru mají pak o něco lepší vlastnosti, než kdybyste je najali třeba až na hell - více života a vyšší uroveň skilů
- Pomocníci mají vlastnosti - Strength, Dexterity, Health (životy), Damage, Defense, a Experience. Získají-li dost experience, aby postoupili na další level, automaticky se zvyšují i ostatní vlastnosti, jak lze vidět v tabulce. Navíc se s levelm pomocníka zvyšují i jeho resistence.
- V Nightmare a Hell, ztratí žoldák stejně rezistence jako vy.
- Jed: Na rozdíl od hráčů, pomocníci mohou zemřít od samotné jedové škody. Vždy na jed zemřou , když je neléčíte.
- Pomocníci získávají špatně zkušenosti tam, kde mají potvory mnohem větší level, než oni.

Vlastnosti žoldáků se dají zvýšit pomocí předmětů s +skily: buď +all skills, a nebo přímo +x ke skilu, který oni normálně mají. Už nefunguje např +paladin skills jako v 1.09.

pokud chcete vidět, jaké bude mít váš pomocník na určitém levlu vlastnosti, můžete se podívat do tabulky žoldáků:
Tabulky žoldáků od Zath
pozn k tabulkám:
- pomocníci nemohou používat skill, dokud ho nemají aspoň na levlu 1, což závisí na požadované urovni pro ten skill.
- pomocník z aktu 2 dělá při JAB dva udery
- pomocník z aktu 5 dělá při normálním utoku dva udery
- pomocník z aktu 5 má 70% bonus ke své resistenci na jed ve všech obtížnostech
- pomocník z aktu 5 regeneruje za 16.4 sekundy do plného života , zatímco ostaním druhům pomocníků to trvá 41 sekund

Ressurection:- znovuoživení u pronajímatele žoldáků, ve 4.aktu u Tyraela
Cena za oživení žoldáka vzrůstá s jeho úrovní

Přežití:
Pomocníka nemůžete nikde nechat, přiženou se k vám, když někde zatuhli nebo byli moc daleko. Když se dostanou do boje, o kterém si nemyslíte, že by ho mohli zvládnout, je toto dobrý způsob jak je přinutit k strategickémi ústupu.

Uzdravování pomocí lahviček je otravné a pomalé. Trošku lepší předávání flašek je shift+číslo slotu s lahvičkou, pokud možno růžovou. Je lepší použít portál, teleport nebo jednoduše utéct pryč. K rychlému uzdravení žoldáka hledejte uzdravovací studny. Nechte si je na strategické momenty.
Držte vašeho pomocníka, pokud bojuje nablízko, dál od oblivion knightů, kvůli Prokletí Iron maiden.

Pomocníci jsou velmi imunní na pasti - ohnivé truhly, pozemní bodáky, rozprskávací skrčky ve 3.aktu i bouchací sebevrahy v 5.aktu. Je běžnou strategií, že tyhle potvory se přenechávají pomocníkům

Pomocníci mají problém s bossy a unikátními potvorami v normal jim dělají 50%, v NM 35% a na hell 25% škody, kterou by dělali normálním potvorám. Při PvP (hráč proti hráči), dělá pomocník proti pomocníkovi 25% škody , proti hráči 17% škody. Zdá se však, že bossové už nedělají extra škodu pomocníkům na rozdíl od 1.09

Galerie pomocníků

Act I: The Rogues - lučištnice

Vybavení:
Lučištníci mohou mít brnění, helmu a luk (nikoli kuši). Jejich inteligence "udeř a uteč" je velmi dobrá.
Rogue nejsou amazonky, takže nemohou používat věci "amazon only"

Skily.
Mají Inner Sight jako Amazonky, což snižuje obranu nepřítele. Teď byl tento skill docela vylepšen, mohou dosáhnout až level 31 skillu, což je snížení obrany nepřítele o 1700. Mají IceArrow, (chladí, ale s menší fyzickou damage) anebo Fire Arrow . Vyberte si podle toho, jakou živlovou damage chcete. Skvělé na zabíjení Leaperů. Lučištnice se vyhýbají se bitkám a kryjí se, což je dobré, protože málo uhýbají při útoku z dálky.

Act II: Pouštní paladini - kopiníci
Vybavení:
Kopiníci mohou mít helmu, brnění a Polearm, Spear nebo javelin

Skily:
Všichni mají jako primární útok Jab Mají také paladinovy aury, které mohou sdílet se všemi členy party i vyvolanými stvořeními (miniony). Kopiníci mají různé aury podle typu a také podle obtížnosti. Kopiníci najatí na obtížnosti NM mají jiné aury než ti z norm a Hell.
Přehled :
Norm+Hell:
Combat - prayer (doplňuje životy )
Defensive - Defiance (zvyšuje obranu )
Offensive - Blessed aim (zlepšuje šanci na zásah)

Nighmare:
Combat - Thorns (vrací násobky obdržené fyzické damage z boje nablízko)
Defensive - Holy freeze (zpomaluje protivníky)
Offensive - Might (zvyšuje fyzickou damage)
Tihle bojovníci jsou skvělí, když máte spoustu minionů, jako Druidové a Nekromanceři. Pokud vás zajímá, jakou budou mít uroveň aury na určitém levlu, podívejte se do tabulky výše. Vývoj skillů podle urovní je odlišný od 1.09 a max level aury je dosažen někdy okolo 75. levlu a je okolo 16-18, thorns dokonce jen 15. Výjimka je might, kde je možno dosáhnout 20 ale až na levlu paladina 96.

Act III: Iron Wolves- sesílači kouzel
Vybavení:
Mohou užívat brnění, helmy, štíty a meč. Útočí ale pouze kouzly, nečekejte, že budou bojovat mečem. Proto je dobré dát jim meč a výbavu vůbec, která bude zvyšovat účinek jejich skilů nebo rychlost sesílání kouzel. Neblokují štítem, dejte jim štít s resistencemi nebo +skillem

Skily:
1. Dělají živlovou škodu proti imunním potvorám v případě, že nemáte vlastní.
2. Mistři chladu jsou perfektní pro kontrolu davu. Používají Glacial spike(zřídka), Ice blast (často) a dokonce Frozen armor. Sesílači ohně používají Fireball a Inferno a sesílači blesku hlavně Charged bolt a Lightning - je asi nejméně učinný, navíc se jeho blesky podobají bleskům od potvor a je to matoucí. Co se týká ohniváků, jsou méně učinní než může být rogue s fire arrow.
Pomáhá zrychlení kouzlení (FCR) - tabulka zrychlení kouzel:
0 - 18
7- 17
15 - 16
23 - 15
35 - 14
52 - 13
78 - 12
110 - 11
194 - 10

podle skill kalkulátoru je damage na levlu:
Fire
Fireball (level 30): průměrně 383
Inferno (level 32): průměrně 356.2
obvykle používají inferno (60%)

Cold
Ice blast (level 32): průměrně 612.7
Glacial Spike (level 14): průměrně 146.2
Frozen Armor (level 28): +165% defense, trvá 444 sekund, mrazí nepřítele na 4.44 sekundy v normal.
většinou Ice Blast (77%)

Lightning
Charged Bolt (level 17): průměrně 218.5 (kdyby zasáhly všechny bolty)
Lightning (level 29): průměrně 258.5
většinou kouzlí blesky ze vzdálenosti, takže jich velmi málo zasáhne (Podle Zath a Tiamat z AB)

Act V: The Barbarians
Vybavení:
mohou mít brnění, helmy (včetně těch jen pro barbary) a meč (ale nemohou mit dva).

Skily:
Jsou to tanky, protože hlavní formou jejich útoku je Bash a Stun(omráčení). Když je vybavíte zbraněmi s velkou damage, dělají kolosální škodu . Mají také velké uzdravování a regeneraci ale hrnou se do každé bitvy jako šílenci.

Doporučení, koho si najmout

AMAZONKY
Mnoho možností. Docela se osvědčila rogue.

<ASSASIN
Záleží na druhu assky. Pasťová asi sáhne po Holy freeze, bojová po might paladinovi, možná i po mrazicím kouzelníkovi.

BARBAR
Dobré jsou lučištnice z aktu I, když chcete nějaký oheň. Ti kdo maximalizují Iron skin budou preferovat Lancery-paladiny s defensivními aurami, might aura na damage.

DRUID
Když jste Summoner (vyvolávač) je dobrý mighr paladin. Elementalisti (co maj rádi živly) by mohli mít tank z aktu V. A když chcete ohnivou podporu jsou skvělé i Lučištnice z Aktu I. .

NECROMANCER
Protože žoldáci z Aktu II mají některé zajímavé aury , které mohou propůjčit vaším minionům, Pro skelemancery se v kterési diskusi doporučuje pro verzi 1.10 pouštní paladin s Thorns, protože podle zkušeností prý je v krizových situacích thorns lepší než might.

PALADIN
Sesílače chladu z Aktu III, pro kontrolu davu, zvlášť když užívátre Conviction. Pokud je vaším oblíbeným skilem Fanatism, zkuste buď Lučištnici z Aktu I nebo kopiníka z Aktu II, nebo barbara.

KOUZELNICE
Zkuste Kopiníky z Aktu II nebo barbary z 5.aktu, protože zaparkují potvory na sebe. Perfektní cíle. (Defiance pracuje i s Shiver armor). Dejte pozor na Flayery, protože rádi proběhnou okolo žoldáka a soustředí se na vás. Když se teleportujete, on se teleportuje s vámi. Tip: zkuste použít skill "Enchant" na vašeho žoldáka.


z diskuse:
Anihilitaris 08.01.2004 11:26
v tom navode je dost vela nepresnosti. Ja som sa zameral v podstate iba na Iron Wolf/cold a napr. ty pises ze max. lvl maju IB 32, GS 14 a FA 28. Ale v tabulkach podla Zatha su tie hodnoty o 2 lvl nizsie, t.j. IB 30, GS 12 a FA 26. Nesedia ani hodnoty priemernej skody, ktore uvadzas - zrejme zavisi aka verzia kalkulatora bola pouzita na vypocet, ale aj ked som zapocital synergie IB-GS tak priemerna skoda bola odost nizsia. Tiez som sa nikde nedocital ci funguju synergie medzi IB a GS - toto je napr. velmi dolezita vec, ktora vyraznym sposobom ovplyvnuje vyslednu skodu. U hraca to plati ale neviem ci aj u pomocnika. Navyse myslim,ze aj Zaith sa sekol vo svojej tabulke pre Iron Wolf/cold (pokial som ho spravne pochopil) pretoze pise o frekvencii s akou pomocnik vyvolava svoje kuzla nasledovne GS 60, IB 240, FA 1000. Neviem podla coho to meral ale urcite najcastejsie pouziva IB, takze skor by to malo byt asi nasledovne IB 60, GS 240 a FA 1000. Dufam, ze aspon ta tabulka FCR je OK, velmi som ju hladal, ale aj tam mas preklep namiesto 11 - 11 ma byt asi 110 - 11 :) O pomocnikoch sa toho da tiez velmi vela popisat, len skoda, ze tie info su tak rozhadzane po roznych strankach a tiez to kazi to velke mnozstvo nepresnosti - co tabulka to ine informacie (takmer).